Рішення від 30.07.2024 по справі 420/33709/23

Справа № 420/33709/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вичинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач, з урахуванням уточнень від 19.03.2024 року, просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення про перерахунок пенсії №951370834643 від 05.11.2021 року в частині встановлення особливості - «Не підлягають МП, признач, за ріш.суду в тверд.розм. - з 01.12.2021 по довічно; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без застосування до її пенсійних виплат особливості - «Не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм. - з 01.12.2021 по довічно; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ» та з дотриманням вимог ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.12.2021 року, здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є громадянкою України та пенсіонеркою за віком. Вона виїхала на постійне місце проживання до Німеччини.

На підставі постанови Малиновського районного суду міста Одеси від 28.03.2011 року по справі № 1519/2-а-1604/11, яка ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2011 провадження № 2-а-604/11/1519 залишена без змін, ОСОБА_1 була призначена пенсія за віком, відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 08.09.2010 року.

З 01.10.2019 року виплата пенсії ОСОБА_1 була припинена у зв'язку з тривалою неоплатою. Рішенням № 951370834643 від 26.08.2021 року на підставі наданої заяви №21123/8 від 26.08.2021 року ОСОБА_1 проведено перерахунок - поновлено виплати пенсії з 01.10.2019 року.

Рішення про перерахунок пенсії №951370834643 від 05.11.2021 року проведено перерахунок пенсії позивача та встановлена особливість «Не підлягає МП (масовим перерахункам), пенсія призначена за рішенням суду в твердому розмірі» без проведення індивідуальних перерахунків підвищення пенсії у зв'язку зі змінами пенсійного законодавства.

04.08.2023 р. та 14.09.2023 року позивач звернувся до відповідача із заявами, в яких просив здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації, надбавок за віком, доплати до мінімального розміру пенсії та інших надбавок, передбачених чинним законодавством в період з 01.12.2021 року.

Головним управлінням пенсійного фонду України в Одеській області листами №23434-22801/0-02/8-1500/23 від 21.08.2023 року та 28564-28435/Ф-02/8-1500/23 від 28.09.2023 року повідомлено, що оскільки рішенням суду не зобов'язано проводити індивідуальні перерахунки підвищення пенсії у зв'язку зі змінами пенсійного законодавства та індексувати пенсійні виплати в подальшому, для проведення перерахунку пенсії підстав не має. Розмір пенсії станом на 01.08.2023 року та 01.09.2023 року становить 1947,08 грн.

Позивач вважає вищезазначене рішення протиправним та таким, що порушує її права та законні інтереси, оскільки основний розмір пенсії не може бути нижчий за мінімальну пенсію за віком, а тому звернулася до суду з даною позовною заявою.

Ухвалою суду від 11.12.2023 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, позивачу надано час для усунення недоліків шляхом надання до суду: позовної заяви, оформленої відповідно до вимог ст. 160 КАС України, а саме зазначивши у позові про наявність або відсутність електронного кабінету представника позивача; заяви про поновлення строків звернення до суду з доказами поважності причин пропуску строку звернення до суду, з визначенням обставин, які були б об'єктивно непереборними та не залежали від його волевиявлення, були б пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення у справі процесуальних дій.

До Одеського окружного адміністративного суду від представника позивача надійшла заява про усунення недоліків, до якої додано позовну заяву з відомостями про наявність електронного кабінету у представника позивача. Заяви про поновлення строків звернення до суду з доказами поважності причин пропуску строку звернення до суду, ні позивачем, ні представником позивача не надано.

Ухвалою суду від 08.01.2024 року продовжено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

23.01.2024 року до Одеського окружного адміністративного суду від представника позивача надійшла заява про поновлення строку звернення до суду.

Ухвалою від 24.01.2024 року Одеський окружний адміністративний суд визнав поважними причини пропуску строку звернення до суду, відкрив провадження у справі № 420/33709/23 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 262 КАС України.

14.03.2024 року до Одеського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що позивач перебуває на обліку в Головному управління та з 08.09.2010 року отримує пенсію за віком на підставі постанови Малиновського районного суду міста Одеси від 28.03.2011 року по справі № 1519/2-а-604/11 та ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2011 року по справі № 2-а-604/11/1519. З 01.10.2019 року виплату пенсії позивачу було припинено у зв'язку з тривалою неоплатою. На підставі заяви позивача від 26.08.2021 року Головним управлінням рішенням № 951370834643 від 26.08.2021 року поновлено виплату пенсії з 01.10.2019 року у розмірі 1657,12 грн. Рішенням Головного управління № 951370834643 від 05.11.2011 року пенсійну справу доопрацьовано та встановлена особливість «Не підлягає МП (масовим перерахункам), пенсія призначена за рішенням суду в твердому розмірі», оскільки постановою Малиновського районного суду міста Одеси від 28.03.2011 по справі № 1519/2- а-604/11 та ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2011 по справі № 2-а-604/11/1519 не зобов'язано проводити індивідуальні перерахунки підвищення пенсії у зв'язку зі змінами пенсійного законодавства. Оскільки пенсію призначено було на підставі рішення суду, то розмір пенсії поновлено у розмірі визначеному на час припинення її виплати і вона не підлягає проведенню перерахунків. Судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов'язань, в установленому чинним законодавством порядку. Враховуючи наведене, на думку відповідача, дії Головного управління не можуть вважатися протиправними, а позовні вимоги в цій частині є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Також відповідач вказує, що позовна вимога, в частині зобов'язання здійснити перерахунок та вирлату пенсії ОСОБА_1 без застосування до її пенсійних виплат особливості - «Не підлягають МП, признач. За ріш.суду в тверд.розм. - з 01.12.2021 по довічно; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ» та з дотриманням вимог ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.12.2021 року, здійснити виплату з урахуванням виплачених сум також не підлягає задоволенню з підстав, що судом не може прийматись відповідне рішення, оскільки це є втручання в дискреційні повноваження суб'єкта влади та буде виходити за межі завдань адміністративного судочинства.

Крім того, відповідач зазначає, що з позовом позивач звернулась у 04.12.2023 року, при цьому позовні вимоги стосуються зобов'язання Головне управління здійснити перерахунок з 01.12.2021 року, що виходить за межі шестимісячного строку, встановленого ст.122 КАС України.

14.03.2024 року до Одеського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного України в Одеській області надійшли копії матеріалів пенсійної справи позивача.

14.03.2024 року до Одеського окружного адміністративного суду від представника позивача надійшли заява, в якій уточнено позовні вимоги у зв'язку з тим, що в позові неправильно зазначена дата спірного рішення, та відповідь на відзив, в якій представник позивача не погоджується з доводами відповідача та наполягає на задоволенні позовних вимог з урахуванням уточнень.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, яка виїхала на постійне проживання до Німеччини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду в Одеській області та з 08.09.2010 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно до відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначену на підставі постанови Малиновського районного суду міста Одеси від 28.03.2011 року по справі № 1519/2-а-1604/11, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2011 провадження № 2-а-604/11/1519.

З 01.10.2019 року виплата пенсії ОСОБА_1 була припинена у зв'язку з тривалою неоплатою.

Рішенням № 951370834643 від 26.08.2021 року на підставі наданої заяви №21123/8 від 26.08.2021 року ОСОБА_1 проведено перерахунок та поновлено виплату пенсії з 01.10.2019 року.

Рішення про перерахунок пенсії №951370834643 від 05.11.2021 року проведено перерахунок пенсії позивача та встановлена особливість «Не підлягають МП, признач. за ріш.суду в тверд.розм.; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ», яким з 01.12.2021 року по довічно пенсія позивача призначена в розмірі 1947,08 грн.

04.08.2023 р. та 14.09.2023 року позивач звернулася до відповідача із заявами, в яких просив здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації, надбавок за віком, доплати до мінімального розміру пенсії та інших надбавок, передбачених чинним законодавством в період з 01.12.2021 року.

Головним управлінням пенсійного фонду України в Одеській області листами №23434-22801/0-02/8-1500/23 від 21.08.2023 року та 28564-28435/Ф-02/8-1500/23 від 28.09.2023 року повідомлено, що оскільки рішенням суду не зобов'язано проводити індивідуальні перерахунки підвищення пенсії у зв'язку зі змінами пенсійного законодавства та індексувати пенсійні виплати в подальшому, для проведення перерахунку пенсії підстав не має. Розмір пенсії станом на 01.08.2023 року та 01.09.2023 року становить 1947,08 грн.

Позивач вважає рішення про перерахунок пенсії №951370834643 від 05.11.2021 року протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому звернулася до суду за захистом своїх прав.

