Справа № 761/26019/24
Провадження № 2/761/8446/2024
22 липня 2024 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Мальцев Д.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про зобов'язання вчинити певні дії,
До Шевченківського районного суду м. Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 до адміністрації Державної прикордонної служби України про зобов'язання вчинити певні дії.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.07.2024 матеріали позову передані на розгляд судді Мальцева Д.О.
У позовній заяві позивач просить:
1. Визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо повернення без погодження до Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького списків розподілу жилих приміщень та облікової справи полковника запасу ОСОБА_1 , з приводу виключення з числа службового житла квартири за адресою: АДРЕСА_1 ;
2. Визнати за полковником запасу ОСОБА_1 право на виключення з числа службового житла квартири за адресою: АДРЕСА_1 ;
3. Зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України погодити списки розподілу жилих приміщень щодо полковника запасу ОСОБА_1 , з приводу виключення з числа службового житла квартири за адресою: АДРЕСА_1 ;
4. Зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України надати дозвіл Національній академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького на виключення з числа службового житла квартири за адресою: АДРЕСА_1 .
Вивчивши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд приходить до наступного висновку.
За приписами ч.1 ст.1 ЦПК України Цивільний процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства.
Відповідно до ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
З позовної заяви вбачається, що позивач просить визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо повернення без погодження до Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького списків розподілу жилих приміщень та облікової справи полковника запасу ОСОБА_1 , з приводу виключення з числа службового житла квартири за адресою: АДРЕСА_1 . Тобто, фактично скаржуються дії посадових осіб ДПСУ. При цьому, про захист своїх житлових прав позивач позовну вимогу не заявляє.
Частиною 1 статті 1 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Відповідно до частини 1 статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
З аналізу наведених процесуальних норм вбачається, що до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників - суб'єкт владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, в цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Натомість, визначальні ознаки приватноправових відносин - це юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу суб'єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права (як правило майнового) певного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб'єкта владних повноважень.
З наведеного вбачається, що відповідач Адміністрація Державної прикордонної служби України є органом державної влади.
Враховуючи суб'єктний склад учасників справи, характер правовідносин, що склались між ними, слід дійти висновку, що даний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки даний спір є спором, який відноситься до справ адміністративної юрисдикції та повинен вирішуватися шляхом подання відповідного позову у порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України, Київському окружному адміністративному суду підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Беручи до уваги вищезазначене, суд відмовляє позивачу у відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про зобов'язання вчинити певні дії на підставі п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України.
Відповідно до ч. 5 ст. 186 ЦПК України, відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Керуючись ст. 1, 19, 20, 186, 260, 261, 353, 354 ЦПК України,-
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу право на звернення з даним позовом в порядку адміністративного судочинства до Київського окружного адміністративного суду.
Ухвала суду може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 261 ЦПК України.
Суддя: