Рішення від 31.07.2024 по справі 240/4399/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2024 року м. Житомир справа № 240/4399/24

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому він просить:

- визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 02.02.2024 щодо переходу на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити йому пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" з 26.01.2024;

- стягнути на його користь судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він за наявності усіх передбачених підстав звернувся до відповідача із заявою про переведення його з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця у відповідності до Закону України "Про державну службу", однак органом Пенсійного фонду відмовлено позивачу у переведенні з одного виду пенсії на інший. Вважаючи таку відмову пенсійного органу протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на адресу суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач вказує на те, що підстави для переведення позивача на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" відсутні, а тому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області також просить відмовити в задоволенні позовних вимог у зв'язку з тим, що дії органу Пенсійного фонду щодо відмови у переведенні на інший вид пенсії є правомірними та вмотивованими.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов такого висновку.

Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує з 28.02.2021 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-IV).

Позивач 26.01.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".

За принципом екстериторіальності заяву ОСОБА_1 від 26.01.2024 розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 02.02.2024 № 063950002623 відмовлено ОСОБА_1 у переході на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". Зазначене рішення відповідача обґрунтовано тим, що згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723 з 01.05.2016 мають право особи, які на день набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VIII мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України. ОСОБА_1 для перерахунку пенсії надав довідки УСЗН Житомирської РДА Житомирської області, не надавши відомостей про ліквідацію Держземагентства у Володарсько-Волинському районі Житомирської області.

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України "Про державну службу".

Відповідно до п. 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VII (далі - Закон №889-VIII) з 01.05.2016 втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Правовий аналіз цієї норми дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Тобто до 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) право на пенсію державного службовця мали особи, які:

а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;

б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 01.05.2016, відповідно до ст. 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону 1058-IV.

При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону 3723-ХІІ.

Зокрема, п. п. 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після 01.05.2016 зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений п. п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII, та мають передбачені ч. 1 ст. 37 Закону 3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Пунктом 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII регламентовано, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Згідно записів у трудовій книжці позивач:

- 01.07.1992 призначений в порядку переводу на посаду головного спеціаліста відділу земельних ресурсів Володарсько-Волинської райдержадміністрації;

- 05.05.1994 - прийняв присягу державного службовця;

- 01.04.1996 - призначений в порядку переводу на посаду головного спеціаліста райвідділу земельних ресурсів;

- 05.05.2003 - призначений на посаду заступника начальника райвідділу земельних ресурсів як такий, що зарахований до кадрового резерву на посаду начальника райвідділу;

- 21.09.2007 - призначений на посаду заступника начальника відділу за переведенням згідно з п. 5 ст. 36 КЗпПУ;

- 23.09.2008 - переведений з посади заступника начальника відділу земельних ресурсів у Володарсько-Волинському районі на рівнозначну посаду заступника начальника відділу Держкомзему у Володарсько-Волинському району;

- 30.12.2009 - звільнений з займаної посади заступника начальника відділу Держкомзему у Володарсько-Волинському районі згідно з п. 1 ст. 41 КЗпП України;

- 06.04.2010 - поновлений на посаді заступника начальника відділу Держкомзему у Володарсько-Волинському районі Житомирської області з 30.12.2009;

- 13.08.2010 - переведений на посаду заступника начальника відділу - завідувач сектору державного земельного кадастру;

- 05.02.2013 - звільнений з займаної посади за переведенням до відділу Держземагентства у Володарсько-Волинському районі згідно з п. 5 ст. 36 КЗпП України;

- 06.02.2013 - переведений на посаду заступника відділу Держземагентства у Володарсько-Волинському районі зі збереженням одинадцятого ранку державного службовця;

- 02.02.2015 - звільнений за власним бажанням ст. 38 КЗпП України.

Частиною 5 статті 36 Закону № 889-VIII передбачено, що особа, яка вперше займає посаду державної служби, набуває статусу державного службовця з дня складення Присяги державного службовця.

Позивач 05.05.1994 склав Присягу державного службовця.

Класифікація посад державної служби передбачена статтею 25 Закону № 3723-ХІІ. Цією нормою визначено сім категорій державних службовців. Віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.

На момент проходження позивачем відповідної служби стаж державної служби обчислювався відповідно до постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2013 № 703 "Про віднесення деяких посад працівників органів державної влади, інших державних органів, установ до відповідних категорій посад державних службовців та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України" (далі - Постанова № 703).

У додатку 24 до постанови № 703 наведений перелік посад державної служби, до яких віднесено, зокрема, працівників апарату міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, їх територіальних органів, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців: начальник відділу, начальник служби, його заступник, заступник начальника служби - начальник відділу, завідувач сектору територіального органу в районах та містах обласного значення, спеціаліст територіального органу, головний державний виконавець, старший державний виконавець, державний виконавець, державний реєстратор, головний, провідний, старший державний фінансовий інспектор, державний фінансовий інспектор, головний, провідний, старший державний аудитор, державний аудитор територіального органу в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, головний інспектор будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, заступник начальника відділу, районного, міського (міст обласного значення), районного у містах, міськрайонного та міжрайонного територіального органу.

Отже, як встановлено судом, стаж державної служби позивача складає 20 років 08 місяців 20 днів.

Таким чином, станом на 01.05.2016 позивач має необхідний стаж державної служби для збереження права на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям працівників (далі - Порядок №622).

Відповідно до п. 6 Порядку № 622 у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Наказом Міністерства соціальної політики України № 750 від 10.05.2017, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №766/30634, затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад (далі - Порядок №750).

Пунктом 3 Порядку №750 передбачено, що у разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають, зокрема, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення, та органах місцевого самоврядування.

Довідки для призначення пенсії видаються за формами довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, затвердженими постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 року за № 180/30048.

Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області 26.01.2024 на підставі поданих позивачем документів було надано: довідку № 364 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за грудень; довідку № 363 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби; довідку № 365 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за січень.

Отже, для отримання відповідних довідок позивачем було подано необхідний перелік документів відповідно до Порядку № 750.

На підставі викладеного, посилання відповідача про відсутність інформації про ліквідацію Держземагентства у Володарсько-Волинському районі Житомирської області та на підстави видачі довідки Управлінням соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області щодо цих обставин є необґрунтованими.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У свою чергу, завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про помилковість висновків відповідача щодо відсутності підстав для переведення позивача на пенсію згідно Закону України "Про державну службу".

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

З матеріалів справи встановлено та не заперечується сторонами, що з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший позивач звернувся 26.01.2024.

За таких обставин, на момент звернення до відповідача з заявою про переведення на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу", тобто на 26.01.2024, позивачу виповнилося 62 роки 11 місяців (дата народження 27.02.1961), загальний стаж державної служби становив 20 років 08 місяців 20 днів, тобто не менш як 20 років, у зв'язку з чим позивач має право на призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" з 26.01.2024.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Беручи до уваги задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, 158-б, м. Запоріжжя, 69005, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 02.02.2024 про відмову ОСОБА_1 у переході на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" з 26.01.2024.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Майстренко