29 липня 2024 року о/об 09 год. 30 хв.Справа № 280/5400/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, буд.7, м.Житомир, Житомирська область, 10003; код ЄДРПОУ 13559341)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Житомирській області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про перегляд рішення про відмову у призначенні пенсії від 30.04.2024 за №083950021421 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком №1 період роботи з 13.07.1999 по 25.07.2000, та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 за №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» згідно із Рішенням Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 з 21.01.2024.
У позовній заяві зазначено: «… 22.04.2024 ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернулась за призначенням пенсії за віком відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»(далі - Закон №1788) в редакції згідно із Рішенням Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23.01.2020, оскільки досягла відповідного пенсійного віку та мала необхідний загальний та пільговий стаж. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - Відповідач) від 30.04.2024 №083950021421 у призначенні пенсії Позивачу було відмовлено у зв'язку із недосягненням пенсійного віку, зараховано 19 років 9 місяців 20 днів страхового стажу, а з урахуванням додаткових років за Списком №1 - 29 років 8 місяців 20 днів, 10 років 11 місяців 19 днів пільгового стажу за Списком № 1. Разом із цим, рішення Головного управління ПФУ в Житомирській області від 30.04.2024 № 083950021421 не містило мотивів відмови у зарахуванні до пільгового стажу періоду перебування ОСОБА_1 у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.01.2010 по 23.01.2013, у зв'язку із чим Відповідачу та ГУ ПФУ в Запорізькій області було направлено адвокатські запити для отримання інформації щодо зарахування пільгового стажу за списком №1. Листом від 16.05.2024 №0800-0209-8/41796 ГУ ПФУ в Запорізькій області повідомило, що Управлінням направлено запит до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перегляду розрахунку пільгового стажу ОСОБА_1 . Листом від 04.06.2024 №0800-0209-8/46987 ГУ ПФУ в Запорізькій області повідомило, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області переглянуто розрахунок пільгового стажу та рішення про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 Пільговий стаж по Списку №1 з урахуванням відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (з 30.03.2010 - 23.01.2013) склав 12 років 9 місяців 1 день. Із змісту Рішення про перегляд рішення про відмову у призначенні пенсії від 30.04.2024 №083950021421 вбачається, що у призначенні пенсії Позивачу відмовлено у зв'язку із недосягненням 50-річного віку, а також відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу за списком №1 періоду роботи з 13.07.1999 по 25.07.2000, оскільки вони не покриваються п'ятирічною дією наказу про результати атестації робочих місць. Позивач вважає рішення про перегляд рішення про відмову у призначенні пенсії від 30.04.2024 №083950021421 таким, що суперечить чинному законодавству, та не відповідає критеріям правомірності дій і рішення суб'єкта владних повноважень, визначеним ч.2 ст.2 КАС України, а тому є протиправним та у судовому порядку підлягає скасуванню із зобов'язанням призначити Позивачу пенсію, з наступних підстав. Рішенням Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 було визнано неконституційними положення статті 13 Закону № 1788-XII, зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII та пунктом 3 цього рішення вирішено, що застосуванню підлягає стаття 13 Закону N 1788-XII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаній нормі, в наступній редакції: «На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах». Позивач народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується її паспортом НОМЕР_2 . За призначенням пенсії Позивач звернулась 22.04.2024 у віці 45 років 3 місяці 2 дні, що підтверджується відповідною заявою та рішенням від 30.04.2024 №083950021421. Загальний стаж Позивача визнається Відповідачем у розмірі 19 років 9 місяців 19 днів, з урахуванням додаткових років за Списком №1 - 31 рік 8 місяців 20 днів, про що вказано у рішенні від 30.04.2024 №083950021421. Пільговий стаж за Списком №1 Позивач здобула за період роботи з 06.07.1998 по 23.10.1998, з 19.01.1999 по 11.09.2001, з 19.11.2004 по 20.07.2015, з 11.09.2015 по 27.04.2016, що підтверджується довідкою ПрАТ «Український графіт» від 01.04.2024 №13/88. Пільговий стаж Позивача за Списком №1 визнається Відповідачем у розмірі 12 років 9 місяців 1 день, про що вказано у рішенні про перегляд від 30.04.2024 №083950021421, тобто стаж достатній для призначення пенсії на пільгових умовах. Водночас, із змісту рішення від 30.04.2024 №083950021421 вбачається, що у призначенні Позивачу пенсії Відповідач відмовив по причині недосягнення нею пенсійного віку, передбаченого ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України №1058). Мотиви Відповідача суперечать нормам чинного законодавства та висновкам Конституційного Суду України, викладеним у Рішенні від 23.01.2020 №1-р/2020, які відповідно до ст.69 Закону