Справа № 446/883/24 Головуючий у 1 інстанції: Костюк У.І.
Провадження № 33/811/1086/24 Доповідач: Гончарук Л. Я.
30 липня 2024 року Львівський апеляційний суд у складі: судді Гончарук Л.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу захисника особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Лущанця Миколи Васильовича на постанову судді Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 18 червня 2024 року,
встановив:
вищенаведеною постановою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 130, ч.3 ст. 130 ч.1 ст.122-2 КУпАП та у відповідності до ст.36 КУпАП застосовано до нього адміністративне стягнення у виді адміністративного штрафу в розмірі 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51000,00 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років, без оплатного вилучення транспортного засобу
Стягнуто з ОСОБА_1 адміністративний штраф в розмірі 51000.00 (п"ятдесят одна тисяча) (стягувач Держава) на розрахунковий рахунок UA268999980313040149000013001, отримувач ГУК Львів/Львівська область, Код отримувача:ЄДРПОУ 38008294, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету:21081300.
Стягнуто із ОСОБА_1 судовий збір на користь держави (стягувачем є Державна судова адміністрація) у розмірі 605,60 грн. (шістьсот п"ять грн.60 коп) на розрахунковий рахунок UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ 37993783, Банк отримувача (ГУДКСУ): Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106.
Згідно з постановою судді, 07.04.2024 о 19:20 год., по вулиці Галицька, 7 в селі Тадані, Львівського району Львівської області, водій ОСОБА_1 повторно протягом року, керував транспортним засобом марки "OPEL VECTRA" д.н.з. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, тремтіння рук) і від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився.
Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Також, 07.04.2023 о 21:03год., по вулиці Галицька, 3 в селі Тадані, Львівського району Львівської області, водій ОСОБА_1 повторно протягом року, будучи позбавленим прав керування транспортними засобами згідно постанови Кам"янка-Бузького районного суду Львівської області від 07.08.2023 на п"ять років, керував транспортним засобом марки "OPEL VECTRA" д.н.з. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, тремтіння рук) і від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився.
Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Крім цього, 07.04.2024 о 20:25 год., по вулиці Наконечна, 11 в селі Тадані, Львівського району Львівської області, водій ОСОБА_1 повторно протягом року, керував транспортним засобом марки "OPEL VECTRA" д.н.з. НОМЕР_1 не виконав вимогу про зупинку транспортного засобу, який подавався за допомогою проблискових маячків синього та червоного кольору та гучномовця.
Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 122-2 КУпАП.
На вказану постанову захисник особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокат Лущанець Микола Васильович подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову за відсутності складу адміністративного правопорушення.
В обґрунтування апеляційної скарги покликається на те, що постанова суду є незаконною, не відповідає фактичним обставинам справи, винесена всупереч вимог ст.245 КУпАП. Крім того, працівниками поліції були порушені вимоги, які передбачені ст.266 КУпАП, а також вимоги Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року №1452/735, а також «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого постановою КМУ 17.12.2008 №1103.
Зазначає, що з протоколу та доданих до нього матеріалів видно, що фіксація ймовірного правопорушення, процедура огляду водія та факт відмови водія пройти огляд в закладі охорони здоров'я відбувалась без залучення двох свідків.
Зауважує, що наявний відеозапис не містить роз'яснення ОСОБА_1 його процесуальних прав, передбачених ст. 268 КУпАП, зокрема мати право на захисника, а також ст. ст. 59,63 Конституції України, що може свідчити про те, що було порушено право особи на захист.
22 липня 2024 року захисник адвокат Лущанець М.В. подав на адресу Львівського апеляційного суду заяву, в якій просить слухання справи проводити без його участі та ОСОБА_1 , при цьому зазначає, що подану апеляційну скаргу вони підтримують та просять таку задоволити.
В судове засідання апеляційного суду призначене, на 15.50 год. 30.07.2024 року, особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та його захисник адвокат Лущанець М.В., не з'явилися, про дату, час і місце судового засідання останні були належним чином повідомлені.
З огляду на викладене, зважаючи на те, що законодавством встановлені досить короткі строки розгляду апеляційної скарги, відповідно до ч. 6 ст. 294 КУпАП, неявка правопорушника та захисника, в судове засідання апеляційного суду не перешкоджає розгляду справи.
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Зі змісту ст. 252 КУпАП вбачається, що оцінка доказів при розгляді справ про адміністративні правопорушення ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні усіх обставин справи в їх сукупності.
Згідно зі ст. 251 КУпАП на основі доказів встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, поясненнями свідків та ін. Згідно з п. 27 Постанови Пленуму ВСУ № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу. Правопорушення вважається закінченим з того моменту, як він почав рухатись.
Висновок судді про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 130, ч.3 ст. 130 ч.1 ст.122-2 КУпАП, є обґрунтованим, відповідає фактичним обставинам справи й підтверджується сукупністю зібраних і перевірених в судовому засіданні доказів, яким суддя місцевого суду дав належну оцінку і навів у постанові.
Зокрема, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 130, ч.3 ст. 130 ч.1 ст.122-2 КУпАП стверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 752141 від 07.04.2024, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів; направленням водія транспортного засобу на огляд, актом медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 07.04.2024; рапортом; рапортами поліцейських; постановою Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 11.07.2023 року; постановою Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 26.09.2023 року; протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 667268 від 07.04.2024; протоколом про адміністративні правопорушення серії ААД № 752072 від 07.04.2024; постановою Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 07.08.2023 року; відеозаписами події.
Проаналізувавши вказані докази, можна прийти до висновку, що вони узгоджуються між собою та є належними, підстав визнати їх недопустимими чи недостовірними немає.
Дії ОСОБА_1 обґрунтовано кваліфіковано за ч. 3 ст. 130, ч.3 ст. 130 ч.1 ст.122-2 КУпАП.
Згідно з п.2, п.3 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735 (далі Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з п. 4 розділу І Інструкції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Отже поліцейський вправі пред'явити до водія транспортного засобу вимогу пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння за наявності підстав вважати, що водій перебуває в стані алкогольного сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до п.2.5 ПДР водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
На відеозаписі, долученому до матеріалів справи, зафіксовано, як працівники поліції пропонували ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою приладу «Драгер» та у медичному закладі, на що ОСОБА_1 не реагував, неадекватно себе поводив, і взагалі не міг говорити, лише нецензурно висловлювався у бік працівників поліції.
А тому, відмовляючись від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 ПДР України, чим вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 3 ст. 130, ч.3 ст. 130 КУпАП
Матеріали провадження не містять відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, щодо оскарження цих дій, як і не містять результатів такого оскарження.
Зібрані у справі докази в їх сукупності відповідають критерію належності, допустимості та достатності для прийняття рішення про наявність у діях ОСОБА_1 складу правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 130, ч.3 ст. 130 КУпАП
Вказані докази, якими стверджується факт керування транспортним засобом та відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння, є логічними, послідовними, та такими, що взаємоузгоджуються між собою, а тому в апеляційного суду відсутні підстави сумніватися в їх достовірності та допустимості.
Твердження апелянта стосовно того, що процедура огляду водія та факт відмови водія пройти огляд в закладі охорони здоров'я відбувалась без залучення двох свідків не є слушними, так як зафіксована на відеозаписі інформація є достатньою та об'єктивно підтверджує обставини, що мають значення для справи та узгоджуються з іншими наявними в матеріалах справи доказами.
Крім того, присутність свідків згідно положень ст. 266 КУпАП є обов'язковою лише у разі неможливості застосування технічних засобів відеозапису, які в даному випадку були застосовані.
Всі інші доводи апеляційної скарги судом апеляційної інстанції оцінюються критично, оскільки наявними в матеріалах справи доказами не підтверджуються, мають формальний характер та зводяться до власної оцінки фактичних обставин справи та зібраних у справі доказів, при цьому, апелянт оцінює ці докази вибірково, ігноруючи при цьому їх сукупність.
Зібрані у справі докази в їх сукупності відповідають критерію належності, допустимості та достатності для прийняття рішення про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 130, ч.3 ст. 130 ч.1 ст.122-2 КУпАП.
Переконливих доводів, які б спростовували висновки суду першої інстанції і були підставами для скасування постанови та закриття провадження, апелянтом не надано.
З огляду на викладене, підстав для задоволення апеляційної скарги щодо скасування постанови районного суду та закриття провадження у справі не встановлено.
Керуючись ст. 294 КУпАП, апеляційний суд,
постановив:
Постанову судді Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 18 червня 2024 року, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 130, ч.3 ст. 130, ч.1 ст.122-2 КУпАП, залишити без змін, а апеляційну скаргу захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Лущанця Миколи Васильовича - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Л.Я. Гончарук