Ухвала від 29.07.2024 по справі 511/2216/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

29 липня 2024 р.м. ОдесаСправа № 511/2216/24

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Домусчі С.Д.

суддів: Семенюка Г.В., Шляхтицького О.І.

перевіривши апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Роздільнянського районного суду Одеської області від 28 червня 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови № 471 від 27 травня 2024 року у справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210 КУпАП, та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Роздільнянського районного суду Одеської області від 28 червня 2024 року частково задоволений позов ОСОБА_1 .

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, ІНФОРМАЦІЯ_1 через електронний кабінет 08.07.2024 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11.07.2024 апеляційна скарга залишена без руху, з наданням строку у десять днів з дня вручення копії ухвали для усунення зазначених в ухвалі недоліків, а саме, для зазначення підстав, відповідно до яких апелянт за законом звільняється від сплати судового збору, або - надання документу про сплату судового збору в сумі 726,72 грн.

У встановлений апеляційним судом строк від апелянта надійшло клопотання про відстрочення сплати судового збору, яке обґрунтоване відсутністю коштів.

При розгляді та вирішенні вказаного клопотання суд враховує таке.

Умови, за яких суд може, зокрема, звільнити від сплати судового збору або відстрочити його сплату та перелік суб'єктів, до яких таке звільнення (відстрочення) застосовується, обумовлені статтею 8 Закону України «Про судовий збір».

Відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України «Про судовий збір», судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом; судовий збір включається до складу судових витрат; платники судового збору - це громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення.

Таким чином, судові витрати - це передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, які беруть участь у справі, понесені ними у зв'язку з її розглядом та вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати - це витрати держави, які вона несе у зв'язку з вирішенням конкретної справи.

Суд також виходить з того, що саме на заявника покладається обов'язок щодо доведення фактів відповідно до його прохання про відстрочення сплати судового збору; обов'язок сплатити судові збори, встановлений відповідно до закону, має законну мету, а тому, за загальним правилом, не визнається судом непропорційним чи накладеним свавільно; застосовані згідно із законом процесуальні обмеження у формі обов'язку сплатити судовий збір, за загальним правилом, не зменшують для заявника можливості доступу до суду та не ускладнюють йому цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права.

При прийнятті таких висновків суд враховує положення п. 1 ч. 2 ст. 129 Конституції України, згідно з яким однією із основних засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Разом із цим, підстави, які визначені ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», як умови для відстрочення від сплати судового збору, не передбачені для суб'єктів владних повноважень.

Обставини, пов'язані з неможливістю сторони сплатити судовий збір, у тому числі, пов'язані з фінансуванням суб'єкта владних повноважень з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не є підставою для відстрочення від сплати судового збору.

Необхідність сплати судового збору - певне обмеження при зверненні до суду, однак воно є загальним для всіх суб'єктів, узгоджується зі статтею 129 Конституції України, яка як одну із засад судочинства визначає рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, і не може бути визнане обмеженням права доступу до суду в розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод

Також, у встановлений апеляційним судом строк від апелянта надійшло клопотання про продовження строку усунення недоліків апеляційної скарги, яке обґрунтоване тим, що апелянт самостійно не розпоряджається коштами для сплати судового збору, та вчинив всі залежні від нього дій, спрямовані на оплату судового збору, подав відповідні рапорти на ім'я керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.07.2024 та від 19.07.2024.

При розгляді та вирішенні вказаного клопотання апеляційний суд враховує таке.

Згідно з частинами 1, 3 статті 45 Кодексу адміністративного судочинства України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається. Якщо подання скарги, заяви, клопотання визнається зловживанням процесуальними правами, суд з урахуванням обставин справи має право залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання.

При цьому, безпідставне продовження строків на усунення недоліків апеляційної скарги на доволі великий строк може призвести до затягування строку набрання законної сили рішенням суду першої інстанції у цій справі, та відповідно призведе до надання переваги одній зі сторін судового процесу - суб'єкта владних повноважень, що є неприпустимим.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.

Враховуючи викладене та надані апелянтом докази на підтвердження обставин, якими обґрунтоване клопотання про продовження строку усунення недоліків апеляційної скарги, апеляційний суд вважає за можливе задовольнити клопотання апелянта та продовжити строк усунення недоліків апеляційної скарги.

Керуючись ст. ст. 121, 133, 248, 296, 298, 321, 325, 328 КАС України,

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Роздільнянського районного суду Одеської області від 28 червня 2024 року у справі №511/2216/24.

Задовольнити клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 про продовження строку усунення недоліків апеляційної скарги на рішення Роздільнянського районного суду Одеської області від 28 червня 2024 року у справі №511/2216/24.

Продовжити ІНФОРМАЦІЯ_1 строк усунення недоліків апеляційної скарги на рішення Роздільнянського районного суду Одеської області від 28 червня 2024 року у справі №511/2216/24, на десять днів з дня отримання копії цієї ухвали.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач С.Д. Домусчі

Судді Г.В. Семенюк О.І. Шляхтицький