Рішення від 29.07.2024 по справі 340/4530/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/4530/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023, виходячи із 83% сум грошового забезпечення, на підставі довідки Департаменту з питань виконання покарань про розмір грошового забезпечення від 13.06.2023 року №9/3-1164;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023, виходячи із з 83% сум грошового забезпечення, на підставі довідки Департаменту з питань виконання покарань про розмір грошового забезпечення від 13.06.2023 №9/3-1164, з урахуванням виплачених сум пенсії;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 01 червня 2024 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 01 червня 2024 року нараховувати та виплачувати щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн до призначеної пенсії ОСОБА_1 , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”.

В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та одержує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі - Закон № 2262-ХІІ) у розмірі 83 % грошового забезпечення.

На виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.11.2023 року у справі № 340/8783/23, яке набрало законної сили 02.05.2024, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки Департаменту з питань виконання покарань про розмір грошового забезпечення від 13.06.2023 N 9/3-1164 з урахуванням усіх видів грошового забезпечення. При цьому, у зв'язку з перерахунком пенсії згідно вказаного рішення суду та в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» № 713 від 14.07.2021 (надалі - постанова №713), відповідачем припинено виплату щомісячної доплату у розмірі 2000,00 грн, а також знижено відсоток відповідних сум грошового забезпечення для обчислення пенсії з 83 до 70, що порушує гарантоване Конституцією України його право на пенсійне забезпечення в належному розмірі.

Вказує, що внесені законами України зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Зазначає, що на його звернення від 16.06.2024 до відповідача про перерахунок пенсії із розрахунку 83 відсотків сум грошового забезпечення замість 70 відсотків та поновлення виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, листом від 25.06.2024 вих. № 6195-6223/М-03/8-1100/24 йому було відмовлено.

Вважає такі дії відповідача протиправними та з цих підстав просить позов задовольнити.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог.

На обгрунтування заперечень зазначив, що позивачем пропущений визначений законом строк звернення до адміністративного суду.

Вказує, що з урахуванням довідки Департаменту з питань виконання покарань про розмір грошового забезпечення від 13.06.2023 N 9/3-1164 позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 з розрахунку 70 відсотків грошового забезпечення.

Зазначає, що вимога позивача, щодо здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 83 відсотків відповідних сум грошового забезпечення та здійснення виплати пенсії в цьому розмірі з 01.02.2023 із урахуванням раніше виплачених сум є безпідставною, оскільки згідно діючої редакції Закону №2262 максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Вказує, що згідно абзацу 1 пункту 1 постанови №713 установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. Відповідно до абзацу 3 пункту 1 Постанови, у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, переглядалась (перераховувалась) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацом першим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягла 2000 грн., щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Оскільки після проведення перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.11.2023 по справі № 340/8783/23, розмір пенсії позивача збільшився більш ніж на 2000 грн., тому на переконання представника відповідача, відсутні підстави для нарахування та виплати доплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" №713.

Зауважує, що з квітня 2021 року управління позбавлене функції фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат.

З цих підстав просить відмовити у задоволенні позову.

Будь-яких клопотань від учасників справи не надходило.

10.07.2024 ухвалою Кіровоградського окружного суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження).

16.07.2024 ухвалою Кіровоградського окружного суду витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області додаткові докази.

Установивши фактичні обставини справи, на які посилаються сторони як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що позивач з 01.01.2007 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та з 11.08.1997 отримує пенсію за вислугу років, що призначена відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 59).

З 2008 року розмір пенсії призначено виходячи з 83% грошового забезпечення (а.с. 47-49).

На виконання вимог пункту 1 Постанови №713 позивачу з 01.07.2021 було встановлено щомісячну доплату до пенсії (а.с. 59 зв).

У квітні 2018 року на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 05.03.2018 N3.3/2270/ Головним управлінням Пенсійного фонду в Кіровоградській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 відповідно до Закону №2262, виходячи з 70 % відповідних сум грошового забезпечення та основний розмір пенсії визначено у сумі 4252,52 грн.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.11.2019 у справі N340/2283/19 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 83 % до 70 % грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати з 01.01.2018 ОСОБА_1 пенсію, з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 83% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, виплатити перераховане з урахуванням раніше виплачених сум (а. с.47-49).

27.12.2022 Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України позивачу складено нову довідку про розмір грошового забезпечення N 9/3-1070 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 05.03.2019.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.07.2023 у справі N340/3360/23 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, яка полягала у не проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі вказаної довідки. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України N 9/3-1070 від 27.12.2022 та виплатити різницю між фактично отриманими і належними до сплати сумами пенсії (а.с. 50-52).

