Рішення від 30.07.2024 по справі 200/3298/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2024 року Справа№200/3298/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення фонду соціального захисту населення осіб з інвалідністю (юридична адреса: 87528, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Сєрова, 1а, код ЄДРПОУ 13492430) до товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський шифер» (юридична адреса: 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Привокзальна, 2а, код ЄДРПОУ 32879254) про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 23079,6 грн,

ВСТАНОВИВ:

Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звернулось до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський шифер». Просило суд: стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський шифер» (код ЄДРПОУ 32879254) на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2023 році, у розмірі 22941,9 грн та пеню у розмірі 137,70 грн на р/р UA098999980313121230000005630 Донецьке ГУК/Краматорська МТГ/50070000; ЄДРПОУ ГУ ДКСУ 37967785; МФО 899998; код платежу 50070000. ЄДРПОУ відділення Фонду (стягувача) 13492430.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач не виконав норматив по працевлаштуванню 2 осіб з інвалідністю у 2023 році, для яких це місце роботи є основним, у зв'язку з чим відділенням Фонду було нараховано адміністративно - господарські санкції у розмірі 22941,90 грн, які відповідач повинен був сплатити до 15 квітня 2024 року. На даний час відповідачем не сплачені у добровільному порядку адміністративно - господарські санкції, у зв'язку із чим утворилась пеня, а Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звернулось із даним позовом до суду.

31 травня 2024 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

27 червня 2024 року позивач надав до суду уточнену позовну заяву, в якій збільшив розмір пені до 156,06 грн.

Отже, остаточними позовними вимогами позивача є: стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський шифер» (код ЄДРПОУ 32879254) на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2023 році, у розмірі 22941,90 грн та пеню у розмірі 156,06 грн на р/р UA098999980313121230000005630 Донецьке ГУК/Краматорська МТГ/50070000; ЄДРПОУ ГУ ДКСУ 37967785; МФО 899998; код платежу 50070000. ЄДРПОУ відділення Фонду (стягувача) 13492430.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволені позовних вимог Донецького обласного відділення фонду соціального захисту населення осіб з інвалідністю, мотивуючи це наступним.

Представник відповідача у своєму відзиві вказав, що на підприємстві ТОВ «Краматорський шифер» середньооблікова численність працівників облікового складу за рік складає 81 особа, норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю - 3 особи.

Відповідачем зазначено, що норматив у три особи з інвалідністю ТОВ «Краматорський шифер» виконано, а саме: ОСОБА_1 - наказ № 149 від 31.08.2024 року про прийняття на роботу (довідка № 782769 - інвалідність встановлено до 01.01.2023 року); ОСОБА_2 - наказ № 21 від 02.02.2022 року про прийняття на роботу (довідка № 369633 - інвалідність встановлено до 01.03.2022 року); ОСОБА_3 - наказ № 91 від 18.03.2024 року про прийняття на роботу (довідка № 255708 - інвалідність встановлено без строку).

Після початку військової агресії російської федерації проти України, що стала підставою для введення воєнного стану з 5.30 24 лютого 2022 року на 30 діб, та продовжено згідно Указам Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» до 11 серпня 2024 року. Як наслідок цього ТОВ «Краматорський шифер» у зв'язку з відсутністю організаційних та технічних умов, неможливістю ведення господарської діяльності, загрозою життю працівників наказом № 24/02-22 від 24.02.2022 року було введено простій на підприємстві з оплатою 2/3 середнього заробітку з 01.03.2022 року.

