Постанова від 29.07.2024 по справі 520/2237/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2024 р. Справа № 520/2237/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Перцової Т.С.,

Суддів: Чалого І.С. , Русанової В.Б. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «ЧУГУЇВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.04.2024, головуючий суддя І інстанції: Спірідонов М.О., м. Харків, повний текст складено 17.04.24 по справі № 520/2237/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЧУГУЇВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ»

до Головного управління ДПС у Харківській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ

Товариство з обмеженою відповідальністю «Чугуївський м'ясокомбінат» (далі по тексту - ТОВ «Чугуївський м'ясокомбінат», позивач) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (далі по тексту - ГУ ДПС в Харківській області, відповідач), у якому просило суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0/40514/0413 від 14.12.2023р. про застосування до ТОВ «ЧУГУЇВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» штрафу за затримку реєстрації податкових накладних в сумі 72 647,25 грн.

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0/40512/0413 від 14.12.2023р. про застосування до ТОВ «ЧУГУЇВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» штрафу за затримку реєстрації податкових накладних 2,5 в сумі 6460,00 грн.

- стягнути з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору.

В обґрунтування позовних вимог послався на протиправність податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС в Харківській області № 0/40514/0413 від 14.12.2023 та № 0/40512/0413 від 14.12.2023 про застосування штрафних санкцій на загальну суму 79107,25 грн за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі, визначеному п.120-1.1 статті 120 ПК України, як таких, що прийняті всупереч пункту 90 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПК України відповідно до Закону України «Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» від 12 січня 2023 року № 2876-IX (далі по тексту - Закон № 2876-IX), яким передбачені зменшені розміри штрафних санкцій.

З огляду на те, що пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідних положень» ПК України тимчасово, протягом дії військового стану, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної встановлюється у зменшеному розмірі, а в силу пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинних на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій, стверджував про неправомірність застосування контролюючим органом розміру штрафу, встановленого на день реєстрації податкових накладних за пунктом 120-1.1 статті 120 ПК України, а не на день прийняття спірних ППР, що також суперечить приписам статті 58 Конституції України.

Крім того, контролюючим органом не враховано норму п. 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України зі змінами, внесеними згідно із Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 591-ІХ від 13.05.2020, який набрав чинності 29.05.2020, та за змістом якого протягом дії карантину штрафні санкції не застосовуються.

Посилаючись на лист Торгово-промислової палати України № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 вказував, що протягом 2022 року ТОВ «Чугуївський м'ясокомбінат» здійснювало свою діяльність в Чугуївській міській територіальній громаді, яка віднесена до району проведення бойових дій. Крім того, по сьогоднішній день м. Чугуїв опиняється під ракетними обстрілами, а директор підприємства є внутрішньо переміщеною особою. Головний бухгалтер, уповноважений на складення та подачу на реєстрацію податкових накладних 13.03.2022 виїхала за кордон, та лише 18.05.2023 повернулась на територію України, а відтак, у позивача була відсутня можливість зі своєчасної реєстрації податкових накладних.

Щодо несвоєчасної подачі податкової звітності за період жовтень 2022 року - серпень 2023 року додатково зауважив, що відсутність на території м. Харкова посадових осіб підприємства унеможливила виконання вказаного обов'язку.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 17.04.2024 у справі № 520/2237/24 в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ЧУГУЇВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» (вул. Героїв Чорнобильців,1а,м. Чугуїв, Харківська область,63503) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовлено.

Позивач, не погодившись з вказаним рішенням суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на незаконність, необґрунтованість судового рішення, неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просив суд апеляційної інстанції рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.04.2024 скасувати, а позовні вимоги ТОВ «Чугуївський м'ясокомбінат» задовольнити у повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована твердженнями про залишення судом першої інстанції поза увагою того факту, що у разі одночасного існування двох різних нормативно-правових регулювань строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування та відповідальності за їх порушення необхідним є застосування приписів п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 ПК України, за змістом якого основним принципом податкового законодавства є презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акту, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на корить як платника податків, так і контролюючого органу.

