справа № 380/8350/24
про перехід з спрощеного провадження в загальне позовне провадження
29 липня 2024 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Брильовський Р.М., розглянувши позовну заяву та додані матеріали справи за позовом ОСОБА_1 в інтересах сина ОСОБА_2 до Львівської міської ради, виконавчого комітету Львівської міської ради про визнання протиправною та скасування норми положення, -
Встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 в інтересах сина ОСОБА_2 до Львівської міської ради, виконавчого комітету Львівської міської ради, у якій просить суд:
- визнати незаконною та скасувати частково норму п.З Положення (затверджено рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 17.10.2023 №1095) щорічна адресна допомога на навчання та оздоровлення у розмірі 50 000 грн. дітям загиблих Захисників надається у разі, якщо: 3.1. Загиблі (пропалі безвісти, померлі) батьки були зареєстровані на території Львівської міської територіальної громади на день загибелі (смерті), або діти загиблих зареєстровані на території Львівської міської територіальної громади на день загибелі (смерті) батька/матері - для дітей загиблих, зазначених у підпункті 2.1 пункту 2 цього Положення, в частині формулювання (сполучення слів) «були зареєстровані».
- зобов'язати відповідачів змінити п.З Положення (затверджено рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 17.10.2023 №1095) щорічна адресна допомога на навчання та оздоровлення у розмірі 50 000 грн. дітям загиблих Захисників надається у разі, якщо: 3.1. Загиблі (пропалі безвісти, померлі) батьки були зареєстровані на території Львівської міської територіальної громади на день загибелі (смерті), або діти загиблих зареєстровані на території Львівської міської територіальної громади на день загибелі (смерті) батька/матері - для дітей загиблих, зазначених у підпункті 2.1 пункту 2 цього Положення, в частині формулювання (сполучення слів) «були зареєстровані УСУНУВШИ ДИСКРИМІНАЦІЙНУ ОЗНАКУ на предмет способу підтвердження (реєстрації, декларування, та підтвердження іншими доказами) місця проживання.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2024 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Стаття 264 КАС України визначає особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 264 КАС України правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо: 1) законності (крім конституційності) постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України (крім рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу), постанов Верховної Ради Автономної Республіки Крим; 2) законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів владних повноважень.
Право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт (ч. 2 ст. 264 КАС України).
Згідно з ч. 3 ст. 264 КАС України нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності.
Відповідно до ч. 4 ст. 264 КАС України у разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта суд зобов'язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи (ч. 5 ст. 264 КАС України).
Відповідно до ч. 6 ст. 264 КАС України оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання, а у випадку, визначеному частиною десятою цієї статті, - у строк, визначений судом.
Якщо оголошення опубліковано своєчасно, вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про судовий розгляд справи. Скарги на судові рішення в цій справі заінтересованих осіб, якщо вони не брали участі у справі, залишаються без розгляду (ч. 7 ст. 264 КАС України).
Відповідно до ч. 8 ст. 264 КАС України адміністративна справа щодо оскарження нормативно-правових актів вирішується за правилами загального позовного провадження.
Згідно з ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ч. 1, ч. 3 статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до частини 6 статті 260 КАС України, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.
Таким чином, з урахуванням характеру спірних правовідносин, для всебічного та повного з'ясування фактичних обставин справи, суд дійшов висновку про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Згідно з частиною 2 статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Відповідно до статті 50 КАС України якщо в результаті ухвалення судового рішення сторона може набути право стосовно третьої особи або третя особа може пред'явити вимоги до сторони, така сторона зобов'язана сповістити цю особу про відкриття провадження у справі і подати до суду заяву про залучення її до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. До такої заяви повинні бути додані докази про направлення її копії особі, про залучення якої як третьої особи подана заява.
З огляду на те, що рішення у цій справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій, суддя дійшов висновку, що необхідно залучити їх до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів.
Керуючись ст.ст.12, 171, 248, 256, 257, 260, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
Перейти до розгляду справи № 380/8350/24 за позовом ОСОБА_1 в інтересах сина ОСОБА_2 до Львівської міської ради, виконавчого комітету Львівської міської ради про визнання протиправною та скасування норми положення за правилами загального позовного провадження.
Призначити у справі підготовче судове засідання на 13 серпня 2024 року о 10:30 год., яке відбудеться у приміщенні Львівського окружного адміністративного суду (м.Львів, вул.Чоловського, 2).
Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (79008, м. Львів, вул. Галицька, 21, ЄДРПОУ 26256754).
Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій (79010, м. Львів, вул. Пекарська, 41, ЄДРПОУ 40307075).
Зобов'язати Львівську міську раду опублікувати оголошення про прийняття даної справи Львівським окружним адміністративним судом до провадження у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений, у порядку, встановленому ст. 264 КАС України.
Роз'яснити третій особі її право на подання до суду пояснень протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Сторони в судове засідання викликати судовими повістками в порядку ст. 124 КАС України.
Справа розглядатиметься суддею Брильовським Р.М.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Р.М. Брильовський