Ухвала від 24.07.2024 по справі 202/17069/23

Справа № 202/17069/23

Провадження № 1-кс/202/4828/2024

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2024 року м. Дніпро

Слідчий суддя Індустріального районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 за участю слідчого ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду під час досудового розслідування кримінального провадження

відомості про яке до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 11.07.2023 за № 42023052110000061, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 364 КК України, клопотання ст. слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку,

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_3 за погодженням із прокурором звернувся до слідчого судді Індустріального районного суду міста Дніпра з клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку всіх приміщень, які для здійснення діяльності використовуються ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

У судовому засіданні слідчий підтримав клопотання з зазначених у ньому підстав, просив його задовольнити та надати дозвіл на обшук.

Заслухавши слідчого, перевіривши додані до клопотання матеріали, слідчий суддя приходить до наступного.

Як вбачається з клопотання, слідчими відділу СУ ГУНП в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадження № 42023052110000061, відомості про яке внесено до ЄРДР 11.07.2023 за ознаками складів кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 364 КК України за оперативних працівників управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.

Згідно клопотання, начальник (керівник) ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , діючи виключно з корисливих мотивів, задля власного незаконного збагачення організував систематичне скоєння кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг, охорони державної таємниці, недоторканості державних кордонів забезпечення призову та мобілізації, що призводить до позбавлення особового складу, підрозділів, військових частин, що виконують завдання у важких, складних, несприятливих умовах, взаємозаміни, можливості відпочинку, психологічного та фізичного розвантаження.

Так, начальник (керівник) ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 та інші службові особи, особи з числа особового складу територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Дніпропетровської області , а саме т.в.о. начальника (керівника) ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 , начальник (керівник) ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_6 , начальник (керівник) ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_7 , начальник (керівник) ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_8 , голова ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_9 , голова позаштатної ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_10 , голова позаштатної ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_11 , голова позаштатної ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_12 , голова резервного складу позаштатної ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_13 , голова позаштатної ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_14 , діючи за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану, використовуючи своє службове становище підшукують серед військовозобов'язаних громадян України (платоспроможних осіб чоловічої статі), які бажають та мають намір не виконувати свій обов'язок - захист державного кордону країни, а також бажаючи мати змогу у будь - який час перетнути державний кордон України, у т.ч. у незаконний спосіб, за грошову винагороду систематично здійснюють списання військовозобов'язаних, мобілізованих, а також офіцерів запасу з військового обліку шляхом встановлення фіктивних діагнозів про наявність тяжких хвороб, внаслідок чого державним інтересам заподіюється тяжкі наслідки у вигляді підриву мобілізаційних заходів, зниження рівня обороноздатності держави в умовах повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України.

Крім цього, забезпечення військовозобов'язаних громадян України (платоспроможних осіб чоловічої статі) завідомо підробленими (неправдивими) офіційними медичними документами, виготовленими (виданими) у медичних закладах на території Дніпропетровської області, із зазначенням захворювань, які унеможливлюють придатність останніх до несення (проходження) військової служби за станом здоров'я, є підставою для надання відстрочки, звільнення від несення (проходження) військової служби, зняття з військового обліку та подальшого отримання можливості безперешкодного перетину державного кордону України.

Під час вчинення вказаних кримінальних правопорушень, встановлена група осі, діють за попередньою змовою з довіреними їм лікарями, які усвідомлюючи злочинний характер, вносять завідомо недостовірні відомості до медичної документації військовозобов'язаних, які свідомо ухиляються від мобілізаційних заходів та військової служби, з метою полегшення скоєння злочинів та прикриття протиправної діяльності. Так, в процесі військово - лікарської експертизи частина з медичних документів залишаються у службових приміщеннях ІНФОРМАЦІЯ_4 , розташованих по місцях, де зберігаються особові справи військовозобов'язаних, мобілізованих, призовників, резервістів, визнаних непридатними до військової служби.

До скоєння кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг, охорони державної таємниці, недоторканості державних кордонів забезпечення призову та мобілізації, встановлено причетність:

- начальника (керівника) ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 ;

- голови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , зареєстрованого за адресою:

АДРЕСА_3 ;

- начальника (керівника) ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , зареєстрованого за адресою:

АДРЕСА_4 ;

- голови позаштатної ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_5 ;

- начальника (керівника) ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_6 ;

- голови позаштатної ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , проживаючого за адресою:

АДРЕСА_7 ;

- т.в.о. начальника (керівника) ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_8 , та за адресою: АДРЕСА_9 ;

- голови позаштатної ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_10 ;

- голови резервного складу позаштатної ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_11 ;

- начальник (керівник) ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_12 ;

- голови позаштатної ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_13 .

Для виявлення та фіксації обставин вчинення кримінального правопорушення, відшукування знаряддя та засобів кримінального правопорушення, отримання доказів, які самостійно чи в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з'ясування обставин кримінального правопорушення, встановлення кола причетних до його вчинення осіб, а також запобігання злочинній діяльності, орган досудового розслідування вважає необхідним проведення обшуку службових приміщень, які для здійснення діяльності використовуються ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

Так, відповідно ч.1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Згідно ч. 3 ст. 234 КПК України у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про:

1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер;

2) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з розслідуванням якого подається клопотання;

3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;

4) підстави для обшуку;

5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку;

6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться;

7) індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв'язок із вчиненим кримінальним правопорушенням;

8) обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу.

Звертаючись до суду із клопотанням про проведення обшуку та обґрунтовуючи виклад обставин кримінального правопорушення, а також підстави для проведення обшуку, слідчим не долучено доказів на підтвердження викладених у клопотанні обставин, у самому клопотанні не зазначено конкретних фактів вчинення кримінальних правопорушень, в тому числі працівниками Шевченківського РТЦК, а покази лише одного свідка, які не містять будь яких викриваючи відомостей про осіб та факти кримінальних правопорушень, на переконання слідчого судді, не підтверджують викладені слідчим обставини злочинної діяльності за групою осіб із використанням службового становища.

Крім того, слідчим не конкретизовано які саме документи, що планується відшукати у приміщенні Шевченківського РТЦК мають доказове значення для розкриття даного кримінального правопорушення, оскільки як вбачається з клопотання планується відшукання та вилучення усіх документів, що стосуються діяльності ІНФОРМАЦІЯ_20 з 2021 року, а також документів військовозобов'язаних, що як наслідок, може зашкодити подальшому функціонуванню даної організації та виконання покладених на неї функцій, може призвести до свавільних дій, що з огляду на військовий стан та загальну мобілізацію є неприпустимим, неефективним способом відшукання та є непропорційним заходом втручання в діяльність ТЦК і СП.

До того ж, всупереч п. 8 ч.3 ст. 234 КПК України слідчим не обґрунтовано неможливість отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування необхідних документів відповідно ст. 93 КПК України або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом.

Відповідно ч.5 ст. 234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що:

1) було вчинено кримінальне правопорушення;

2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування;

3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду;

4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи;

5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

Зважаючи викладене, слідчий суддя прийшов до переконання, що слідчим не доведено конкретних фактів вчинення кримінальне правопорушення; не доведено неможливість отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування необхідних документів; не конкретизовано які саме відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування та можуть бути доказами під час судового розгляду, а також, що за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання документів, у зв'язку з чим приходить до висновку, що клопотання є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 233- 235 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні клопотання слідчого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, відомості про яке до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 11.07.2023 за № 42023052110000061, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332, ч. 1 ст. 366,

ч. 2 ст. 364 КК України про надання дозволу на проведення обшуку всіх приміщень, які для здійснення діяльності використовуються ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1