Постанова від 18.07.2024 по справі 543/367/23

ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 543/367/23 Номер провадження 22-ц/814/517/24Головуючий у 1-й інстанції Смілянський Є.А. Доповідач ап. інст. Дряниця Ю. В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2024 року м. Полтава

Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

судді-доповідача Дряниці Ю.В.,

суддів: Пилипчук Л.І., Чумак О.В.,

секретаря Чемерис А.К.,

за участі відповідача ОСОБА_1 , адвоката Симоненко Т.В.,

адвоката Кожевнікова С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою Полтавської обласної військової адміністрації на рішення Оржицького районного суду Полтавської області від 05 липня 2023 року у справі за позовом Полтавської обласної військової адміністрації до ОСОБА_1 про зобов'язання повернути земельну ділянку,-

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2023 року Полтавська обласна військова адміністрація звернулася до суду із вказаним позовом, зазначаючи, що «Городище «Круча» часу Київської Русі, Х-ХІІІ ст. (далі «Городище «Круча»), яке розташоване в с. Тарасівка, колишньої Плехівської сільської ради Оржицького району Полтавської області, нині - Оржицької об'єднаної територіальної громади Лубенського району Полтавської області, на правому березі річки Сули, є пам'яткою археології місцевого значення, взята на облік рішенням виконкому Полтавської облради народних депутатів від 23 квітня 1982 №247 та занесена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України наказом Міністерства культури, молоді та спорту від 25 лютого 2020 №1062 (охоронний №2680-Пл).

25 серпня 2020 року комісією у складі представників Департаменту культури і туризму Полтавської ОДА та Комунального закладу «Центр охорони та досліджень пам'яток археології» Полтавської обласної ради проведено візуальний огляд пам'ятки археології місцевого значення «Городище «Круча», за результатами якого встановлено, що на території пам'ятки проводяться будівельні роботи, які призвели до руйнування культурних нашарувань та ділянки валу території укріпленого посаду городища, про що складено відповідний акт від 08 вересня 2020 року.

Земельна ділянка, на якій проводяться будівельні роботи в с. Тарасівна, належить (станом на дату проведення вказаного вище огляду) гр. ОСОБА_2 , кадастровий номер земельної ділянки 323684202:02:005:0015, площа земельної ділянки - 0,2322 га.

14 вересня 2020 Департаментом культури і туризму Полтавської ОДА видано припис №01-20/1695, яким ОСОБА_2 повідомлено про встановлення факту порушення пам'ятоохоронного законодавства, та відповідно до вимог статті 36 Закону України «Про охорону культурної спадщини» вимагається негайно припинити проведення будь-яких земляних та будівельних робіт на зазначеній території, відповідно до акту.

На вказаній земельній ділянці з кадастровим номером 5323684202:02:005:0004 збудований будинок, загальною площею 86,6 м2, адреса: АДРЕСА_1 , власник ОСОБА_2

КЗ «Центр охорони та досліджень пам'яток археології» здійснено розрахунок грошової оцінки зруйнованих археологічних культурних нашарувань на пам'ятці археології місцевого значення «Городище «Круча» в селі Тарасівка Плехівської сільської ради Оржицького району Полтавської області (Охоронний номер № НОМЕР_1 ), згідно яких, загальна сума нанесених державі збитків громадянкою ОСОБА_2 , становить 14 369 204, 56 грн.

19 грудня 2022 між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (покупець) укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки та житлового будинку, за умовами якого продавець, ОСОБА_2 , продає, а покупець, ОСОБА_1 , купує земельну ділянку за адресою: с. Тарасівка, Лубенський (Оржицький) район, Полтавська область, з розташованим на ній житловим будинком, з приналежними до нього господарськими будівлями та спорудами, за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач зазначає, що незаконна передача земельної ділянки, на якій розташована пам'ятка археології, порушує державні інтереси у сфері захисту об'єктів культурної спадщини, ставить під загрозу стан належного збереження пам'ятки археології та може призвести до її втрати, а тому просив суд зобов'язати ОСОБА_1 повернути спірну земельну ділянку у власність держави в особі Полтавської обласної військової адміністрації у стані, який існував до порушення прав.

Рішенням Оржицького районного суду Полтавської області від 05 липня 2023 року у задоволенні позову Полтавської обласної військової адміністрації відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не надано жодних документів, які б у відповідності до вимог законодавства підтверджували, що охоронювана археологічна територія пам'ятки археології включена до державних земельних кадастрів, планів землекористування, проектів землеустрою, іншої проектно-планувальної та містобудівної документації.