Але так як було продовжено воєнний стан на території України, та грошові кошти на рахунках підприємства закінчились, а також з неможливістю забезпечити працівників роботою та виконання такої роботи, відсутністю газопостачання та періодичні перебої з електричною енергією та водою на території Краматорського району та міста, виїздом за межі міста частини працівників, а також з настанням форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), зумовлених військовою агресією російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану на території України, та керуючись ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», Указами Президента «Про введення воєнного стану в Україні» та «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», ТОВ «Краматорський шифер» було змушено наказом № 34/88-22 від 05.08.2022 року «Про призупинення дії трудових договорів працівників Товариства» - призупинити дії трудових договорів з працівниками ТОВ «Краматорський шифер» до відновлення можливості виконувати роботу, але не пізніше дня припинення або скасування воєнного часу. Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин. Призупинення дії трудового договору заробітна плата працівникам не нараховується.

Відповідно до наказу ТОВ «Краматорський шифер» № 24/02-22 від 24.02.2022 року було, оголошено простій з незалежних від працівника та роботодавця причин з 01.03.2022 року та наказом № 34/88-22 від 05.08.2022 року призупинення дії трудових договорів працівників Товариства до дати закінчення воєнного стану.

Отже, враховуючи вищевикладене, представник відповідача зазначив, що ТОВ «Краматорський шифер» об'єктивно, з незалежних від нього причин не виконав нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач - Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, керуються Положенням про відділення Фонду, затверджене Наказом Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю № 91 від 04.11.2021 року, що визначає основні функції, завдання та повноваження відділення Фонду, до яких належать, зокрема, прийом звітів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, збір сум адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, облік заборгованості по сплаті сум адміністративно - господарських санкцій і пені та відповідна позовна робота у судах різних інстанцій.

Таким чином, відділення Фонду у правовідносинах з роботодавцем реалізує управлінські функції, а право відділення Фонду на звернення до суду у спірних правовідносинах визначено частиною 4 статті 5 КАС України.

Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорський шифер», код ЄДРПОУ 32879254, юридична адреса: 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Привокзальна, 2а, було зареєстровано 09.02.2004 року. На час останнього оновлення даних 29.07.2024 року статус юридичної особи - не перебуває в процесі припинення.

Основний вид діяльності (КВЕД) - 23.65 Виготовлення виробів із волокнистого цементу, інші види діяльності (КВЕД) - 46.72 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.

Відповідно до інформації з Пенсійного фонду України про створення приватним акціонерним товариством «Новотроїцьке рудоуправління» кількість робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача становила 81 особу, середньооблікова чисельність штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, осіб - 1, норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, одиниць - 3, фонд оплати праці штатних працівників - 929147,14 грн, середня річна заробітна плата штатного працівника - 11470,95 грн, кількість робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайнятих особами з інвалідністю для роботодавців, у яких працює 26 осіб і більше, одиниць - 2, сума коштів адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю - 22941,90 грн.

Таким чином, згідно частини першої статті 19 Закону у відповідача у 2023 році повинно було бути працевлаштовано 3 особи з інвалідністю, фактично ж, середньооблікова чисельність штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, склала 1 особу.

В зв'язку з цим, відділенням Фонду в автоматизованому режимі на підставі даних, наданих Пенсійним Фондом України, нараховано товариству з обмеженою відповідальністю «Краматорський шифер» (код ЄДРПОУ 32879254) адміністративно-господарські санкції у розмірі 22941,90 гривень та 07.03.2024 року направлено розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону

Розрахунок надіслано у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Сума адміністративно-господарських санкцій, згідно розрахунку складає 22941,90 грн., які відповідач добровільно не сплатив до теперішнього часу, що й змусило відділення Фонду звернутися до суду.

Крім того відділенням Фонду здійснено розрахунок пені з прострочення відповідачем сплати адміністративно-господарської санкції (17 календарних днів) з урахуванням зазначених облікових ставок НБУ за кожен день прострочення, а саме - 156,06 грн.

Станом на даний час, відповідачем не сплачені адміністративно-господарські санкції.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальних сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права і свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами, є Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» № 875-XII від 21.03.1991 року (далі Закон № 875)

Згідно із частиною 2 статті 17 Закону № 875 підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів у разі потреби створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей осіб з інвалідністю.

