29 липня 2024 року Справа № 280/4158/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головнеуправління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява (з урахуванням уточненої) ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якій позивач росить суд:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням пункту 4 (в редакції від 30.08.2017 року), п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” із зазначенням розміру грошового забезпечення (посадового окладу за посадою “начальник зв'язку 1 радіотехнічного забезпечення -старший повітряний радист 175 військово-транспортиого авіаполку авіагрупи (військово-транспортної)”, оклад- за військовим званням “майор”, відсоткової надбавки за вислугу років -50% посадового окладу з урахуванням оклад)' за військовим званням, а також з урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за класну кваліфікацію 1 клас - 5% з урахуванням оклад)' за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавки за таємність - 15% з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби - 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років та премії- 35% посадового окладу), обчисленого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, а саме: встановленого встановленого Законом України від 15.12.2020 № 1082-ІХ “Про Державний бюджет України на 2021 рік” станом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, починаючи з 01.01.2021, та встановленого Законом України від 02.12.2021 № 1928-ІХ “Про Державний бюджет України на 2022 рік” станом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, починаючи з 01.012022 та встановленого Законом України від 02.12.2022 № 1928-ІХ “Про Державний бюджет України на 2023 рік” станом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, починаючи з 01.01.2023;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням пункту 4 (в редакції від 30.08.2017 року), п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” із зазначенням розміру грошового забезпечення (посадового окладу за посадою “начальник зв'язку І радіотехнічного забезпечення -старший повітряний радист 175 військово-транспортного авіаполку авіагрупи (військово-транспортної)”, окладу за військовим званням “майор”, відсоткової надбавки за вислугу років -50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням, а також з урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за класну кваліфікацію 1 клас - 5% з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавки за таємність - 15% з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислуг)' років, надбавки за особливості проходження служби - 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років та премії- 35% посадового окладу), обчисленого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, а саме: встановленого встановленого Законом України від 15.12.2020 № 1082-ІХ “Про Державний бюджет України на 2021 рік” станом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, починаючи з 01.01.2021, та встановленого Законом України від 02.12.2021 № 1928-1Х “Про Державний бюджет України на 2022 рік” станом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, починаючи з 01.01.2022 та встановленого Законом України від 02.12.2022 № 1928-ІХ “Про Державний бюджет України на 2023 рік” станом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, починаючи з 01.01.2023.
Ухвалою суду від 28.05.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачаГоловне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні), протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву, третій особі пояснення щодо суті спору.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявоювякій просив підготувати танаправити доГоловного управління Пенсійного фонду України Запорізькій області довідку із зазначенням розміругрошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а такожз урахуваннямвідомостей про розміри щомісячних додаткових видівгрошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), обчисленого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарногороку,а саме: - встановленого Законом№1928 «Про державний бюджет на 2022 рік» станом на 01.01.2022врозмірі 2481 гривень на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розмірупенсії,починаючи з 01.01.2022 року; - встановленого Законом України від "Про державний бюджет на 2023 рік" від 03.11.2022 №2710-ІХ встановлено прожитковий мінімум в розмірі 2589 гривень на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, починаючи з 01.01.2023 року. Однак, листом від 26.04.2024 позивача повідомлено про те, що підстав для видачі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, немає. Вважає відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 неправомірною. Тому просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Від третьої особи до суду надійшли пояснення щодо суті спору. У поясненнях, зокрема, зазначено про те, що вимога видати довідку про грошове забезпечення з включенням інших видів, ніж ті, які виплачувалися діючим військовослужбовцям на момент виникнення права на перерахунок, є протиправною. Просить відмовити позивачу задоволені позовних вимог.
Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому заперечуючи проти задоволення позову представником вказано про те, щоМатеріали справи не містять жодного доказу того, що протягом 2021 року військовослужбовцям за посадою, прирівняною до тієї, яку обіймав позивач до звільнення з військової служби, виплачувалась надбавка за особливості проходження військової служби та премія у інших розмірах, ніж ті, які визначені відповідачем у довідці. Разом з тим, жодним нормативно-правовим актом не передбачений обов'язок відповідача визначати розмір такої надбавки та премії у інших розмірах ніж ті, що виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Крім того, Кабінетом Міністрів України внесено зміни щодо визначення посадових окладів військовослужбовців, зокрема, Постановою Кабінету Міністрів «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету МіністрівУкраїни від 30 серпня 2017 р. № 704» від 12.05.2023 № 481. Пунктом 2 вищезазначеної постанови внесено зміни до пункту 4 Постанови №704, а саме абзац перший викладено у наступній редакції: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1 762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1, 12, 13 і 14». Таким чином зазначає, що вимоги щодо визнання дій ІНФОРМАЦІЯ_3 протиправними недоведені Позивачем та безпідставні, а дії ІНФОРМАЦІЯ_3 були законними.
Відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступні обставини.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач звернувсядовідповідача із заявою,вякій просив підготовити та направити до Головного управління Пенсійного фондуУкраїни в Запорізькій області довідки про грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсії з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно до пункту 1 Примітки Додатку 1 та пункту 1 Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету МіністрівУкраїнивід 30 серпня 2017 року№704 «Про грошовезабезпеченнявійськовослужбовців, рядового і начальницького складу та деяких іншихосіб» з зазначенням розміру грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та інших додаткових видівгрошового забезпеченняобчисленогошляхом множення розміру прожиткового мінімумудля вищезазначенихосіб встановленого законом на 01січня календарного року, в тому числі встановленого Законами України «Про Державний бюджет України» на 2021-2023 роки.
Листом від 06.12.2023 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив, що надання довідок про розмір грошового забезпечення з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб обчисленого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб можливе лише за запитом ГУ ПФУ або за рішенням суду.
Позивач, не погодившись з такими діями відповідача та з вимогою вчинити певні дії, звернувся до суду із вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 КонституціїУкраїнивстановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі,вмежах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законамиУкраїни.
Відповіднодочастини п'ятої статті 17 КонституціїУкраїнидержава забезпечує соціальний захист громадянУкраїни,які перебувають на службі у Збройних СилахУкраїнитавінших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійногозабезпеченнягромадянУкраїниіз числа осіб, які перебували на військовій службі є ЗаконУкраїни"Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільненихзвійськової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІвід01.01.1992 (Закон -№2262-ХІІ).
Статтею 9 Закону №2011-ХІІ визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші видизабезпечення вобсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Доскладугрошового забезпеченнявходять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові видигрошового забезпечення(підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові видигрошового забезпечення.
Грошовезабезпеченнявизначається залежновідпосади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошовезабезпеченняпідлягає індексації відповіднодозакону.
За змістом частини третьої статті 43 Закону№2262-XIIпенсіїособам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюютьсязрозміругрошового забезпечення,враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові видигрошового забезпечення(надбавки, доплати, підвищення) та преміїврозмірах, установлених законодавством,зякого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, адо 1січня 2011року- страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому КабінетомМіністрів України.
Наведена норма безпосередньо визначає складовігрошового забезпеченнядляобчисленняпенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожнезяких є конкретним цифровим вираженням розміру складовихгрошового забезпечення(постанова Верховного Судувід12.11.2019 у справі №826/3858/18).
Водночас, питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону, згідно частин1,2,4якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введеннямвдію цього Закону проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищенняпенсії,то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяцівздня подання додаткових документів і не раніше, ніжздня введеннявдію цього Закону.
Відповідно вимог частини4статті 63 Закону№2262-XII усі призначені за цим Закономпенсіїпідлягають перерахунку у зв'язкузпідвищеннямгрошового забезпеченнявідповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КабінетомМіністрів України.У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповіднодоЗаконуУкраїни"Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільненихзвійськової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановоюКабінету Міністрів України від13 лютого 2008року №45 (далі - Порядок№45).
Пунктом1Порядку №45 визначено, щопенсії,призначені відповіднодоЗакону №2262-ХІІ, у зв'язкузпідвищеннямгрошового забезпеченнявідповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах таврозмірах, передбачених КабінетомМіністрів України.
Частиною четвертою статті 9 ЗаконуУкраїни№2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що грошовезабезпеченнявійськовослужбовцям виплачується у розмірах, що встановлюються КабінетомМіністрів України.
Тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовцівзчисла осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу встановлено Постановою №704.
Пунктом 2Постанови№704 передбачено, що грошовезабезпеченнявійськовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складаєтьсязпосадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видівгрошового забезпечення.
Додатком1 до Постанови№704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовцівзчисла осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом4 постанови№704 (впервиннійредакціїна дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на1січня календарногороку(але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на1січня календарногороку), на відповідний тарифний коефіцієнт згідноздодатками1,12, 13,14.
21 лютого 2018рокуКабінетМіністрів Україниухвалив Постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненізвійськової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 6 якої внесено змінидопостановКабінету Міністрів України,що додаються. Зокрема, у постанові №704 пункт4викладеновтакійредакції: "4.Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на1січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідноздодатками1,12, 13 і14".
Також суд зазначає, що постановоюКабінету Міністрів від12.05.2023№481 внесено змінидо пункту 4 Постанови№704, та викладено його у новійредакції: 4.Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячизрозміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідноздодатками1,12, 13 і14.
Водночас, вказані зміни набули чинностіз20.05.2023, отже, на момент спірних правовідносин підлягала застосуванню редакціяпункту 4 Постанови№704, яка передбачала, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на1січня календарногороку.
Аналіз наведених вище норм дає підстави для висновку, що підставою для проведення перерахункупенсіїособам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одногозвидівгрошового забезпеченнявідповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видівгрошового забезпечення,проведеного на підставі рішенняКабінету Міністрів України,позаяк саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміригрошового забезпеченнядля такого перерахунку. Перерахунокпенсіїздійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходженнявідуповноваженого органу,зякого пенсіонер звільнився зі служби, відповідноїдовідкита виключноз урахуваннямтих складовихгрошового забезпечення,які вказані у такій довідці.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного судувід29.01.2021 у справі 826/6453/18 визнано протиправним та скасованоп.6постанови Кабінету Міністрів України від21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненізвійськової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Отже, після ухваленняпостановиШостого апеляційного адміністративного судувід29.01.2020 у справі 826/6453/18,п.4 Постанови№704 передбачав, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на1січня календарногороку(але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на1січня календарногороку), на відповідний тарифний коефіцієнт згідноздодатками1,12, 13,14.
Між тим, згідноп.3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" ЗаконуУкраїни"Про внесення зміндодеяких законодавчих актівУкраїни", який набрав чинність 01.01.2017,встановлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Таким чином,розмірпосадового окладу та окладу за військовим званням має обраховуватисьзвикористанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на1січня відповідного календарногороку,а не розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018, так як застосування останнього передбачалось скасованими положеннямиПостанови№103.
Також слід враховувати правовий висновок Верховного Суду, за змістом якого суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законамУкраїни,незалежновідтого, чи оскаржувались такі активсудовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи. Тобто, згіднозправовою позицією Верховного Суду такі правові акти (зокрема підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від12 березня 2019рокуу справі №913/204/18 тавід10 березня 2020рокуу справі №160/1088/19), а тому у даній справі основним є з'ясування того, чи не суперечили нормипостановиУряду правовим актам вищої юридичної сили.
Визначаючись щодо питання про те, чи виникло у позивача право на оформлення оновленоїдовідкипророзмір грошового забезпеченнястаном на 2022 та 2023 роки, слід враховувати правові висновки Верховного Судузцього приводу, що викладені у постановівід12 вересня 2022рокуу справі №500/1813/21.
У вказаній постанові, Верховний Суд дійшов висновку, щоз01.01.2020 положенняпункту 4 постанови № 704 вчастині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згіднозпостановою№ 704прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на1січня 2018рокуне відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати,грошового забезпеченняпрацівників державних органів;
Через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на1січня календарногороку,зокрема, згідно із Законом№1082-IX, у осібзчисла військовослужбовців виникло право на отриманнядовідкипро розміригрошового забезпеченнядля перерахункупенсіїза формою, що передбачена додатком 2доПорядку№45,з урахуваннямоновлених даних пророзмірпосадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосуванняпункту 4 постанови № 704із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на1січня календарногороку(через його збільшення на відповідний рік).
Встановлене положеннямипункту3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону№1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згіднозпостановою№ 704жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на1січня календарногороку. Розмірмінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосованийзіншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
Суд звертає увагу, що відповідачем станом на час розгляду справи не надано доказів видачі на ім'я позивача довідок пророзмір грошового забезпеченнядля перерахункупенсіїстаном на 01.01.2022рокута на 01.01.2023року.
Тому, суд приходитьдовисновку, що відповідач, відмовляючи у наданні позивачу довідок пророзмір грошового забезпеченнястаном на 01.01.2022 та 01.01.2023 відповіднодовимог статей 43 і 63 Закону№2262-ХІІ, положеньпостанови № 704,із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 та 01.01.2023 відповідно, на відповідний тарифний коефіцієнт згідноздодатками1,12, 13,14 до постанови № 704,для проведення перерахунку основного розміру йогопенсії з01.02.2022 та 01.02.2023 (зпершого числа місяця, що йде за місяцем,вякому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розмірупенсії), діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законамиУкраїни.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Судувід02.08.2022 по справі №440/6017/21, №120/8603/21-авід31.08.2022, №500/1813/21 та інших.