Апеляційну скаргу на вказане рішення подала Полтавська обласна військова адміністрація, в якій посилаючись на невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції, ухваливши нове, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. Вважає доведеним факт перебування спільної земельної ділянки у межах пам'ятки архітектури місцевого значення.

Колегія суддів апеляційного суду, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, з підстав, передбачених ст. 375 ЦПК України.

Судом першої інстанції встановлено та вбачається з матеріалів справи, що ОСОБА_2 належала на праві приватної власності земельна ділянка площею 0, 23 га на території с. Тарасівка, Оржицького району, Полтавської області для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд. Кадастровий номер земельної ділянки 5323684202:02:005:0004, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 131526.

Зазначену земельну ділянку ОСОБА_2 придбала на підставі рішення Плехівської сільської ради від 24 березня 2005 року, що підтверджується вказаним рішенням та технічною документацією із землеустрою.

ОСОБА_2 належав на праві приватної власності будинок садибного типу по АДРЕСА_1 , який розташований на спірній земельній ділянці, що підтверджується технічним паспортом на будинок, рішенням державного реєстратора від 08 грудня 2022 року № 65707160 і Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 08 грудня 2012 року реєстраційний номер 2667280653040.

19 грудня 2022 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки та будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

19 грудня 2023 року державним реєстратором прав на нерухоме майно приватним нотаріусом Лубенського районного нотаріального округу Полтавської області Черненко О.О. винесено рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №65825550, яким вирішено провести державну реєстрацію права власності, а саме - форма власності: приватна на земельну ділянку з реєстраційним номером 2655904753040, кадастровий номер земельної ділянки 5323684202:02:005:0004, житловий будинок з реєстраційним номером 26672806523040, що розташований: АДРЕСА_1 , за суб'єктом: ОСОБА_1 .

Згідно відомостей з Державного земельного кадастру, додатком до якого є кадастровий план земельної ділянки, право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5323684202:02:005:0004, з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,2322 га, зареєстровано 19 грудня 2022 року за ОСОБА_1 .

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не було доведено у встановленому законом порядку, що спірна земельна ділянка знаходиться у межах пам'ятки археології, а тому вимоги про витребування ц добросовісного власника майна, яке він набув на законних підставах - задоволенню не підлягають.

Колегія суддів погоджується з такими висновками місцевого суду.

Так, звертаючись до суду із вказаним позовом, позивач обгрунтовував свої вимоги фактом розташування спірної земельної ділянки у межах пам'ятки археології «Городище «Круча».

Разом з тим, колегія суддів не вбачає підтав дл висновку, що позвиачем було надано суду докази на підтвердження місцезнаходження земельної ділянки 5323684202:02:005:0004, належної ОСОБА_1 , у межах вказаного об'єкту культурної спадщини.

Матеріалами справи підтверджено, що «Городище «Круча» часу Київської Русі Х-ХІІІ ст., яке розташоване в с. Тарасівка, Лубенського району Полтавської області (колишньої Плехівської сільської ради Оржицького району Полтавської області) є пам'яткою археології місцевого значення, взято на облік рішенням виконкому Полтавської облради народних депутатів від 23 квітня 1982 №287 та занесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України наказом Міністерства культури, молоді та спорту від 25 лютого 2020 №1062 (охоронний №2680-Пл).

Остання паспортизація об'єкта культурної спадщини відбулася в 1974 році, що підтверджується паспортом об'єкта від 29 листопада 1974 року. Згідно вказаного паспорту границі охоронної зони затверджені рішенням виконкому Полтавської обласної ради від 08 липня 1975 року № 301. Відповідно схематичного генплану місця розташування пам'ятника межами охоронної зони є річка Сула, старе кладовище, житловий будинок та дорога.

Стаття 54-1 Земельного кодексу України визначає, що з метою охорони культурної спадщини на використання земель у межах території пам'ятки культурної спадщини, історико-культурного заповідника, історико-культурної заповідної території, охоронюваної археологічної території, музею просто неба, меморіального музею-садиби, зон охорони, буферної зони, історичного ареалу населеного місця, території об'єкта культурної всесвітньої спадщини встановлюються обмеження відповідно до Закону України "Про охорону культурної спадщини".

