01 березня 2024 рокуСправа №160/33995/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рищенка А.Ю., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій, -
26.12.2023 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (далі - відповідач-1), ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач-2), ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - відповідач-3), в якій просить:
- визнати протиправними дії Оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 про виключення військовослужбовця ОСОБА_1 зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 та переведення до бойової частини;
- зобов'язати Оперативне командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 - розглянути рапорти ОСОБА_1 по суті заявлених у них клопотань, щодо питань проходження та звільнення з військової служби та вчинити дії відповідно підпункту «б» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов?язок і військову службу»;
- зобов?язати Оперативне командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 утриматися від вчинення дій зазначених у Наказі начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №275 від 30.09.2023 та Наказі командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №300рс від 28.09.2023, якими ОСОБА_1 було виключено зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 та переведено до бойової частини НОМЕР_1 .
В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено, що відповідачами протиправно виключено ОСОБА_1 зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 та переведено до бойової частини, оскільки при здійсненні такого переведення відповідачами не було враховано його критичного стану здоров'я та факту присвоєння ОСОБА_1 3 групи інвалідності з 08.05.2023 по 01.06.2024. Більш того, відповідачами не розглянуто рапорти позивача стосовно його звільнення з військової служби на підставі п.п. «б» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
01.01.2024 ухвалою суду відкрито провадження у справі №160/33995/23 та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
11.01.2024 ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі №160/33995/23 - відмовлено.
26.01.2024 представником відповідача-2 подано письмовий відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що 01.03.2022 ОСОБА_1 був призваний на військову службу під час загальної мобілізації на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року 69/2022 та до 14.02.2023 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 . Після поранення позивач на підставі наказу командувача військ оперативного командування « НОМЕР_3 (по особовому складу) від 10.02.2023 № 35-рс наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 (по особовому складу) від 15.02.2023 №21-рс призначений до ІНФОРМАЦІЯ_7 та проходив військову службу на посаді стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_8 . 21.08.2023 позивач подав рапорт на ім'я виконуючого обов'язку начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 про звільнення з військової служби на підставі підпункту "б" пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" за станом здоров'я як тимчасово непридатного до військової служби. Підпункт "б" пункту 2 частини четвертої статті 26 в редакції Закону № 2995-IX від 21.03.2023 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" передбачає звільнення військовослужбовців з військової служби, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або про непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців. Відповідно до довідки військової частини НОМЕР_4 від 18.04.2023 №2822, за результатами проведеного медичного огляду ВЛК при в/ч НОМЕР_4 , визначена ступень придатності солдата ОСОБА_1 до військової служби: обмежено придатний до військової служби, непридатний до служби у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах, придатний до військової служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах. Підпунктом "б" пункту 20.3 глави 20 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке затверджене наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402 (далі - Положення №402), передбачено, що постанова ВЛК "Непридатний до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців" приймається на воєнний час на підставі статей 7, 11, 12г, 13д, 24, 37, 44, 48, 56, 59, 65, 72, 81 Розкладу хвороб у випадках, коли для відновлення придатності (обмеженої придатності) до військової служби необхідний термін від 6 до 12 календарних місяців. В довідці ВЛК, виданої позивачу, зазначені лише статті 36-б, 17-в, 23-в, 64-в, 39-в графи ІІ Розкладу хвороб, а також відсутній висновок про непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців. Посилання позивача на висновок МСЕК, яка начебто визнала його обмежено придатним до військової служби не відповідає дійсності, оскільки в довідці до акту огляду медико-соціальної експертизи даний висновок відсутній, а відповідно до Положення №402 саме військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. А отже й відсутні підстави для звільнення з військової служби солдата ОСОБА_1 на підставі підпункту "б" пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". За результатами розгляду рапорту солдата ОСОБА_1 від 21.08.2023 ІНФОРМАЦІЯ_10 листом від 24.08.2023 № 24/Б211 була надана обґрунтована відповідь із зазначенням причини відмови у звільненні з військової служби на підставі підпункту "б" пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
02.02.2024 представником відповідача-3 подано письмовий відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що ОСОБА_1 01.03.2022 призваний на військову службу під час мобілізації та направлений до військової частини НОМЕР_2 . Наказом Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 10.02.2023 №35-рс ОСОБА_1 направлений для проходження служби до ІНФОРМАЦІЯ_2 . На підставі вказаного наказу наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 (по особовому складу) від 15.02.2023 №21-рс ОСОБА_1 призначений до ІНФОРМАЦІЯ_7 на посаду стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_9 . Наказом Командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 28.09.2023 №300-рс солдат ОСОБА_1 був звільнений з посади стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_9 та призначений на посаду номера обслуги зенітного кулеметного відділення зенітної кулеметної роти військової частини НОМЕР_1 . На виконання зазначеного наказу оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 від 30.09.2023 №275 ОСОБА_1 був виключений зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_7 . Отже, переміщення позивача до військової частини НОМЕР_1 здійснено наказом Командувача військ ОК « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 28.09.2023 №300-рс.