України «Про Конституційний Суд України» є рівною мірою обов'язковими до виконання. … Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 у справі №520/15025/16-а (провадження №11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи, а саме: застосуванню підлягають норми Закону №1788-ХІІз урахуванням Рішення №1-р/2020, а не Закону №1058-ІV. Тому відмова Відповідача у призначенні Позивачу, яка на момент звернення досягла 47-річного віку та мала необхідний загальний та пільговий стаж роботи, пенсії за віком на пільгових умовах із посиланням на недосягнення нею пенсійного віку, передбаченого ст.114 Закону №1058-ІV, є протиправною. … Крім того, Відповідачем порушено право Позивача на зарахування пільгового стажу. Так, до пільгового стажу Позивача не враховано період її роботи з 13.07.1999 по 25.07.2000, оскільки в цей період на підприємстві ПрАТ «Український графіт» не було проведено атестацію робочих місць, що підтверджується змістом рішення про перегляд від 30.04.2024 №083950021421. Водночас, період роботи Позивача з 13.07.1999 по 25.07.2000 припадає на період перерви між п'ятирічною дією наказів про результати атестації робочого місця позивача від 13.07.1994 №288 та від 26.07.2000 №363. Проте така позиція пенсійного органу не відповідає чинному законодавству та суперечить релевантним правовим висновкам Верховного Суду. … Первинна атестація робочого місця Позивача на ПрАТ «Укрграфіт» була проведена згідно із наказом про атестацію робочих місць від 13.07.1994 №288. Наступна атестація робочого місця Позивача на ПрАТ «Укрграфіт» була проведена згідно із наказом про атестацію робочих місць від 26.07.2000 №363. Отже, із урахуванням вищенаведених правових висновків період роботи Позивача з 13.07.1999 по 25.07.2000 мав бути зарахований до її пільгового стажу за списком №1. Отже, Позивач, маючи необхідний загальний та пільговий стаж правомірно звернулась за призначенням пенсії із 45-річного віку, а Відповідач, відмовивши у її призначенні, порушив вимоги ч.2 ст.19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до п.14-6.2. Прикінцевих положень Закону 1058 тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, для осіб, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, у разі якщо звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, за умови що передбачений частиною першою статті 45 цього Закону строк звернення за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку. Оскільки Позивач проживає на території Запорізької міської територіальної громади, яка відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженому наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, відноситься до території, на якій ведуться (велися) бойові дії, тому пенсія їй мала бути призначена з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку - 21.01.2024. … У даному спорі єдиним правомірним видом поведінки пенсійного органу є призначення Позивачу пенсії. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Позивач 24.04.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон), яка опрацьовувалась за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги спеціалістів. На виконання постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.02.2021 за №339/35961, якою внесено зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 27 грудня 2005 року за №1566/11846, органи Пенсійного фонду України застосовують екстериторіальний принцип призначення та перерахунку пенсій. Принцип екстериторіальності передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсій та прийняття відповідних рішень структурними підрозділами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає пенсіонер. … Таким чином, після реєстрації заяви Позивача та сканування копій документів засобами програмного забезпечення Управлінням за принципом екстериторіальності розглянуто заяву Позивача та за результатами розгляду такої заяви прийнято рішення про перегляд рішення від 30.04.2024 №083950021421 про відмову у призначенні пенсії у зв'язку з недосягненням 50 річного віку. … Вік Позивача - 45 років. За результатами розгляду документів до страхового стажу Позивача зараховано всі періоди трудової діяльності. За доданими документами до пільгового стажу не зараховано період з 13.07.1999 по 25.07.2000, згідно листа Головного управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної адміністрації від 30.05.2007 № 06/1-52, оскільки до матеріалів пенсійної справи не долучено затверджений наказ по підприємству за узгодженням з місцевою державною експертизою умов праці, головним державним санітарним лікарем, відповідно автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, водного, залізничного, повітряного транспорту, об'єктів, що мають особливий режим роботи, та з вибором органом профспілкової організації і уповноваженим трудового колективу підприємства з питань охорони праці план-графік проведення атестації цих робочих місць у повному обсязі при поліпшенні фінансово-економічного стану підприємства, але не пізніше як через рік, за рахунок фонду охорони праці або інших коштів підприємства, що передбачено Порядком №442. Всі інші робочі місця, де сталися докорінні зміни умов і характеру праці, підлягають безумовній атестації у повному обсязі в термін, установлений зазначеним Порядком №442. До пільгового стажу не зараховано період часу перебування у відпустках збереження заробітної плати з 22.04.2004р. по 05.12.2004р., у 2008р. - 17 днів, у 2009р. - 37 днів, у 2013р. - 8 днів, у 2015р.