Вирішуючи даний публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Відповідно до частини 2 статті 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 46 Конституції визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV.

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону №1058-ІV загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами, зокрема, рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 1 частини 1 статті 8 Закон №1058-IV передбачено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим законом та досягли встановленого цим законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Як зазначено у статті 1 Закон №1058-IV мінімальна пенсія це державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.

Згідно із абзацом 8 частини 2 статті 5 Закону №1058-IV виключно цим Законом визначаються мінімальний розмір пенсії за віком.

Відповідно статті 16 Закону №1058-IV застрахована особа має право на отримання пенсійних виплат на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.

Відповідно до абзацу 3 частини 2 статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Статтею 42 Закону №1058 встановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Отже, з дня призначення виплати пенсії позивач користується усіма правами на підвищення та перерахунок пенсії згідно з Законом №1058-IV, будь-яких обмежень його прав як пенсіонера, якому призначено виплату пенсії за рішенням суду, наведеним Законом не встановлено.

Отже, виконання вимог закону, в тому числі, щодо проведення підвищення та перерахунку пенсій є обов'язком відповідача.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення про перерахунок пенсії №951370834643 від 05.11.2021 року проведено перерахунок пенсії позивача та встановлена особливість «Не підлягають МП, признач. за ріш.суду в тверд.розм.; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ», яким з 01.12.2021 року по довічно пенсія позивача призначена в розмірі 1947,08 грн.

Суд звертає увагу, що постанови Малиновського районного суду міста Одеси від 28.03.2011 року по справі № 1519/2-а-1604/11 не містять застережень щодо встановлення твердого розміру пенсійної виплати позивачеві та щодо того, що пенсія позивача не підлягає масовим перерахункам.

Також суд звертає увагу, що з дня призначення пенсії (на постанови Малиновського районного суду міста Одеси від 28.03.2011 року по справі № 1519/2-а-1604/11) позивач користується усіма правами на підвищення та перерахунок пенсії згідно вимог Закону України № 1058-IV, при цьому, будь-яких обмежень його прав, як пенсіонера, якому призначено виплату пенсії за рішенням суду, наведеним Законом не встановлено.

Крім того, Законами України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік передбачається зростання мінімальної заробітної плати, у зв'язку з чим, пенсійний орган в автоматичному режимі перераховує мінімальний розмір пенсійних виплат для непрацюючих пенсіонерів, що також підтверджує безпідставність доводів представника відповідача про відсутність у рішенні суду про зобов'язання щодо проведення перерахунку пенсії.

Слід наголосити, що виконання вимог закону, в тому числі, щодо проведення підвищення та перерахунку пенсій є обов'язком відповідача.

Таким чином, при здійсненні перерахунку відповідачем безпідставно встановлено особливість «Не підлягають МП, признач. за ріш.суду в тверд.розм.; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ», що призвело до порушення права позивача на належний розрахунок пенсії та подальшого підвищення її розміру відповідно до приписів статті 42 Закону № 1058-ІV, у зв'язку з чим рішення відповідача №951370834643 від 05.11.2021 року в частині встановлення особливості «Не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм.; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ» є протиправним та підлягає скасуванню.

З урахуванням викладеного, суд доходить висновку про необхідність зобов'язання відповідача зійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без застосування до її пенсійних виплат особливості «Не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм.; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ» та з дотриманням вимог ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.12.2021 року, з урахуванням виплачених сум.

Щодо твердження відповідача про те, що строк звернення до суду з вказаною позовною заявою позивачем пропущено, суд зазначає, що ухвалою від 24.01.2024 року Одеський окружний адміністративний суд клопотання позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду задовольнив, визнав поважними причини пропуску строку звернення до суду ОСОБА_1 .

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд робить висновок, що позовні вимоги позивача належать до задоволення.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Статтею 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Матеріалами справи підтверджено, що при поданні позовної заяви позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 грн., який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна,83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ: 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вичинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 №951370834643 від 05.11.2021 року в частині встановлення особливості - «Не підлягають МП, признач, за ріш.суду в тверд.розм.; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без застосування до її пенсійних виплат особливості - «Не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм.; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ» та з дотриманням вимог ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.12.2021 року, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна,83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ: 20987385) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 30.07.2024 року.

Суддя Г. В. Лебедєва