На виконання вказаного рішення суду, у вересні 2023 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.04.2019, основний розмір пенсії визначено у сумі 6211,71 грн, при цьому припинено нарахування і виплату щомісячної доплати до пенсії у сумі 2000,00 грн (а.с. 65 зв.).

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.11.2023 у справі N 340/9080/23 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 01.09.2023 щодо нарахування і виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у сумі 2000,00 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 N 713. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нарахувати і виплатити з 01.09.2023 ОСОБА_1 доплату до пенсії у сумі 2000,00 грн за рахунок коштів, які надходять з Державного бюджету України, врахувавши щомісячно попередньо виплачені кошти (а.с. 53-54).

На виконання вказаного рішення суду, з 01.09.2023 позивачу було встановлено щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн. (а.с. 65 зв.).

13.06.2023 Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України виготовлено на направлено до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідку N 9/3-1164 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.01.2023, за посадою на день звільнення (а.с.55 зв.).

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.11.2023 у справі N 340/8783/23 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії з 01.11.2023 ОСОБА_1 на підставі вказаної довідки. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01.02.2023 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту з питань виконання покарань про розмір грошового забезпечення від 13.06.2023 N 9/3-1164 з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком (а.с.55-58).

На виконання вказаного рішення суду 01.06.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023, основний розмір пенсії визначено у сумі 8566,43 грн. При цьому, припинено виплату щомісячної доплату у розмірі 2000,00 грн, а також зниженено відсоток відповідних сум грошового забезпечення для обчислення пенсії з 83 до 70 відсотків (а.с. 60).

16.06.2024 позивачем було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області заяву про перерахунок пенсії із розрахунку 83 відсотків сум грошового забезпечення замість 70 відсотків та поновлення виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн (а.с. 15-18).

Листом від 25.06.2024 вих. № 6195-6223/М-03/8-1100/24 відповідач повідомив позивачу, що після перерахунку пенсії на підставі рішення суду збільшення основного розміру пенсії склало 2448,21 грн, тобто перевищило 2000,00 грн, тому підстав для виплати щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови № 713 немає. Здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 83 відсотків відповідних сум грошового забезпечення та здійснення виплати пенсії в цьому розмірі з 01.02.2023 із урахуванням раніше виплачених сум є безпідставною, оскільки згідно діючої редакції Закону №2262 максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 18 зв. - 19).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає настуне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Правові та організаційні засади пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, регулюються Законом № 2262-ХІІ.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 (далі - Постанова № 704) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Вказана постанова набрала чинності 01.03.2018 та у зв'язку з цим у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - постанова №103), пунктом 1 якої постановив перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Як встановлено судом вище, позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023. При цьому основний розмір пенсії обчислений відповідно до пункту "а" статті 13 Закону №2262-ХІІ із застосуванням максимального відсотку розрахунку пенсії за вислугу років, передбаченого цим Законом, в редакції, чинній на момент проведення перерахунку.

У даному разі максимальний відсоток розрахунку пенсії за вислугу років, відповідачем обчислений відповідно до статті 13 Закону №2262, згідно якої він не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Зазначена норма введена Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VІІ від 27.03.2014, який набрав чинності 01.04.2014, тобто після призначення пенсії позивачеві.

На момент призначення пенсії позивачеві, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ, не повинен був перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення і саме з урахуванням цього відсотка позивачеві призначена пенсія за вислугу років.

Тобто, внаслідок дії Закону №1166-VІІ рівень фінансового забезпечення пенсіонерів, яким призначена пенсія відповідно до Закону №2262-ХІІ, в частині визначення максимального відсотку розрахунку пенсії за вислугу років, погіршився.

Разом з цим, стаття 13 Закону №2262-ХІІ врегульовує порядок призначення пенсій, а не її перерахунок. Слова "призначення" та "перерахунок" не є тотожними і відповідно носять різний зміст. Зокрема, під "призначенням" в Закону №2262-ХІІ необхідно розуміти первинні дії органів Пенсійного фонду України щодо соціально-фінансового забезпечення особи, яка вийшла на пенсію, тоді як, під "перерахунком" необхідно розуміти вторинні дії органів Пенсійного фонду України щодо поліпшення соціально-фінансового забезпечення особи. Призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення.

При цьому, враховуючи соціальну спрямованість держави, базові гарантії позивача при призначенні пенсії не можуть бути звужені в подальшому, при здійсненні перерахунку пенсії. Зазначене твердження, обґрунтоване положеннями статті 22 Конституції України відповідно до якої, закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані та при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян, як і під час проходження служби, так і після її закінчення, зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто, комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Окремо, слід зазначити, що застосований відповідачем підхід до перерахунку пенсії позивачеві, суперечить такому обов'язковому елементу верховенства права, як юридична визначеність, оскільки відповідачем, через п'ять років, змінено базові гарантії позивача у вигляді максимального розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ, шляхом зменшення процентної ставки до 70 відповідних сум грошового забезпечення.

