Справа № 420/36804/23
30 липня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС в Одеській області до приватного підприємства «РАФ-СЕРВІС» про стягнення суми податкового боргу, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС в Одеській області (далі по тексту - позивач) до приватного підприємства «РАФ-СЕРВІС» (далі по тексту - відповідач), в якій позивач просить суд стягнути податкову заборгованість з приватного підприємства «РАФ-СЕРВІС» (код ЄДРПОУ: 31728170), а саме з усіх відкритих рахунків у банках, обслуговуючих підприємство:
- по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) -1225503 грн. 00 коп., на бюджетний рахунок - UА358999980313090029000015001, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), КБК 14010100, код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./Одеська обл./ 14060100;
- по податку на прибуток приватних підприємств - 208687694 грн. 56 коп., на бюджетний рахунок - UA178999980333129318000015744, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), КБК 11021000, код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м.Одеса/11021000;
- по адміністративним штрафам та іншим санкціям - 935 грн. 13 коп., на бюджетний рахунок - UА518999980313050106000015744, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), КБК 21081103, код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./Одеська обл./ 21081103.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до розрахунку заборгованості до бюджету та інтегрованої картки платника (ІКП), податкова заборгованість перед бюджетом ПП «РАФ-СЕРВІС» становить 209914132 грн. 69 коп., а саме: по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), в загальній сумі 1225503,00 гри.; по податку на прибуток приватних підприємств, в загальній сумі 208687694,56 грн.; по адміністративним штрафам та іншим санкціям, в загальній сумі 935,13 грн.
Заборгованість по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), виникла в результаті нарахування штрафних санкцій по податковому повідомленню-рішенню №0001560514 від 10.01.2020 року в сумі 1360975,00 грн. (враховуючи часткову сплату боргу за рахунок переплати на суму 135 472,00 грн.).
Заборгованість по податку на прибуток приватних підприємств, виникла в результаті:
- нарахування по податковому повідомленню-рішенню №000147514 від 27.09.2019 року в сумі 134 798 995,00 грн.;
- нарахування штрафних санкцій по податковому повідомленню-рішенню №000147514 від 27.09.2019 року в сумі 33699749,00 грн.;
- нарахування пені відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України в сумі 40190298,56 грн. (враховуючи часткову сплату боргу за рахунок переплати на суму 1348,00 грн.).
Заборгованість по адміністративним штрафам та іншим санкціям, виникла в результаті нарахування штрафній санкцій по податковому повідомленню-рішенню № 9000150514 від 27.09.2019року в сумі 1020,00 грн. (враховуючи часткову сплату боргу за рахунок переплати на суму 84,87 грн.).
В зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості, податковим органом було винесено податкову вимогу форми «Ю» №0023292-1305-1532 від 06.11.2023 року, яку було направлено платнику податків рекомендованим листом. Вказана заборгованість відповідачем не погашена, що і стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою від 01.01.2024 року суд відкрив провадження в адміністративній справі та ухвалив розгляд справи №420/36804/23 здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче судове засідання на 02.02.2024 року.
Підготовче судове засідання, призначене на 02.02.2024 року, було перенесено у зв'язку з перебування судді у відпустці. Призначено підготовче судове засідання на 08.02.2024 року.
В підготовче судове засідання, призначене на 08.02.2024 року, сторони не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно. Від представника позивача надійшла заява про проведення даного засідання без її участі.
Ухвалою від 08.02.2024 року суд продовжив шістдесятиденний строк підготовчого провадження у справі №420/36804/23 на тридцять днів та відклав підготовче засідання на 13.03.2024 року.
Підготовче судове засідання, призначене на 13.03.2024 року, було перенесено у зв'язку з перебування судді у відпустці. Призначено підготовче судове засідання на 19.03.2024 року.
В підготовче судове засідання, призначене на 19.03.2024 року, сторони не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно. Від представника позивача надійшла заява про проведення даного засідання без її участі.
Ухвалою суду від 19.02.2024 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 10.04.2024 року.
Судове засідання, призначене на 10.04.2024 року, було перенесено на 01.05.2024 року у зв'язку з Оголошенням повітряної тривоги в м. Одеса.
В судове засідання, призначене на 01.05.2024 року, сторони не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно. Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника позивача у порядку письмового провадження.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: 1) неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанції.
На підставі ч. 9 ст. 205 КАС України суд здійснив розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позов. Тому відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, ознайомившись з заявами учасників справи по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Приватне підприємство «РАФ-СЕРВІС» (код ЄДРПОУ: 31728170) перебуває на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС в Одеській області, що підтверджується даними наявними в ідентифікаційній картці платника податків.
В період з 19 серпня 2019 року по 02 вересня 2019 року, на підставі направлень від 16.08.2019 року виданих Головним управлінням ДФС в Одеській області, відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-УІ (зі змінами та доповненнями), плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2019 рік, на підставі наказу ГУ ДФС в Одеській області від 07.02.2019 року №834, зі змінами, внесеними наказом ГУ ДФС в Одеській області від 15.08.2019 року №6581, проведена планова виїзна документальна перевірка приватного підприємства «Раф-Сервіс» код ЄДРПОУ 31728170, з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2016 року по 30.09.2018 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 року по 30.09.2018 року, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки.
