Рішення від 30.07.2024 по справі 420/23607/24

Справа № 420/23607/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у судовому засіданні у м.Одесі заяву Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “ЄВРОТАНК ЛПІДЖІ” про зупинення видаткових операцій платника податків,-

ВСТАНОВИВ:

26.07.2024 до Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “ЄВРОТАНК ЛПІДЖІ” про зупинення видаткових операцій платника податків ТОВ“Євротанк Лпіджі” (код 38016918) на рахунках / електронних гаманцях такого платника податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу).

Ухвалою суду від 26.07.2024 відкрито провадження за заявою Головного управління ДПС в Одеській області та призначено розгляд справи, з урахуванням особливостей, встановлених для розгляду окремих категорій термінових справ, за участю органу доходів і зборів, що її вніс, та платника податків, стосовно якого її внесено.

В обґрунтування заяви Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “ЄВРОТАНК ЛПІДЖІ” про зупинення видаткових операцій платника податків заявником вказано, що представниками ТОВ «Євротанк Лпіджі» не надано доступ до обладнання (дисплею, консолі, монітору) на яке виводяться дані з рівномірівлічильників встановлених на ємностях для спільного з працівниками контролюючого органу зняття фактичних залишків пального, про що було складено акт «Про відмову платника податків від допуску до технічних пристроїв із внутрішніми та зовнішніми лічильниками, що використовуються у процесі провадження діяльності» від 26.07.2024 №4893/15-32-09-02-09. Відповідно п.п. 20.1.13. п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право, серед іншого доступу під час проведення перевірок до територій, приміщень (крім житла громадян) та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об'єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов'язані з іншими об'єктами оподаткування та/або можуть бути джерелом погашення податкового боргу. Таким чином, представник податкового органу зазначив, що відмова у праві доступу під час проведення перевірки співробітникам Головного управління ДПС в Одеській області до проведення обстеження територій, приміщень та іншого майна, що використовується для провадження господарської діяльності та/або є об'єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов'язані з іншими об'єктами оподаткування ТОВ«Євротанк Лпіджі» не заслуговує на увагу, оскільки в ході проведення перевірки суб'єкт господарювання повинен надати такий доступ.

Відповідач повідомлявся про розгляд справи, відзив до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю “ЄВРОТАНК ЛПІДЖІ” не надходив.

Представники сторін повідомлялись про день та час розгляду заяви Головного управління ДПС в Одеській області, однак у судове засідання не з'явились.

Керуючись положеннями ч.9 ст.205 КАС України, судом продовжено розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Наказом Головного управління ДПС в Одеській області від 17.07.2024 року №7022-п на підставі пп. 19-1.1.4, пп. 19-1.1.14 п. 19-1 ст. 19-1, ст. 20 та пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України, у зв'язку з здійсненням функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу пального, з урахуванням попередньо проведеного аналізу податкової інформації, яка свідчить про можливі порушення законодавства у сфері зберігання та обігу пального призначено провести фактичну перевірку ТОВ «Євротанк Лпіджі» з 17 липня 2024 року тривалістю 10 діб(а.с.44).

Представнику ТОВ «Євротанк Лпіджі» 18.07.2024 року вручено запит №1 про надання документів та відомостей, які стосуються предмету перевірки в якому відповідно до п.п. 20.1.9, 20.1.12, 20.1.13 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючий орган вимагав 22.07.2024 забезпечити: - доступ фахівців Головного управління ДПС в Одеській області до територій, приміщень та іншого майна, що використовується для здійснення господарської діяльності; - спільне з працівниками контролюючого органу, зняття показань внутрішніх та зовнішніх лічильників, якими обладнані технічні пристрої; - спільне з працівниками контролюючого органу, зняття залишків товарно - матеріальних цінностей, які знаходяться за місцем зберігання та/або реалізації(а.с.47-49).