За таких обставин, суд вважає, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі Постанови №103 максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового забезпечення, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18, яку постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 залишено без змін.

Вказаним судовим рішенням визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 83% до 70% сум грошового забезпечення, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії відповідачу відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 83% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Верховним судом зазначено, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом №2262-ХІІ, при здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Постанови КМУ № 704 відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103, а тому відповідно до частини третьої статті 291 КАС України суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи при ухваленні цього рішення.

Враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023, виходячи із 83% сум грошового забезпечення, на підставі довідки Департаменту з питань виконання покарань про розмір грошового забезпечення від 13.06.2023 року №9/3-1164.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на правові позиції, викладені у постановах Верховного Суду від 08.09.2021 у справі № 340/3185/19 та від 21.12.2021 у справі №580/5962/20.

В обох справах предметом судового дослідження були питання правомірності відмов Головних управлінь Пенсійного фонду України у перерахунку та виплату пенсії, обчисленої відповідно постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», виходячи з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури без обмежень її максимального розміру відповідно до наданих довідок органами прокуратури.

Водночас предметом дослідження у даній справі є питання правомірності зменшення пенсійним органом відсотку грошового забезпечення особи для визначення розміру пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” після її перерахунку на виконання рішення суду

Отже, вказані постанови не є релевантними до правовідносин сторін у даній справі як за складом учасників, предметом позову, так і фактичими обставинами.

З огляду на наведене, порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії 01.02.2023, виходячи із 83% сум грошового забезпечення, на підставі довідки Департаменту з питань виконання покарань про розмір грошового забезпечення від 13.06.2023 №9/3-1164, з урахуванням виплачених сум пенсії.

Що стосується припинення виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», суд зазначає наступне.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На реалізацію частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту 1 цього Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Водночас з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України 14 липня 2021 р. ухвалив постанову № 713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше, ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Таким чином, внаслідок ухвалення Постанови №713 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено з 01.07.2021 щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 за умови збільшення розміру пенсії після такого перегляду (перерахунку) більше, ніж на 2000,00 гривень. У випадку збільшення розміру пенсії під час її перегляду (перерахування) на суму меншу 2000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Кабінетом Міністрів України постанови N 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії згідно з абзацом третім пункту 1 постанови N 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону N 2262-XII, якщо такий перерахунок обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом N2262-XII на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови N 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

У той же час перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Таким чином, після проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Департаменту з питань виконання покарань про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 13.06.2023 №9/3-1164 станом на 01.01.2023, яка виготовлена у зв'язку зі збільшенням як основних, так і додаткових складових грошового забезпечення, з розрахунку 70% грошового забезпечення у позивача основний розмір пенсії збільшився з 6211,71 грн. до 8566,43 грн., тобто більше, ніж на 2000,00 грн, а загальний розмір пенсії становить 9548,32 грн.

Якщо ж здійснити розрахунок основний розмір пенсії виходячи із 83% сум грошового забезпечення (відсотку розрахунку пенсії за вислугу років на дату призначення пенсії), то основний розмір пенсії становитиме 10157,34 грн (12237,76 х 0,83), а тому така обставина виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону N 2262-XII.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.11.2023 у справі N 340/8783/24 встановлено, що у спірних відносинах грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2023 збільшилось внаслідок зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, і у позивача виникло право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262 та статті 9 Закону №2011.

Водночас судом було захищено право позивача на перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії станом на 01.01.2023, які обумовлені підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" N 2710-IX.

Суд зазначає, що на відміну від перерахунку пенсії з 01.04.2019, який був проведений з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018 (врахування додаткових складових грошового забезпечення під час перерахунку пенсії, а не зміна їх розміру), перерахунок пенсії з 01.02.2023 був проведений саме у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач не має права на призначення щомісячної доплати, передбаченої Постановою N 713, оскільки станом на момент призначення та нарахування пенсії диспропорція в її розмірах була відсутня.

Судом також враховано, що у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 у справі N 420/2473/22, на яку посилається представник позивача, обставини справи стосувались проведеного перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 2019 рік (з усіма складовими грошового забезпечення), оскільки у 2018 році перерахунок пенсії був проведений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 103 лише із трьох складових грошового забезпечення).

Тому, суд у вказаній постанові зробив висновок, що скільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.01.2022 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

Оцінюючи у цьому контексті правомірність дій відповідача, суд зауважує, що у даному випадку фактичні обставини справи є відмінними, адже пенсія позивачу перераховувалася не з метою усунення порушеного права позивача на належний йому розмір пенсії, а у зв'язку із зміною (збільшенням) розміру складових грошового забезпечення станом на 01.01.2023 через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023.

Відтак, суд вважає, що правові підстави для встановлення позивачу з 01.06.2024 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн. відповідно до постанови №713, відсутні.

Доводи відповідача про пропущення строку звернення до суду з позовом суд відхиляє, оскільки цей позов поданий у межах строку, установленого частиною 2 статті 122 КАС України, - протягом 6 місяців від дня, коли позивач дізнався про порушення своїх прав, отримавши лист відповідача листом від 25.06.2024 вих. № 6195-6223/М-03/8-1100/24 ( а.с.18 зв - 19).

Стосовно позбавлення відповідача з квітня 2021 року управління функції фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року №1279 "Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги", якою внесені зміни до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 №1596 (надалі - Порядок №1596), суд зазначає наступне.

Порядок №1596 визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам у готівковій формі за зазначеним у заяві місцем їх фактичного проживання в межах України організаціями, що згідно із законодавством мають право здійснювати виплату і доставку пенсій та грошової допомоги.

Пунктом 2 вказаного Порядку надано визначення терміну «уповноважений орган», під яким розуміється головне управління Пенсійного фонду України в області, м. Києві, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення місцевої держадміністрації, виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, центр з нарахування та здійснення соціальних виплат.

Для здійснення виплати одержувачам пенсій, грошової допомоги уповноваженими органами в порядку, передбаченому Законом України “Про публічні закупівлі”, укладаються з уповноваженими організаціями договори про виплату та доставку пенсій, грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України. Договори укладаються між уповноваженою організацією та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад або центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат; уповноваженою організацією та Пенсійним фондом України і головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві (пункт 4 Порядку №1596).

Уповноважений орган, який проводить нарахування пенсії, грошової допомоги, під час призначення, а також працівник виплатного об'єкта під час першої виплати повідомляють одержувачу про дату виплати пенсії, грошової допомоги ( пункт 6 Порядку №1596).

Відповідно до пунктів 9-10 Порядку №1596 виплата і доставка пенсій, грошової допомоги здійснюється за відомостями на виплату пенсій, грошової допомоги. Протягом виплатного періоду уповноваженій організації можуть надаватися додаткові відомості/списки для виплати пенсій, грошової допомоги, які нараховуються вперше, або в разі їх перерахунку за минулий період чи невиплати у попередньому виплатному періоді.

Абзацом другим пункту 14 Порядку №1596 передбачено, що для забезпечення своєчасної виплати пенсій, грошової допомоги уповноважений орган перераховує кошти уповноваженій організації на її поточні рахунки із спеціальним режимом використання за два робочих дні до початку виплатного періоду та протягом виплатного періоду - не пізніше ніж за два робочих дні до встановленої дати виплати, а для виплати допомоги на поховання - за два робочих дні до початку виплатного періоду та забезпечує авансування необхідних коштів протягом місяця, що обумовлюється договором.

З системного аналізу вказаних норм судом встановлено, що обов'язок призначення (перерахунку) та виплати пенсій покладено на Головні управління Пенсійного фонду. Водночас механізм таких виплат передбачає перерахунок коштів Головним управлінням уповноваженій організації на її поточні рахунки із спеціальним режимом використання шляхом централізованого перерахування коштів для виплати пенсій за відомостями/списками, обов'язок складання та подання яких, покладено на уповноважений орган, яким виступає відповідне Головне управління Пенсійного фонду України. До того ж даний спір стосується перерахунку пенсії позивача, а не її фінансування.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та вважає, що порушені права позивача підлягають захисту шляхом часткового задоволення позову.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина 3 статті 139 КАС України).

Оскільки позов задоволено частково, суд стягує на користь позивача судовий збір у сумі 1211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023, виходячи із 83% сум грошового забезпечення, на підставі довідки Департаменту з питань виконання покарань про розмір грошового забезпечення від 13.06.2023 року №9/3-1164.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 01.02.2023, виходячи із з 83% сум грошового забезпечення, на підставі довідки Департаменту з питань виконання покарань про розмір грошового забезпечення від 13.06.2023 №9/3-1164, з урахуванням виплачених сум пенсії.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ: 20632802, вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять ) грн 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 29 липня 2024 року.

Повне найменування учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) ;

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ: 20632802, вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009).

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК