Справа № 420/23532/24
29 липня 2024 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій, наказу, постанови протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 у якому позивач просить суд:
-визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у примусовому взятті на облік ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) не за місцем реєстрації та у видачі направлення на медичний огляд до позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
-визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 в частині призову на направлення для проходження військової служби ОСОБА_1 ;
-визнати протиправним та скасувати наказ військової частини НОМЕР_2 в частині зарахування до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 солдата ОСОБА_1 ;
-зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 виключити солдата ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 ;
-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 утриматися від вчинення дій, спрямованих на подальший призов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) на військову службу під час мобілізації;
-визнати протиправним та скасувати постанову позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 стосовно ОСОБА_1 з висновком щодо придатності до військової служби;
Також, у прохальній частині адміністративного позову представник позивача просить суд, в порядку підготовки справи до судового розгляду, витребувати наступні письмові докази:
-витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_2 копії наступних документів: наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо призову на направлення для проходження військової служби ОСОБА_1 , наказ щодо зарахування до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 солдата ОСОБА_1 , особову справу солдата ОСОБА_1 ; довідку позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 стосовно ОСОБА_1 з висновком щодо придатності до військової служби та документацію на підставі якої її було видано; мобілізаційне розпорядження, інші документи, які наявні щодо призову ОСОБА_1 на військову службу);
- витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_5 копії документів: документи, які підтверджують перебування ОСОБА_1 на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 ; документи, які підтверджують притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення законодавства про мобілізацію та правил військового обліку; копію особової справи ОСОБА_1 .
- витребувати від Київського міського психоневрологічного диспансеру № 4 (04111, м. Київ, вулиця Щербакова, 64а, ЄДРПОУ 26315089) виписку з історії хвороби; медичну документацію за період перебування ОСОБА_1 на психіатричному обліку).
- витребувати від Чернівецької обласної психіатричної лікарні (58005, Чернівецька обл., місто Чернівці, вулиця Кольбенгаєра Еріха, будинок, 2, ЄДРПОУ 43288841): документи, що підтверджують підстави направлення і перебування в лікарні ОСОБА_1 ; виписку з історії хвороби;
- витребувати від відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції України в Одеській області копії наступних документів: копії запитів вих.. 60.2 -1103 від 24.06.2024 направлених на адресу Південного територіального управління військової служби правопорядку у ЗСУ та ІНФОРМАЦІЯ_7 та відповіді на них в рамках поданої заяви про вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_1 та інші наявні матеріали;
- витребувати від Генерального штабу Збройних Сил України (адреса: 03168, м. Київ, Повітрофлотський проспект, буд. 6): наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо призову на направлення для проходження військової служби ОСОБА_1 ; наказ щодо зарахування до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 солдата ОСОБА_1 ; особову справу солдата ОСОБА_1 ; довідку позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 стосовно ОСОБА_1 з висновком щодо придатності до військової служби та документацію на підставі якої її було видано; мобілізаційне розпорядження, інші документи, які наявні щодо призову ОСОБА_1 на військову службу).
Відповідно до п.п.3, 5, 6 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Ознайомившись із позовною заявою, суд дійшов висновку, що вона не відповідає вимогам КАС України.
Відповідно до ч.1, 2 ст.160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Згідно положень п.4, 5 ст.160 КАС України визначено, що в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Реалізуючи передбачене статтею 55 Конституції України, статтею 5 КАС України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.
Основними елементами, що визначають сутність будь-якого позову (індивідуалізуючи ознаки позову) є предмет і підстава. Предметом позову є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої він просить постановити судове рішення. Вона опосередковується спірними правовідносинами - суб'єктивним правом і обов'язком відповідача. Підставу позову складають обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. Такі обставини складають юридичні факти, які тягнуть за собою певні правові наслідки. Фактична підстава позову - це юридичні факти, на яких ґрунтуються позовні вимоги позивача до відповідача. Правова підстава позову - це посилання в позовній заяві на закони та інші нормативно-правові акти, на яких ґрунтується позовна вимога.
Звертаючись до суду, позивач самостійно визначає у позовній заяві, яке його право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред'явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. У свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, в тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах.
Оцінка предмета заявленого позову як наслідок наявності підстав для захисту порушеного права позивача, про яке ним зазначається в позовній заяві, здійснюється судом, на розгляд якого передано спір, крізь призму оцінки спірних правовідносин та обставин (юридичних фактів), якими позивач обґрунтовує заявлені вимоги.