24.07.2024 року представнику ТОВ «Євротанк Лпіджі» вручено запит №2 з вимогою забезпечити 25.07.2024 за адресами здійснення діяльності: Одеська область, м. Одеса, Суворовський район, вулиця Хутірська, буд. 3 та Одеська область, Одеський район, село Березань, (за межами населеного пункту): - доступ фахівців Головного управління ДПС в Одеській області до територій, приміщень та іншого майна, що використовується для здійснення господарської діяльності; - спільне з працівниками контролюючого органу, зняття показань внутрішніх та зовнішніх лічильників, якими обладнані технічні пристрої; - спільне з працівниками контролюючого органу, зняття залишків товарно- матеріальних цінностей, які знаходяться за місцем зберігання та/або реалізації.

Представником ТОВ «Євротанк Лпіджі» ОСОБА_1 листом від 26.07.2024 №72/114 повідомлено про зняті фактичні залишки пального станом на 26.07.2024 (10 год. 24хв.) за адресою Одеська область, Одеський район, село Березань, (за межами населеного пункту) з наданням фотофіксаціями з даних рівномірів (виведених на комп'ютер головного бухгалтера ТОВ «Євротанк Лпіджі» який знаходиться за межами України)(а.с.35-43).

У зв'язку з цим, Головним управлінням ДПС в Одеській області складено акт «Про відмову платника податків від допуску до технічних пристроїв із внутрішніми та зовнішніми лічильниками, що використовуються у процесі провадження діяльності» від 26.07.2024 №4893/15-32-09-02-09, згідно якого встановлено, що представник «Євротанк Лпіджі» 26.07.2024 о 10:45 відмовив у допуску до обладнання (дисплею, консолі, монітору) на яке виводяться дані з рівномірів - лічильників встановлених на ємностях для спільного з працівниками контролюючого органу зняття фактичних залишків пального за адресою: Одеська обл., Одеський р-н., село Березань (за межами населеного пункту) (а.с.58).

Частиною ч. 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.

Згідно з п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний, зокрема, не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи; допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України).

Статтею 80 Податкового кодексу України визначений порядок проведення фактичної перевірки.

Згідно з п. 80.1 ст. 80 Податкового кодексу України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

За приписами пп. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України, фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема:

80.2.5. у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.

Як встановлено судом з матеріалів справи, фактична перевірка ТОВ “Євротанк Лпіджі” призначена наказом Головного управління ДПС в Одеській області від 17.07.2024 року №7022-п на підставі пп. 19-1.1.4, пп. 19-1.1.14 п. 19-1 ст. 19-1, ст. 20 та пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України, у зв'язку з здійсненням функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу пального, з урахуванням попередньо проведеного аналізу податкової інформації, яка свідчить про можливі порушення законодавства у сфері зберігання та обігу пального (а.с.44).

Так, за приписами пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється контролюючим органом, зокрема на реалізацію функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.

Відповідно до ст.19-1 ст.19 Податкового кодексу України, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу:

19-1.1.4. здійснюють контроль, зокрема за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, наявністю торгових патентів;

19-1.1.14. здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері.

Отже, у даному випадку, підставою для проведення контролюючим органом фактичної перевірки, відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України, є здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 07.06.2022 року по справі №360/4140/20, від 08.12.2022 року по справі № 140/2889/21.

Згідно з п. 80.5 ст. 80 Податкового кодексу України, допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Як передбачено п.81.1 ст.81 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки. Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки. Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.

При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови.

За приписами п. 81.2 ст. 81 Податкового кодексу України у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається та реєструється в контролюючому органі не пізніше наступного робочого дня у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.

Посадова (службова) особа платника податків (його представник або особа, яка фактично проводить розрахункові операції) має право надати свої письмові пояснення до складеного контролюючим органом акта.

У разі відмови платника податків та/або його посадових (службових) осіб (представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) підписати акт, що засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки, та/або у разі відмови отримати примірник цього акта чи надати письмові пояснення до нього, посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує такий факт, та реєструється в контролюючому органі не пізніше наступного робочого дня.

Як свідчать матеріали справи, на підставі наказу від 17.07.2024 року №7022-п та направлень на перевірку від 17.07.2024 року № 14286/15-32-09-02-09 та № 14285/15-32-09-02-09 посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області 18.07.2024 року було здійснено вихід за адресою здійснення господарської діяльності ТОВ «Євротанк Лпіджі», код ЄДРПОУ 38016918, з метою проведення фактичної перевірки.

Представнику ТОВ «Євротанк Лпіджі» 18.07.2024 вручено запит №1 про надання документів та відомостей, які стосуються предмету перевірки в якому зазначено зокрема, відповідно до п.п. 20.1.9, 20.1.12, 20.1.13 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, згідно якого контролюючий орган вимагав 22.07.2024 забезпечити: - доступ фахівців Головного управління ДПС в Одеській області до територій, приміщень та іншого майна, що використовується для здійснення господарської діяльності; - спільне з працівниками контролюючого органу, зняття показань внутрішніх та зовнішніх лічильників, якими обладнані технічні пристрої; - спільне з працівниками контролюючого органу, зняття залишків товарно - матеріальних цінностей, які знаходяться за місцем зберігання та/або реалізації(а.с.47-49).

Як зазначив заявник та не спростував відповідач, 22.07.2024 фахівцями управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС в Одеській області здійснено виїзд за адресою: Одеська область, Одеський район, село Березань, (за межами населеного пункту) з метою спільного з представниками ТОВ «Євротанк Лпіджі» зняття залишків товарно- матеріальних цінностей, які знаходяться за місцем зберігання. Підприємством забезпечено доступ до території, резервуарів та приміщення (консолі) та під час обстеження території встановлено наявність 10 резервуарів для зберігання скрапленого газу на яких встановлені рівноміри-лічильники.

У приміщені на зазначеній території представником ТОВ «Євротанк Лпіджі» ОСОБА_2 був наданий доступ до консолі на якій відображена наступна інформація: - СН1 Е-05 уров 211,30 см 71%; - СН3 Е-06 уров 189,47см 64%; - СН5 Е-07 уров -МИН- см -24%; - СН7 Е-08 уров 0,05 см 0%; - СН1 Е-09 уров 282,51 см 96%; - СН3 Е-10 уров -МИН- см -25%(а.с.50-55); Інформація по іншим 4 резервуарам відсутня, що відображено в додатку до акту перевірки «Дані про наявний товар, що знаходиться в реалізації (на збережені) та перевірений суцільно (вибірково)» з зазначенням даних бухгалтерської довідки залишків пального в резервуарах акцизного складу 1018809.

Листом від 22.07.2024 №43/114 ТОВ «Євротанк Лпіджі» повідомило ГУ ДПС в Одеській області, що станом на 22.07.2024 року на ГНС № 2 ТОВ «ЄВРОТАНК ЛПІДЖІ», що розташована за адресом: Одеська область, с. Березань (за межами населеного пункту), в наслідок інвентаризації за допомогою рівномірів встановлені наступні фактичні залишки пального в 9-ти ємностях, а саме:

ємність № 2/1018809, кількість скрапленого газу 68091,35 літрів (70094,04 літрів при 15 градусів Цельсія);

ємність № 3/1018809, кількість скрапленого газу 73845,97 літрів (776030,76 літрів при 15 градусів Цельсія);

ємність № 4/1018809, кількість скрапленого газу 83961,79 літрів (86455,70 літрів при 15 градусів Цельсія);

ємність № 5/1018809, кількість скрапленого газу 59890,14 літрів (61676,13 літрів при 15 градусів Цельсія);

ємність № 6/1018809, КІЛЬКІСТЬ СКраПЛеНОГО газу 0 ЛІТРІВ (0 Літрів при 15 градусів Цельсія);

ємність № 7/1018809, кількість скрапленого газу 0 літрів (0 літрів при 15 градусів Цельсія);

ємність № 8/1018809, кількість скрапленого газу 0 літрів (0 літрів при іВ градусів Цельсія);

ємність № 9/1018809, кількість скрапленого газу 0 літрів (0 літрів при 15 градусів Цельсія);

ємність № 10/1018809, кількість скрапленого газу 15571,11 літрів (16016,00 літрів при 15 градусів Цельсія). Докази цієї інформації, а саме фотофіксація з даних рівномірів (виведених на комп'ютер ТОВ «Євротанк ЛПІДЖІ» - надано перевіряючим у якості додатків до листа за ВИХ.№42/114 ВІД 22.07.24). Підприємство зазначило, що цим листом ТОВ«ЄВРОТАНК ЛПІДЖІ» підтверджує відсутність за адресою розташування ГНС № 2 дисплеїв, консолі, моніторів, тощо на які виводиться дані з рівномірів, встановлених на ємностях ГНС № 2. Зазначена інформація виводиться на комп'ютер бухгалтера ТОВ«ЄВРОТАНК ЛПІДЖІ» та використовується для заповнення в автоматичному режимі щодобових довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального на акцизному складі пального. Станом на 22.07.2024 ОСОБА_3 , разом з ноутбуком, знаходиться за межами України (а.с.24).

Листом від 22.07.2024 №43/114 ТОВ «Євротанк Лпіджі» повідомило ГУ ДПС в Одеській області, що станом на 22.07.2024 року на ГНС ТОВ «ЄВРОТАНК ЛПІДЖІ», що розташована за адресом: Одеська область, с. Березань (за межами населеного пункту), в наслідок інвентаризації за допомогою рівномірів встановлені наступні фактичні залишки пального в 9-ти ємностях, а саме:

ємність № 2/1018809, кількість скрапленого газу 68091,35 літрів (70094,04 літрів при 15 градусів Цельсія);

ємність № 3/1018809, кількість скрапленого газу 73845,97 літрів (776030,76 літрів при 15 градусів Цельсія);

ємність № 4/1018809, кількість скрапленого газу 83961,79 літрів (86455,70 літрів при 15 градусів Цельсія);

ємність № 5/1018809, кількість скрапленого газу 59890,14 літрів (61676,13 літрів при 15 градусів Цельсія);

ємність № 6/1018809, кількість скрапленого газу 0 літрів (0 літрів при 15 градусів Цельсія);

ємність № 7/1018809, кількість скрапленого газу 0 літрів (0 літрів при 15 градусів Цельсія);

ємність № 8/1018809, кількість скрапленого газу 0 літрів (0 літрів при-15 градусів Цельсія);

ємність № 9/1018809, кількість скрапленого газу 0 літрів (0 літрів при 15 градусів Цельсія);

ємність № 10/1018809, кількість скрапленого газу 15571,11 літрів (16016,00 літрів при 15 градусів Цельсія). Цим листом ТОВ «ЄВРОТАНК ЛПІДЖІ» підтвердив відсутність механічних процентометрів на ємностях встановлених на ГНС ТОВ «ЄВРОТАНРК ЛПІДЖІ», їх встановлення не передбачено чинним законодавством України.

До листа від 22.07.2024 №43/114 товариством долучено докази фотофіксації з даних рівномірів (виведених на комп'ютер ТОВ «Євротанк ЛПІДЖІ» на 9 арк.

24.07.2024 представнику ТОВ «Євротанк Лпіджі» вручено запит №2 з вимогою забезпечити 25.07.2024 за адресами здійснення діяльності: Одеська область, м. Одеса, Суворовський район, вулиця Хутірська, буд. 3 та Одеська область, Одеський район, село Березань, (за межами населеного пункту): - доступ фахівців Головного управління ДПС в Одеській області до територій, приміщень та іншого майна, що використовується для здійснення господарської діяльності; - спільне з працівниками контролюючого органу, зняття показань внутрішніх та зовнішніх лічильників, якими обладнані технічні пристрої; - спільне з працівниками контролюючого органу, зняття залишків товарно- матеріальних цінностей, які знаходяться за місцем зберігання та/або реалізації.

Під час виїзду 25.07.2024 (08 год. 10 хв.) за адресою: Одеська область, Одеський район, село Березань, (за межами населеного пункту) представнику ТОВ «Євротанк Лпіджі» ОСОБА_2 було запропоновано допустити фахівців Головного управління ДПС в Одеській області до території, приміщення та резервуарів, технічних пристроїв із внутрішніми та зовнішніми лічильниками, що використовуються у процесі провадження діяльності для зняття залишків скрапленого газу, який знаходиться за місцем зберігання, однак у зв'язку з відсутністю електропостачання на місці зберігання (Одеська область, Одеський район, село Березань, (за межами населеного пункту) протягом дня зняти фактичні залишки пального станом на 25.07.2024 не надалось можливим, про що складено відповідний Акт №4457/15-32-09-02 від 25.07.2024.

Під час виїзду 26.07.2024 з метою зняття фактичних залишків пального за адресою: Одеська область, Одеський район, село Березань, (за межами населеного пункту) Головним управлінням ДПС в Одеській області складено акт про неможливість зняття фактичних залишків, у зв'язку з відсутністю електропостачання від 25.07.2024 (а.с.17)

В свою чергу, листом 72/114 від 26.07.2024 року ТОВ «Євротанк Лпіджі» повідомило ГУ ДПС в Одеській області, що станом на 26.07.2024 року на ГНС ТОВ «ЄВРОТАНК ЛПІДЖІ», що розташована за адресом: Одеська область, с. Березань (за межами населеного пункту), внаслідок інвентаризації за допомогою рівномірів встановлені наступні фактичні залишки пального в 9-ти ємностях, а саме:

ємність № 2/1018809, кількість скрапленого газу 68091,35 літрів (70094,04 літрів при 15

градусів Цельсія);

ємність № 3/1018809, кількість скрапленого газу 73845,97 літрів (76030,76 літрів при 15

градусів Цельсія);

ємність № 4/1018809, кількість скрапленого газу 83961,79 літрів (86455,70 літрів при 15

градусів Цельсія);

ємність № 5/1018809, кількість скрапленого газу 59890,14 літрів (61676,13 літрів при 15

градусів Цельсія);

ємність № 6/1018809, кількість скрапленого газу 0 літрів (0 літрів при 15 градусів

Цельсія);

ємність № 7/1018809, кількість скрапленого газу 0 літрів (0 літрів при 15 градусів

Цельсія);

ємність № 8/1018809, кількість скрапленого газу 0 літрів (0 літрів при 15 Градусів

Цельсія);

ємність № 9/1018809, кількість скрапленого газу 0 літрів (0 літрів при 15 градусів

Цельсія);

ємність № 10/1018809, кількість скрапленого газу 15571,11 літрів (16016,00 літрів при 15 градусів Цельсія). Докази цієї інформації, а саме фотофіксація з даних рівномірів (виведених на комп'ютер ТОВ «Євротанк ЛПІДЖІ» - додається на 9 арк). Цим листом ТОВ «ЄВРОТАНК ЛПІДЖІ» підтвердив знаходження бухгалтера підприємства за межами України станом на 26.07.2024(а.с.35).

У зв'язку з цим, Головним управлінням ДПС в Одеській області складено акт «Про відмову платника податків від допуску до технічних пристроїв із внутрішніми та зовнішніми лічильниками, що використовуються у процесі провадження діяльності» від 26.07.2024 №4893/15-32-09-02-09, згідно якого встановлено, що представник «Євротанк Лпіджі» 26.07.2024 о 10:45 відмовив у допуску до обладнання (дисплею, консолі, монітору) на яке виводяться дані з рівномірів - лічильників встановлених на ємностях для спільного з працівниками контролюючого органу зняття фактичних залишків пального за адресою: Одеська обл., Одеський р-н., село Березань (за межами населеного пункту) (а.с.58).

Згідно із п.20.1.13, 20.1.31 контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: доступу під час проведення перевірок до територій, приміщень (крім житла громадян) та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об'єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов'язані з іншими об'єктами оподаткування та/або можуть бути джерелом погашення податкового боргу; звертатися до суду щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках/електронних гаманцях такого платника податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу), у тому числі при недопущенні посадових осіб контролюючих органів до обстеження територій та приміщень.

Відповідно до пп. 20.1.31 п. 20.1 ст. 20 ПКУ контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право, зокрема, звертатися до суду щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках/електронних гаманцях такого платника податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу), у тому числі при недопущенні посадових осіб контролюючих органів до обстеження територій та приміщень, майна, що використовується для господарської діяльності.

З аналізу зазначеної норми вбачається, що контролюючий орган набуває право на звернення до суду задля настання визначених пп. 20.1.31 п.20.1 ст.20 ПКУ наслідків при недопущенні посадових осіб контролюючих органів до обстеження територій та/або приміщень, майна.

При цьому, матеріали справи свідчать, що під час фактичної перевірки на підставі наказу ГУ ДПС в Одеській області від 17.07.2024 №7022-п за адресою Одеська обл., Одеський р-н., с.Березань, відсутній факт недопущення товариством посадових осіб контролюючих органів до обстеження територій та приміщень, майна.

Разом з тим, слід зазначити, що актом «Про відмову платника податків від допуску до технічних пристроїв із внутрішніми та зовнішніми лічильниками, що використовуються у процесі провадження діяльності» від 26.07.2024 №4893/15-32-09-02-09 встановлено відмову

представника ТОВ «Євротанк Лпіджі» 26.07.2024 о 10:45 у допуску до обладнання (дисплею, консолі, монітору) на яке виводяться дані з рівномірів - лічильників встановлених на ємностях для спільного з працівниками контролюючого органу зняття фактичних залишків пального за адресою: Одеська обл., Одеський р-н., село Березань (за межами населеного пункту).

При цьому, ні у вказаному акті, ні в заяві про зупинення видаткових операцій податковим органом не зазначено, в чому саме виявились дії відповідача по відмові у допуску до вищевказаного обладнання з огляду на наданні неодноразово контролюючому органу листи ТОВ «Євротанк Лпіджі» із поясненнями, зокрема щодо того, що зазначена інформація виводиться на комп'ютер бухгалтера ТОВ «ЄВРОТАНК ЛПІДЖІ» та використовується для заповнення в автоматичному режимі щодобових довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального на акцизному складі пального, перебування бухгалтера підприємства за межами України разом із вказаним комп'ютером, доказів фотофіксації з даних рівномірів (виведених на комп'ютер ТОВ «Євротанк Лпіджі»).

При цьому, визначення словосполучень «відмова у допуску до обладнання» і «відсутність можливості надання прямого допуску до обладнання» (правомірність чи неправомірність відсутності такої можливості не є предметом розгляду справи) не є тотожними за своїм значенням, у тому числі і за наслідками, які наступають у разі настання таких обставин у розумінні вимог податкового законодавства України.

Беручи до уваги викладене в сукупності, суд вважає, що наявний в матеріалах справи складений контролюючим органом акт від 26.07.2024 не свідчать про відмову у допуску до обладнання, що виключає наявність підстав у податкового органу для звернення до суду із даною заявою.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про необґрунтованість заяви податкового органу та відсутності підстав для її задоволення.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні заяви Головного управління ДПС в Одеській області про зупинення видаткових операцій платника податків - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Подання апеляційної скарги на рішення суду у справах, визначених пунктами 1-4, 7 частини першої статті 283 КАС України, не перешкоджає його виконанню.

Суддя К.О. Танцюра

.