31 липня 2024 рокуСправа №160/1652/24
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Бондар М.В., перевіривши матеріали заяви Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області», Департаменту пенсійних питань та соціального захисту МВС України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
23.07.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» (далі - ДУ «ТМО по Дніпропетровській області») про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області», Департаменту пенсійних питань та соціального захисту МВС України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, в якій заявник просить замінити сторону виконавчого провадження №75165899, а саме: боржника Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» на Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) (Код ЄДРПОУ 45291657, пр. Праці , 16, Дніпро, Дніпропетровська область, 49041).
В обґрунтування заяви заявник посилається на те, що наказом МВС України від 25.02.2019 № 129 визначено в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України з покладення таких функцій на управління координації пенсійних та соціально- гуманітарних питань цього Департаменту. Наказом МВС України від 22.04.2024 №259 визначено в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій Відділ координації пенсійних питань Міністерства внутрішніх справ України. Уповноважено Головний сервісний центр МВС України на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 та листопад 2019 для перерахунку пенсій, з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі № 160/8324/19 та судових рішень у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18, призначення пенсій, оформлення подання на призначення пенсії з покладенням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС). Наказом МВС України від 21.06.2024 № 432 внесено зміни до наказу від 22.04.2024 №259 та пункт 2 викладено в такій редакції: «2. Уповноважено Головний сервісний центр МВС на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за їх зверненнями довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 та листопад 2019 для перерахунку пенсій з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі №160/8324/19 та судових рішень у справах №826/3858/18 та № 826/12704/18, а також здійснювати відповідно до законодавства України розгляд звернень таких осіб про видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за інші періоди з покладенням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС)». Крім того, наказ доповнено пунктом 3 такого змісту: « 3. Територіальним медичним об'єднанням Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву та Київській області (далі- територіальні медичні об'єднання), які є сторонами у справах щодо оформлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій та інших пенсійних питань у судах першої (місцеві суди), апеляційної та касаційної інстанцій, вжити заходів щодо залучення Головного сервісного центру МВС як співвідповідача». У зв'язку з вищенаведеним випливає, що з 22.04.2024 ДУ «ТМО по Дніпропетровській області» не є уповноваженим органом та ненаділена повноваженнями (функціями) з питань оформлення подання документів на призначення пенсії. 01.05.2024 актом прийому-передачі № 33/28-1341 пенсійні справи, матеріали судових справ, листування з пенсіонерами МВС, довідки про розмір грошового забезпечення передано сектору з пенсійних питань з обслуговування Дніпропетровської області (м. Дніпро) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізької областях.
25.07.2024 до суду від позивача надійшли заперечення за заяву про заміну сторони виконавчого провадження. У вказаних запереченнях позивач зазначає, що станом на день звернення відповідача з вищевказаною заявою ДУ «ТМО по Дніпропетровській області» є юридичною особою, включена до ЄДРПОУ за номером 08805223, місцезнаходження юридичної особи: 49005, Україна, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Полігонна, будинок, 16. Таким чином, підстав правонаступництва в розумінні частини другої статті 104 ЦК України не встановлено, відсутність наслідків правового характеру доводить відсутність публічного правонаступництва в розумінні статті 55 КАС України та частини першої статті 264 цього Кодексу. Факт вибуття сторони виконавчого провадження відсутній. Також позивач звертає увагу, що на підтвердження своїх доводів ДУ «ТМО по Дніпропетровській області» надано акт приймання-передавання справ (документів) від однієї установи до іншої від 30.04.2024, згідно з яким ДУ «ТМО по Дніпропетровській області» передано представнику Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях облікові справи у кількості 11940 штук та 50 штук відповідно, реєстри №№ 1-4 та інформацію на електронних носіях, при цьому в наданих документах відсутні докази того, що заява про призначення пенсії, подана ОСОБА_1 від 09.11.2023, а також відповідні додатки до цієї заяви передані до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях. За викладених обставин, позивач просить відмовити у задоволенні заяви ДУ «ТМО по Дніпропетровській області» про заміну сторони виконавчого провадження.
Ухвалою суду від 26.07.2024 розгляд заяви призначено в судовому засіданні на 31.07.2024 о 09:00 год.
29.07.2024 до суду від позивача надійшла заява про розгляд заяви за відсутності ОСОБА_1 .
Учасники справи в судове засідання не з'явились. Неявка представників сторін в судове засідання не перешкоджає розгляду заяви в порядку письмового провадження.
Дослідивши заяву та матеріали справи, суд зазначає наступне.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 у справі №160/1652/24 позов ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області», Департаменту пенсійних питань та соціального захисту МВС України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково:
- визнано протиправною бездіяльність Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» в частині не оформлення подання на підставі заяви ОСОБА_1 від 09.11.2023 про призначення пенсії та не направлення подання разом з документами до органу пенсійного забезпечення;
- зобов'язано Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» оформити подання про призначення пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 09.11.2023 та направити вказане подання разом з документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області;
- у задоволенні вимог до Департаменту пенсійних питань та соціального захисту МВС України відмовлено.
Судом встановлено, що 30.05.2024 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Сапаровою Анастасією Сергіївною винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №75165899 з примусового виконання виконавчого листа №160/1652/24, від 15.05.2024, виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом.
Згідно з частиною 1 статті 379 КАС України у разі вибуття однієї зі сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
За приписами частини 5 статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Судом встановлено, що згідно з пунктом 1 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 №129 в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.
