Постанова від 26.07.2024 по справі 518/1412/24

Ширяївський районний суд Одеської області

26.07.2024 Справа №: 518/1412/24

Провадження № 3/518/1086/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.07.2024 року суддя Ширяївського районного суду Одеської області Алексєєва О.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з ВП №1 Березівського районного ВП ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, пенсіонера, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Ширяївського районного суду Одеської області з ВП №1 Березівського районного ВП ГУНП в Одеській області нашійли адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ВАД № 010694 від 10.06.2024 р., ОСОБА_1 10.06.2024 року о 12.30 годин по вулиці Лесі Українки в с. Никомаврівка Роздільнянського району Одеської області на автомобілі марки "Мерседес Спрінтер» Днз НОМЕР_1 , здійснював незаконне перевезення тютюнових виробів без марки акцизного збору, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, в судове засідання не з'явився, будь-яких заяв до суду не подав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку шляхом направлення повістки смс-повідомленням, доставлено 19.07.2024 о 11:32:45.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.

Враховуючи наведене, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов до наступних висновків.

Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Відповідно ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Приписи ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Згідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.

Згідно до положень КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом подання доказів.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.

Стаття 252 КУпАП встановлює, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Так, частиною 1 ст. 164-5 КУпАП передбачена відповідальність за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.

Отже, зберігання і транспортування тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку та зберігання і транспортування таких виробів без марок акцизного податку не є тотожними поняттями.

До того ж, Законом України № 2628-VIII від 23.11.2018 були внесені зміни до КУпАП, відповідно до яких з диспозиції ч. 1 ст. 164-5 цього Кодексу виключено такий вид правопорушення як «зберігання або транспортування тютюнових виробів, на яких немає належним чином розміщених марок акцизного збору».

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення у ФОП ОСОБА_1 у автомобілі марки "Мерседес Спрінтер " д/н НОМЕР_1 виявлено факт перевезення тютюнових виробів без марок акцизного збору, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.164-5 КУпАП.

Проте, зазначені дії не охоплюються об'єктивною стороною складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.

Даних про те, що ОСОБА_1 зберігав тютюнові вироби з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного збору матеріали справи не містять і такі протиправні дії особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, не інкримінувалися.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин, враховуючи те, що ОСОБА_1 інкримінувалося саме перевезення тютюнових виробів без марок акцизного податку, що не відповідає диспозиції ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, суд приходить до висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.

Вилучені в процесі огляду тютюнові вироби за протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 010694 від 10.06.2024 року, підлягають поверненню власнику.

Керуючись ст. ст. 36, 247, 283, 284, 289 КУпАП України, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за частиною першою статті 164-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити на підставі пункту першого частини першої статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Майно, вилучене за протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 010694 від 10.06.2024 року, а саме: цигарки «Desert Evening» без марок акцизного податку України в кількості 5 пачок, цигарки «Marlboro» без марок акцизного податку України в кількості 42 пачок, цигарки «Fokus» без марок акцизного податку України в кількості 82 пачок, цигарки «Astru 112» без марок акцизного податку України в кількості 112 пачок, цигарки «Ritm» без марок акцизного податку України в кількості 30 пачок, цигарок «Пріма» без марок акцизного податку України в кількості 3 пачок, цигарок «L&B» без марок акцизного податку України в кількості 1 пачки, повернути ОСОБА_1 .

Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: О.В. Алексєєва