Рішення від 19.07.2024 по справі 921/179/24

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

19 липня 2024 року м. ТернопільСправа № 921/179/24

Господарський суд Тернопільської області

у складі: судді Хоми С.О.

за участі секретаря судового засідання Дика Л.Б.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Адвокатського бюро "Андрія Кукурудзи", 46009, вул. Яремчука, буд 41, м. Тернопіль, адреса для листування: 46021, а/с 124, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 43178082

до відповідача: Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради, 46001, бульв. Т.Шевченка, 21, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 37519833

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Тернопільська міська рада, 46001, Україна, м.Тернопіль, вул.Листопадова, буд.5, ідентифікаційний код 34334305

про: зобов'язання відповідача внести до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу нежитлове приміщення по вулиці Назарія Яремчука, 25, в місті Тернополі загальною площею 50,30 кв.м. та подати його на затвердження Тернопільською міською радою.

За участю представників, які були присутні до виходу суду в нарадчу кімнату:

-позивача: Кукурудза Андрій Євгенович, керівник, Витяг з Єдиного державного реєстру юридичниї осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;

-відповідача: Сухарська Аліна Володимирівна, головний юрисконсульт, Розпорядження міського голови №43-к від 22.01.2013 "Про призначення", Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №194741531931, від 23.01.2024, посвідчення №579 дійсне з липня 2013 року.

-третя особа: не з'явився.

Зміст позовних вимог.

Адвокатське бюро "Андрія Кукурудзи" звернулося до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради про зобов'язання відповідача внести до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу нежитлове приміщення по вулиці Назарія Яремчука, 25, в місті Тернополі загальною площею 50,30 кв.м. та подати його на затвердження Тернопільською міською радою.

Позиція позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на незаконну відмову, яка викладена в Листі виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 08.11.2023, яким позивачу було відмовлено у задоволенні його заяви до Тернопільської міської ради про прийняття рішення про приватизацію орендованого ним приміщення шляхом його викупу. Позивач вважає, що відповідач не розглянув належним чином вказане вище звернення позивача про викуп орендованого приміщення, чим допустив протиправну бездіяльність, порушивши тим самим права та охоронювані законом інтереси позивача, які підлягають судовому захисту.

Позиція відповідача.

У своєму Відзиві на позов № без номера від 17.04.2024 документ сформований в системі "Електронний суд» 17.04.2024 (вх..№ 3087 від 17.04.2024), відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки вважає що права позивача відповідачем не порушено, а позовна вимога є необґрунтованою. При цьому зазначаючи, зокрема, про те, що у даному випадку предметом позову є зобов'язання відповідача внести до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу нежитлове приміщення по вулиці Назарія Яремчука, 25, в місті Тернополі загальною площею 50,30 кв.м. та подати його на затвердження Тернопільською міською радою, проте управління не наділене такими повноваженнями, адже включення майна у переліки відбувається тільки за рішенням сесії; окрім того, підстави позову обґрунтовані правом позивача на викуп орендованого приміщення, разом з тим, як свідчать обставини справи та норми чинного законодавства, права позивача у зв'язку з неприйняттям рішення про включення у перелік тих, що підлягають приватизації шляхом викупу не порушені, оскільки орган місцевого самоврядування наділений повноваженнями самостійно визначати доцільність та способи приватизації, навіть у тому випадку, коли щодо орендованого майна здійснено невід'ємні покращення.

Заперечення позивача.

Позивач відповідь на відзив не подавав.

Пояснення третьої особи.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Тернопільська міська рада пояснень до справи не надала.

Рух справи.

Ухвалою від 02.04.2024 прийнято позовну заяву № без номера, документ сформований в системі «Електронний суд» 22.03.2024 (вх. №210 від 25.03.2024) Адвокатського бюро "Андрія Кукурудзи" до розгляду та відкрито провадження у справі №921/179/24; ухвалено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; призначено у справі підготовче засідання на 08.05.2024 на 14 год. 00 хв.

