Рішення від 30.07.2024 по справі 400/4674/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2024 р. № 400/4674/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаМіністерства внутрішніх справ України, вул. Богомольця Академіка, 10, м. Київ, 01024, Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях (Філія ГСЦ МВС), вул. Академіка Корольова, 5, м. Одеса, Одеський район, Одеська область, 65114,

прозобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

20 травня 2024 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» про зобов'язання Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» при нарахуванні позивачу пенсій рахувати його оклад за спеціальним званням не майор поліції, а полковник поліції та зробити це рахування в довідці про розмір грошового забезпечення.

Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що з 18.10.2004 він отримує пенсію за вислугу років, розмір якої обчислений з розміру грошового забезпечення старшого слідчого Очаківського МРВ УМВС України в Миколаївській області з врахуванням його звання майор міліції. Перебуваючи на пенсії, відповідно до Указу Президента України від 26.04.2011 № 503/2011 «Про присвоєння військових та спеціальних звань учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» йому було присвоєно чергове спеціальне звання - полковник міліції. 06.07.2021 Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» видала позивачу довідку про розмір його грошового забезпечення № 33/35/З-24, де оклад за спеціальним званням визначений за званням майор міліції. Вважаючи, що у вказаній довідці повинно бути вказано розмір окладу за спеціальним званням полковник міліції, позивач звернувся до суду з цим позовом.

У відзиві на позовну заяву від 31.05.2024 Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області», в якій просила у задоволені позовних вимог відмовити повністю. Відзив умотивовано тим, що вона з 01.05.2024 не є уповноваженою особою видавати довідки про розмір грошового забезпечення. Крім цього, вказана державна установа наголосила на тому, що відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) особам, які мають пенсію з урахуванням нових присвоєних спеціальних звань, пенсія не перераховується. Тому надана позивачу довідка із зазначенням окладу за спеціальним званням майор міліції є правомірною.

Міністерство внутрішніх справ України у відзиві на позовну заяву від 17.07.2024 також заперечило проти позову, закцентувавши увагу на тому, що належним відповідачем у цій справі є відповідний регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС (філія ГСЦ МВС).

У відповіді на відзив ДУ «ТМО МВС України по Миколаївській області», яка надійшла до суду 19.06.2024, позивач заперечив проти аргументів, наведених Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області». На його переконання, відповідач, посилаючись на законодавство України, зовсім не відповідає на вимоги адміністративного позову. Правовий казус трапився у листопаді 2015 року (постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції»), а тому посилання на зміни у законодавстві після вищевикладеної дати є некоректним. У пункті 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» вказано, що полковник міліції прирівнюється до звання полковник поліції, і не зазначено, як отримане це звання, а тому нарахування пенсії повинно було бути виконано, ураховуючи звання, яке було у позивача на час набрання законної сили Законом України «Про Національну поліцію».

23.05.2024 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження відповідно до статті 263 КАС України (без виклику сторін у судове засідання).

31.05.2024 через канцелярію суду надійшло клопотання Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» про заміну у справі неналежного відповідача Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» на належного - Міністерство внутрішніх справ України.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 05.06.2024 замінено неналежного відповідача, Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області», на належного відповідача - Міністерство внутрішніх справ України.

10.07.2024 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про залучення до участі у справі як співвідповідача Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Миколаївській області (філія ГСЦ МВС).

18.07.2024 через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву Міністерства внутрішніх справ України від 17.07.2024, в якому він стверджує, що належним відповідачем у цій справі є Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях (філія ГСЦ МВС).

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.07.2024 замінено сторону у справі, а саме: Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Миколаївській області (філія ГСЦ МВС) на його правонаступника Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях (філія ГСЦ МВС).

Позовна заява з додатками, ухвали суду від 23.05.2024 і 10.07.2024 надіслані Регіональному сервісному центру ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях (філія ГСЦ МВС) в його електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі та отримані ним 12.07.2024, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.

Правом на подання відзиву на позовну заяву Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях (філія ГСЦ МВС) не скористався.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно і всебічно з'ясувавши всі її обставини в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

Відповідно до довідки Управління МВС України в Миколаївській області від 14.05.2021 № 2957/4-2021 позивача було звільнено з органів МВС у відставку з 20.10.2024 у званні майор міліції. Поряд з цим, наказами МВС України від 06.03.2006 № 266 о/с і від 17.05.2011 № 599 о/с позивачу присвоєно спеціальні звання відповідно підполковник міліції та полковник міліції.