За викладених обставин, наголошував на неправомірному застосуванні контролюючим органом розмірів штрафу, які були встановлені на день реєстрації податкових накладних (п. 120-1.1 ст. 120 ПК України), а не на день прийняття податкового повідомлення-рішення, що в свою чергу, призвело до порушень положень ст. 58 Конституції України, п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 та п. 90 підрозділу 2 та п. 11 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» ПК України.

Щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасну подачу декларації з ПДВ в сумі 6460,00 грн пояснив, що посадові особи не мали об'єктивної можливості здійснювати свої обов'язки щодо подачі звітності та сплати податків у зв'язку із фізичною відсутністю на робочих місцях та пошкодженням об'єктів нерухомого майна підприємства, що підтверджується доданими до позовної заяви доказами.

Інші доводи дублюють зміст позовної заяви.

У надісланому до суду апеляційної інстанції відзиві на апеляційну скаргу відповідач заперечував проти доводів, викладених в апеляційній скарзі, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, як законне та обґрунтоване.

Стверджував, що правомірність дій відповідача в частині нарахування штрафних санкцій узгоджується із практикою Верховного Суду, викладеною у постанові у справі № 280/4484/23, в якій останній дійшов висновку про те, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником податку в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій у відповідності до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України.

З огляду на те, що Закон № 2876-ІХ не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для п. 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації ПН. Відтак, зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом № 2876-ІХ або до накладних, строк реєстрації яких не закінчився станом на день набрання чинності вказаним законом.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено, що на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ Податкового кодексу України, у порядку визначеному пунктом 76.2 статті 76 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VII із змінами та доповненнями, Головним управлінням ДПС у Харківській області було проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «ЧУГУЇВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» щодо порушення правил (термінів) подання податкової звітності з податку на додану вартість за період лютий 2022 року - грудень 2022 року, січень 2023 року - серпень 2023 року, дотримання порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таким податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами перевірки контролюючим органом було складено Акт № 35100/20/40-04-13-03/32134289 від 16.11.2023 року, за висновками якого встановлено наступні порушення:

- несвоєчасне подання декларацій з податку на додану вартість: за лютий 2022 року - за травень 2022 року по строку 20.07.2022 року, за червень 2022 року по 20.07.2022 року, за липень 2022 року по строку 22.08.2022 року, за серпень 2022 року по строку 20.09.2022 року, за вересень 2022 року по строку 20.10.2022 року, за жовтень 2022 року по строку 21.11.2022 року, за листопад 2022 року по строку 20.12.2022 року, за грудень 2022 року по строку 20.01.2023 року, за січень 2023 року по строку 20.02.2023 року, за лютий 2023 року по строку 20.03.2023 року, за березень 2023 року по строку 20.04.2023 року, за квітень 2023 року по строку 22.05.2023 року, за травень 2023 року по строку 20.06.2023 року, за червень 2023 року по 20.07.2023 року, за липень 2023 року по строку 21.08.2023 року, за серпень 2023 року по строку 20.09.2023 року, чим порушено вимоги підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 розділу ІІ, пункту 203.1 статті 203 розділу V, абзац 6 підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України;

- порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, чим порушено абзац 14 пункту 201.10 статті 201 розділу V, підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України.

Позивач, не погодившись з висновками Акту № 35100/20/40-04-13-03/32134289 від 16.11.2023 року, звернувся зі скаргою до відповідача.

Відповідач за наслідками розгляду заперечень позивача від 04.12.2023 року № 0412-1 прийнято рішення про залишення оскаржуваного Акту № 35100/20/40-04-13-03/32134289 від 16.11.2023 року без змін.

Також судом встановлено, що на підставі висновків Акту № 35100/20/40-04-13-03/32134289 від 16.11.2023 року відповідачем було винесено податкові повідомлення-рішення № 0/40514/0413 від 14.12.2023 про застосування до ТОВ «ЧУГУЇВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» штрафу затримку реєстрації податкових накладних в сумі 72 647,25 грн та № 0/40512/0413 від 14.12.2023 про застосування до ТОВ «ЧУГУЇВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» штрафу затримку реєстрації податкових накладних в сумі 6460,00 грн.

Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, врахувавши правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 30.01.2024 у справі № 280/4484/23, дійшов висновку про можливість застосування зменшеного розміру штрафних санкцій лише до податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом № 2876-ІХ або до накладних, строк реєстрації яких не закінчився станом на день набрання чинності вказаним законом, що не мало місця у спірних правовідносинах.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених статтею 308 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Відповідно до п. 111.2 ст.112 ПК України фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з цим Кодексом, застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів).

Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, може застосовуватися у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.

За приписами п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до абз. 1 п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

При цьому, згідно з абз. 4 п. 201.10 ст. 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За змістом абз. 14 п. 201.10 ст. 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Із аналізу викладених приписів ПК України можна дійти висновку, що продавець товарів/послуг зобов'язаний зареєструвати в ЄРПН податкові накладні з дотриманням строків, встановлених абз. 14 п. 201.10 ст. 201 ПК України.

За своєю правовою природою норма, викладена в абз. 14 п. 201.10 ст. 201 ПК України, є нормою зобов'язального характеру (норма-припис), а отже має існувати норма, яка передбачає відповідальність за невиконання платником податку зобов'язання у вигляді обов'язку реєстрації податкової накладної.

Статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної. Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України.

Так, згідно із п. 120-1.1 ст. 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами а - г цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

У разі порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень, при реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість;

податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;

податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;

податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;

Системний аналіз викладених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника прогресивної шкали штрафу в залежності від кількості днів порушення строку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування, а також штрафу за відсутність реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування.

При цьому, податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.

З 12 березня 2020 року до 30 червня 2023 року на всій території України було встановлено карантин відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2"(із змінами), від 20 травня 2020 року № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів", від 22 липня 2020 року №641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", від 09 грудня 2020 року №1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".

Положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 року № 651 на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року.

Пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду із 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду із 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Таким чином, перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Водночас, пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України містить чітку вказівку на темпоральний критерій його застосування із 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Таким чином, законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідний період.

Постановою від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 3 березня 2022 року № 2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).

Законом № 2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Зокрема, підпунктами 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Законом № 2142-IX від 24 березня 2022 року внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».

Законом України від 12.05.2022 № 2260-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану", який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.

Так, відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу «Перехідні положення» ПК України (підлягає застосуванню з 27.05.2022) у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.

Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX (набрав чинності 03 січня 2023 року) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п'ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо:

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.

Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Згідно з підпунктом 69.1-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України в редакції Закону № 2260-IX від 12.05.2022 платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Положеннями абз. 18 підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України в редакції Закону № 2260-IX від 12.05.2022 визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, вищенаведеною нормою права, яка підлягає застосуванню з 27.05.2022, поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.

З огляду на наведене вище правове регулювання спірних правовідносин колегія суддів зазначає, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року (тобто до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану") за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022.

Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 16.04.2024 по справі № 460/21543/23.

Разом з цим, у контексті застосування до спірних правовідносин пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України правове значення має саме факт вчинення відповідного порушення, складом, якого, в даному випадку, є порушення строку реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних складених у період з лютого 2022 року по березень 2022 року та поданих на реєстрацію у вересні 2023 року - жовтні 2023 року.

Оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.

В той же час, як зазначено вище, пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX) установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником у період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

В період дії воєнного стану правовідносини щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН регулюються нормами ПК України з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» цього кодексу.

В розвиток цієї правової позиції Верховний Суд в постанові 07 лютого 2024 року у справі № 380/7070/23 зауважив, що держава не створила такого правового регулювання і фактичних умов, за яких платники податків могли б завчасно передбачити відповідні наслідки своєї поведінки щодо не реєстрації до 26 травня 2022 року в ЄРПН податкових накладних, складених до 24 лютого 2022 року (зі змінами до 31 січня 2022 року).

Фактично з 27 травня 2022 року усі платники, які не зареєстрували податкові накладні, граничний строк реєстрації яких припав до 23 лютого 2022 року, автоматично підлягали відповідальності.

При цьому відповідний Закон від 12 травня 2022 року № 2260-ІХ був опублікований 26 травня 2022 року в умовах воєнного стану, обмеженого часу роботи електронних сервісів податкових органів та за відсутності завчасного попереднього роз'яснення змісту та наслідків прийняття цього законодавчого акта для платників податків, які були впевнені, що захищені карантинними та воєнними мораторіями на застосування штрафних санкцій.

Отже законодавець не створив умов, за яких платник податків мав можливість у розумні строки зареєструвати податкові накладні, складені до введення воєнного стану, за попередньо передбаченого підходу безумовного звільнення від відповідальності до завершення дії карантину.

Як слідує з системного аналізу норм ПК України, фактично з 27 травня 2022 року платники податків, які не зареєстрували в ЄРПН податкові накладні, складені з 1 лютого 2022 року до травня 2022 року, отримали додатковий час для їх реєстрації в ЄРПН без застосування штрафних санкцій до 15 липня 2022 року, тобто близько 1,5 місяці.

Відтак, необхідний перехідний період для податкових накладних, складених по 31 січня 2022 року не був уведений в дію, не надав таким положенням законодавець й ретроспективної дії. Наведене також є проявом порушення принципу рівності податкового законодавства.

При цьому потрібно враховувати, що правові ситуації, які пов'язані з можливістю або неможливістю в період воєнного стану реєструвати податкові накладні, є за своєю суттю ідентичними як щодо податкових накладних, складених починаючи з лютого 2022 року, так і щодо тих, які були складені раніше, але не були своєчасно зареєстровані з огляду на надзвичайні обставини - ковідну пандемію та воєнний стан.

Умови юридичної відповідальності визначаються характером діяння, за яке така відповідальність установлюється. Відмінність у заходах відповідальності не може зумовлюватися «випадковими» чинниками, зокрема, недосконалістю законодавчої техніки, коли однакові за характером діяння мають різні умови покарання за них.

За подібних обставин, принцип верховенства права та заборона на дискримінацію платників податків, передбачена підпунктом 4.1.2 пункту 4.1 статті 4 ПК України, вимагають застосування однакових умов притягнення до відповідальності за несвоєчасну реєстрацію всіх податкових накладних, на які до 27 травня 2022 року поширювалася дія мораторію - як «ковідного», так і «воєнного».

Зважаючи на викладене, визначальним критерієм, який має братися до уваги при вирішенні питання про відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних після скасування з 27 травня 2022 року дії мораторіїв, є можливість виконання платником своїх зобов'язань.

При цьому всі платники повинні мати однакові умови, за яких вони можуть уникнути відповідальності шляхом реєстрації податкових накладних у відповідний перехідний період - до 15 липня 2022 року.

Отже, податкові накладні, складені в період дії «ковідного» мораторію до початку дії воєнного стану мають бути зареєстровані до 15 липня 2022 року.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивача притягнуто до відповідальності за несвоєчасну реєстрацію наступних податкових накладних:

ПН № 140 від 01.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 433, фактична дата реєстрації 21.09.2023, сума ПДВ 247,80 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 123,90 грн;

ПН № 136 від 01.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 433, фактична дата реєстрації 21.09.2023, сума ПДВ 256,80 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 128,44 грн;

ПН № 134 від 01.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 433, фактична дата реєстрації 21.09.2023, сума ПДВ 130,59 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 65,30 грн;

ПН № 135 від 01.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення - 433, фактична дата реєстрації - 21.09.2023, сума ПДВ 135,48 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу - 67,74 грн;

ПН № 139 від 01.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 433, фактична дата реєстрації 21.09.2023, сума ПДВ 657,54 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 328,77 грн;

ПН № 137 від 01.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 433, фактична дата реєстрації 21.09.2023, сума ПДВ 1010,89 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 50,45 грн;

ПН № 138 від 01.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 433, фактична дата реєстрації 21.09.2023, сума ПДВ 212,84 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 106,42 грн;

ПН № 241 від 13.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 444, фактична дата реєстрації 02.10.2023, сума ПДВ 4868,38 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 2434,19 грн;

ПН № 187 від 17.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 589,40 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 294,70 грн;

ПН № 184 від 14.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 229,09 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 114,55 грн;

ПН № 178 від 14.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 214,78 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 107,39 грн;

ПН № 152 від 04.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 273,18 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 136,59 грн;

ПН № 164 від 08.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 115,77 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 57,89 грн;

ПН № 163 від 08.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 382,07 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 191,04 грн;

ПН № 185 від 17.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 290,59 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 145,30 грн;

ПН № 203 від 21.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 426,97 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 213,49 грн;

ПН № 160 від 08.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 731,54 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 365,77 грн;

ПН № 186 від 17.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 126,08 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 63,04 грн;

ПН № 189 від 17.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 85,83 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 42,92 грн;

ПН № 143 від 03.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 333,62 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 166,81 грн;

ПН № 197 від 19.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 422,50 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 211,25 грн;

ПН № 199 від 21.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 198,10 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 99,05 грн;

ПН № 168 від 10.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 237,73 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 116,87 грн;

ПН № 146 від 03.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 222,71 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 111,36 грн;

ПН № 194 від 19.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 141,24 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 70,62 грн;

ПН № 148 від 04.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 214,20 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 107,10 грн;

ПН № 156 від 08.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 62,95 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 31,48 грн;

ПН № 198 від 19.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 124,94 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 62,47 грн;

ПН № 165 від 10.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 880,65 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 440,33 грн;

ПН № 182 від 14.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 531,64 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 265,82 грн;

ПН № 166 від 10.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 342,42 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 171,21 грн;

ПН № 162 від 08.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 1079,58 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 539,79 грн;

ПН № 195 від 19.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 1010,18 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 505,09 грн;

ПН № 202 від 21.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 738,95 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 369,48 грн;

ПН № 205 від 21.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 192,30 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 96,15 грн;

ПН № 161 від 08.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 264,23 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 133,12 грн;

ПН № 191 від 17.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 227,41 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 113,71 грн;

ПН № 167 від 10.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 189,80 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 94,90 грн;

ПН № 147 від 03.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 462,60грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 231,30 грн;

ПН № 190 від 17.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 325,95 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 162,98 грн;

ПН № 169 від 10.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 361,83 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 180,92 грн;

ПН № 155 від 07.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 240,19 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 120,10 грн;

ПН № 173 від 11.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 174,53 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 87,27 грн;

ПН № 145 від 03.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 120,58 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 60,29 грн;

ПН № 151 від 04.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 431,55 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 215,78 грн;

ПН № 177 від 11.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 177,02 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 88,51 грн;

ПН № 210 від 28.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 10312,37 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 5156,19 грн;

ПН № 176 від 11.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 1518,29 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 759,15 грн;

ПН № 170 від 10.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 429,09 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 214,55 грн;

ПН № 214 від 04.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1444,21 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 722,11 грн;

ПН № 216 від 18.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1414,89 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 707,45 грн;

ПН № 217 від 07.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1649,60 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 824,80 грн;

ПН № 221 від 07.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1641,48 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 820,74 грн;

ПН № 223 від 07.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1362,67 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 681,34 грн;

ПН № 232 від 16.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1656,50 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 828,25 грн;

ПН № 222 від 22.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1493,27 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 746,64 грн;

ПН № 225 від 07.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1656,65 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 828,33 грн;

ПН № 231 від 22.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1646,04 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 823,02 грн;

ПН № 235 від 22.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1621,29 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 810,65 грн;

ПН № 230 від 16.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1642,66 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 821,33 грн;

ПН № 238 від 07.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1609,67 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 804,84 грн;

ПН № 224 від 16.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1660,92 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 830,46 грн;

