Постанова від 29.07.2024 по справі 506/522/24

Красноокнянський районний суд Одеської області

Справа № 506/522/24

Провадження № 3/506/677/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.07.2024 року суддя Красноокнянського районного суду Одеської області Чеботаренко О. Л., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, що надійшли від Відділу поліцейської діяльності №2 Подільського РУП ГУНП в Одеській області, відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , громадянки України, не працює, протягом року притягувалась до адміністративної відповідальності,

за ст.184 ч.3 КУпАП, ,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 26.05.2024 року серії ВАВ №817830, 04.05.2024 р о 00:30 г ОСОБА_2 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3 , жбурляв камінням по приміщенню насосної станції, в бік охоронця станції ОСОБА_3 , висловлювався грубою нецензурною лексикою та знімав з себе штани, показуючи останньому голі сідниці, чим своїми діями порушував громадський порядок та спокій громадян, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП, однак не досяг 16-річного віку, тому до відповідальності притягується його мати ОСОБА_1 за ч.3 ст.184 КУпАП.

ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленою про день та час розгляду справи , у судове засідання не прибула, про причини неявки суд не повідомила, клопотань про відкладення або перенесення розгляду справи на заявляла. .

Тому справа розглянута у відсутність ОСОБА_1 , що не суперечить вимогам ст.268 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.

Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251 , 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Відповідно до ст.1 КУпАП, завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством .

Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами. Також ст.280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.2 ст.9 КУпАП адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Частина 3 ст.184 КУ передбачає адміністративну відповідальність батьків , або осіб, що їх заміняють, за вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу.

Так, у протоколі про адміністративне правопорушення від 26.05.2024 року серії ВАВ №817830 зазначено, що 04.05.2024 р о 00:30 г ОСОБА_2 , перебуваючи за адресою: Одеська область, Подільський район, селище Окни, вул.Ягорлицька біля буд.1, жбурляв камінням по приміщенню насосної станції, в бік охоронця станції ОСОБА_3 , висловлювався грубою нецензурною лексикою та знімав з себе штани, показуючи останньому голі сідниці, чим своїми діями порушував громадський порядок та спокій громадян, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП, однак не досяг 16-річного віку, тому до відповідальності притягується його мати ОСОБА_1 за ч.3 ст.184 КУпАП /а.с.1/.

Згідно з довідкою КП «Красноокнянський комунальник», завдана правопорушенням шкода складається із загальної вартості шиферу і склопакета та становить 9264,20 грн /а.с.24/.

Виходячи із обставин ,викладених у протоколі, на думку суду, у діях неповнолітнього ОСОБА_2 вбачається склад кримінального правопорушення , передбаченого або ч.1 ст.296 або ч.3 ст.296 КК України, в залежності від обставин події, як слід перевірити в порядку , передбаченому КПК України. Ця інформація неодноразово зазначалася у постановах про повернення вказаного протоколу на доопрацювання.

За вчинення вказаного кримінального правопорушення відповідно до вимог ст.22 КК України може підлягати кримінальній відповідальності особа, яка вчинила кримінальне правопорушення у віці від чотирнадцяти до шістнадцяти років.

При цьому матеріали справи ,надіслані до суду, не містять всіх обставин, що мають значення для прийняття законного та обґрунтованого рішення; обставини ж ,встановлені матеріалами справи ,мають ретельно перевірятися в порядку, визначеному КПК України

У відповідності до положень ст.253 КУпАП, якщо при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору, органу дізнання або досудового слідства.

При цьому, закон не вимагає, щоб на момент направлення матеріалів прокурору суд з достовірністю встановив усі елементи складу злочину, для ініціювання питання про проведення досудового слідства достатньо наявності в діях особи, яка притягається до відповідальності, ознак кримінально-караного діяння.

Враховуючи вищезазначене ,матеріали у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.184 КУПАП підлягають передачі прокурору для вирішення питання про організацію перевірки наведених обставин та прийняття рішення відповідно до ст. 214 КПК України, і лише після перевірки всіх обставин події та прийняття рішення щодо наявності у діях ОСОБА_2 складу кримінального правопорушення слід вирішувати питання щодо наявності підстав для складання відносно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення.

При цьому, направляючи справу прокурору для проведення досудового розслідування, суд заздалегідь не вирішує питання про доведеність вини неповнолітнього у вчиненні кримінального правопорушення, а також про правову кваліфікацію його дій, оскільки з'ясування всіх обставин у справі, зокрема ,щодо наявності умислу, вини, причинно-наслідкового зв'язку та надання правильної кваліфікації дій можливо лише на підставі оцінки доказів, які можуть бути отримані процесуальним шляхом в ході проведення досудового розслідування, відповідно до положень КПК України..

Відповідно до вимог ч.2 ст.284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при передачі матеріалів прокурору, органу досудового розслідування.

Таким чином, аналізуючи наведені обставини у їх сукупності, суд приходить до висновку, що наявні підстави для закриття провадження по справі, відповідно до вимог п.3 ч.1 ст.284 КУпАП, та направлення матеріалів справи до Подільської окружної прокуратури Одеської області для організації перевірки та прийняття рішення відповідно до ст.214 КПК України.

З урахуванням викладеного та керуючись ст.ст. 247, 253, п.3 ч.1 ст. 284 КУпАП, суддя-

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 щодо вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.184 КУпАП, направити до Подільської окружної прокуратури Одеської області для прийняття рішення відповідно до ст. 214 КПК України.

Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.184 КУпАП - закрити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови, а прокурором - в межах повноважень, визначених ч.5 ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Суддя Чеботаренко О. Л.