Справа № 456/2033/24
Провадження № 3/456/1117/2024
іменем України
31.07.2024 року місто Стрий
Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Бораковський В. М. , розглянувши матеріали, які надійшли з Стрийського районного управління поліції ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за частиною 1 ст. 130 КУпАП, -
встановив:
Відповідно до протоколу серії ААД №752879 від 01.04.2024, ОСОБА_1 01.04.2024 о 21 год 34 хв у м. Стрий по вул. О.Басараб, 15, керував транспортним засобом - автомобілем «Renault Megane», н.з. НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп'яніння, що підтверджується висновком №52 від 01.04.2024 лікаря КНП «ТМО «СМОЛ», подію зафіксовано на нагрудну бодікамеру 1836, чим порушив вимоги пункту 2.9 «а» ПДР, тому дії ОСОБА_1 кваліфіковано як адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 ст. 130 КУпАП не визнав, суду пояснив, що він не вживає наркотичні засоби і ніколи не вживав. Просить закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 ст. 130 КУпАП, про що подав письмове клопотання. В обгрунтування клопотання покликається на те, що згідно висновку експерта №1448/2024-т від 01.07.2024, при судово-токсикологічній експертизі речового доказу - сечі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не виявлено: похідних барбітурової кислоти, похідних піразолону, наркотичних речовин з групи алкалоїдів опію, димедролу, клофеліну, папаверину, сібазону, метадону, похідних 1,4 бензодіазепінів, похідних фенотіазинового ряду, канабіноїдів, ефедрину, амфетаміну та його похідних. А тому не доведено факт керування ним транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вивчивши його клопотання про закриття провадження у справі, дослідивши висновок експерта, протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього документи, суд доходить такого висновку.
Відповідно до диспозиції частини 1 ст. 130 КУпАП адміністративним правопорушенням є керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пунктом 2.9. «а» Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001р. №1306, передбачено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Стаття 266 КУпАП передбачає порядок проведення огляду особи, яка керує транспортним засобом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст.9 КУпАП, під поняттям адміністративного правопорушення визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна ця особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд зазначає, що відповідно до частини 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 ст. 130 КУпАП, суду надано:
протокол серії ААД №752879 від 01.04.2024, згідно з яким ОСОБА_1 01.04.2024 о 21 год 34 хв у м. Стрий по вул. О.Басараб, 15, керував транспортним засобом - автомобілем «Renault Megane», н.з. НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп'яніння;
висновок щодо результатів медичного огляду №52 від 01.04.2024, виданий лікарем КНП «ТМО СМОЛ», згідно якого у ОСОБА_1 01.04.2024 о 22.00 год. встановлено позитивну реакцію на бензодіазепін;
направлення на огляд водія ОСОБА_1 до закладу охорони здоров'я КНП «ТМО СМОЛ» для виявлення стану сп'яніння;
відеозапис з нагрудної камери працівників поліції та з камер відеоспостереження медичного закладу (міститься на компакт-дисках);
рапорт поліцейського ВРПП Стрийського РУП від 01.04.2024.
Суд зауважує, що протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали є доказами в розумінні ст. 251 КУпАП, однак вони не доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого частиною 1 ст. 130 КУпАП, поза розумним сумнівом.
На підтвердження факту керування транспортним засобом ОСОБА_1 в стані наркотичного сп'яніння уповноваженою особою (поліцейським) до протоколу про адміністративне правопорушення додано висновок щодо результатів медичного огляду №52 від 01.04.2024, виданий лікарем КНП «ТМО СМОЛ», згідно якого у ОСОБА_1 01.04.2024 о 22.00 год. встановлено позитивну реакцію на бензодіазепін.
На відеозаписах, наданих Стрийським РУП та досліджених в судовому засіданні, зафіксовано факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом, проведення огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 в медичному закладі.
Згідно постанови суду від 28.05.2024, клопотання ОСОБА_1 від 07.05.2024 задоволено та доручено експертам КЗ ЛОР «Львівське обласне бюро судово-медичної експертизи» (м. Львів, вул. Пекарська, 61) провести судову експертизу з метою з'ясування наявності чи відсутності в біологічному матеріалі (сечі), який був відібраний 01.04.2024 року в КНП Стрийської МР «ТМО «Стрийська МОЛ» відокремлений підрозділ «Лікарня інтенсивного лікування» під час медичного огляду ОСОБА_1 (висновок КНП Стрийської МР «ТМО «Стрийська МОЛ» № 52) наркотичних речовин, що викликають наркотичне сп'яніння.
На підставі вказаної постанови суду надано висновок експерта №1448/2024-т від 01.07.2024, відповідно до якого при судово-токсикологічній експертизі речового доказу - сечі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не виявлено: похідних барбітурової кислоти, похідних піразолону, наркотичних речовин з групи алкалоїдів опію, димедролу, клофеліну, папаверину, сібазону, метадону, похідних 1,4 бензодіазепінів, похідних фенотіазинового ряду, канабіноїдів, ефедрину, амфетаміну та його похідних.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог пункту 1 частини 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Склад правопорушення - наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу загалом.
Відповідно до принципу «поза розумним сумнівом», зміст якого сформульований у п. 43 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кобець проти України» від 14 лютого 2008 року, доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом.
У рішенні по справі «Барбера, Мессеге і Хабардо проти Іспанії» ЄСПЛ зазначив, що п. 2 статті 6 Конвенції вимагає, щоб при здійсненні своїх повноважень судді відійшли від упередженої думки, що обвинувачений вчинив злочинне діяння, так як обов'язок доведення цього лежить на обвинуваченні та будь-який сумнів трактується на користь обвинуваченого.
Відповідно до постанови Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08.07.2020 у справі № 463/1352/16-а, у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Частиною 1 ст. 7 КУпАП також визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Враховуючи наведене та виходячи із вимог ст.62 Конституції України, судом не встановлено достатньо доказів котрі б з достовірністю та об'єктивністю вказували на вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Таким чином, з огляду на викладене у своїй сукупності, судом встановлено, що в матеріалах справи відсутні достатні відомості та докази, які б підтверджували факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до обґрунтованого висновку про те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 ст. 130 КУпАП, оскільки не доведено факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння, тому провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись статтями 245, 247, 283, 284 КУпАП, -
постановив:
Закрити провадження по справі про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною 1 ст. 130 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційного скарги до Львівського апеляційного суду через Стрийський міськрайонний суд Львівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Cуддя В. М. Бораковський