20.02.2024 на адресу суду від відповідача-1 надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що солдат ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_8 , рапорт повинен був подаватися на командира відділення, в якому позивач проходив військову службу. Наказом Командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 28.09.2023 № 300-рс (по особовому складу) солдат ОСОБА_1 був звільнений з посади стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_9 та призначений на посаду номера обслуги зенітного кулеметного відділення зенітної кулеметної роти військової частини НОМЕР_1 . Відповідно до абзацу 2 пункту 257 цього Положення для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення. З огляду на вищевикладене, позивач не мав давати свою згоду, на його увільнення та призначення на посаду згідно наказу командира військової частини НОМЕР_5 від 28.09.2023 №300-рс. Даний наказ прийнятий у відповідності до чинного законодавства України. На виконання зазначеного наказу оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 (по стройовій частині) від 30.09.2023 № 275 позивач був виключений зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_7 . На сьогодні, позивач проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . На його попередні рапорти вже була надані відповіді по суті.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.03.2024 у задоволенні клопотання представника відповідача-1 про залучення співвідповідача до розгляду справи №160/33995/23 - відмовлено.
Згідно положень ст. 262 КАС України, суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що
ОСОБА_1 01.03.2022 призваний на військову службу під час мобілізації та направлений до військової частини НОМЕР_2 .
Наказом Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 10.02.2023 №35-рс ОСОБА_1 направлений для проходження служби до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На підставі вказаного наказу наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 (по особовому складу) від 15.02.2023 №21-рс ОСОБА_1 призначений до ІНФОРМАЦІЯ_7 на посаду стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_9 .
21.08.2023 ОСОБА_1 звернувся до відповідача-3 з рапортом про звільнення його з військової служби на підставі п.п. «б» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
24.08.2023 відповідач-3 листом №24/5211 від 24.08.2023 відмовив ОСОБА_1 у задоволенні рапорту про звільнення з військової служби, мотивуючи тим, що з висновку ВЛК вбачається, що ОСОБА_1 має травму та захворювання, пов?язані із захистом Батьківщини, яке відповідно з класифікацією статей 366,17в, 23в, 64в, 39в «Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», визначеного Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України надає статус обмежено придатний до військової служби, непридатний до служби у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецепорудах, придатний до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, начальних закладах.
Наказом Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 28.09.2023 №300-рс солдат ОСОБА_1 був звільнений з посади стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_9 та призначений на посаду номера обслуги зенітного кулеметного відділення зенітної кулеметної роти військової частини НОМЕР_1 .
На виконання зазначеного наказу оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 від 30.09.2023 №275 ОСОБА_1 був виключений зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_7 .
02.10.2023 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із рапортом, в якому просив відповідача-3 прийняти відповідні міри щодо виключення ОСОБА_1 зі списків військовослужбовців на перевід до бойової частини.
Листом №24/6497 від 23.10.2023 ІНФОРМАЦІЯ_10 повідомив ОСОБА_1 , що він не є військовослужбовцем ІНФОРМАЦІЯ_10 , а підпорядкований безпосередньо військовій частині НОМЕР_1 .
