30 липня 2024 року ЛуцькСправа № 140/6164/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (3 категорії), народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Кримне Камінь-Каширського району Волинської області, де проживала по 03.11.1992, а з 03.11.1992 проживає в с. Брониця Камінь-Каширського району Волинської області, яке відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» від 23.07.1991 № 106 (далі - Постанова № 106) входить до переліку населених пунктів, віднесених до зони гарантованого добровільного відселення внаслідок радіоактивного забруднення, тому має право на пенсійне забезпечення відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ).
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.02.2024 у справі № 140/33122/23, ГУ ПФУ у Волинській області повторно розглянуло заяву від 29.09.2023 про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ та прийняло рішення від 04.06.2024 № 032950009086, яким відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, оскільки період проживання в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 становить 02 роки 01 місяць 09 днів, що не дає право на призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ.
Позивач не погоджується з відмовою у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, оскільки має статус особи, потерпілої від аварії на ЧАЕС 3-ї категорії, що підтверджується відповідним посвідченням, та на час звернення із заявою про призначення пенсії набула таке право відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ.
Позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ у Волинській області про відмову у призначенні пенсії від 04.06.2024 № 032950009086, та зобов'язати відповідача призначити і виплачувати пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ з часу виникнення права про призначення пенсії (з 18.09.2023 при виповненні 54 років).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 13.06.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 18).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 22-23) представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні, оскільки позивач не має права на призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ, а період проживання позивача на території, яка відноситься до зони гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 становить менше трьох років.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку про те, що позов належить задовольнити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус особи, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а. с. 10).
29.09.2023 позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком із зниження пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ, долучивши документи згідно із розпискою-повідомленням (а. с. 31).
Рішенням ГУ ПФУ в Тернопільській області від 06.10.2023 № 032950009086 позивачу відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку. Рішення мотивоване тим, що за поданими документами до проживання в зоні гарантованого добровільного відселення не враховано: період проживання згідно довідки № 1274 від 28.09.2023 в с. Кримне, оскільки зазначений населений пункт не відноситься до зони радіологічного забруднення (до зони гарантованого добровільного відселення враховано період роботи з 15.08.1991 по 28.09.2023); період навчання з 01.09.1986 по 09.06.1991, оскільки м. Луцьк не відноситься до території радіоактивного забруднення (до зони гарантованого добровільного відселення враховано періоди проходження практики з 01.06.1989 по 25.06.1989, з 10.09.1990 по 03.11.1990 згідно довідки № 03-23/01/2245 від 14.09.2023) (а. с. 30).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 05.02.2024 у справі № 140/33122/23 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області, ГУ ПФУ в Тернопільській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Тернопільській області від 06.10.2023 № 032950009086 про відмову у призначенні пенсії, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.09.2023 про призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ з часу виникнення права на призначення пенсії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а. с. 27-29). Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.04.2024 апеляційну скаргу ГУ ПФУ в Тернопільській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.02.2024 у справі № 140/33122/21 повернуто скаржнику.
04.06.2024 ГУ ПФУ у Волинській області, на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.02.2024 у справі № 140/33122/23, повторно розглянуло заяву ОСОБА_1 від 29.09.2023 про призначення пенсії за віком із зниження пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ та прийняло рішення № 032950009086 про відмову у призначенні пенсії (а. с. 11-12).
Рішення мотивоване тим, що до періоду проживання у зоні гарантованого добровільного відселення не зараховано: період з 01.09.1986 по 17.06.1991 згідно довідки б/н №1774, виданої Броницьким старостинським округом № 2 виконавчого комітету Камінь-Каширської міської ради, оскільки в даний період заявниця згідно диплома УВ №891729 від 17.06.1991 та довідки про підтвердження навчання від 14.09.2023 № 03-25/01/2245 навчалася в АДРЕСА_1 , що не відноситься до зони гарантованого добровільного відселення (зараховано частково періодами проходження практики). Станом на 01.01.1993 період проживання (роботи) заявника в зоні гарантованого добровільного відселення становить 02 роки 01 місяць 09 днів, що не дає права на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку.
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 11 Закону № 796-ХІІ до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать: особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років.
Згідно із абзацом восьмим пункту 3 частини першої статті 14 Закону № 796-ХІІ для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: потерпілі від Чорнобильської катастрофи (не віднесені до категорії 2), які: постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - категорія 3.
Частинами першою, другою статті 55 Закону № 796-ХІІ передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Потерпілі від Чорнобильської катастрофи: особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років - 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років; початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що умовою для виникнення в особи права на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до абзацу 5 пункту 2 частини першої статті 55 Закону № 796-XII є факт проживання та (або) праці такої особи у зоні гарантованого добровільного відселення протягом трьох років до 01.01.1993. Початкова величина зменшення пенсійного віку (3 роки) встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31.07.1986 незалежно від часу проживання або роботи в цей період. Додатково такі особи мають право на зменшення пенсійного віку на 1 рік за 2 роки проживання, роботи на відповідній місцевості. При цьому максимальна межа зниження пенсійного віку відповідно до положень абзацу 5 пункту 2 частини першої статті 55 Закону № 796-XII становить 6 років, незалежно від того застосовувалась початкова величина зменшення пенсійного віку до таких осіб чи ні (вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постановах Верховного Суду від 07.05.2024 у справі № 460/38580/22, від 24.05.2024 у справі № 460/17257/23).