Обмеження у використанні земель у межах території пам'ятки культурної спадщини, історико-культурного заповідника, історико-культурної заповідної території, охоронюваної археологічної території, музею просто неба, меморіального музею-садиби, зон охорони, історичного ареалу населеного місця, буферної зони, території об'єкта культурної всесвітньої спадщини поширюються на усі розташовані в межах цих територій та об'єктів землі незалежно від їх цільового призначення.

Межі території, на яку поширюються такі обмеження, визначаються відповідно до Закону України "Про охорону культурної спадщини" і зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації, науково-проектній документації у сфері охорони культурної спадщин

Згідно ст. 14-1 Закону України «Про охорону культурної спадщини» територія пам'ятки - це територія, історично і топографічно пов'язана з розпланувально-просторовою еволюцією пам'ятки, для якої визначається спеціальний охоронний режим її використання з метою збереження цілісності пам'ятки. Межі та режими використання території пам'ятки визначаються науково-проектною документацією, що складається за результатами проведених досліджень. Рішення про затвердження науково-проектної документації з визначення меж і режимів використання території пам'ятки приймається: центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, - щодо територій пам'яток національного значення; органом охорони культурної спадщини Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями - щодо територій пам'яток місцевого значення. Порядок визначення меж та режимів використання території пам'ятки та затвердження науково-проектної документації встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно ч. 1 ст. 33-4 Закону України «Про охорону культурної спадщин» науково-проектною документацією у сфері охорони культурної спадщини є: 1) науково-проектна(науково-дослідна)документація з визначення: меж і режимів використання території пам'ятки, режимів використання пам'ятки, меж і режимів використання охоронюваної археологічної території, меж і режимів використання зон охорони, меж і режимів використання території об'єкта всесвітньої спадщини, меж і режимів використання буферної зони, меж і режимів використання історичного ареалу населеного місця, меж історичного ареалу населеного місця; 2) план організації території історико-культурного заповідника; 3) план організації історико-культурної заповідної території.

Науково-проектна документація у сфері охорони культурної спадщини визначає спеціальний режим використання території або об'єктів, у тому числі планувальні обмеження у використанні земель у сфері забудови, гранично допустиму висотність будівель та споруд.

Відомості про межі територій та обмеження у використанні земель (територій), визначені науково-проектною документацією у сфері охорони культурної спадщини, затвердженою в установленому порядку, публікуються на офіційному веб-сайті органу охорони культурної спадщини, що їх затвердив, та підлягають внесенню до містобудівного кадастру, а також до Державного земельного кадастру.

Разом з тим, колегія суддів зауважує, що позивачем не було долучено до матеріалів справи доказів на підтвердження затвердження проекту землеустрою меж території вказаної пам'ятки та зони її охорони, як і не доведено факту внесення відповідних даних до Державного земельного кадастру.

Так, наявні в матеріалах справи планографічні матеріали та фотозображення містять лише загальний план розміщення пам'ятки, а також план самого комплексу, що унеможливлює встановлення фактичного місцезнаходження спірної земельної ділянки саме у межах вказаної пам'ятки архітектури.

Крім того, відсутність технічної можливості встановлення судом меж пам'ятки архітектури підтверджується листом Міністерства культури та інформаційної політики України № 2315/Г-4321/ПВТ//23-ЗВГ від 04 жовтня 2023 року, згідно якого, облікова документація, у тому числі облікова картка об'єкта культурної спадщини Тарасівка І, комплекс городища та селищ давньоруського часу, зокрема, «Городища «Круча» Х-ХІІІ ст.», не розглядалась МКІП. Зазначена документація знаходить на стадії доопрацювання і не є діючим документом, відповідно, не може розглядатися як частина облікової документації пам'ятки археології.

Статтею 12 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. При цьому, суд має сприяти учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (частина 1 статті 81 ЦПК України).

За таких обставин, апеляційний суд погоджується із висновком місцевого суду, що позивачем не було доведено у встановленому законом порядку обґрунтованість заявлених ним у позові обставин і вимог, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

За таких обставин, рішення суду першої інстанції відповідає вимогам закону і підстав для його скасування колегією суддів не встановлено

Керуючись ст.ст. 367, 374 ч. 1 п. 1, 375, 381, 384 ЦПК України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Полтавської обласної військової адміністрації залишити без задоволення.

Рішення Оржицького районного суду Полтавської області від 05 липня 2023 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з часу її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Суддя-доповідач Ю. В. Дряниця

Судді Л. І. Пилипчук

О. В. Чумак