Ухвала від 30.07.2024 по справі 520/20910/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

30 липня 2024 року Справа № 520/20910/24

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Садова М.І., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), до управління соціального захисту населення Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області (вул. Гайдамацька, буд. 1, м. Ізюм, Ізюмський р-н, Харківська обл., 64309, код ЄДРПОУ03196469) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача у якому просить: визнати протиправним рішення управління соціального захисту населення Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області про відмову в наданні державної допомоги сім'ям з дітьми гр. ОСОБА_1 ; поновити ОСОБА_1 строк на звернення до управління соціального захисту населення Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області із заявою про надання допомоги у зв'язку із народженням дитини ОСОБА_2 02.01.2023 року; зобов'язати управління соціального захисту населення Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області вчинити певні дії, а саме розрахувати та призначити ОСОБА_1 державну допомогу при народженні дитини.

Вважаю, що цей адміністративний позов необхідно залишити без руху, виходячи з наступних мотивів.

Частинами 1 та 2 статті 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Позивач звернувся до суду із адміністративним позов у якому, зокрема просить зобов'язати управління соціального захисту населення Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області вчинити певні дії, а саме розрахувати та призначити ОСОБА_1 державну допомогу при народженні дитини.

Із доводів викладених у адміністративному позові та доданих до нього документів, убачається, що відповідач 24.01.2024 відмовив позивачу у призначенні допомоги на дитину, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки звернення за її призначенням надійшло пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Тобто, правовідносини, з приводу яких позивач звернувся до суду, виникли з 24.01.2024. Водночас з цим позовом позивач звернувся до адміністративного суду 23.07.2024, тобто з пропуском строку, передбаченого статтею 122 КАС України.

Частиною 6 ст. 161 КАС України встановлено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Заяви про поновлення строку звернення та доказів поважності причин його пропуску, матеріали позову не містять.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Відповідно до п. 8 ч. 5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Позивачем у адміністративному позові зазначено та додано до позову докази, а саме копію паспорта громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_1 серія та номер НОМЕР_2 , зокрема лише першу сторінку, з якої неможливо визначити періоди перебування позивача за межами України, дату виїзду за кордон та дату повернення в Україну протягом періоду, який стосується позовних вимог. Разом із тим не надано копію свідоцтва про народження дитини ОСОБА_2 від 20.01.2023, а міститься лише копія перекладу такого з польської мови на українську мову.

Відсутність наведених доказів унеможливить у подальшому суд прийняти повне, об'єктивне судове рішення, з метою подальшого обов'язкового виконання такого.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин приходжу переконання, що оскільки адміністративний позов подано без додержання вимог ст. ст. 122, 123, 160, 161 КАС України, а відтак такий необхідно залишити без руху та надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху у відповідності до ч. 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 122, 123, 160, 161, 169, 248, 256, 293 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Надати позивачу строк протягом десяти днів з вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків.

У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк, заява буде вважатись не поданою та повертається заявнику зі всіма доданими до неї документами.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя М. І. Садова