ПН № 233 від 22.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1625,36 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 812,68 грн;

ПН № 240 від 22.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1623,61 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 811,81 грн;

ПН № 228 від 22.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1636,94 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 818,47 грн;

ПН № 229 від 23.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1072,62 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 536,31 грн;

ПН № 219 від 16.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1648,83 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 824,42 грн;

ПН № 237 від 22.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1618,35 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 809,18 грн;

ПН № 218 від 22.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1557,70 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 778,85 грн;

ПН № 236 від 16.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1662,17 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 831,09 грн;

ПН № 226 від 22.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1657,24 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 828,62 грн;

ПН № 220 від 22.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 516,66 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 258,33 грн;

ПН № 227 від 07.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1635,60 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 817,80 грн;

ПН № 234 від 16.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1618,17 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 809,09 грн;

ПН № 842 від 16.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1660,85 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 830,43 грн;

ПН № 215 від 12.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 441, фактична дата реєстрації 29.09.2023, сума ПДВ 1557,84 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 778,92 грн;

ПН № 141 від 03.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 449,88 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 224,94 грн;

ПН № 171 від 10.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 249,48 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 124,74 грн;

ПН № 204 від 21.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 223,69 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 111,85 грн;

ПН № 174 від 11.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 231,90 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 115,95 грн;

ПН № 179 від 14.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 85,90 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 42,98 грн;

ПН № 158 від 08.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 186,27грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 93,14 грн;

ПН № 153 від 04.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 64,09 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 32,05 грн;

ПН № 193 від 19.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 81,46 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 40,73 грн;

ПН № 149 від 04.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 655,39 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 327,70 грн;

ПН № 150 від 04.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 832,12 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 416,06 грн;

ПН № 188 від 17.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 760,71 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 380,36 грн;

ПН № 154 від 07.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 424,16 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 212,08 грн;

ПН № 172 від 11.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 225,41 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 112,71 грн;

ПН № 159 від 08.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 241,88 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 120,94 грн;

ПН № 201 від 21.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 134,81 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 67,41 грн;

ПН № 207 від 21.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 292,07 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 146,04 грн;

ПН № 196 від 19.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 440,46 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 220,23 грн;

ПН № 212 від 28.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 8357,02 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 4178,51 грн;

ПН № 208 від 21.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 99,42 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 49,71 грн;

ПН № 157 від 08.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 590,91 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 295,46 грн;

ПН № 183 від 14.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 608,36 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 304,18 грн;

ПН № 144 від 03.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 506,36 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 253,18 грн;

ПН № 180 від 14.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 177,75 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 88,88 грн;

ПН № 142 від 03.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 183,03 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 91,52 грн;

ПН № 192 від 19.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 151,20 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 75,60 грн;

ПН № 200 від 21.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 334,23 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 167,12 грн;

ПН № 175 від 11.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 273,92 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 136,96 грн;

ПН № 209 від 21.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 53,15 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 26,58 грн;

ПН № 181 від 14.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 299,78 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 149,89 грн;

ПН № 206 від 21.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 190,43 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 95,22 грн;

ПН № 243 від 16.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 445, фактична дата реєстрації 03.10.2023, сума ПДВ 1653,93 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 826,97 грн;

ПН № 245 від 07.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 445, фактична дата реєстрації 03.10.2023, сума ПДВ 1471,18 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 735,59 грн;

ПН № 247 від 16.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 445, фактична дата реєстрації 03.10.2023, сума ПДВ 1651,55 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 825,78 грн;

ПН № 246 від 07.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 445, фактична дата реєстрації 03.10.2023, сума ПДВ 1590,03 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 795,02 грн;

ПН № 249 від 16.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 445, фактична дата реєстрації 03.10.2023, сума ПДВ 1636,98 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 818,49 грн;

ПН № 242 від 16.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 445, фактична дата реєстрації 03.10.2023, сума ПДВ 1665,37 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 832,69 грн;

ПН № 248 від 01.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 445, фактична дата реєстрації 03.10.2023, сума ПДВ 2444,00 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 1222,00 грн;

ПН № 244 від 22.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 445, фактична дата реєстрації 03.10.2023, сума ПДВ 1652,50 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 826,25 грн;

ПН № 250 від 24.03.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 446, фактична дата реєстрації 04.10.2023, сума ПДВ 14420,00 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 7210,00 грн.

ПН № 213 від 02.03.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 23042,20 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 11521,10 грн;

ПН № 211 від 28.02.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, кількість днів прострочення 437, фактична дата реєстрації 25.09.2023, сума ПДВ 2114,30 грн, 50% штрафних санкцій, сума штрафу 1057,15 грн.

З огляду на викладене та те, що всі перелічені податкові накладні зареєстровані після 15 липня 2022 року, на позивача не розповсюджується звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, запроваджене пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, оскільки ключовою обставиною, що підлягає з'ясуванню, є саме дата реєстрації таких накладних.

Отже, враховуючи, що на момент реєстрації податкових накладних поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень податкового законодавства, доводи ТОВ «Чугуївський м'ясокомбінат» щодо наявності підстав для звільнення позивача від відповідальності за пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, підлягають відхиленню.

Як вбачається зі змісту додатку до податкового повідомлення від 14.12.2023 № 014051410413 «Розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) ТОВ «Чугуївський м'ясокомбінат», в якому зазначено перелік податкових накладних /розрахунків коригування, граничний термін реєстрації яких порушено позивачем, контролюючим органом було притягнуто позивача до відповідальності за порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України у вигляді застосування штрафних санкцій за наступними ставками:

- 50% від суми ПДВ, які відображені в усіх вищеперелічених податкових накладних з граничним строком реєстрації 15.07.2022 та зареєстрованих фактично 21-29.09.2023.

Беручи до уваги вищенаведене, в силу приписів пункту 69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX) у контролюючого органу були підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Надаючи оцінку доводам апеляційної скарги щодо необхідності застосування зворотної дії закону в часі в частині визначення відносно позивача зменшеного розміру штрафних санкцій, слід зазначити наступне.

Колегія суддів наголошує, що згідно ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд повинен врахувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, відповідно до правової позиції Верховного Суду, яка викладена у постанові від 30 січня 2024 року по справі № 280/4484/23, від 16.04.2024 № 460/21543/23, щодо застосування розміру штрафних санкцій, передбачених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, судом касаційної інстанції зазначено наступне.

Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.

А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.

Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом № 2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).

На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про правомірність нарахування за податковим повідомленням-рішенням № 0/405140/4113 від 14.12.2023 штрафних санкцій та не вбачає підстав для його скасування.

Надаючи оцінку обґрунтованості спірного податкового повідомлення рішення № 0/40512/0413 від 14.12.2023 про застосування штрафних санкцій за неподання/несвоєчасне подання декларації з податку на додану вартість, колегія суддів зазначає наступне.

Приписами підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України визначено обов'язок платника податків подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до пункту 46.1 статті 46 ПК України податкова декларація, розрахунок, звіт - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску.

Згідно з пунктом 49.18 статті 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

49.18.1. календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

49.18.2. календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Відповідно до пункту 111.1 статті 111 ПК України за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності: фінансова, адміністративна, кримінальна.

В силу приписів пункту 111.2 статті 111 ПК України фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з цим Кодексом, застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів).

Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, може застосовуватися у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.

Притягнення фізичної або юридичної особи до фінансової відповідальності за податкове правопорушення не звільняє фізичну особу чи посадових (службових) осіб/ юридичної особи у передбачених законом випадках від юридичної відповідальності інших видів (пункт 111.3 статті 111 ПК України).