Згідно з ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
При цьому, оскаржуючи наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 в частині призову на направлення для проходження військової служби ОСОБА_1 , позивач не зазначає дати та номери прийняття оскаржуваного наказу і не надає його до суду.
Суд зазначає, що обов'язок надання доказів на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, покладається саме на позивача, що передбачено положеннями ч.4 ст. 161 КАС України.
Зазначена норма спрямована на те, щоб не допускати тривалі долучення доказів під час розгляду справи разом з додатковими поясненнями. Також ця вимога створена з метою забезпечення процесуальної економії та уникнення затягування розгляду справи. Винятком із цього правила є випадки, коли особа обґрунтує неможливість подання доказів у вказаний строк з причин, що від неї не залежали.
При цьому на стадії відкриття провадження суд не надає оцінку самим доказам, а перевіряє позовну заяву та додані до неї докази на відповідність положенням ст.ст. 160, 161 КАС України.
Однак, до позовної заяви позивачем не надано жодних доказів на обґрунтування доводів, викладених у позовній заяві, зокрема щодо прийняття відносно нього оскаржуваного наказу.
Згідно прохальної частини адміністративного позову ОСОБА_1 позивач просить суд зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 виключити солдата ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 .
Відповідно до п.7 ч.1 ст.4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Згідно ч.3 ст.46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Пунктом 7 частини 1 статті 4 КАС України зазначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
При цьому, позивач, не визначив серед відповідачів Військову частину НОМЕР_2 і не зазначив у прохальній частині адміністративного позову які рішення, дії чи бездіяльність Військової частини, на його думку, є протиправними та за результатами вирішення яких, суд може прийти до висновку про наявність підстав для зобов'язання Військову частину НОМЕР_2 виключити солдата ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 .
В свою чергу, у прохальній частині адміністративного позову позивач просить суд: витребувати від Київського міського психоневрологічного диспансеру № 4 (04111, м. Київ, вулиця Щербакова, 64а, ЄДРПОУ 26315089) виписку з історії хвороби; медичну документацію за період перебування ОСОБА_1 на психіатричному обліку); витребувати від Чернівецької обласної психіатричної лікарні (58005, Чернівецька обл., місто Чернівці, вулиця Кольбенгаєра Еріха, будинок, 2, ЄДРПОУ 43288841): документи, що підтверджують підстави направлення і перебування в лікарні ОСОБА_1 ; виписку з історії хвороби; витребувати від відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції України в Одеській області копії наступних документів: копії запитів вих. 60.2 -1103 від 24.06.2024 направлених на адресу ІНФОРМАЦІЯ_8 та відповіді на них в рамках поданої заяви про вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_1 та інші наявні матеріали.
Суд зазначає, що обов'язок надання доказів на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, покладається саме на позивача, що передбачено положеннями ч.4 ст. 161 КАС України.
Зазначена норма спрямована на те, щоб не допускати тривалі долучення доказів під час розгляду справи разом з додатковими поясненнями. Також ця вимога створена з метою забезпечення процесуальної економії та уникнення затягування розгляду справи. Винятком із цього правила є випадки, коли особа обґрунтує неможливість подання доказів у вказаний строк з причин, що від неї не залежали.
В свою чергу, позивач, звернувшись до суду із клопотання про витребування вказаних документів від Київського міського психоневрологічного диспансеру № 4; Чернівецької обласної психіатричної лікарні, відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції України в Одеській області взагалі не зазначив причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк, не надав докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.
Частинами 1, 2 ст. 80 КАС України встановлено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Представник позивача, звернувшись до суду із клопотаннями про витребування доказів по справі у прохальній частині адміністративного позову (у ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , Київського міського психоневрологічного диспансеру № 4, Чернівецької обласної психіатричної лікарні, відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції України в Одеській області, Генерального штабу Збройних Сил України), всупереч ст.80 КАС України, не зазначив обставини, які може підтвердити кожен витребуваний ним доказ, або аргументи, які він може спростувати.
Згідно з ч.1 ст.169 КАС суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов підлягає залишенню без руху для надання позивачу строку для усунення недоліків по справі.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169 КАС України суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій, наказу, постанови протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,- залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність у 10-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя К.О. Танцюра