Суд зазначає, що при обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходитьзпринципу верховенства права щодо гарантування цього права ст.1Протоколу№ 1 доЄвропейської Конвенціїзправ людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячизпринципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
З урахуваннямзазначеного, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача підготувати і надатидоГоловного управління Пенсійного фондуУкраїни в Запорізькій області оновлені довідки пророзмір грошового забезпечення позивача відповіднодовимог статей 43 і 63 ЗаконуУкраїни від09.04.1992№2262-XII "Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільненихзвійськової служби, та деяких інших осіб", положеньпостанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017№704 "Про грошовезабезпеченнявійськовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідноздодатками 1,12, 13,14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видівгрошового забезпечення(надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру йогопенсії з 01.02.2022 та встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідноздодатками 1,12, 13,14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видівгрошового забезпечення(надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру йогопенсії з 01.02.2023.
Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідачавиготовитидовідку із вказівкою на конкретні види та розміри основних і додаткових видівгрошового забезпечення,то у задоволенні позовувцій частині необхідно відмовити, оскільки обрахунок і вказівка конкретних сумгрошового забезпеченняналежитьдодискреційних повноважень відповідача.
Суд вважає, що саме такий спосіб захисту порушеного права позивача є належним та достатнімвданому випадку.
Стосовно доводів третьої особи щодо пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду з даною позовною заявою, суд зауважує наступне.
З матеріалів справи встановлено, що позивач дізнався про порушення свого права з листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.04.2024, позов поданодосуду 07.05.2024 (через підсистему «Електронний суд»), отже передбачений статтею 122 КАС України строк зверненнядосуду не пропущений.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі статтею 77 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Щодо правової допомоги, суд зазначає наступне.
Частинами першою та другою статті 16 КАСУкраїнивстановлено, що учасники справи мають право користуватися правничою допомогою.
Представництвовсуді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Відповіднодовимог статті 134 КАСУкраїни витрати, пов'язанізправничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разомзіншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмірвитрат на правничу допомогу адвоката,втому числі гонорару адвоката за представництвовсуді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовкудоїї розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згіднозумовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2)розмірсуми, що підлягає сплатівпорядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згіднозумовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу тазметою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмірвитрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони,втому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересомдосправи.
У разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшитирозмірвитрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Аналіз наведених положень процесуального законодавства дає підстави для висновку про те, що документально підтверджені судові витрати на правничу допомогу адвоката підлягають компенсації стороні, яка не є суб'єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
При цьому, суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалене судове рішення, всі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, щорозміргонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, враховуючи такі критерії, як складність справи, витрачений адвокатом час, значення спору для сторони тощо.
При визначенні суми компенсації витрат, понесених на правничу допомогу, необхідно досліджувати на підставі належних та допустимих доказів обсяг фактично наданих адвокатом послуг і виконаних робіт, кількість витраченого часу,розміргонорару, співмірність послуг категоріям складності справи, витраченого адвокатом часу, об'єму наданих послуг, ціни позову та (або) значенню справи.
Відповіднодопрактики Європейського судузправ людини, про що, зокрема, зазначено у рішеннях від 26.02.2015 у справі Баришевський протиУкраїни, від 10.12.2009 у справі Гімайдуліна і інших протиУкраїни, від12.10.2006 у справі Двойних протиУкраїни, від 30.03.2004 у справі Меріт протиУкраїни заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхрозміробґрунтованим.
Судом встановлено, що позивачем з метою отримання правничої допомоги 17.02.2020 укладено договір №23/1 про надання правової допомогизадвокатом ОСОБА_2 ,предметом якого є надання правничої допомоги.
Згідно акту прийому-передачі від 25.04.2024 адвокатом надано наступні послуги:
складання адміністративного позову до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Квитанцією № 1 від 25.04.2024 підтверджується оплата послуг за договором № 23/1 від 17.02.2020 у сумі 5000 грн.
Суд зауважує, що у постановах Верховного Суду усправі№905/1795/18 та у справі№922/2685/19 визначено, що суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості, пропорційності та верховенством права, встановить, щорозміргонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівняннізринковими цінами адвокатських послуг.
Дослідивши подані докази суд доходить висновку щоз урахуваннямчасу, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (послуг), характеру спору у справі, часткове задоволення позовних вимог,розмірвитрат на правничу допомогу, який підлягає відшкодуванню позивачу у співмірностідонаданих послуг становить 2500,00 грн.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАСУкраїни,суд,
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017№704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12, 13,14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2022 та встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12, 13,14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до вимог статей 43 і 63 ЗаконуУкраїни від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12, 13,14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з01.02.2022 та встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12, 13,14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017,а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок) та витрати на правничу допомогу у розмірі 2500 (дві тисячі п'ятсот) грн.00коп. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 29.07.2024.
Суддя А.В. Сіпака