Пунктом 2 наказу МВС України від 25.02.2019 №129 було передбачено внесення відповідних змін до положень про територіальні медичні об'єднання МВС України по областях, місту Києву.
Згідно з пунктом 1 наказу МВС України від 25.02.2019 №129, у редакції наказу МВС України від 16.04.2021 за №291, уповноваженим підрозділом з підготовки та подання до органів ПФУ документів для призначення (перерахунку) пенсій було визначено одночасно:
1) Департамент персоналу в особі управління координації пенсійних питань та соціальної роботи Департаменту персоналу МВС України;
2) Територіальні медичні об'єднання МВС України по областях, місту Києву.
При цьому відповідно до пункту 4 наказу МВС України від 22.04.2024 №259 визнано таким, що втратив чинність наказ МВС України від 25.02.2019 за №129.
Водночас, згідно з пунктом 1 наказу МВС України від 22.04.2024 №259 Відділ координації пенсійних питань Міністерства внутрішніх справ України визначений уповноваженим підрозділом з підготовки та подання до органів ПФУ документів для призначення (перерахунку) пенсій.
Згідно з пунктом 2 наказу МВС України від 22.04.2024 №259 уповноважено Головний сервісний центр МВС на видачу довідок звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 та листопад 2019 для перерахунку пенсій з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі № 160/8324/19 та судових рішень у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18 з покладанням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС) з 01.05.2024.
Відповідно до наказу МВС від 21.06.2024 №432 "Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22 квітня 2024 року №259" унесено до наказу Міністерства внутрішніх справ України уповноваженого структурного підроззділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» такі зміни, зокрема:
1) пункт 2 наказу від 22.04.2024 викладено в такій редакції:
«Уповноважити Головний сервісний центр МВС на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за їх зверненнями довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі № 160/8324/19 та судових рішень у справах №826/3858/18 та № 826/12704/18, а також здійснювати відповідно до законодавства України розгляд звернень звільнених зі служби військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ про видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за інші періоди з покладенням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС)»;
2) після пункту 2, наказ доповнено пунктом 3 такого змісту:
« 3. Територіальним медичним об'єднанням Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву та Київській області (далі- територіальні медичні об'єднання), які є сторонами у справах щодо оформлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій та інших пенсійних питань у судах першої (місцеві суди), апеляційної та касаційної інстанцій, вжити заходів щодо залучення Головного сервісного центру МВС як співвідповідача».
Проаналізувавши зміст вказаного наказу, суд дійшов висновку, що вищевказаним наказом визначено Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) уповноваженим органом на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Втім, у цій справі спірні правовідносини стосуються оформлення подання на підставі заяви ОСОБА_1 від 09.11.2023 про призначення пенсії та направлення до органу пенсійного забезпечення, а не у зв'язку з невидачею позивачу відповідної довідки.
Разом з цим, суд також зауважує, що матеріали справи містять акт про приймання-передавання справ (документів) від однієї установи до іншої від 30.04.2024 №33/28-1341, з якого випливає, що ДУ «ТМО по Дніпропетровській області» в особі заступника начальника ОСОБА_2 передає, а регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС), в особі заступника начальника сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС ) Кучуріна Р.М. приймає справи: ???
- облікові справи згідно зі списком в кількості 11940 шт. (додаток №1 з описом);
- реєстри №1 (документи (копії), підготовлені у попередні періоди для забезпечення перерахунків пенсій за період із 2008 по 2018) (додаток №2); ???
- реєстр №2 (документи, щодо видачі пільгових посвідчень, довідок колишнім працівникам ОВС) (додаток №3): ????
- реєстр №3 (облік видачі пільгових посвідчень, довідок, нагрудних знаків) (додаток №4);
- ??реєстр №4 (журнали та картотека обліку пенсіонерів ОВС) (додаток №5);
- ??облікові новостворені справи згідно зі списком в кількості 50 шт. (додаток №6);
- ??інформація на електронних носіях: БАЗА даних пенсіонерів МВС, копії довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018. 05.03.2019, 19.11.2019 та по рішенню суду (додаток - флеш-носій 1 шт.).
Суд зазначає, що в наданих документах відсутні докази того, що заява про призначення пенсії, подана ОСОБА_1 09.11.2023, а також відповідні додатки до цієї заяви передані до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях.
Отже, враховуючи те, що в цій справі спірним питанням було не оформлення ДУ «ТМО по Дніпропетровській області» подання на підставі заяви ОСОБА_1 від 09.11.2023 про призначення пенсії та не направлення подання разом з документами до органу пенсійного забезпечення, а не видача відповідної довідки, а також те, що матеріали справи не містять доказів на підтвердження передачі до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях заяви ОСОБА_1 від 09.11.2023 з додатками, суд не вбачає підстав для заміни сторони виконавчого провадження з ДУ «ТМО по Дніпропетровській області» на Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС), який є уповноваженим на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
За таких обставин, заява ДУ «ТМО по Дніпропетровській області» про заміну сторони виконавчого провадження є передчасною та задоволенню не підлягає.
Водночас, суд зазначає, що заявник не позбавлений права повторного звернення до суду з відповідною заявою, за умови підтвердження належними та допустимими доказами підстав для правонаступництва.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України , суд, -
У задоволенні заяви Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області», Департаменту пенсійних питань та соціального захисту МВС України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар