Постанова від 24.07.2024 по справі 681/845/24

Справа № 681/845/24

Провадження 3/681/387/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2024 року

Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горщар А.Г.

за участю секретаря судового засідання Салюк Т.М.

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , його захисника - адвоката Куровського О.О.

розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліцейської діяльності № 3 (м.Полонне) Шепетівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області,

про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків суду не відомо, жителя АДРЕСА_1 , не працюючого, громадянина України,

за ч. 1 ст. 130 КУпАП

встановив:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 476826 від 31 травня 2024 року (далі Протокол) ОСОБА_1 ставиться в провину, що він 31.05.2024 о 15:05 годин в м. Полонне по вул. Дружня, 4 керував транспортним засобом «Сітроен» реєстраційний номер НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме почервоніння обличчя, збільшення зрачків очей, порушення координації рухів. Водій від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в Полонській міській багатопрофільній лікарні відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП. Проводилась відеофіксація на нагрудну бодікамену № 212135.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину в інкримінованому йому порушенні заперечив та поясним, що не відмовлявся від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в лікарні, але за наданий працівниками поліції час, не зміг фізично виходячи з своїх біологічних потреб здати матеріал (сечу) для проведення дослідження.

Захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, адвокат Куровський О.О. в судовому засіданні вказав, що ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я, а тому підстави для притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП відсутні.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та думку його захисника, дослідивши матеріали справи суддя зазначає про таке.

Згідно зі ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Частиною 3 ст.62 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях.

Згідно п.2 ст.129 Конституції України, однією з основних засад судочинства, є забезпечення доведеності вини.

Рішенням Конституційного Суду України від 26 травня 2015 року №5-рп/2015 щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 276 КУпАП визначено, що у наведених положеннях Кодексу визначено систему правових механізмів щодо забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на стадії розгляду уповноваженим органом (посадовою особою) справи про адміністративне правопорушення, зокрема, з метою запобігти безпідставному притягненню такої особи до відповідальності.

Усі сумніви щодо доведеності вини суд трактує на користь особи, що притягається до адміністративної відповідальності.

Згідно положень КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен вжити всіх передбачених законом заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів по справі та з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачена відповідальність, зокрема за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.

Процедура проходження водіями огляду на стан наркотичного сп'яніння регламентується ст.266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. N 1103, з послідуючими змінами (далі Порядок), а також Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 року № 1452/735, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11.11.2015 року за № 1413/27858 (далі Інструкція).

Так, за положеннями частин 1 ст. 266 КУпАП , та пункту 2 Порядку особи, які керують транспортними засобами і щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані наркотичного сп'яніння підлягають огляду на стан сп'яніння.

У пункті 4 розділу I Інструкції зазначено ознаки наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.

Згідно з п. 12 Розділу ІІ Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством (п.3 розділу ІІІ Інструкції).

Огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби із застосуванням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність), тестів на вміст наркотичного засобу або психотропної речовини в організмі особи. У разі позитивного результату тесту обов'язковим є підтвердження наявності наркотичного засобу або психотропної речовини лабораторним дослідженням (п.10 Порядку).

Проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове (п.7 розділу ІІІ Інструкції).

Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння (п.8 розділу ІІІ Інструкції).

Зразки біологічного середовища для лабораторного дослідження відбираються у дві ємності. Вміст однієї ємності використовується для первинного дослідження, вміст другої ємності зберігається протягом 90 днів (п.10 розділу ІІІ Інструкції).

Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук (п.12 розділу ІІІ Інструкції).

Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу (п.13 розділу ІІІ Інструкції).

За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду (п.15 розділу ІІ Інструкції).

Акт медичного огляду особи складається в одному примірнику, який залишається в закладі охорони здоров'я (п.19 розділу ІІІ Інструкції), при цьому форма такого акту передбачена додатком № 3 до Інструкції.

Так, зокрема в акті огляду на стан сп'яніння зазначаються дані про зовнішній вигляд обстежуваної особи, її поведінку, стан свідомості, орієнтування на місці, у часі та власній особистості, мовну здатність, вегетативно-судинні реакції, дихання, пульс, артеріальний тиск, рухову сферу (міміку, ходу, позу Ромберга, точні рухи, тремтіння повік, язика, пальців рук), ознаки нервово-психічних захворювань, органічного ураження центральної нервової системи, фізичного виснаження, відомості про останнє вживання наркотичних речовин, лабораторна діагностика з метою уточнення наявних речовин впливу, метод та результати лабораторних тестів (Додаток № 3 Інструкції).

Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння) (додаток 4), видається на підставі акта медичного огляду (п.16 розділу ІІІ Інструкції).

Відповідно до ч.2 ст. 266 КУпАП, а також пункту 4 Порядку під час проведення огляду осіб на місці зупинки поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Згідно до п.5 розділу II Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 18 грудня 2018 року №1026, включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.

Отже, вищенаведені нормативні акти визначають алгоритм дій поліцейського, який після зупинки транспортного засобу у разі виявлення ним у водія ознак наркотичного сп'яніння, зазначених у п.п. 3, 4 Інструкції повинен застосовуючи безперервно технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості у присутності двох свідків вчинити такі дії:

- направити цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я, склавши направлення за формою визначеною у додатку № 1 Інструкції;

- у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський з обов'язковим застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

Як вбачається із відеозапису даної події ОСОБА_1 31.05.2024 керував транспортним засобом, був зупинений працівниками поліції та на їх пропозицію погодився пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в Полонській міській багатопрофільній лікарні. Був доставлений працівниками поліції до закладу охорони здоров'я. В лікарні працівник поліції запропонував ОСОБА_1 здати матеріал для проведення тесту (сечу), супроводжував його до туалету та під час перебування в ньому. За наданий працівниками поліції час (з 14:42 по 14:47) ОСОБА_1 не зміг справити фізіологічні потреби з метою отримання біологічного матеріалу для дослідження (сечі), проте від проведення огляду на стан наркотичного сп'яніння словесно не відмовлявся. При цьому відеозапис не носить характеру безперервності, так він розпочатий о 13:57, зупинений о 14:20, продовжений о 14:25, зупинений о 14:26, продовжений о 14:42 і зупинений о 14:47, знову продовжений о 15:29 та закінчений о 15:32.

Суддя звертає увагу на те, що медичний огляд на виявлення стану наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я має проводитись відповідно до вимог розділу ІІІ Інструкції лікарем закладу охорони здоров'я та відбуватись за вчинення всіх передбачених формою акту медичного огляду дій, а лабораторна діагностика та результати лабораторних тестів є лише однією з передбачених актом дій, що має вчинити лікар при медичному огляді на стан наркотичного сп'яніння.

Крім того згідно з п.13 розділу ІІІ Інструкції, у разі неможливості взяти зразки біологічних середовищ, зокрема сечі, лікар мав запропонувати особі, яка підлягає огляду, використати для дослідження кров.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

За положеннями ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Таким чином судом не встановлено та не підтверджено достатніми та належними доказами, що ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння, який мав проводитись лікарем в закладі охорони здоров'я у відповідності до вимог розділу ІІІ Інструкції.

З огляду на викладене суддя приходить до висновку, що провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП необхідно закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

На підставі наведеного та керуючись п.1 ч.1 ст.247, ст.ст. 279, 280, 283, 284, 287, 289, 294 КУпАП суддя, -

постановив:

Закрити провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Полонський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення особою, щодо якої її винесено, та захисником такої особи.

Повний текст постанови проголошено 29.07.2024 о 12:40 годині.

Суддя А.Г.Горщар