30 липня 2024 рокум. Ужгород№ 260/3562/24
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
23 травня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою просить: 1) визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення ОСОБА_1 в довідці від 06 травня 2024 року №ПМ/2023 ХР18486 станом на 01 січня 2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 липня 2023 року по справі №260/4089/23, розміру надбавки за особливості проходження служби з 100% до 1% та премії з 192% до 10%, а також невірним зазначенням надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, при відсотковому значенні 15 %, у розмірі - 697,50 гривень, замість 1063,50 гривень; 2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 , на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 липня 2023 року по справі №260/4089/23, скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області на ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260, вказати серед іншого розміри: надбавки за особливості проходження служби, із застосуванням відсоткового розміру - 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії, із застосуванням відсоткового розміру - 192% посадового окладу; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, із застосуванням відсоткового розміру 15% посадового окладу, у розмірі 1063,50 гривень.
27 травня 2024 року ухвалою суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
1. Позиції сторін.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем протиправно зазначено у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 відомості про розмір надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 697,50 грн замість 1063,50 грн. А також вважає, що відповідачем протиправно взято для розрахунку занижені відсоткові значення таких складових грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби, у розмірі - 1%, та премія, у розмірі - 10%, оскільки це суперечить положенням Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260, з урахуванням вимог окремого доручення Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року №2683/з. У зв'язку з чим, вимушений був звернутися до суду із цим позовом за захистом своїх прав та законних інтересів.
12 червня 2024 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування зазначають, що Постанова №704 не передбачає конкретний відсоток надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовця чи премії. В той же час, граничні розміри надбавок визначаються керівником державного органу в межах видатків, затверджених на грошове забезпечення, залежно від розміру посадового окладу, виконуваних обов'язків та напрямку діяльності відповідного підрозділу. Зазначене свідчить, що надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцями та премія мають тимчасовий характер, а їх виплата дозволена за наявності підстав та тільки у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання військовослужбовців. Крім вищезазначеного, звертають увагу суду, що згідно Постанови № 704 мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби складає 0% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії - 10%ПО. Закон України № 2262-XII містить застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Зміни до Закону № 2262-XII не вносились, а Постанова КМУ № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року, є чинною на сьогоднішній день та діє в новій редакції (зі змінами від 20.05.23, внесеними згідно Постанови № 481). В свою чергу, телеграми Міністра оборони України не є рішеннями Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення. Постанова №704 не містить імперативної вказівки на обов'язковий відсоток надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100% (від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) та премії у розмірі 192% (від посадового окладу).
17 червня 2024 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначає, що спір у даній справі виник з приводу складання на нової довідки №ПМ/2023 ХР18486 від 06.05.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року для перерахунку пенсії. Проте жодних вимог стосовно правомірності виготовлення раніше виданої довідки від 23.01.2024 року, яка до того ж відповідачем була скасована, у даній позовній заяві, мною не заявляється. Також мною не заявлялося вимог стосовно визнання неправомірних дій відповідача з приводу застосування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року при визначенні у спірній довідці від 06.05.2024 року розмірів основних складових грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, оскільки у ній такий був застосований у належному розмірі, а саме, у розмірі 2684 гривні. Крім того, зазначає, що постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024 року у зразковій справі №380/19324/23, як суду апеляційної інстанції, рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 05 березня 2024 року було залишено без змін.
17 червня 2024 року третьої особою подано до суду письмові пояснення щодо позову, в яких просять відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування зазначають, що 20.05.2023 року відбулися зміни до абз. 1 п. 4 Постанови № 704. Отже, правові підстави для обчислення розміру окладу за посадою позивача та окладу за військовим званням із використанням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року відсутні. На виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 27.05.2024 року по справі № 260/4089/24, ІНФОРМАЦІЯ_2 для здійснення перерахунку пенсії позивача видано довідку №ПМ/2023 ХР18486 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , у якій вказані складові пенсійного забезпечення позивача, обчислені виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Не погодившись із зазначеними в ній складовими для перерахунку пенсії позивач звернувся до суду з вимогою зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовити нову довідку для здійснення перерахунку пенсії згідно згаданого рішення суду з коригуванням зазначеній в них складових для перерахунку пенсії, які зазначені в довідці у відсотковому співвідношенні (застосування розміру надбавки за особливості проходження служби з 100% до 1% та премії з 192% до 10%, а також невірним зазначенням надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, при відсотковому значенні 15 %, у розмірі - 697,50 гривень, замість 1063,50 гривень). Водночас, звертають увагу, що рішення суду, на підставі якого видано оновлену довідку про грошове забезпечення позивача, не містить зобов'язань щодо здійснення Головним управлінням перерахунку пенсії останнього в подальшому та врахування при цьому згаданої довідки; таким рішенням лише встановлена необхідність видачі оновленої довідки для прийняття компетентним органом рішення щодо її подальшого застосування, із дотриманням процедури, передбаченої Порядком №45, статтею 63 Закону України №2262- XII, Постанови №704.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Закарпатській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону № 2262-XII.
11 липня 2023 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/4089/23, яке набрало законної сили 12 січня 2024 року, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХП, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законами України «Про Державний бюджет України» на 1 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які обчислюються із застосуванням розміру посадового окладу, для проведення перерахунку та виплати основного розміру пенсії.
11 березня 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив ОСОБА_1 листом № 8/1/2132, що на виконання рішення у справі № 260/4089/23, ІНФОРМАЦІЯ_3 направлено на адресу Головного управління ПФУ в Закарпатській області за вих. № 8/1/647 від 25 січня 2024 року довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 року № ПМ/2023 ХР18486, (а.с. 17).
02 квітня 2024 року ухвалою суду роз'яснено, що при виконанні рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 липня 2023 року по справі №260/4089/23 при визначенні розмірів посадового окладу і окладу за військовим званням ОСОБА_1 під час виготовленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року необхідно застосовувати прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого Законами України «Про Державний бюджет України» на 01 січня 2023 року у розмірі 2684 гривні.
10 травня 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив ОСОБА_1 листом №8/1/3949, що у зав'язку з прийняттям ухвали про роз'яснення судового рішення у справі № 260/4089/23, ІНФОРМАЦІЯ_3 направлено на адресу Головного управління ПФУ в Закарпатській області за вих. № 8/1/3935 від 08 травня 2024 року довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 року № ПМ/2023 ХР18486 від 06 травня 2024 року. Раніше надану довідку скасовано, (а.с. 18).
Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2023 року № ПМ/2023 ХР18486 від 06 травня 2024 року (а.с. 22), розмір якого склав 15 034,34 грн із розрахунку:
- посадовий оклад - 7090,00 грн;
- оклад за військове звання - майор - 2040,00 грн;
- надбавка за вислугу років - 50 % - 4565,00 грн;
- надбавка за особливості проходження служби - 1 % - 176,84 грн;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15 % - 697,50 грн;
- премія - 10 % - 465,00 грн.
Вважаючи, що відповідач неправомірно зазначив у довідках про розмір грошового забезпечення відомості про розміри надбавки, позивач звернувся до суду з даним позовом.
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною п'ятою статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
За змістом частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Пунктом 3 Порядку № 45, зокрема, передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка визначена додатком 2 до Порядку № 45, зазначаються: - посадовий оклад; - підвищення посадового окладу; - оклад за військовим (спеціальним) званням; - надбавка за вислугу років; - надбавка за виконання особливо важливих завдань; - надбавка за службу в умовах режимних обмежень; - надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; - надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний»; - доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання; - надбавка за спортивні звання; - премія.
Постановою № 704 Кабінет Міністрів України збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
На підставі пункту 2 Постанови № 704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Як установив судом, позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Закарпатській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону № 2262-XII.
З матеріалів справи вбачається, що спір виник у зв'язку з протиправними, на думку ОСОБА_1 , діями відповідача щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби 1 % та премії 10 %.
10 травня 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив ОСОБА_1 листом №8/1/3949, що у зав'язку з прийняттям ухвали про роз'яснення судового рішення у справі № 260/4089/23, ІНФОРМАЦІЯ_3 направлено на адресу Головного управління ПФУ в Закарпатській області за вих. № 8/1/3935 від 08 травня 2024 року довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 року № ПМ/2023 ХР18486 від 06 травня 2024 року. Раніше надану довідку скасовано, (а.с. 18).
Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2023 року № ПМ/2023 ХР18486 від 06 травня 2024 року, розмір якого склав 15 034,34 грн із розрахунку:
- посадовий оклад - 7090,00 грн;
- оклад за військове звання - майор - 2040,00 грн;
- надбавка за вислугу років - 50 % - 4565,00 грн;
- надбавка за особливості проходження служби - 1 % - 176,84 грн;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15 % - 697,50 грн;
- премія - 10 % - 465,00 грн.
Водночас відповідач стверджує, що Постанова № 704 не передбачає конкретний відсоток надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовця чи премії.
Підпунктом 3 пункту 10 розділу І Закону № 1774-VIII частина четверта статті 63 Закону № 2262-XII викладена у новій редакції, відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, Верховна Рада України делегувала Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з повноваженнями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Зазначені положення Закону № 1774-VIII набрали чинності з 1 січня 2017 року та рішенням Конституційного Суду України такими, що суперечать Конституції України (є неконституційними), не визнавались.
Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.
Як указано вище, Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Аналізуючи указаний пункт Порядку № 45, суд дійшов висновку, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
24 червня 2024 року ухвалою суду витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 відомості щодо конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за посадою старший оперативний черговий відділення за січень 2023 року, або посадою прирівняною до цієї посади.
25 липня 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_2 листом № 8/1/5915 від 18 липня 2024 року повідомлено суд, що в період 2021 - 2024 років Кабінетом Міністрів України не приймались рішення про проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям, відповідно умови, порядок та розміри, які необхідно враховувати при розрахунку розміру грошового забезпечення колишніх військовослужбовців, у відповідності до посад з яких вони були звільнені з військової служби для перерахунку пенсій, не визначені. У ІНФОРМАЦІЯ_4 відсутні відомості щодо грошового забезпечення військовослужбовців, які проходять службу у військових частинах Збройних сил України, тому надати довідку (як доказ) з конкретними відсотками додаткових видів грошового забезпечення виплачених діючим військовослужбовцям ЗС України, які проходять службу на відповідних посадах не вбачається можливим. За інформацією необхідно звернутися до командування військової частини (або її правонаступника) звідки був звільнений ОСОБА_1
25 липня 2024 року позивачем надано до суду лист Військової частини НОМЕР_2 від 04 липня 2024 року № 141/53/3469, в якому у відповідь на запит від 25 червня 2024 року повідомлено ОСОБА_1 , що відповідно телеграми Міністра оборони України від 21 січня 2021 року № 248/612 надбавку за особливості проходження служби (далі - НОПС) за вказаною у запиті посадою з січня 2021 року встановлено - 87,8%, премію - 75%. З січня 2022 року відповідно телеграми Міністра оборони України від 18 січня 2022 року № 248/269 НОПС встановлено - 87,8%, премію - 75%. З січня 2023 року відповідно телеграми Міністра оборони України від 01 січня 2023 року № 2683/з НОПС встановлено - 100 %, премію - 192 %. В свою чергу наголошують, що зазначені відомості є відкритими та перебувають в загальному доступі, у тому числі в мережі «Інтернет».
Таким чином, судом встановлено, що за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на час призначення пенсії станом на 01 січня 2023 року виплачувалась надбавка за особливості проходження служби в розмірі 100 % посадового окладу та премії в розмірі 192 % посадового окладу.
Ураховуючи наведене, у випадку позивача розміри надбавки за особливості проходження служби та премії мали бути визначені у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію, тобто надбавка за особливості проходження служби - 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та премія - 192 % посадового окладу.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2024 року у зразковій справі № 380/19324/23 (Провадження № 11-65заі24).
Щодо позовної вимоги в частині визнання протиправним дій щодо зменшення надбавки за роботу в умовах режимних обмежень при відсотковому значенні 15 % у розмірі - 697,50 гривень, замість 1063,50 гривень, судом встановлено, що відповідно до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 06 травня 2024 року №ПМ/2023 ХР18486 посадовий оклад ОСОБА_1 складає 7090,00 грн, а відтак 15% від посадового окладу складає 1063,50 гривень.
Із системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів зібраних у справі, суд дійшов висновку про протиправність дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення ОСОБА_1 в довідці від 06 травня 2024 року №ПМ/2023 ХР18486 станом на 01 січня 2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 липня 2023 року по справі №260/4089/23, розміру надбавки за особливості проходження служби з 100% до 1% та премії з 192% до 10%, а також невірним зазначенням надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, при відсотковому значенні 15 %, у розмірі - 697,50 гривень, замість 1063,50 гривень та з метою захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 , на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 липня 2023 року по справі №260/4089/23, скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260, вказати розміри: надбавки за особливості проходження служби - 100% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії - 192% посадового окладу, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, із застосуванням відсоткового розміру 15% посадового окладу, у розмірі 1063,50 гривень.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Зважаючи на те, що позивача від сплати судового збору звільнено, підстави для вирішення питання щодо відшкодування судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення ОСОБА_1 в довідці від 06 травня 2024 року №ПМ/2023 ХР18486 станом на 01 січня 2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 липня 2023 року по справі №260/4089/23, розміру надбавки за особливості проходження служби з 100% до 1% та премії з 192% до 10%, а також невірним зазначенням надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, при відсотковому значенні 15 %, у розмірі - 697,50 гривень, замість 1063,50 гривень.
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 , на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 липня 2023 року по справі №260/4089/23, скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260, вказати розміри: надбавки за особливості проходження служби - 100% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії - 192% посадового окладу, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, із застосуванням відсоткового розміру 15% посадового окладу, у розмірі 1063,50 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 30 липня 2024 року.
СуддяТ.В.Скраль