За результатами перевірки складений акт ГУ ДПС в Одеській області від 09.09.2019 року №14/15-32-05- 14/31728170, у висновках якого зазначені такі порушення:
1) п.п. 16.1.2 п.16.1 ст. 16, п.44,1, п.44.3 ст.44, п.85.2 ст.85, п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст.134 Податкового кодексу, п.2 ст. 3, ст. ст. 4, 8, 9 Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. №99б-ХІV, п.5.4, п.5.5, п.5.6 розділу II П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва», п.5, п.6, п.7, п.11, п. 13, п.14 п.15, п. 18, п.19, п.21 П(С)БО 16 «Витрати», положень Інструкції про застосування плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1989р. N° 291, встановлено завищення від'ємного значення об'єкту оподаткування податку на прибуток у сумі 22510 грн. за 2016 рік та заниження податку на прибуток до сплати в загальній сумі 134798995 грн., в тому числі:
за 2017рік в сумі 41647217 грн.
за І квартал 2018 в сумі 4401983 грн.
за І півріччя 2018 в сумі 45812963 грн.
за 9 місяців 2018 в сумі 93151778 грн.
2) п. 44.1 ст. 44, п. 185.1 ст.185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст.188, п. 189.1 ст. 189, п. 198.5. ст. 198, п.192, ст. 192, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу, встановлено завищення від'ємного значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового періоду за вересень 2018р. в сумі 5370474 грн.
3) п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу в частині відсутності реєстрації в ЄРПН податкових накладних всього на суму ПДВ 2721950 грн., в т. ч.
за квітень 2018р. в сумі 385259 грн.
за травень 2018р. в сумі 341673 грн.
за червень 2018р. в сумі 281518 грн.
за липень 2018р. в сумі 1713501 грн.
4) п.85.2 ст.85, п.44.3, п.44.6 ст.44 Податкового кодексу щодо не надання первинних документів облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів під час податкового контролю».
На підставі Акту перевірки ГУ ДПС в Одеській області прийняті податкові повідомлення-рішення від 27.09.2019 року:
- №000147514, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем прибуток приватних підприємств у розмірі - 168498744 грн. (134798995 грн. основний платіж; 33699749 грн. - штрафні санкції);
- №000148514, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 5370474 грн.;
- №000150514, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 1020 грн.;
- №000149514, яким застосовано штраф у розмірі 50% у сумі 1360975 грн.
Податкове повідомлення-рішення від 27.09.2019 року №000149514 за наслідками адміністративного оскарження було скасоване рішенням ДПС України про результати розгляду скарги № 1196316/99-00-08-05-01 від 05.12.2019.
В подальшому, на підставі акту перевірки від 09.09.2019 року №14/15-32-05- 14/31728170 та рішення про результати розгляду скарги № 1196316/99-00-08-05-01 від 05.12.2019 року, Головним управління ДПС в Одеській області було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0001560514 від 10.01.2020 року про застосування штрафних санкцій на суму у сумі 1360975 грн.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24.07.2020 року, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2021року, позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 27.09.2019 року №000147514. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 27.09.2019 року №000148514. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 27.09.2019 року №000150514. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 10.01.2020 року №0001560514. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 03.10.2023 року рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.07.2020року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2021 року у справі №420/534/20 в частині визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 27.09.2019 №000147514, №000148514, №000150514, від 10.01.2020 №0001560514 - скасовано та в цій частині ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог приватного підприємства «Раф-Сервіс».
Як вбачається з розрахунку податкового боргу, за ПП «Раф-Сервіс» (код ЄДРПОУ: 31728170) станом на 25.12.2023 року обліковуються податковий борг:
- по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), виникла в результаті нарахування штрафних санкцій по податковому повідомленню-рішенню №0001560514 від 10.01.2020 року в сумі 1360975,00 грн. (враховуючи часткову сплату боргу за рахунок переплати на суму 135 472,00 грн.);
- по податку на прибуток приватних підприємств, виникла в результаті: нарахування по податковому повідомленню-рішенню №000147514 від 27.09.2019 року в сумі 134 798 995,00 грн.; нарахування штрафних санкцій по податковому повідомленню-рішенню №000147514 від 27.09.2019 року в сумі 33699749,00 грн.; нарахування пені відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України в сумі 40190298,56 грн. (враховуючи часткову сплату боргу за рахунок переплати на суму 1348,00 грн.);
- по адміністративним штрафам та іншим санкціям, виникла в результаті нарахування штрафній санкцій по податковому повідомленню-рішенню № 9000150514 від 27.09.2019 року в сумі 1020,00 грн. (враховуючи часткову сплату боргу за рахунок переплати на суму 84,87 грн.).
Податковим органом було винесено податкову вимогу форми «Ю» №0023292-1305-1532 від 06.11.2023 року, яку було направлено платнику податків рекомендованим листом.