З матеріалів справи вбачається, що позивач у період з 26.04.1986 по 31.07.1986 проживала в с. Кримне Камінь-Каширського району Волинської області (Броницький старостинський округ), яке відповідно до Постанови № 106 віднесено до зони гарантованого добровільного відселення, про що надано довідку Броницького старостинського округу № 2 від 10.06.2024 №1075 (а. с. 16), а тому початкова величина (3 роки) зменшення пенсійного віку до неї застосовується.
Суд не погоджується із викладеним у рішенні ГУ ПФУ у Волинській області від 04.06.2024 № 032950009086 та у відзиві на позовну заяву висновком про відсутність у позивача станом на 01.01.1993 необхідного (не менше 3-х років) періоду проживання в зоні гарантованого добровільного відселення (з тих підстав, що в даний період заявниця згідно диплома УВ №891729 від 17.06.1991 та довідки про підтвердження навчання від 14.09.2023 №03-25/01/2245 навчалася в м. Луцьку, що не відноситься до зони гарантованого добровільного відселення), оскільки позивач має статус особи, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а. с. 10), а наявність такого посвідчення підтверджує факт проживання або роботи станом на 01.01.1993 у зоні гарантованого добровільного відселення не менше трьох років, оскільки наведена обставина є умовою для видачі такого посвідчення відповідно до пункту 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1992 № 501.
Крім того, згідно з архівною довідкою Волинського національного університету імені Лесі Українки від 14.09.2023 № 03-25/01/2245 (а. с. 15) позивач у період з вересня 1986 по червень 1991 року навчалася у Луцькому державному педагогічному інституті імені Лесі Українки, при цьому, проходила під час навчання літню піонерську практику з 01.06.1989 по 25.06.1989 в таборі праці та відпочинку с. Брониця, педагогічну практику - з 10.09.1990 по 03.11.1990 в Броницькій СШ, а також під час навчання у ОСОБА_1 були канікули, які тривали: протягом двох тижнів 1987 року у першому семестрі, протягом одного тижня (липень) та один місяць (серпень) 1987 року у другому семестрі, протягом двох тижнів 1988 року у третьому семестрі, протягом одного тижня (липень) та одного місяця (серпень) 1988 року у четвертому семестрі, протягом двох тижнів 1989 року у п'ятому семестрі, протягом одного тижня (червень) та двох місяців (липень, серпень) 1990 року в шостому семестрі, протягом двох тижнів 1990 року у сьомому семестрі, протягом двох тижнів (червня) 1991 року та двох місяців (липень, серпень) 1990 року у восьмому семестрі, протягом двох тижнів 1991 року у дев'ятому семестрі (а. с. 15).
На думку суду, до періоду проживання у зоні гарантованого добровільного відселення необхідно зарахувати період проходження позивачем під час навчання літньої піонерської практики з 01.06.1989 по 25.06.1989 в таборі праці та відпочинку с. Брониця, педагогічної практики з 10.09.1990 по 03.11.1990 в Броницькій СШ, а також канікулярний період, який протягом навчання сукупно тривав майже понад 10 місяців, який позивач проводила за місцем реєстрації, що узгоджується із відомостями довідки Броницького старостинського округу № 2 від 10.06.2024 №1075 (а. с. 16).
Суд також враховує, що згідно із довідкою Управління гуманітарної політики Камінь-Каширської міської ради від 29.09.2023 № 734/02-33 позивач ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище - Сай) з 15.08.1991 призначена на посаду вчителя біології і хімії Броницької середньої школи, де працює по цей час (а. с. 14).
Отже, відмова відповідача ГУ ПФУ у Волинській області у призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ є безпідставною та не ґрунтується на нормах закону. Враховуючи наявність у позивача посвідчення особи потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи та довідки Броницького старостинського округу від 10.06.2024 № 1075 (а. с. 16), довідки Управління гуманітарної політики Камінь-Каширської міської ради від 29.09.2023 № 734/02-33 (а. с. 14), які підтверджують факт реєстрації та проживання (роботи) позивача на території гарантованого добровільного відселення більше 20 років, а також необхідний страховий стаж (35 років 03 місяці 22 дні на момент звернення із заявою), суд дійшов висновку, що позивач має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 6 років відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ.
З цих підстав позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Волинській області від 04.06.2024 № 032950009086 належить задовольнити.
Крім того, оскільки рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 04.06.2024 № 032950009086 позивачу безпідставно повторно відмовлено у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 6 років відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ, тому позовні вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити призначення та виплату з 18.09.2023 (моменту звернення) ОСОБА_1 пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ також належить задовольнити.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 1211,10 грн, що сплачений квитанцією від 12.06.2024 № 31 (а. с. 5).
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про відмову у призначенні пенсії від 04 червня 2024 року № 032950009086.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) здійснити призначення та виплату з 18 вересня 2023 року (з моменту звернення) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 1211 гривень 20 копійок (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М. Валюх