Рішення від 24.07.2024 по справі 199/3968/24

Справа № 199/3968/24

(2/199/2236/24)

РІШЕННЯ

іменем України

24.07.2024

м. Дніпро

справа №199/3968/24

провадження № 2/199/2236/24

Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська у складі головуючого судді Подорець О.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною державною допомогою малозабезпеченим сім'ям, -

учасники справи:

позивач - Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради

відповідач - ОСОБА_1

ВСТАНОВИВ:

У травні 2024 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною державною допомогою малозабезпеченим сім'ям.

В обґрунтування позову зазначивши, що 26.09.2023 ОСОБА_1 звернувся до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради із заявою про призначення усіх видів державної соціальної допомоги, компенсацій та пільг, в якій просив призначити йому державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям.

Керуючись нормами законодавства та на підставі отриманих документів, рішенням управління від 29.09.2023 відповідачу була призначена щомісячна соціальна допомога на період з 01.09.2023 по 29.02.2024 у розмірі 4 186, 00 грн.

ОСОБА_1 був повідомлений про повернення надміру виплачених коштів, у разі подання ним неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї, про що засвідчив особистим підписом в заяві від 26.09.2023.

В результаті проведення верифікації даних щодо одержувачів допомоги, інформацію про яких надано Міністерством соціальної політики України з урахуванням даних, що обробляються стосовно них на інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу, було виявлено невідповідність наданої відповідачем інформації вимогам законодавства, що вплинуло на визначення його права на отримання та розмір державних виплат. Згідно даних програмного забезпечення Єдиної інформаційної системи соціальної сфери встановлено, що відповідач в червні 2023 року отримав дохід від продажу рухомого майна (ознака доходу 105) у розмірі 101 458,00 грн.

З урахуванням отриманих відповідачем доходів, управлінням було здійснено перерахунок виплат за період з 01.09.2023 по 29.02.2024 та виставлено переплату. Рішенням управління від 31.01.2024 внесено зміни до рішення від 29.09.2023. Сума надміру виплачених коштів, яка підлягає поверненню відповідачем складає 25 116,00 грн. Управлінням на адресу відповідача 04.03.2024 та в подальшому 08.05.2024 (рекомендованим листом) було направлено повідомлення про необхідність повернення надміру виплачених коштів та попереджено, що у разі відмови від добровільного повернення коштів, вони будуть стягнуті в судовому порядку.

На теперішній час відповідач надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 25 116,00 грн. на рахунок управління не повернув.

У зв'язку з вищевикладеним, позивач просить суд стягнути з відповідача на його користь надміру виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 25 166,00 грн., а також судовий збір у розмірі 3 028, 00 грн.

Ухвалою суду від 24.05.2024 відкрито провадження по справі та визначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до ч.5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Судове засідання проведено в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Судом було вжито всіх заходів для повідомлення відповідача про розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження. Так, ухвала суду про відкриття провадження у справі з доданою позовною заявою та з додатками була отримана відповідачем 12.06.2024, про що свідчить повідомлення Укрпошти про вручення поштового рекомендованого відправлення.

Відзив на позов відповідачем у визначений в ухвалі суду термін не надано.

Відповідач у встановлений судом строк не надав до суду відзив на позовну заяву, а тому суд на підставі ч. 8 ст. 178 ЦПК України вирішує справу за наявними матеріалами.

Судом встановлено, що 26.09.2023 ОСОБА_1 подав до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради заяву про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, де зазначив, що не працює, не має трудових відносин та доходу (а.с.8-10).

Також ним подано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги за період з 01.01.2023 по 30.06.2023, в яких зазначено про відсутність доходів (а.с.10-11).

29.09.2023 Лівобережним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради було прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї (реєстраційний номер 546), яким відповідачу була призначена соціальна допомога на період з 01.09.2023 по 29.02.2024 у розмірі 4 186,00 грн. щомісячно (а.с.12).

Згідно даних програмного забезпечення Єдиної інформаційної системи соціальної сфери встановлено, що відповідач в червні 2023 року отримав дохід від продажу рухомого майна (ознака доходу 105) у розмірі 101 458,00 грн. (а.с.13).

Рішенням Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради №Т134000987-2024-1 від 31.01.2024 було внесено зміни до рішення від 29.09.2023 та здійснено перерахунок виплат ОСОБА_1 за період з 01.09.2023 по 29.02.2024. У зв'язку з тим, що ОСОБА_1 надав недостовірні дані про доходи, йому були надміру виплачені кошти соціальної допомоги за період з 01.09.2023 по 29.02.2024 в розмірі 25 116,00 грн (а.с.13-14).

Листом від 04.03.2024 за вих.№7/12-114 ОСОБА_1 було надіслано повідомлення про необхідність повернення коштів надміру виплачених в розмірі 25 116,00 грн. із зазначенням строку їх повернення та роз'яснено наслідки неповернення (а.с.16).

Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Згідно зі статтею 4 цього Закону призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї.

Згідно зі статтею 5 цього Закону розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.

Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, яка визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».

Пунктом 2 Порядку передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Пунктом 5 Порядку передбачено, що для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку про доходи за шість місяців перед місяцем звернення (за наявності), у разі коли для обчислення сукупного доходу враховуються шість місяців перед місяцем звернення; посвідчення учасника бойових дій встановленого зразка (за наявності).

Відповідно до п. 9 цього Порядку середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців.

Шість місяців становлять шість місяців перед місяцем звернення або два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (далі - період, за який враховуються доходи).

Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.

Згідно пунктів 15, 16 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 розмір державної соціальної допомоги може бути перерахований з місяця подання заяви уповноваженим представником малозабезпеченої сім'ї до закінчення строку її призначення. Виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється: якщо малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення;

Пунктом 24 Порядку передбачено, що перевірка достовірності відомостей, що надійшли від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги, проводиться на підставі даних, отриманих шляхом автоматизованого доступу, зокрема, з: Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - про право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок); Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, - про знищення/пошкодження житлового приміщення (квартири, будинку); Державного реєстру актів цивільного стану громадян - про державну реєстрацію шлюбу, розірвання шлюбу, народження, смерть особи, якій призначено державну соціальну допомогу, або смерть члена сім'ї; Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців і громадських формувань - про зареєстрованих фізичних осіб - підприємців; Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб - щодо перебування на обліку як внутрішньо переміщеної особи.

Для підтвердження таких даних використовуються відомості з Державного реєстру актів цивільного стану громадян і Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, які передаються до Мінсоцполітики шляхом автоматизованого обміну електронними даними між інформаційними ресурсами Мін'юсту та Мінсоцполітики через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством, після введення в експлуатацію відповідних технічних і програмних засобів.

Відповідно до п. 25 Порядку якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.

У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.

Отже, судом встановлено, що відповідач не повідомив Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про наявність підстави для відмови у призначенні йому виплати соціальної допомоги, що розцінюється судом як недобросовісність дій з боку ОСОБА_1 . Внаслідок недобросовісних дій відповідача, державі заподіяно шкоду на суму зайво виплаченої допомоги, а саме - надміру виплачені кошти по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям в розмірі 25 116, 00 грн.

З урахуванням викладених обставин, суд вважає доцільним задовольнити позовні вимоги та стягнути з ОСОБА_1 на користь Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради надмір виплачених коштів у розмірі 25 116, 00 грн.

Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у розмірі 3 028,00 грн.

Керуючисьст.ст. 12, 13, 19, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272, 273, 279 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною державною допомогою малозабезпеченим сім'ям - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради надміру виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 25 116 (двадцять п'ять тисяч сто шістнадцять) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повний текст судового рішення складено 24 липня 2024 року.

Позивач Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, ЄДРПОУ 42788389, місцезнаходження - пр.Слобожанський, 8, м. Дніпро, 49081.

Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації - АДРЕСА_1 .

Суддя О.Б.Подорець