Рішення від 30.07.2024 по справі 560/8994/24

Справа № 560/8994/24

РІШЕННЯ

іменем України

30 липня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулось до суду з позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якій просило скасувати постанову від 31.05.2024 ВП №74450413 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області належним чином та в повному обсязі було виконано рішення суду, внаслідок чого накладення штрафу не можна вважати правомірним.

Позивач стверджує, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.08.2023, яке набрало законної сили 15.02.2024, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення згідно довідок Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області від 30.05.2023 №36, №37, №38, №39.

В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії склав: з 01.02.2020 - 20996,54 грн, з 01.02.2021 - 24702,30 грн, з 01.02.2022 - 30006,69 грн, з 01.03.2022 (з урахуванням коефіцієнта індексації 1,14) - 34207,63 грн, з 01.02.2023 - 42701,78 грн, з 01.03.2023 (з урахуванням коефіцієнта індексації 1,197) - 44201,78 грн, з 01.03.2024 (з урахуванням коефіцієнта індексації 1,0796) - 45701,78 грн.

Оскільки рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.08.2023 у справі №560/11286/23 не покладено зобов'язань щодо проведення перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром, тому розмір пенсії ОСОБА_1 до виплати з 01.02.2020 залишився на рівні, розрахованому на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.08.2021 у справі №560/8994/21 та становить 22217,07 грн.

Таким чином, доплата на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.08.2023 у справі №560/11286/23 відсутня.

Ухвалою суду від 22.07.2024 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 30.07.2024 на 10:00.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечує. Зазначає, що з моменту винесення, направлення постанови про відкриття виконавчого провадження та направлення вимог державного виконавця, боржник станом на 24.07.2024 не надав відповіді про стан виконання, не спростував факту невиконання рішення суду. Будь яких доказів про направлення відповідей на постанову про відкриття виконавчого провадження та вимог державного виконавця, позивач до суду не надав, а обмежився їх розміщенням в кабінеті "електронному суді" із долученням до позовної заяви.

З викладеного у позовній заяві ПФУ та доданих до неї документів, вбачається, що розмір пенсії стягувача ОСОБА_1 не змінився, до уваги не взято періоди проведення перерахунку пенсії, тобто боржник знову вчинив ті ж самі дії, які вже були визнані судом протиправними.

У судове засідання учасники справи не з'явилися, про дату, час та місце повідомлені судом належним чином,що не перешкоджає розгляду справи по суті.

Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Ніколовим А.В. 14.03.2024 відкрито виконавче провадження № 74450413 з виконання виконавчого листа №560/11286/23 виданого 04.03.2024 Хмельницьким окружним адміністративним судом, про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року, 01.02.2021 року, 01.02.2022 року та 01.02.2023 року на підставі довідок Управління Служби безпеки України в Хмельницькій області про грошове забезпечення від 30 травня 2023 року № 36, №37, №38, №39, виданих станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 із врахуванням раніше виплачених сум.

09.05.2024 стягувач ОСОБА_1 повідомив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не здійснило перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2020 року, 01.02.2021 року, 01.02.2022 року та 01.02.2023 року на підставі довідок Управління Служби безпеки України в Хмельницькій області про грошове забезпечення від 30 травня 2023 року № 36, №37, №38, №39, виданих станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 із врахуванням раніше виплачених сум.

27.05.2024, 30.05.2024 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направлено вимогу державного виконавця про надання інформації про стан виконання рішення суду та постанови про відкриття виконавчого провадження (вимоги зареєстровані ПФУ 28.05.2024 №3694/14 та 31.05.2023 №3725/14.

На виконання зазначеного судового рішення головним управлінням проведено перерахунок пенсії у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення згідно довідок Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області від 30.05.2023 №36, №37, №38, №39.

В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії склав: з 01.02.2020 - 20996,54 грн, з 01.02.2021 - 24702,30 грн, з 01.02.2022 - 30006,69 грн, з 01.03.2022 (з урахуванням коефіцієнта індексації 1,14) - 34207,63 грн, з 01.02.2023 - 42701,78 грн, з 01.03.2023 (з урахуванням коефіцієнта індексації 1,197) - 44201,78 грн, з 01.03.2024 (з урахуванням коефіцієнта індексації 1,0796) - 45701,78 грн.

Оскільки рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.08.2023 у справі №560/11286/23 не покладено зобов'язань щодо проведення перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром, тому розмір пенсії ОСОБА_1 до виплати з 01.02.2020 залишився на рівні, розрахованому на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.08.2021 у справі №560/8994/21 та становить 22217,07 грн.

В межах виконавчого провадження №74450413 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Ніколовим А.В. 31.05.2024 прийнято постанову про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн. на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за невиконання рішення суду у спосіб та порядок передбачений виконавчим документом.

Вважаючи вказану постанову протиправною, позивач звернувся із позовом до суду.

Вирішуючи питання щодо правомірності винесення оскаржуваної постанови, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, що регулює порядок вчинення виконавчих дій є Закон України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон № 1404-VIII).

Згідно зі статтею 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Пунктом 1 частини першої статті 3 Закону № 1404-VIII визначено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Відповідно до положень пункту першого частини другої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Частиною шостою статті 26 Закону №1404-VIII передбачено, що за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).

Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (ч. 2 ст. 63 Закону №1404-VIII).

Відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії визначена положеннями ст.75 Закону №1404-VIII.

Відповідно до ч. 1 ст. 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Отже, вказаною нормою встановлено визначальну ознаку для накладення на боржника штрафу, а саме невиконання рішення суду без поважних причин. При цьому, поважними, в розумінні Закону України "Про виконавче провадження", можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Відповідно до 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону, з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.

Згідно ч.1 ст. 63 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.

Суд встановив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на виконання зазначеного судового рішення проведено перерахунок пенсії у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення згідно довідок Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області від 30.05.2023 №36, №37, №38, №39. В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії склав: з 01.02.2020 - 20996,54 грн, з 01.02.2021 - 24702,30 грн, з 01.02.2022 - 30006,69 грн, з 01.03.2022 (з урахуванням коефіцієнта індексації 1,14) - 34207,63 грн, з 01.02.2023 - 42701,78 грн, з 01.03.2023 (з урахуванням коефіцієнта індексації 1,197) - 44201,78 грн, з 01.03.2024 (з урахуванням коефіцієнта індексації 1,0796) - 45701,78 грн. Оскільки рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.08.2023 у справі №560/11286/23 не покладено зобов'язань щодо проведення перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром, тому розмір пенсії ОСОБА_1 до виплати з 01.02.2020 залишився на рівні, розрахованому на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.08.2021 у справі №560/8994/21 та становить 22217,07 грн.

В свою чергу, зі змісту оскаржуваної постанови від 31.05.2024 ВП №74450413 встановлено, що остання прийнята у зв'язку з надходженням заяви стягувача, ОСОБА_1 , який вважає, що рішення суду Пенсійним органом не виконано, оскільки нарахування та виплата пенсії у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідок Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області від 30.05.2023 №36, №37, №38, №39, не проводиться.

Суд звертає увагу, що передумовою накладення державним виконавцем штрафу за невиконання судового рішення є сукупність вчинених дій та заходів, спрямованих на встановлення дійсних обставин стосовно виконання рішення суду, дослідження та оцінка наданих боржником доказів, а в разі необхідності витребування додаткових доказів. При цьому, оцінка всіх обставин має здійснюватись державним виконавцем в призмі змісту зобов'язань, покладених на боржника рішенням суду.

Всупереч викладеному, матеріали справи не містять доказів вжиття державним виконавцем дій, спрямованих на перевірку відображеної у заяві стягувача інформації стосовно виконання рішення суду у справі №560/11286/23. До того ж, оскаржувана постанова не містить мотивів та обґрунтувань її прийняття, які були б належним чином встановлені та перевірені державним виконавцем в ході вчинення виконавчих дій.

Окрім того, до матеріалів справи не додано доказів звернення державним виконавцем до відповідача з метою отримання розрахунків, довідок та пояснень стосовно здійсненого на виконання рішення суду перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Обов'язковою умовою накладення державним виконавцем штрафу є невиконання судового рішення боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати судове рішення, проте не зробив цього. Поважними причинами невиконання рішення суду в розумінні норм України «Про виконавче провадження» можуть вважатися обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення особи, і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій.

Разом з тим, на дату винесення оскаржуваної постанови, якою на позивача накладено штраф у розмірі 5100 грн, доказів встановлення державним виконавцем факту невиконання боржником рішення суду без поважних причин матеріали справи не містять.

Всі висновки державного виконавця стосовно наявності підстав для накладення штрафу на Пенсійний орган за невиконання рішення суду ґрунтуються виключно на доводах, наведених ОСОБА_1 в поданій державному виконавцю заяві, яка по своїй суті містить виключно суб'єктивну оцінку заявником інформації стосовно виконання рішення суду у справі №560/11286/23.

Суд наголошує, що фактично заявник, ОСОБА_1 , не погоджується з тим фактом, що після проведеного перерахунку розмір його пенсії, починаючи не змінився. Однак, в даному випадку, державним виконавцем, не було надано оцінку питанню виплати пенсії ОСОБА_1 з обмеженням її максимальним розміром у відповідності до приписів ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки в межах розгляду справи №560/11286/23 питання виплати пенсії ОСОБА_1 після здійсненого перерахунку без застосування обмеження її максимальним розміром не розглядалось.

Таким чином, незгода ОСОБА_1 з розміром отримуваної пенсії після проведеного перерахунку на виконання рішення суду та виплата її без застосування обмеження максимальним розміром може бути виключно підставою для звернення до суду з новим позовом, однак не може слугувати підставою для висновку про невиконання пенсійним органом рішення суду.

Суд звертає увагу відповідача, що питання обмеження максимальним розміром пенсії не було предметом розгляду справи №560/11286/23, а тому суд вважає наявними підстави для скасування постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 15.01.2024 ВП №72839158 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.

Враховуючи наведене вище, суд вважає, що в даному випадку враховуючи протиправність оскаржуваної постанови, існують підстави для задоволення позовних вимог.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог у відповідності до статті 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір у розмірі 2422,40 грн., необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про скасування постанови - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 31.05.2024 ВП №74450413 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп., судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене

Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (вул. Тернопільська, 13/2,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29018 , код ЄДРПОУ - 43315602)

Головуючий суддя О.П. Шевчук