Справа № 159/4377/24
Провадження № 3/159/2102/24
25 липня 2024 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області у складі судді Чалого А.В. розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Ковельського РУП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 51 КУпАП,
До Ковельського міськрайонного суду Волинської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 967428 від 05.07.2024 відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Зі змісту протоколу вбачається, що 10.06.2024 близько 10 год 00 хв перебуваючи в магазині "Сім - 23" за адресою: вул. Мечнікова, 10 Б в м. Ковель, ОСОБА_2 вчинила дрібну крадіжку товару на суму 93,36 гривень.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила, привід не виконано.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що адміністративний матеріал підлягає поверненню для належного оформлення з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 967428 від 05.07.2024 ОСОБА_1 вчинила "дрібну крадіжку товару на суму 93,36 грн", однак в протоколі та в додатках до протоколу, відсутні відомості про назву викраденого товару, не підтверджена його ціна.
Місцем вчинення правопорушення зазначено: магазин "Сім-23" за адресою м. Ковель, вул. Мечнікова, 10 б, проте, рішенням Ковельської міської ради Волинської області від 28.02.2023 дана вулиця перейменована.
Суд звертає увагу працівників правоохоронних органів на те, що відповідно до п. 6, 7 Розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 18 липня 2019 року у справі № 216/5226/16-а (2-а/216/33/17).
Зазначені недоліки перешкоджають суду всебічно розглянути справу про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 51 КУпАП.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі, на дооформлення.
Крім того, врахована позиція ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладена у п.12 Постанови Пленуму від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справі справ про адміністративні правопорушення», згідно якої норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 51 КУпАП повернути до Ковельського РУП ГУНП у Волинській області для усунення недоліків та приведення його у відповідність до вимог чинного КУпАП.
Керуючись ст. ст. 260, 262, 268, 277, 283, 284 КУпАП, суд,
Адміністративний матеріал, що надійшов з Ковельського РУП ГУНП у Волинській області про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 51 КУпАП повернути для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
СуддяА. В. Чалий