За змістом п. 120.1 ст. 120 ПК України, неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, -

тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Законом № 2836-IX підпункт 69.1 викладено в редакції, за якою, зокрема, платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: подання звітності, у тому числі передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для звітності, що подається за річний звітний (податковий) період), граничний термін подання якої припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до 1 червня 2022 року, I квартал 2022 року (для звітності, що подається за квартальний звітний (податковий) період) та звітності за лютий - травень 2022 року (для звітності, що подається за місячний звітний (податковий) період), за умови подання такої звітності до контролюючого органу не пізніше 20 липня 2022 року; строків сплати податків та зборів за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для річного звітного (податкового) періоду), I квартал 2022 року (для квартального звітного (податкового) періоду), січень - травень 2022 року (для місячного звітного (податкового) періоду), за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року (для сплати податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору - не пізніше 31 грудня 2022 року).

Судом апеляційної інстанції, встановлено, що в результаті проведення камеральної перевірки позивача контролюючим органом встановлено несвоєчасне подання декларацій з податку на додану вартість:

за лютий 2022 року - за травень 2022 року, червень 2022 року - із граничним строком до 20.07.2022 року, фактично подано 06.10.2023;

За липень 2022 року - зі строком подання до 22.08.2022 року, фактично подано 06.10.2023;

За серпень 2022 року - зі строком подання до 20.09.2022 року, фактично подано 06.10.2023;

За вересень 2022 року - зі строком подання до 20.10.2022 року, фактично подано 06.10.2023;

За жовтень 2022 року - зі строком подання до 21.11.2022 року, фактично подано 06.10.2023;

За листопад 2022 року - зі строком подання до 20.12.2022 року, фактично подано 06.10.2023;

За грудень 2022 року - зі строком подання до 20.01.2023 року, фактично подано 06.10.2023;

За січень 2023 року - зі строком подання до 20.02.2023 року, фактично подано 06.10.2023;

За лютий 2023 року - зі строком подання до 20.03.2023 року, фактично подано 06.10.2023;

За березень 2023 року - зі строком подання до 20.04.2023 року, фактично подано 06.10.2023;

За квітень 2023 року - зі строком подання до 22.05.2023 року, фактично подано 06.10.2023;

За травень 2023 року - зі строком подання до 20.06.2023 року, фактично подано 06.10.2023;

За червень 2023 року - зі строком подання до 20.07.2023 року, фактично подано 06.10.2023;

За липень 2023 року - зі строком подання до 21.08.2023 року, фактично подано 06.10.2023;

За серпень 2023 року - зі строком подання до 20.09.2023 року, фактично подано 06.10.2023.

Таким чином, у контролюючого органу були наявні підстави для застосування штрафних санкцій.

Зі змісту наданого до матеріалів справи додатку до податкового повідомлення-рішення № 0/40512/04/3 від 14.12.2023 колегією суддів встановлено, що контролюючим органом застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі 340,00 грн за кожну несвоєчасно подану податкову декларацію (загальна сума штрафних санкцій 6460,00 грн).

За таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що контролюючий орган діяв на підставі, в межах та у спосіб визначений чинним законодавством, а відтак, наявні підстави стверджувати про правомірність нарахування штрафних санкцій за податковим повідомленням-рішенням від 14.12.2023 № 0/40512/0413 та відсутність підстав для його скасування.

При цьому, надаючи оцінку тверджень позивача з приводу неможливості виконання податкового обов'язку як на підставу для звільнення від відповідальності, колегія суддів враховує, що матеріали справи не містять жодних рішень податкового органу про визнання ТОВ «Чугуївський м'ясокомбінат» таким, що не може виконати податковий обов'язок. Більше того, доказів звернення позивача із такою заявою, ані до суду першої інстанції, ані до суду апеляційної інстанції надано не було.

Ухвалюючи дане судове рішення, колегія суддів керується ст.322 КАС України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення Серявін та інші проти України) та Висновком № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.

Як зазначено в п.58 рішення Європейського суду з прав людини по справі Серявін та інші проти України, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору по даній справі, колегія суддів дійшла висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи сторін, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.

Згідно зі статтею 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ч. 4 ст.241, ст.ст.243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 326-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЧУГУЇВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.04.2024 по справі № 520/2237/24 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Т.С. Перцова

Судді І.С. Чалий В.Б. Русанова