Постанова від 30.07.2024 по справі 335/6406/24

1Справа № 335/6406/24 2-а/335/121/2024

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2024 року м. Запоріжжя

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого - судді Мінаєва М.М.,

при секретарі - Печерей О.С.,

за участю позивача - Шульги О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції в Запорізькій області про визнання протиправною і скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

06.06.2024 року до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя надійшла адміністративна справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 , в якому позивач просить визнати протиправною і скасувати постанову від 28.05.2024 серії ЕНА № 2261198 про накладення на позивача адміністративного стягнення за ч. 2 ст. 122 КУпАП у розмірі 510,00 грн., а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Адміністративний позов обґрунтований посиланням на те, що позивач не вчиняв інкримінованого йому порушення Правил дорожнього руху, а саме не проїжджав перехрестя на заборонний жовтий сигнал світлофора, оскільки насправді жовтий сигнал світлофору увімкнувся в момент, коли автомобіль позивача перетинав стоп-лінію, призначену для зупинки транспортних засобів.

Ухвалою суду від 07.06.2024 року провадження у справі було відкрите, сторонам був наданий для подання письмових заяв по суті спору та доказів на їх обґрунтування.

В судове засідання 17.06.2024 учасники справи не з'явились.

Позивач про причини неявки не повідомив.

13.06.2024 від відповідача надійшов письмовий відзив з додатками, яким відповідач повністю заперечив проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що оскаржувана постанова була винесена на підставі відеозапису зі службового відеореєстратора, на якому зафіксовано, що позивач перетинає лінію перехрестя саме на жовтий сигнал світлофора. Відтак, доводи позивача ґрунтуються лише на власних переконаннях, а не на належних і допустимих доказах. Копія вказаного відеозапису була додана до відзиву на диску для лазерних систем зчитування.

В судовому засіданні 30.07.2024 позивач свої вимоги підтримав, пославшись на факти і норми права, викладені в позовній заяві.

Відповідач в судове засідання явку представника не забезпечив, при поданні відзиву на позов просив розглянути справу без його участі.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши наявні у справі матеріали, суд приходить до такого.

Як випливає з матеріалів справи, Постановою серії ЕНА № 2261198 по справі про адміністративне правопорушення від 28.05.2024, винесеною поліцейським 2-го взводу 1-ї роти 2-го батальйону УПП в Запорізькій області старшим сержантом поліції ОСОБА_2 , позивач був визнаний винуватим у тому, що 28.05.2024 об 19 год. 48 хв., керуючи транспортним засобом Toyota Camry, реєстраційний номер НОМЕР_1 , проїхав перехрестя проспекту Соборного та проспекту Металургів у м. Запоріжжя (біля будинку № 11 по проспекту Металургів) на заборонений жовтий сигнал світлофора, чим порушив пункт 8.7.3.ґ Правил дорожнього руху. Цією постановою на позивача було накладено адміністративне стягнення за ч. 2 ст. 122 КУпАП у виді штрафу в розмірі 510,00 грн.

Частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.

Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 283 КУпАП постанова у справі по адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акту, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.

Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, саме відповідач несе тягар доказування правомірності своїх дій та рішень.

Під час судового засідання судом був досліджений наданий відповідачем відеозапис зі службового відеореєстратора, достовірність якого позивачем не оспорювалась, із змісту якого судом встановлено, що позивач, рухаючись на автомобілі Toyota Camry, реєстраційний номер НОМЕР_1 , по проспекту Соборному у бік греблі ДніпроГЕС, при наближенні до перехрестя проспекту Соборного із проспектом Металургів, маючи об'єктивну можливість побачити, що зелений сигнал світлофора почав блимати, попереджаючи про те, що час проїзду перехрестя закінчується, не вжив заходів для гальмування та зупинки, а навпаки продовжив рух, що призвело до того, що на момент перетинання ним стоп-лінії перед перехрестям вже увімкнувся жовтий сигнал світлофора. При цьому автомобілі, що рухались іншими двома смугами в одному з позивачем напрямі, зупинились, виконуючи вказаний сигнал світлофору, а позивач продовжив рух, виїхав на перехрестя та повернув праворуч, після чого був зупинений працівниками поліції.

Вказаним відеозаписом спростовуються ствердження позивача про те, що він почав маневр повороту праворуч в момент, коли був увімкнений (блимав) зелений сигнал світлофору.

Відтак, суд відхиляє доводи позивача про те, що він діяв правомірно, маючи право завершити маневр повороту праворуч навіть після ввімкнення жовтого сигналу світлофора.

Відповідно до п. 8.7.3.ґ Правил дорожнього руху жовтий сигнал світлофора забороняє рух і попереджає про наступну зміну сигналів.

Частиною другою статті 122 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність, зокрема, за проїзд на заборонний сигнал світлофора, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Встановлені судом обставини вказують на те, що інкриміноване позивачу правопорушення дійсно було вчинене позивачем, що доведено належним і допустимим доказом.

Також судом встановлено, що оскаржувана постанова була винесена з дотриманням наведених вище вимог ч. 2 ст. 2 КАС України, і не встановлено істотних порушень з боку поліцейського, що могли б вплинути на законність та обґрунтованість оскаржуваної постанови.

Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема, залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.

Відтак, суд приходить до висновку про те, що оскаржувана постанова підлягає залишенню без змін.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст. 2, 77, 90, 139, 242-246, 286 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції в Запорізькій області про визнання протиправною і скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, - залишити без задоволення.

Постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ЕНА № 2261198 від 28.05.2024, винесену поліцейським 2-го взводу 1-ї роти 2-го батальйону УПП в Запорізькій області старшим сержантом поліції ОСОБА_2 - залишити без змін.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили і є остаточним після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя М.М. Мінаєв