06.10.2023 ОСОБА_1 звернувся до Оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " із рапортом, в якому просив виключити його зі списків військовослужбовців на перевід до бойової частини на період реабілітації та проходження лікування.
Листом №1314/2/56/100/9373 від 17.10.2023 відповідач-1 повідомив позивача, що розпорядником інформації яку ОСОБА_1 запитує є ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Отже, запит ОСОБА_1 від 06.10.2023 направлено належному розпоряднику ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Листом №5/40/16502 від 22.11.2023 відповідач-2 розглянув рапорт ОСОБА_1 , від 06.10.2023 та повідомив останнього, що солдата ОСОБА_1 , стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_9 наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 29.09.2023 №9973/23 (по особовому складу) переведено у розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 для подальшого проходження служби.
Станом на сьогодні ОСОБА_1 , за висновком ВЛК військової частини НОМЕР_6 (довідка від 18.04.2023 №2822) обмежено придатний до військової служби, з встановленням МСЕК ІІІ групи інвалідності з повторним медичним обстеженням через 12 місяців, за направленням ІНФОРМАЦІЯ_6 проходить обстеження та лікування, що мають причинний зв?язок з травмами, пораненнями, контузіями та каліцтвом отриманими у наслідок мінно-вибухової травми під час проходження військової служби при захисті Батьківщини.
Не погодившись з такими діями відповідачів, позивач 26.12.2023 звернувся до суду з цим позовом.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно з частинами 2, 3, 5 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Відповідно до частин 1, 2, 3, 6 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.
Видом військової служби є зокрема військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Статтею 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" унормований початок, призупинення і закінчення проходження військової служби.
Відповідно до частини 3 статті 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Підстави та порядок звільнення з військової служби передбачені статтею 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", а у частині 4 цієї статті наведені підстави звільнення з військової служби військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, зокрема: під час дії особливого періоду (крім періоду дії воєнного стану) (пункт 1), під час воєнного стану (пункт 2).
Згідно підпункт "б" пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби, за винятком випадків, визначених положеннями про проходження громадянами України військової служби.
Згідно з частиною 7 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Указом Президента України від 10.12.2008 року №1153/2008 затверджено Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (надалі - Положення №1153/2008).
Відповідно до пунктів 6, 7 Положення №1153/2008 початок і закінчення проходження військової служби, строки військової служби, а також граничний вік перебування на ній визначено Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Військова служба закінчується в разі звільнення військовослужбовця з військової служби в запас або у відставку, загибелі (смерті), визнання судом безвісно відсутнім або оголошення померлим.
Згідно з пунктом 12 Положення №1153/2008 встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.
Продовження дії контрактів із військовослужбовцями, які звільняються, у випадках, визначених законодавством, затвердження військовослужбовців на посади за мобілізаційним планом, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, призупинення військової служби або звільнення з військової служби осіб, які проходять строкову військову службу, оформлюється письмовими наказами по стройовій частині. Також наказами по стройовій частині в особливий період оформлюється продовження військової служби та дії контракту понад встановлені строки до термінів, визначених частиною дев'ятою статті 23 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Порядок підготовки та видання наказів з питань проходження військової служби встановлюється Міністерством оборони України.
Відповідно до пункту 112 Положення №1153/2008 військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній із керівництвом підлеглими особами.
Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків:
У пункті 116 Положення №1153/2008 наведені випадки, за яких допускається зарахування військовослужбовців наказами по особовому складу в розпорядження посадових осіб, які мають право призначення на посади, для вирішення питання щодо дальшого їх службового використання.
Військовослужбовці звільняються з посад та зараховуються в розпорядження посадових осіб наказами командирів (начальників), які мають право призначення на ці посади.
Військовослужбовці, які зараховані в розпорядження відповідно до підпунктів 1 - 12-1 цього пункту, продовжують проходити військову службу згідно з цим Положенням, виконуючи обов'язки військової служби в межах, визначених посадовою особою, у розпорядженні якої вони перебувають.
Військовослужбовець, якого звільнено з посади, вважається таким, що перебуває у розпорядженні відповідного командира (начальника) військової частини, у списках якої він перебуває, з дня, що настає за днем звільнення, та до дня, з якого він приступив до виконання обов'язків за новою військовою посадою, на яку його призначено (до дня зарахування у розпорядження посадової особи, яка має право призначення на посаду).
Згідно з пунктом 117 Положення №1153/2008 призначення на посади військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні відповідних командирів (начальників), проводиться в якомога коротший строк, але не пізніше ніж через два місяці з дня звільнення з попередньої посади, за винятком випадків, передбачених підпунктами 12 - 16 пункту 116 цього Положення.
Пунктом 225 Положення №1153/2008 передбачено, що звільнення військовослужбовців із військової служби здійснюється:
2) під час дії особливого періоду (з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації) - на підставах, передбачених частиною третьою, пунктом 2 частини четвертої, пунктом 3 частини п'ятої та пунктом 3 частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Відповідно до пункту 233 Положення №1153/2008 військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються:
підстави звільнення з військової служби;
думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю;
районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.
Згідно з пунктами 241, 242 Положення №1153/2008 накази про звільнення військовослужбовців з військової служби оголошуються командирами (начальниками) військових частин.
Після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за вибраним місцем проживання.
За нормами статті 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» від 24.03.1999 № 548-XIV, про все, що сталося з військовослужбовцем і стосується виконання ним службових обов'язків, та про зроблені йому зауваження військовослужбовець зобов'язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові, крім тих обставин, щодо надання яких є пряма заборона у законі (таємниця сповіді, лікарська таємниця, професійна таємниця захисника, таємниця нарадчої кімнати тощо).
Із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника (стаття 14 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України).
Відповідно до пункту 2.1.6 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України 07.04.2017 №124, (далі Інструкція з діловодства у Збройних Силах України), рапорт (заява) - письмове звернення військовослужбовця (працівника) до вищої посадової особи з проханням (надання відпустки, матеріальної допомоги, поліпшення житлових умов, переведення,- звільнення тощо) чи пояснення особистого характеру.
Також згідно з пунктом 3.11.6 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, документи, в яких не зазначено строк виконання, повинні бути виконані не пізніше ніж за 30 календарних днів із моменту реєстрації документа у військовій частині (установи), до якої надійшов документ.
Аналізуючи означені норми законодавства, суд вважає за необхідне зазначити, що фактично позовні вимоги ОСОБА_1 стосуються нерозгляду по суті його рапортів щодо звільнення з військової служби на підставі підпункту «б» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов?язок і військову службу»; виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 та переведення до бойової частини.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що усі подані позивачем рапорти розглянуті відповідачами в межах 30 календарних днів.
Тож, твердження позивача щодо не розгляду його рапортів є хибними та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.
Що стосується позовних вимог про визнання протиправними дій Оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 про виключення військовослужбовця ОСОБА_1 зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 та переведення до бойової частини, то з цього приводу суд зазначає, що ОСОБА_1 наказом Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 28.09.2023 №300-рс було звільнено з посади стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_9 та призначено на посаду номера обслуги зенітного кулеметного відділення зенітної кулеметної роти військової частини НОМЕР_1 .
На виконання зазначеного наказу оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 від 30.09.2023 №275 ОСОБА_1 був виключений зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Приймаючи до уваги наведе суд зазначає, що наразі означені накази є чинними, доказів скасування останніх матеріали справи не містять, тож позовні вимоги щодо визнання протиправними дій відповідачів-1, 2, 3 про виключення військовослужбовця ОСОБА_1 зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 та переведення до бойової частини є безпідставними.
Що стосується позовних вимог про зобов?язання відповідачів-1, 2, 3 утриматися від вчинення дій зазначених у Наказі начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №275 від 30.09.2023 та Наказі командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №300рс від 28.09.2023, то такі на переконання суду, є також безпідставними, з огляду на те, що накази №300рс від 28.09.2023 та №275 від 30.09.2023 є чинними та не скасованими.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд вважає, що позовні вимоги є недоведеними, необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 241-246, 250 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені ст. 295 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А. Ю. Рищенко