Відповідно до частини 1 статті 18 Закону № 875 забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Згідно з частиною 3 статті 18 Закону № 875 підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин 1-3 статті 19 Закону № 875 для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Частиною 5 статті 19 Закону № 875 визначено, що виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.

Відповідно до положень частин 1-5 статті 20 Закону № 875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Спірні у цій справі санкції застосовуються до суб'єктів господарювання уповноваженими органами державної влади за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, є адміністративно-господарськими санкціями, про що, також, вказано у статті 20 Закону № 875-ХІІ. Основні засади застосування адміністративно-господарських санкцій визначені положеннями Господарського кодексу України.

Нормами статті 218 Господарського кодексу України передбачено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

За змістом статті 18-1 Закону № 875-ХІІ пошук роботи для інваліда здійснює державна служба зайнятості, а тому обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування.

Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 02.05.2018 року у справі № 804/8007/16, від 28.05.2019 року у справі № 807/554/17, від 24.02.2020 року у справі № 820/2132/17.

В той же час, як вбачається з матеріалів справи та вже було зазначено у даному рішенні, у позивачем було прийнято на роботу трьох осіб з інвалідністю, а саме: ОСОБА_1 - наказ № 149 від 31.08.2024 року про прийняття на роботу (довідка № 782769 - інвалідність встановлено до 01.01.2023 року); ОСОБА_2 - наказ № 21 від 02.02.2022 року про прийняття на роботу (довідка № 369633 - інвалідність встановлено до 01.03.2022 року); ОСОБА_3 - наказ № 91 від 18.03.2024 року про прийняття на роботу (довідка № 255708 - інвалідність встановлено без строку).

Відповідно до Наказу № 24/02-22 від 24.02.2022 року, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та запровадженням воєнного стану згідно із Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 64/2022, на підставі ст. 113 КЗпП, піклуючись про життя та здоров'я робітників ТОВ «Краматорський щифер», робітники зайняті виробництвом листа азбестоцементного хвилястого вважаються такими, що перебуваються на простої.

Відповідно до наказу комерційного директора ТОВ «Краматорський шифер» № 34/88-22 від 05 серпня 2022 року, у зв'язку з призупиненням роботи товариства, відсутністю організаційних та технічних умов, неможливістю ведення господарської діяльності, загрозою життя працівників, виїздом за межі міста частини працівників, неможливістю забезпечити працівників роботою та виконання такої роботи унеможливлює подальшу роботу підприємства, неможливістю виконання договорів поставки та виробництва продукції, відсутністю газопостачання на території Краматорського району та міста, у зв'язку з настанням форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), зумовленої військовою агресією російської федерації проти України, з 08 серпня 2022 року призупинено дії трудових договорів з працівниками ТОВ «Краматорський шифер», у тому числі й з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , до відновлення можливості виконувати роботу, але не пізніше дня припинення або скасування воєнного часу, за винятком працівників, які будуть залучатися до виконання термінових виробничих завдань на підприємстві та до виконання робіт дистанційно з використанням технічного обладнання електронного зв'язку.

У п.п. 4.2., 4.3 даного наказу також було зазначено, що призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин. При зупинення дії трудового договору заробітна плата працівникам не нараховується. Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України.

Більш того, товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорський шифер» листом від 28.03.2024 року на адресу керівника територіального відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, якому зазначило, що у зв'язку з відсутністю організаційних та технічних умов, неможливістю ведення господарської діяльності, загрозою життю працівників, наказом № 24/02-22 від 24.02.2022 року було введено простій на підприємстві з оплатою 2/3 середнього заробітку, оскільки фактично ТОВ «Краматорський щифер» не працює з 01.03.2022 року.

Крім того, відповідачем було повідомлено позивача й про те, що до початку військової агресії російської федерації проти України по теперішній час на підприємстві ТОВ «Краматорський шифер» працює 3 працівника з інвалідністю, а призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.

Позивач у зазначеному листі просив відповідача надати йому роз'яснення на питання, щодо може ТОВ «Краматорський шифер» вважати ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , як працівників з інвалідністю та застосовувати пільгові ставки, якщо строк дії попередньої довідки МСЕК закінчився, але всі пов'язані з нею соціальні виплати продовжуються на весь це період.

Крім того у цьому листі позивач просив не застосовувати адміністративно - господарські санкції до ТОВ «Краматорський шифер», у зв'язку з тимчасовим призупиненням економічної діяльності підприємства та призупинення дії трудових договорів з працівниками ТОВ «Краматорський шифер».

Як зазначає представник відповідача у своєму відзиві, ТОВ «Краматорський шифер» не отримав відповіді на зазначений лист, позивачем не спростовано цей факт, матеріали справи також не містять відповіді на лист ТОВ «Краматорський шифер» від 28.03.2024 року.

З урахуванням вимог ст. 218 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до учасника господарських відносин за порушення ним правил, встановлених законодавчими актами, при наявності в діях суб'єкта господарювання вини у вчиненні такого порушення та якщо ним не приймались заходи, спрямовані на недопущення господарського правопорушення.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про те, що позивачем не обґрунтовано позовну заяву щодо можливості виконання відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю з огляду на положення «Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», затвердженого 22.12.2022 року наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 року за № 1668/39004 затверджено відповідний Перелік громад, що розташовані в районах проведення бойових дій або які є тимчасово окупованими, в тому числі передбачений Краматорська міська територіальна громада з 24.02.2022 року по теперішній час відноситься до території можливих бойових дій

Крім того, суд вказує на те, що позивачем в позовній заяві не взято до уваги зупинення роботи підприємства ТОВ «Краматорський шифер» з 01.03.2022 року.

Адміністративно-господарські санкції за незайняті особами з інвалідністю робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією України та Податковим кодексом України, а є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення. Таким чином, за своєю правовою природою вказані штрафні санкції є адміністративно-господарськими санкціями, як один із видів господарсько-правової відповідальності.

Згідно із ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських правовідносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. Отже, при вирішенні питання про правомірність стягнення адміністративно-господарських санкцій слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов'язань та встановлення в діях або бездіяльності роботодавця складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій. Елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками.

ТПП України з метою спрощення процедури засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), листом від 28.02.2023 року № 2024/02.0-7.1 засвідчила настання форс - мажорних обставин - військову агресію російської Федерації проти України, що стало підставою запровадження воєнного стану, та підтвердила, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору. Тобто, у таких випадках сертифікат не видається, а підставою для звільнення від сплати штрафних санкцій у наслідок настання форс-мажорних обставин за договором є вищевказаний лист.

Відповідно до ст. 34 Кодексу законів про працю України, простій - це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» Призупинення дії трудового договору - це тимчасове звільнення роботодавця від обов'язку забезпечувати працівника роботою і тимчасове звільнення працівника від обов'язку виконувати роботу за укладеним трудовим договором.

Відповідно до наказу ТОВ «Краматорський шифер» № 24/02-22 від 24.02.2022 року було, оголошено простій з незалежних від працівника та роботодавця причин з 01.03.2022 року та наказом № 34/88-22 від 05.08.2022 року призупинення дії трудових договорів працівників Товариства до дати закінчення воєнного стану.

Отже, враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що ТОВ «Краматорський шифер» об'єктивно, з незалежних від нього причин не виконав нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Зважаючи на встановлені обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій та, відповідно, пені за їх несплату.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Керуючись ст. ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Донецького обласного відділення фонду соціального захисту населення осіб з інвалідністю (юридична адреса: 87528, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Сєрова, 1а, код ЄДРПОУ 13492430) до товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський шифер» (юридична адреса: 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Привокзальна, 2а, код ЄДРПОУ 32879254) про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 23079,6 грн - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя І.М. Тарасенко