Згідно з пенсійним посвідченням позивача від 16.11.2004 № 9387 йому призначено з 18.10.2004 пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

06.07.2021 Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» видала довідку № 33/35-З-24 про розмір грошового забезпечення позивача за листопад 2019 року, в якій зазначено розмір окладу за спеціальним званням майор міліції.

У відзиві на позовну заяву від 31.05.2024 Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» зазначила, що у червні 2022 року до неї звернувся позивач про виготовлення нової довідки про розмір його грошового забезпечення з урахуванням окладу за спеціальним званням «полковник поліції». За результатами розгляду цього звернення Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» у листі від 24.06.2022 повідомила позивача, що згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ особам, які мають пенсію з урахуванням нових присвоєних спеціальних звань, пенсії не перераховуються.

Вважаючи таку бездіяльність Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено цією частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», що набрав чинності 29.12.2015.

Як наслідок, з 29.12.2015 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частинами другою та третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом влади адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком та незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом. Право особи на отримання пенсії є безумовним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державною зобов'язань у соціальній сфері.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду, зокрема, від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17, від 29.11.2019 у справі № 608/957/16-а та від 12.12.2023 у справі № 380/1907/23.

Види грошового забезпечення військовослужбовців та їх розміри, які застосовуються при перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, визначені пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення цих осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Пунктом 6 Постанови № 103 затверджено Зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України. Зокрема, підпунктом 2 пункту 2 цих Змін було внесено зміни до пункту 5 Порядку № 45 шляхом викладення його в новій редакції.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, що викладена у рішенні від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19, пункт 5 Порядку № 45 з 05.03.2019 (дня набрання законної сили рішення у справі № 826/3858/18) діє в редакції, яка діяла до зазначених змін.

Згідно з абзацами першим і другим пункту 5 Порядку № 45 (у чинній редакції без врахування змін, що вносились до цього пункту Постановою № 103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Підпунктом 6 пункту 1 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців», який набрав чинності 01.01.2005, внесено зміни до статті 63 Закону № 2262-ХІІ шляхом доповнення її частиною четвертою такого змісту:

«Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.»

З вищевикладеного слідує, що довідках про розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), яким присвоєно спеціальні звання після 01.01.2005 під час перебування їх у запасі або у відставці, зазначається розмір окладу за спеціальним званням, яке вони мали на день звільнення з органів внутрішніх справ.

Суд встановив, що відповідно до даних довідки Управління МВС України в Миколаївській області від 14.05.2021 № 2957/4-2021 позивач був звільнений з органів внутрішніх справі у відставку з 20.10.2024 у званні майор міліції. Водночас наказами Міністерства внутрішніх справ України від 06.03.2006 № 266 о/с і від 17.05.2011 № 599 о/с йому було присвоєно під час перебування у відставці спеціальні звання відповідно підполковник міліції та полковник міліції.

Таким чином, оскільки спеціальні звання підполковник міліції та полковник міліції позивачу було присвоєно після 01.01.2015 під час перебування його у відставці, у довідках про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсій повинен зазначатися оклад за спеціальним званням, який він мав на день звільнення з органів внутрішніх справ, тобто майор міліції.

Отож Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» правомірно зазначила у довідці від 06.07.2021 № 33/35-З-24 про розмір грошового забезпечення позивача розмір окладу за спеціальним званням майор міліції.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підляють.

Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01024; код ЄДПОУ: 00032684) та Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях (філія ГСЦ МВС) (вул. Академіка Корольова, 5, м. Одеса, Одеський район, Одеська область, 65114; код ЄДРПОУ: 45239068) про зобов'язання Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» при нарахуванні ОСОБА_1 пенсії рахувати його оклад за спеціальним званням не майор поліції, а полковник поліції та зробити це рахування в довідці про розмір грошового забезпечення - відмовити повністю.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.Г.Ярощук

Рішення складено в повному обсязі 30 липня 2024 року