- 3 днів, оскільки відсутня інформація, що відпустки без збереження заробітної плати пов'язані з виробничою необхідністю. За даними реєстру застрахованих осіб зараховано всі періоди трудової діяльності. Страховий стаж Позивача становить 19 років 09 місяців 19 днів. Страховий стаж з урахуванням додаткових років за Списком №1 становить 31 рік 08 місяців 20 днів. Пільговий стаж по Списку №1 становить 12 років 09 місяців 01 день. Згідно реєстру застрахованих осіб зараховано всі періоди трудової діяльності. Таким чином, підтверджений належними документами, страховий стаж з урахуванням додаткових років за Списком №1 відповідно до частини 3 статті 26 Закону становить 31 рік 8 місяців 20 днів, у тому числі, стаж з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, підтверджений в порядку визначеному законодавством становить 12 років 09 місяців 01 день. Позивач матиме право на пенсійну виплату з 21.01.2029. Враховуючи принцип екстериторіальності, розгляд заяви та наданих документів щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону, здійснено структурним підрозділом Управління та 30.04.2024 винесено рішення про перегляд рішення про відмову в призначенні пенсії №083950021421 про відмову у призначенні пенсії, у зв'язку з недосягненням 50 річного віку. Отже, дії Управління є правомірними та вмотивованими. …».
Відповідач проти позовної заяви заперечував.
Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - третя особа, ГУ ПФУ в Запорізькій області) подано до суду письмове пояснення, в якому зазначено: «… Заява позивача від 22.04.2024 про призначення пенсії за віком була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, за результатом якої прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) у зв'язку з відсутністю пенсійного віку. Нормативно-правове обґрунтування. Розглянувши заяву та надані документи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області встановлено, що страховий стаж позивача складає 29 років 08 місяців 20 днів. Пільговий стаж за Списком №1 складає 10 років 11 місяців 19 днів. На час звернення вік позивача становить 45 років 3 місяці 2 дні. … Таким чином, відповідач діяв правомірно у відповідності до діючого законодавства, оскільки права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно з Законом №1058-ІV у позивача не має у зв'язку з недосягненням пенсійного віку (50 років). …».
Третя особа заперечувала проти позовної заяви.
Ухвалою судді від 17.06.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
За матеріалами справи, позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За результатами розгляду заяви від 22.04.2024 щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідачем прийнято Рішення №083950021421 від 30.04.2024 про відмову у призначенні пенсії, в якому зазначено наступне, зокрема: «… Відмова у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 . Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 22.04.2024. Право на пенсію за віком на пільгових умовах мають право працівники, зайняті повний робочий день на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці визначений пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (Список №1) виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 і за наявності страхового стажу не менше 20 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 50 років - з 01 січня 1975 року, при наявності страхового стажу з 01 квітня 2024 - не менше 20 років у жінок. Працівникам, які не мають стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону: - жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.09.1993р. у тих випадках коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Крім того, при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, періоду роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці після 21 серпня 1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації робочих місць, що затверджується висновком Державної експертизи умов праці. У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної (впродовж 5 років) після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Вік заявника 45 років 3 місяці 2 дні. Страховий стаж особи становить 19 років 9 місяців 20 днів. Страховий стаж з урахуванням додаткових років за Списком №1 становить 29 років 8 місяців 20 днів. Пільговий стаж по Списку №1 - 10 років 11 місяців 19 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди трудової діяльності. За доданими документами до пільгового стажу зараховано всі періоди трудової діяльності. За даними реєстру застрахованих осіб зараховано всі періоди трудової діяльності. Заявник не працює з 03.10.2022. Дата з якої особа матиме право на пенсійну виплату з 21.01.2029 року при досягненні 50 - річного віку. Враховуючи вище викладене, гр. ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту 1 частини другої статті 114 Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у зв'язку з недосягненням 50 - річного віку. …».
Також, у Рішенні відповідача про перегляд Рішення про відмову у призначенні пенсії від 30.04.2024 за №083950021421 зазначено, зокрема: «… Відмова у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 . Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 22.04.2024. Пенсійний вік визначений пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) становить 50 років. … Вік заявника 45 років. Страховий стаж особи становить 19 років 9 місяців 19 днів. Страховий стаж з урахуванням додаткових років за Списком №1 становить 31 рік 8 місяців 20 днів. Пільговий стаж по Списку №1 - 12 років 9 місяців 1 день. Результати розгляду документів, доданих до заяви: - за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди трудової діяльності. За доданими документами до пільгового стажу не зараховано період з 13.07.1999 по 2507.2000, згідно листа Головного управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної адміністрації від 30.05.2007 №06/1-52, оскільки до матеріалів пенсійної справи не долучено затверджений наказ по підприємству за узгодженням з місцевою державною експертизою умов праці, головним державним санітарним лікарем, відповідно автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, водного, залізничного, повітряного транспорту, об'єктів, що мають особливий режим роботи, та з вибором органом профспілкової організації і уповноваженим трудового колективу підприємства з питань охорони праці план-графік проведення атестації цих робочих місць у повному обсязі при поліпшенні фінансово-економічного стану підприємства, але не пізніше як через рік, за рахунок фонду охорони праці або інших коштів підприємства, що передбачено Порядком №442. Всі інші робочі місця, де сталися докорінні зміни умов і характеру праці, підлягають безумовній атестації у повному обсязі в термін, установлений зазначеним Порядком №442. До пільгового стажу не зараховано період часу перебування у відпустках збереження заробітної плати з 22.04.2004р. по 05.12.2004р., у 2008р. - 17 днів, у 2009р. - 37 днів, у 2013р. - 8 днів, у 2015р. - 3 днів, оскільки відсутня інформація, що відпустки без збереження заробітної плати пов'язані з виробничою необхідністю. За даними реєстру застрахованих осіб зараховано всі періоди трудової діяльності. Заявник не працює з 03.10.2022. Дата з якої особа матиме право на пенсійну виплату з 21.01.2029 року при досягненні 50 - річного віку. Враховуючи вище викладене, гр. ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту 1 частини другої статті 114 Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у зв'язку з недосягненням 50 - річного віку. …».
У Трудовій книжці НОМЕР_3 зазначено про наступну трудову діяльність позивача, зокрема: з 19.01.1999 по 11.09.2001 робота машиністом крану у цеху механічної обробки електродів на ВАТ «Український графіт».
У Довідці про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 01.04.2024 за №13/88, виданої ПрАТ «Український графіт», зазначено: «… Видана ОСОБА_2 про те, що зазначена особа працювала повний робочий день на (в) ПрАТ «Укрграфіт» в виробництві вуглецевих матеріалів, мас і виробництв із них … і за період з 19.01.1999р. по 11.09.2001р. виконувала в цеху механічної обробки електродної продукції №5 пільговий характер робіт за професією, посадою машиніст крану (кранівник) що передбачена Списком 2 підстава Постанова Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994р. (розділ VІІІ підрозділ 8а код 2091000а-13790) …».
Судом досліджено всі документи наявні у даній адміністративній справі.
При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.
І. Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як зазначено у п.20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції; стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування; стосовно жінок, які працюють на вирощуванні, збиранні та післязбиральному обробленні тютюну, - про зайнятість на перелічених роботах протягом повного сезону. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.
Згідно з п.3 «Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого 18.11.2005 наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731 (надалі - «Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах»), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
За п.1 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці», затвердженого 01.08.1992 постановою Кабінету Міністрів України №442 (надалі - «Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці») (набрав чинності з 21.08.1992), атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах (п.2 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці»).
Відповідно до абз.1 п.4 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці» атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п'ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа.
Як зазначено в абз.2 п.4 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці», відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
У «Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» зазначено: «… 4.2.Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника. 4.3.У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. 4.4.Якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. 4.5.Якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось. …».
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 (Лист Міністерства соціальної політики України №22862/0/2-7/28 від 24.11.2017 щодо застосування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461).
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 по справі №520/15025/16-а (провадження №11-1207апп19) зазначила: «… 58.Отже, можна зробити висновок, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком №2, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-XII. Цей висновок є також застосовним і щодо осіб, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1. 59.При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці. 60.Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник. …».
Згідно з ч.3 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Як зазначено у ч.5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Судом вивчено приписи: «Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» та «Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затверджених 11.03.1994 постановою Кабінету Міністрів України №162; інших норм права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.
Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах, зарахування роботи до пільгового стажу.
Також, не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах, зарахування роботи до пільгового стажу, не належне оформлення/не оформлення документів для призначення працівникам пенсії за віком на пільгових умовах власником підприємства або уповноваженим ним органом.
Відповідачем не надано до суду доказів реалізації повноважень передбачених ч.3 ст.44, ч.5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо підтвердження або спростування інформації наведеної у документах, які були надані позивачем для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Однак, суд не вбачає за можливе зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до пільгового стажу з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком №1 період роботи з 13.07.1999 по 25.07.2000, оскільки у цей період, відповідно до Довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 01.04.2024 за №13/88, виданої ПрАТ «Український графіт», позивач працював на роботі з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком №2.
Позивачем не доведено, що період його роботи з 13.07.1999 по 25.07.2000 відноситься до робіт з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком №1.
ІІ. Конституційний Суду України у рішенні №1-р/2020 від 23.01.2020, зокрема, вирішив: «1. Визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти „б“-„г“ статті 54 Закону України „Про пенсійне забезпечення“ від 5 листопада 1991 року №1788-XII зі змінами, внесеними Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення“ від 2 березня 2015 року №213-VIII. 2. Стаття 13, частина друга статті 14, пункти „б“-„г“ статті 54 Закону України „Про пенсійне забезпечення“ від 5 листопада 1991 року №1788-XII зі змінами, внесеними Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення“ від 2 березня 2015 року №213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. 3. Застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти „б“-„г“ статті 54 Закону України „Про пенсійне забезпечення“ від 5 листопада 1991 року №1788-XII в редакції до внесення змін Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення“ від 2 березня 2015 року №213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: „На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. …»».
За ст.12 Закону України „Про пенсійне забезпечення“ право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Судом врахововано правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 03.11.2021 за результатами розгляду зразкової справи №360/3611/20 (провадження №11-209заі21).
На день звернення позивача за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах - 22.04.2024 відповідно до п.«а» ч.1 ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення“ на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За матеріалами справи, станом на 22.04.2024 позивач вже досяг 45 років і має стаж роботи за Списком №1 - 12 років 09 місяців 01 день та загальний страховий стаж 19 років 09 місяців 19 днів.
Суд вважає, що у відповідача були у наявності всі необхідні документи для прийняття рішення про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Таким чином, оскаржуване Рішенні відповідача про перегляд Рішення про відмову у призначенні пенсії від 30.04.2024 за №083950021421 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку. (…).
Згідно з п.14-6.2 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, для осіб, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, у разі якщо звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, за умови що передбачений частиною першою статті 45 цього Закону строк звернення за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсія призначається: за віком - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку; по інвалідності - з дня встановлення інвалідності; у зв'язку з втратою годувальника - з дня, що настає за днем смерті годувальника; за вислугу років - з дня, наступного за днем звільнення з роботи, яка дає право на таку пенсію, але не раніше 24 лютого 2022 року. Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії особам, зазначеним в абзаці першому цього підпункту, визначається з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, з якого призначено пенсію. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України формується у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. (…).
За «Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», затвердженого 22.12.2022 наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за №1668/39004, у період з 12.03.2022 по 31.12.2022 вся територія Запорізького району Запорізької області (у тому числі м.Запоріжжя) відносилась до території активних бойових дій, а у період з 01.01.2023 - вся територія Запорізького району Запорізької області (у тому числі м.Запоріжжя) відноситься до території можливих бойових дій.
Отже, пенсія за віком на пільгових умовах за Списком №1 позивачу має бути призначена з 21.01.2024.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача, відповідача та третьої особи частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки відповідачем у справі було ГУ ПФУ в Житомирській області, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 968 грн. 96 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, буд.7, м.Житомир, Житомирська область, 10003; код ЄДРПОУ 13559341), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про перегляд Рішення про відмову у призначенні пенсії від 30.04.2024 за №083950021421 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.«а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 за №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» згідно із Рішенням Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 з 21.01.2024.
В іншій частині позовної заяви відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, буд.7, м.Житомир, Житомирська область, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 968 грн. 96 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення виготовлено у повному обсязі 29.07.2024.
Суддя О.О. Прасов