Справа № 143/248/24
Провадження № 33/801/654/2024
Категорія: 156
Головуючий у суді 1-ї інстанції Бойко А. В.
Доповідач: Рибчинський В. П.
31 липня 2024 року м. Вінниця
Вінницький апеляційний суд в складі судді судової палати у цивільних справах Рибчинського В.П., розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Погребищенського районного суду Вінницької області від 21 червня 2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Як встановлено із протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №325778 від 09.03.2024, водій ОСОБА_1 09.03.2024 о 17:35 год. в с. Ширмівка по вул. Центральна, в порушення п. 2.9а ПДР України, керував транспортним засобом «Opel Vectra», д. н. з. НОМЕР_1 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився у встановленому законом порядку із застосуванням технічного приладу Alcotest Drager 6810. Результат огляду 0,58%.
Постановою Погребищенського районного суду Вінницької області від 21 червня 2024 року ОСОБА_1 визнано винуватим у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, і накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн, з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік. Стягнено судовий збір в розмірі 605,60 грн на користь держави.
Не погоджуючись з такою постановою суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального та матеріального права судом першої інстанції, просив скасувати оскаржувану постанову, та ухвалити нову, якою справу про адміністративне правопорушення закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про час, дату і місце розгляду справи.
При цьому, від ОСОБА_1 на адресу суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, мотивоване тим, що разом із протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 325778 від 09.03.2024 щодо ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, інспектором поліції 09.03.2024 о 17:40 год. постановою серії ББА № 336128 від 09.03.2024 року на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, з тих підстав, що водій ОСОБА_1 , не маючи при собі посвідчення водія на керування транспортним засобом, керував транспортним засобом, чим порушив п. 2.1а ПДР, чим скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Не погоджуючись із вказаною постановою, ОСОБА_1 оскаржив її в судовому порядку. 15.03.2024 року ухвалою Погребищенського районного суду Вінницької області відкрито провадження у справі № 143/241/24 за позовною заявою ОСОБА_1 .
ОСОБА_1 переконаний, що є потреба відкласти розгляд даної справи про адміністративне правопорушення до вирішення по суті адміністративної справи № 143/241/24, оскільки позитивне вирішення даного питання дасть йому можливість належним чином захистити свої права та обов'язки, так як вважає, що неправомірні дії працівників поліції щодо вимоги пред'явити посвідчення водія на керування транспортним засобом можуть поставити від сумнів подальшу процедуру складання на нього протоколу за керування транспортом у нетверезому стані.
Водночас, апеляційний суд вважає, що ОСОБА_1 не навів суду переконливих доводів на підтвердження необхідності відкладення розгляду справи до вирішення по суті адміністративної справи № 143/241/24.
Наявність відкритого провадження у справі № 143/241/24 щодо оскарження постанови інспектора поліції, не перешкоджає розгляду даної справи та не є підставою для відкладення судового засідання, оскільки відповідно до ст. 294 КУпАП апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги.
Крім того, суд зауважує, що наявні в даній справі докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду. У зв'язку з чим, у суду відсутні правові підстави для задоволення вказаного клопотання, а тому у клопотанні необхідно відмовити.
Також 31.07.2024 року до апеляційного суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із захворюванням. Зазначив, що підтверджуючі документи будуть надані.
Разом з тим, ОСОБА_1 не було надано належних доказів, які б свідчили про наявність поважних причин неможливості з'явитися в судове засідання, а відтак, вказане клопотання про відкладення судового засідання є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.
Частиною 6 ст. 294 КУпАП передбачено, що неявка у судове засідання особи, яка подала скаргу, інших осіб, які беруть участь у провадженні у справі про адміністративне правопорушення, не перешкоджає розгляду справи, крім випадків, коли є поважні причини неявки або у суду відсутня інформація про належне повідомлення цих осіб.
Відповідно до ч. 4 ст. 294 КУпАП апеляційний перегляд здійснюється суддею апеляційного суду протягом двадцяти днів з дня надходження справи до суду.
З огляду на викладене, з метою дотримання розумних строків розгляду справи, апеляційний суд вважає за можливе здійснити розгляд справи за відсутності ОСОБА_1 , який належним чином повідомлений про час, дату і місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та доводи апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, а орган чи посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення, з урахуванням положень, викладених у ст.ст. 251, 252 КУпАП, зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, керуючись законом та правосвідомістю, оцінити докази за своїм внутрішнім переконанням в їх сукупності. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Згідно п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частина 1 ст. 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Вивченням матеріалів справи про адміністративне правопорушення встановлено, що суддя, діючи у відповідності до вимог ст. 245, 252, 280, 283 КУпАП, всебічно, повно та об'єктивно дослідив обставини вчиненого адміністративного правопорушення, докази, які містяться в матеріалах справи на предмет їх належності, достатності та допустимості, за результатами чого дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у порушенні п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху, що є складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суд апеляційної інстанції вважає такий висновок суду законним і обґрунтованим, з огляду на наступне.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №325778 від 09.03.2024, водій ОСОБА_1 09.03.2024 о 17:35 год. в с. Ширмівка по вул. Центральна, в порушення п. 2.9а ПДР України, керував транспортним засобом «Opel Vectra», д. н. з. НОМЕР_1 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився у встановленому законом порядку із застосуванням технічного приладу Alcotest Drager 6810. Результат огляду 0,58‰.
Даний протокол відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, містить виклад суті вчиненого правопорушення та є джерелом доказової інформації про подію правопорушення та особу, яка його вчинила.
Зі змістом протоколу ОСОБА_1 був ознайомлений, права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП йому були роз'яснені.
Відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції - передбачено, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно п. 6, 7 Розділу ІІ Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішні справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 №1452/735 огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків. Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Факт перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння підтверджується актом огляду на стан алкогольного, наркотичного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно з яким вміст алкоголю в крові ОСОБА_1 становив 0,58%.
Твердження про неналежність доказів, долучених до матеріалів справи, на що у своїй скарзі посилається апелянт, є безпідставними, оскільки відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган встановлює наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, в тому числі, протоколом про адміністративне правопорушення, на підставі показань технічних приладів, що мають функції відеозапису чи кінозйомки, іншими документами.
При дослідженні матеріалів справи, у тому числі при перегляді відеозапису, порушень з боку поліцейських, які оформлювали адміністративний матеріал, не встановлено. Отже, здійснений поліцейським відеозапис є допустимим доказом.
Таким чином, відеозаписи у повній мірі узгоджується з протоколом про адміністративне правопорушення та іншими матеріалами справи.
Зібрані у справі про адміністративне правопорушення докази апеляційний суд визнає належними, допустимими та такими, що відповідають вимогам ст. 251 КУпАП.
Доводи апеляційної скарги щодо порушення судом першої інстанції принципу безсторонності при розгляді справи, у зв'язку із відсутністю сторони обвинувачення (прокурора) під час провадження у справі про адміністративне правопорушення, апеляцій суд вважає безпідставними, оскільки відсутність сторони обвинувачення під час апеляційного перегляду судом постанови про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, за умови дотримання об'єктивного та суб'єктивного критеріїв безсторонності суду, не порушує ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Таку позицію сформулював ЄСПЛ у справі «FIGURKA v. Ukraine» (№ 28232/22).
30 серпня 2023 року Велика Палата Верховного Суду, переглядаючи справу № 208/712/19, зазначила, що орган Національної поліції на стадії досудового оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення й так фактично виконує функцію обвинувачення.
Викладені обставини свідчать про доведеність «поза розумним сумнівом» наявності в діянні ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Доводи апеляційної скарги, зокрема, що транспортний засіб під керуванням ОСОБА_1 працівники поліції зупинили безпідставно та щодо порушення процедури проходження огляду на стан сп'яніння, на переконання апеляційного суду, мають формальний характер та спрямовані на ухилення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинене ним адміністративне правопорушення, а будь яких інших доказів щодо відсутності вини останнього у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення матеріали справи не містять.
З огляду на викладене, за результатами апеляційного перегляду справи про адміністративне правопорушення, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 33, 38, 130, 247, 283, 284, 294 КУпАП, апеляційний суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Погребищенського районного суду Вінницької області від 21 червня 2024 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Вінницького
апеляційного суду: В.П. Рибчинський