Постанова від 18.07.2024 по справі 766/10887/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №766/10887/24

Пров. №3/766/6674/24

18.07.2024

Суддя Херсонського міського суду

Херсонської області:

Арчаков Д.В.

За участі:

секретаря судового засідання - Тицко Ю.О.

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1

розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли від Херсонського районного управління поліції ГУНП в Херсонській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Херсон, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,

за частиною першої статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП),

безпосередньо після закінчення судового розгляду виніс постанову про таке:

І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи

1. 08 липня 2024 року до Херсонського міського суду Херсонської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №115192 від 03 липня 2024 року, складений відносно ОСОБА_1 за частиною першою статті 184 КУпАП, в якому зазначено, що остання 30 червня 2024 року о 12 годині за адресою: АДРЕСА_1 ухилилася від виконання батьківських обов'язків щодо створення належних умов проживання відносно малолітнього сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме залишила без нагляду, внаслідок чого останній отримав хімічний опік обличчя.

ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення

2. За змістом пояснень, наданих ОСОБА_1 в зазначеному протоколі про адміністративне правопорушення, вона свою вину визнала і зобов'язалась більше не залишати сина без нагляду.

В поясненнях доданих до протоколу ОСОБА_1 повідомила, що 30.06.2024 близько 12 годин її син ОСОБА_2 грав у дворі будинку за вищевказаною адресою. На цей час ОСОБА_1 відійшла до вбиральні. Потім до неї прибіг син і почав плакати. Вона побачила, що у нього опік обличчя. Відразу викликала швидку медичну допомогу і поїхала з сином до лікарні.

ІІІ. Досліджені в судовому засіданні докази

3. На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення надано такі докази:

- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №115192 від 03 липня 2024 року за частиною першою статті 184 КУпАП;

- рапорт інспектора-чергового Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області Кравченка Д.В., в якому зазначено, що 30.06.2024 о 12.56 черговий лікар Обласної дитячої лікарні повідомив, що до лікарні бригадою ЕМД доставлено ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , що проживає за адресою АДРЕСА_1 з діагнозом опік шкіри обличчя та стравоходу під питанням, в гаражі розлив хімічний розчин «антижир» в обличчя. Мати з дитиною покинули приймальне відділення;

- копія паспорту ОСОБА_1 ;

- пояснення ОСОБА_1 від 30.06.2024;

- копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 ;

- довідка про перебування хворого у КНП «Херсонська дитяча обласна клінічна лікарня» ХОР №279.

ІV. Оцінка Суду

4. Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

5. Адміністративна відповідальність за ч.1 ст.184 КУпАП настає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів неповнолітніх, які зокрема регламентуються законодавством, а суб'єктивна сторона характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності. При цьому ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням належного виховання та навчання неповнолітніх дітей.

Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки батьків або осіб, які їх замінюють щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

Таким чином, ухиленням від виконання батьківських обов'язків не повинна вважатися будь-яка дія, а вважатиметься невиконання обов'язків, чітко передбачених законодавством і лише тих, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.

6. За змістом приписів частини першої ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» батьки або особи, які їх замінюють, зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

7. Відповідно до приписів ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

8. Відповідно до приписів ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів тощо, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

9. Стаття 256 КУпАП встановлює вимоги до змісту протоколу, а саме: у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

10. З огляду на викладене, виходячи з аналізу вказаного вище законодавства, при складанні протоколу про адміністративні правопорушення, вказана норма матеріального права застосована не була, оскільки не було конкретизовано, у який спосіб особа, що притягається до адміністративної відповідальності, ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання своєї неповнолітньої дитини та яких саме обов'язків така особа не виконала.

11. Дослідивши вищезазначені докази (пункт 3), суд звертає увагу, що протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №115192 від 03 липня 2024 року не містить відомостей про те, які саме неправомірні дії чи бездіяльність ОСОБА_1 вказують на її ухилення від батьківських обов'язків.

9. Отже, при оцінці та співставленні комплексу доказів, які надані в підтвердження винуватості ОСОБА_1 , суддя позбавлений можливості однозначно оцінити його дії, як такі, що містять склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою ст. 184 КУпАП.

10. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

11. За даних обставин суддя дійшов висновку, що наявні всі підстави для закриття провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

З цих підстав,

керуючись статтями 1, 9, 173-2, 247, 276-279,283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Закрити провадження по справі щодо притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за частиною першої статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.

2. Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

СуддяД. В. Арчаков