Рішення від 29.07.2024 по справі 380/12851/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2024 рокусправа № 380/12851/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з такими вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.11.2019 на підставі довідки № 7851 від 18.04.2024;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.11.2019 р. на підставі довідки № 7851 від 18.04.2024 та здійснити виплату.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка повідомила, що перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Львівській області, з 01.01.2017 отримує пенсію в разі втрати годувальника, чоловіка - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII). Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» видала позивачці довідку № 7851 від 18.04.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на листопад 2019 для перерахунку пенсії. Позивачка звернулась до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі зазначеної довідки та отримала відмову. Позивачка не погоджується з відмовою ГУ ПФУ у Львівській області, вважає, що має право на перерахунок пенсії на підставі виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 довідки.

Відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області позов не визнає з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Відповідач вказує, що після масового перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу ОВС/міліції з 01.01.2016 жодних постанов про проведення перерахунку пенсій з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення Урядом не приймалось, тому видана довідка не породжує право позивачки на перерахунок її пенсії. Відповідач вказує, незважаючи на скасування пункту 3 Постанови №103 частковим рішенням Окружного адміністративним судом м. Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18 алгоритм проведення перерахунку пенсій не змінився.

Суд з'ясував зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

ГУ ПФУ у Львівській області з 01.01.2017 призначило ОСОБА_1 як дружині померлого ОСОБА_2 , пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону №2262-XII в розмірі 30% грошового забезпечення годувальника. Пенсію позивачці обчислено відповідно до довідки про грошове забезпечення, виданої ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Львівській області з грошового забезпечення, що становить 3329,50 грн.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 та у зв'язку із набранням законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №160/8324/19 від 17.12.2019 Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» видала довідку №7851 від 18.04.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на листопад 2019 року, в котрій вказано розмір грошового забезпечення за відповідною/аналогічною його останній штатній посаді: «начальник сектору, що не входить до складу управління, відділу» в розмірі 19282,92 грн.

Позивачка звернулась до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою від 23.04.2024 про перерахунок пенсії в разі втрати годувальника на підставі зазначеної довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області». Листом № 12628-12785/Д-52/8-1300/24 від 08.05.2024 ГУ ПФУ у Львівській області надало відповідь, відповідно до якої відмовило у перерахунку пенсії заявниці на підставі довідки № 7851 від 18.04.2024. Мотиви ПФУ зводяться до того, що незважаючи на скасування рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва №826/3858/18 від 12.12.2018 пунктів 1,2 Постанови №103, Кабінет Міністрів України не прийняв будь-якого рішення щодо умов та розмірів перерахунку пенсій. Орган ПФУ стверджує про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії заявника на підставі зазначеної довідки.

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

Статтею 63 Закону №2262-XII визначено підстави для перерахунку раніше призначених пенсій. Так, відповідно до частини 4 цієї статті, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 30 Закону №2262-XII право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31). Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.

Згідно з пунктом б) статті 36 Закону №2262-XII пенсія в разі втрати годувальника призначаються сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.

Сім'ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові (частина перша статті 45 Закону №2262-XII).

При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:

Законом №2262-XII визначено право на пенсію в разі втрати годувальника непрацездатним членам померлих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, що перебували на їх утриманні. Ця пенсія призначається в розмірі 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї. При цьому пенсія в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові.

За обставин цієї справи з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18 та рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 Державна установа “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області” підготовила довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 № 7851 від 18.04.2024 станом на листопад 2019 року.

Оцінюючи аргументи відповідача, щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачки на підставі зазначеної довідки суд зауважує, що після набрання чинності судовим рішенням у адміністративній справі №826/12704/18 (19.11.2019) виникли підстави для перерахунку пенсії позивачки; такий перерахунок основного розміру пенсії позивачки повинен бути проведений з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Суд відхиляє доводи відповідача, що після скасування в судовому порядку пункту 3 Постанови №103, Урядом не приймалось жодних рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсії. Суд враховує правову позицію Верховного Суду, яка була висловлена в рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 про те, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ у Львівській області протиправно відмовило позивачці у проведенні перерахунку її пенсії з грошового забезпечення покійного чоловіка станом на листопад 2019 року. Ефективним способом відновлення порушених протиправними діями ГУ ПФУ у Львівській області прав позивачки є зобов'язання відповідача здійснити позивачці на підставі відомостей довідки про розмір грошового забезпечення № 7851 від 18.04.2024. Позивачка просить суд здійснити перерахунок і виплату пенсії з 01.11.2019, проте такі вимоги не підлягають до задоволення, оскільки в позивачки виникло право на перерахунок основного розміру пенсії з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Підсумовуючи свої попередні висновки суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Львівській області частково.

Суд не здійснює розподілу судових витрат, оскільки позивачка є особою з інвалідністю другої групи та на підставі пункту 9 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнена від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Задовольнити адміністративний позов частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії у разі втрати годувальника на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області” № 7851 від 18.04.2024 з 01.12.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ідентифікаційний код 13814885) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.12.2019 на підставі відомостей довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області” № 7851 від 18.04.2024 про розмір основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а також здійснити виплату перерахованої з 01.12.2019 пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Судові витрати не розподіляти.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення, апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяМоскаль Ростислав Миколайович