копія
26 липня 2024 року Справа № 608/1570/24
Номер провадження3/608/694/2024
Суддя Чортківського районного суду Тернопільської області Коломієць Н. З. , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця та жителя АДРЕСА_1 , відомості щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності протягом року в матеріалах справи відсутні,
за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
09 червня 2024 року інспектором 1 взводу 2 роти 3 батальйону УПП в Тернопільській області ДПП капралом поліції Вишневським Є. А. було складено адміністративний протокол серії ААД № 885481 про те, що ОСОБА_1 09.06.2024 о 00 год 29 хв в м. Чорткові по вул. Ягільницька, біля ресторану «Околиця» керував транспортним засобом - автомобілем «Toyota Land Cruiser», державний номерний знак НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці). Від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці транспортного засобу із застосуванням приладу - газоаналізатора «Alkotest 6810» та у КНП «Чортківська міська лікарня», категорично відмовився. Своїми діями порушив п. 2.5 ПДР, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. Однак, подав клопотання про закриття провадження у даній справі в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Зазначив, що 09.06.2024 о 00 год 29 хв він не керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується відео з нагрудної камери поліцейського, з якого не вбачається такий факт, оскільки час відео реєстратора та нагрудної камери не синхронізований та переривається. Протокол відносно нього було складено у його відсутності, що є порушенням вимог КУпАП. В медичний заклад його не доставляли, хоча в направленні від 09.06.2024 вказано, що ОСОБА_1 було доставлено у КНП «Чортківська міська лікарня», однак пройти огляд на стан сп'яніння він відмовився. Також зазначив, що при складенні протоколу відносно нього інспектором було порушено вимоги Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а саме: за результатами огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським має бути складений акт, в якому він мав би письмово погодитись з результатами огляду за допомогою алкотестеру на стан сп'яніння чи ні. Такий акт в матеріалах відсутній. Права, передбачені ст. 268 КУпАП, інспектором йому не були роз'яснені. Всі ці факти підтверджуються відеозаписом з нагрудної камери поліцейського. Крім того, ОСОБА_1 09 червня 2024 року о 2 год 10 хв самостійно звернувся у КНП «Чортківська центральна міська лікарня» Чортківської міської ради та згідно з висновком лікаря ознак алкогольного сп'яніння в нього не виявлено.
Розглянувши адміністративну справу, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.
За змістом п. 2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння КНП «Чортківська центральна міська лікарня», який ОСОБА_1 пройшов самостійно, за самозверненням о 2 годині 10 хвилин 09 червня 2024 року та згідно якого ознак алкогольного сп'яніння в нього не виявлено, суд не бере до уваги, оскільки згідно із вимогами Інструкції, з метою забезпечення достовірності результатів, такий огляд має буде проведений не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення та у присутності поліцейського.
Згідно із ч. ч. 1-3 ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, визначено відповідною Інструкцією, яку затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 9 листопада 2015 року № 1452/735 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі - Інструкція).
Відповідно до пункту 10 Розділу ІІ Інструкції, результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (далі - акт огляду). У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається у поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення у разі встановлення стану сп'яніння.
З матеріалів справи вбачається, що огляд на стан сп'яніння ОСОБА_1 із застосуванням приладу - газоаналізатора «Alkotest 6810», не проводився. Однак, акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів не був складений.
Згідно додатку 2 до Інструкції в акті огляду є графа: «З результатами згоден», де зазначається прізвище, ім'я, по батькові та підпис особи, стосовно якої проводився огляд або запис про відмову від підпису.
Отже, акт огляду в матеріалах справи та, відповідно, відомості ОСОБА_1 щодо відмови у його проходженні, відсутні.
Відповідно до Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, розгляд справи розпочинається з представлення поліцейського, який розглядає цю справу. Поліцейський, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення (якщо складення протоколу передбачається КУпАП), заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання.
З оглянутого судом відео з нагрудної камери поліцейського вбачається, що поліцейський не дотримався вищевказаних вимог: права та обов'язки особі, що притягається до адміністративної відповідальності не роз'яснені, протокол про адміністративне правопорушення не оголошувався та його копія особі не вручалася.
Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду від 23.12,2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим ст.cт.283, 284 КУпАП. В ній, зокрема, необхідно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року №23-р 2010, адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, в тому числі, і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинності.
Враховуючи наведене та керуючись Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції,Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, ст. ст. 130, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення
Закрити провадження в справі щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Згідно з оригіналом
Суддя (підпис)
Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи № 608/1570/24.
Постанова набрала законної сили « » р.
Суддя Н. З. Коломієць