У зв'язку з несплатою відповідачем податкового боргу Головне управління ДПС в Одеській області звернулося до суду з позовною заявою про його стягнення.
Вирішуючи даний публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених законом.
Згідно пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до ст.36 ПК України податковим обов'язком платника податку визнається його обов'язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Такий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором, він є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою (п.54.1 ст.54 ПК України).
Не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків (п.56.11 ст.56 ПК України).
Положеннями пп.54.3.2 п.54.3 ст.54 ПК України визначено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Відповідно до п.54.5 ст.54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Порядок узгодження грошових зобов'язань, визначених контролюючим органом, врегульовано ст.56 ПК України. Так, згідно п.56.1 ст.56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 56.2 статті 56 ПК України визначено, що у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.
Відповідно до п.56.3 ст.56 ПК України скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Скарга, подана із дотриманням строків, визначених пунктом 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою (п.56.15 ст.56 ПК України).
Згідно п.56.17 ст.56 ПК України процедура адміністративного оскарження закінчується: днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк; днем отримання платником податків рішення відповідного контролюючого органу про повне задоволення скарги; днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику; днем звернення платника податків до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань що оскаржувались. День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.
Приписами п.56.18 ст.56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Відповідно до п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу (п.58.3 ст.58 ПК України).
Пунктом 42.2 статті 42 ПК України визначено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Відповідно до п.42.5 ст.42 ПК України у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Як вбачається з матеріалів справи, податкові повідомлення-рішення №0001560514 від 10.01.2020 року, №000147514 від 27.09.2019 року, № 9000150514 від 27.09.2019 року були оскаржені позивачем в судовому порядку.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24.07.2020 року, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2021року, позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 27.09.2019 року №000147514. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 27.09.2019 року №000148514. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 27.09.2019 року №000150514. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 10.01.2020 року №0001560514. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 03.10.2023 року рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.07.2020року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2021 року у справі №420/534/20 в частині визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 27.09.2019 №000147514, №000148514, №000150514, від 10.01.2020 №0001560514 - скасовано та в цій частині ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог приватного підприємства «Раф-Сервіс».
З огляду на вказане, визначені суми грошових зобов'язань є узгодженими.
Оскільки узгоджені грошові зобов'язання не сплачені ПП «Раф-Сервіс» у встановлений ПК України строк, вони стали податковим боргом платника податків у розумінні пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України.
Пунктами 59.1, 59.5 статті 59 ПК України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Контролюючим органом до боржника застосовувались заходи стягнення, зокрема, на виконання вимог ст.59 ПК України позивачем сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу (форми «Ю») №0023292-1305-1532 від 06.11.2023 року на загальну суму 209914132,69 грн., яка була надіслана на адресу відповідача та повернулася з відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Згідно пп.20.1.34 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень (п.41.4 ст.41 ПК України).
Відповідно до вимог абз.1 п.95.3 ст.95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п.95.4 ст.95 ПК України).
Враховуючи вищевикладене, оскільки узгоджені грошові зобов'язання по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 1225503,00 грн.; по податку на прибуток приватних підприємств в сумі 208687694,56 грн. та по адміністративним штрафам та іншим санкціям в сумі 935,13 грн., які набули статусу податкового боргу, не сплачені відповідачем добровільно в установленому законом порядку, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС в Одеській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, відсутні.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська,5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП: 44069166) до приватного підприємства «РАФ-СЕРВІС» (вул. Успенська, 22, м. Одеса, 65014, код ЄДРПОУ: 31728170) про стягнення суми податкового боргу - задовольнити.
Стягнути кошти платника податків приватного підприємства «РАФ-СЕРВІС» (код ЄДРПОУ: 31728170) з рахунків відкритих у банках, що обслуговують такого платника в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 1225503 (один мільйон двісті двадцять п'ять тисяч п'ятсот три) грн. 00 коп., на бюджетний рахунок - UА358999980313090029000015001, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), КБК 14010100, код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./Одеська обл./ 14060100.
Стягнути кошти платника податків приватного підприємства «РАФ-СЕРВІС» (код ЄДРПОУ: 31728170) з рахунків відкритих у банках, що обслуговують такого платника в рахунок погашення податкового боргу з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 208687694 (двісті вісім мільйонів шістсот вісімдесят сім тисяч шістсот дев'яносто чотири) грн. 56 коп., на бюджетний рахунок - UA178999980333129318000015744, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), КБК 11021000, код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м.Одеса/11021000.
Стягнути кошти платника податків приватного підприємства «РАФ-СЕРВІС» (код ЄДРПОУ: 31728170) з рахунків відкритих у банках, що обслуговують такого платника в рахунок погашення податкового боргу по адміністративним штрафам та іншим санкціям - 935 (дев'ятсот тридцять п'ять) грн. 13 коп., на бюджетний рахунок - UА518999980313050106000015744, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), КБК 21081103, код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./Одеська обл./ 21081103.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 30.07.2024 року.
Суддя Г. В. Лебедєва