Ухвалою від 08.05.2024 Заяву № без номера, документ сформований в системі «Електронний суд» 06.05.2024 (вх. №3606 від 06.05.2024) позивача про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача задоволено та залучено Тернопільську міську раду (46001,Україна, м. Тернопіль, вул. Листопадова, буд. 5, ідентифікаційний код 34334305) до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача; відкладено підготовче засідання на 22.05.2024 на 09 год. 30 хв.

Ухвалою від 22.05.2024 відкладено підготовче засідання на 31.05.2024на 12 год.00 хв. Ухвалою від 31.05.24 закрито підготовче провадження та призначено справу № 921/179/24 до судового розгляду по суті на 19.06.2024 на 14 год. 00 хв.

Ухвалою (протокольна) від 19.06.2024 повідомлено учасників про оголошення перерви в судовому засіданні до 10.07.2024 до 14 год. 00 хв.

Ухвалою (протокольна) від 10.07.2024 повідомлено учасників про оголошення перерви в судовому засіданні до 19.07.2024 до 12 год. 00 хв.

Явка сторін.

В судове засідання представник позивача з'явився.

В судове засідання представник відповідача з'явився.

В судове засідання представник третьої особи не з'явився.

Тернопільська міська рада ухвалу від 08.05.2024 про залучення її до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача отримала 13.05.2024 12:25, про що свідчить Довідка про доставку електронного листа Господарського суду Тернопільської області.

Також Тернопільська міська рада ухвалу від 31.05.2024 про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 19.06.2024 на 14 год.00 хв. отримала 31.05.2024 17:40, про що свідчить Довідка про доставку електронного листа Господарського суду Тернопільської області.

А тому, слід вважати, що третя особа проінформована про розгляд даної справи в Господарському суді Тернопільської області.

Розгляд заяв та клопотань.

Жодні заяви та клопотання не поступили.

Технічна підтримка.

Запис розгляду судової справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програми фіксування судового процесу (судового засідання) сервісу відеоконференцзв'язку Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ВКЗ).

Процесуальні дії суду.

Судом оголошувалась вступна та резолютивна частини рішення.

Суд, розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, встановив наступні фактичні обставини.

Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 19.08.2019 наданої позивачем до позовної заяви в Реєстрі значиться Адвокатське бюро «Андрія Кукурудзи» як юридична особа; ідентифікаційний код 43178082; місцезнаходження юридичної особи: 46009, Тернопільська обл., місто Тернопіль, вулиця Яремчука, будинок 41.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань наданого на запит Господарського суду Тернопільської області (суддя Хома С.О.) від 27.03.2024 за кодом 594645165694 станом на 27.03.2024 в Реєстрі значиться Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради як юридична особа; ідентифікаційний код 37519833; місцезнаходження юридичної особи: Україна, 46001, Тернопільська обл., місто Тернопіль, бульвар Т.Шевченка, будинок 21; організаційно-правова форма юридичної особи: орган місцевого самоврядування.

31.01.2020 між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, а управління обліку та контролю за використанням комунального майна як уповноважений орган по укладанню договорів оренди (Орендодавець) з однієї сторони, та Адвокатським бюро «Андрія Кукурудзи» (далі- Орендар), з другої сторони, було укладено договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності №1006, згідно п.1.1. якого Орендодавець на підставі рішення виконавчого комітету міської ради від 29.01.2020 №29 передає, а Орендар 31.01.2020 приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно (нежитлові приміщення) комунальної власності (надалі - Майно), площею 50,3 кв.м., розміщене за адресою м.Тернопіль вул.. Назарія Яремчука,25 на цокольному поверсі, що знаходиться на балансі управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради, вартість якого визначена згідно з висновком про вартість майна/актом оцінки станом на 31.10.2019 і становить 144090,0 грн. Майно передається в оренду з метою використання під розміщення адвокатського бюро, діяльність у сфері права.

Згідно п.2.9 договору вартість невід'ємних поліпшень орендованого Майна затверджених Орендодавцем (рішенням), здійснених Орендарем за письмовою згодою (рішенням) Орендодавця може бути компенсовано Орендодавцем при приватизації об'єкту оренди шляхом викупу орендарем (крім об'єктів оренди, які не підлягають приватизації); шляхом врахування їх в розрахунках орендної плати (по об'єктах, які не підлягають приватизації).

Згідно п.7.3 договору обов'язком Орендодавця є відшкодувати Орендарю у разі приватизації орендованого Майна вартість зроблених останнім невідокремлюваних поліпшень орендованого Майна, за наявності згоди Орендодавця на такі поліпшення в межах збільшення вартості орендованого Майна в результаті таких поліпшень.

Згідно п.10.1 договору №1006 від 31.01.2020 цей договір укладено строком на 35 місяців, що діє з 31.01.2020 по 31.12.2022 включно.

31.01.2020 комісією в складі начальника відділу оренди та обліку комунального майна Білика В.Є., головного спеціаліста відділу оренди та обліку комунального майна Бойко Л.В., головного спеціаліста відділу оренди та обліку комунального майна Коженівського В.Є. було проведено обстеження нежитлових приміщень за адресою: м.Тернопіль вул.Назарія Яремчука,25 площею 50,3 кв.м. та передано АБ «Андрія Кукурудзи» зазначені приміщення в оренду, про що складено АКТ передавання нежитлових приміщень.

Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради №643 від 16.09.2020 «Про надання орендарю згоди на здійснення невід'ємних поліпшень орендованого комунального майна» вирішено: затвердити дефектний акт остеження об'єкта комунальної власності - нежитлових приміщень за адресою м.Тернопіль, вул.Назарія Яремчука,25 загальною площею 50,3 кв.м. на предмет визначення необхідності здійснення невід'ємних поліпшень при проведенні ремонту (п.1); дозволити адвокатському бюро «Андрія Кукурудзи» (ідентифікаційний код 43178082) здійснити невід'ємні поліпшення орендованого майна комунальної власності, нежитлових приміщень за адресою м.Тернопіль, вул.Назарія Яремчука,25 загальною площею 50,3 кв.м. згідно представленої проектно-кошторисної документації (п.2); контроль за здійсненням невід'ємних поліпшень покласти на управління обліку та контролю за використанням комунального майна (п.3).

30.12.2022 між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради від імені якого діє Управління обліку та контролю за використанням комунального майна як уповноважений орган по укладанню договорів оренди (Орендодавець) з однієї сторони, та Адвокатським бюро «Андрія кукурудзи» (далі- Орендар), з другої сторони, було укладено договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності №1006, згідно п.1.1. якого Орендодавець на підставі рішення виконавчого комітету міської ради від 21.12.2022 №1523 передає, а Орендар 01.01.2022 приймає в строкове платне користування майно комунальної власності - нежитлове приміщення розміщене за адресою м.Тернопіль вул. Назарія Яремчука,25, площею 50,3 кв.м., на цокольному поверсі, що знаходиться на балансі управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради, ринкова (оціночна) вартість якого визначена на підставі звіту про оцінку майна виконаного суб'єктом оціночної діяльності станом на 15.12.2020 становить 209248,12 грн. балансова залишкова (переоцінена) вартість станом на 01.01.2022 становить 14504,90 грн. Інформація про об'єкт оренди та склад майна (кількісні, якісні показники) знаходиться в електронній торговій системі.

Згідно п.1.2 договору Майно передається в оренду з метою використання під розміщення адвокатського бюро, що здійснює діяльність у сфері права.

Передача Майна в оренду здійснюється за результатом продовження на аукціоні (п.2.1. договору).

Згідно п.2.9 договору вартість невід'ємних поліпшень орендованого Майна здійснених Орендарем за письмовою згодою/рішенням Орендодавця та вартість яких затверджена рішенням Орендодавця може бути компенсовано Орендарю у таких випадках - згідно з порядком визначеним Законом України «Про приватизацію державного та комунального майна»: - після сплати новим орендарем розміру компенсації таких витрат, зазначених в оголошенні про продовження договору оренди, а також при умові, що орендар належно виконує умови договору оренди, відсутня заборгованість з орендної плати та орендар бере участь в аукціоні на продовження договору оренди;- у випадку, коли попередньому орендарю було відмовлено у продовженні договору оренди на підставі того, що орендоване приміщення необхідне для власних потреб балансоутримувача, які обґрунтовані у письмовому зверненні балансоутримувача, поданому ним орендарю та орендодавцю, в порядку визначеному Фондом державного майна України.

Згідно п.10.1 договору №1006 від 30.12.2022 цей договір укладено строком на п'ять років, що діє з 01.01.2023 по 31.12.2027 включно, але у будь-якому разі не довше ніж до моменту переходу права власності на Майно, у випадку його приватизації відповідно до вимог Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна».

30.12.2022 комісією в складі начальника відділу оренди та обліку комунального майна Білика В.Є., головного спеціаліста відділу оренди та обліку комунального майна Коженівського В.Є., головного спеціаліста відділу оренди та обліку комунального майна Сиротюк О.В., було проведено обстеження нежитлових приміщень та/або комплексу нежитлових будівель, споруд за адресою: м.Тернопіль вул.Назарія Яремчука,25 площею 50,3 кв.м.,які передаються в оренду Адвокатському бюро «Андрія Кукурудзи» згідно договору оренди №1006 для використання під розміщення Адвокатського бюро «Андрія Кукурудзи», що здійснює діяльність у сфері права та встановлено Технічний стан приміщень та інженерних комунікацій при передачі в оренду: при візуальному обстеженні комісією встановлено, що нежитлове приміщення розміщене в цокольному поверсі 9-ти поверхової житлової будівлі, яка розташована в житловому районі м.Дружба міста Тернополя. Примішення обладнане окремим входом, системами тепло-електроводопостачання та водовідведення, санвузлом. В загальному приміщення знаходиться в добротному технічному стані з проведеними ремонтними роботами орендарем згідно отриманого дозволу Орендодавця та передано АБ «Андрія Кукурудзи» зазначені приміщення в оренду, про що складено АКТ приймання-передачі в оренду майна комунальної власності.

Рішенням від 25.05.2022 у справі №921/77/22 за позовом Адвокатського бюро «Андрія Кукурудзи» до виконавчого комітету Тернопільської міської ради про зобов'язання відповідача розглянути на першому його засіданні, що відбудеться після набрання законної сили рішенням суду, заяву позивача про затвердження вартості невід'ємних поліпшень здійснених ним в орендованому приміщенні по вул. Н.Яремчука,25 в м.Тернополі, загальною площею 50,30 кв.м. та прийняти рішення про їх затвердження відповідно до поданої документації позовні вимоги задоволено та зобов'язано виконавчий комітет Тернопільської міської ради розглянути на першому його засіданні, що відбудеться після набрання законної сили рішенням суду, заяву АБ «Андрія Кукурудзи» про затвердження вартості невід'ємних поліпшень, здійснених в орендованому приміщенні по вул. Н.Яремчука,25 в м.Тернопіль, загальною площею 50,30 кв.м. та прийняти рішення про їх затвердження відповідно до поданої документації. 27.02.2024 на виконання рішення судом видано наказ. Доказів виконання рішення суду матеріали даної справи №921/179/24 не містять.

Адвокатське бюро «Андрія Кукурудзи» звернулось до Тернопільської міської ради з Заявою № без номера від 16.10.2023, в якій просило керуючись ст.18 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна» розглянути дану заяву та прийняти рішення про приватизацію об'єкта комунальної власності - нежитлового приміщення площею 50,30 кв.м., що розташоване по вул. Назарія Яремчука,25 в місті Тернополі шляхом його викупу орендарем - АБ «Андрія Кукурудзи» без проведення аукціону, та укласти договір купівлі-продажу вказаного приміщення. При цьому зазначаючи, що АБ «Андрія Кукурудзи відповідно до договору оренди №1006 від 31.01.2020 орендує у Тернопільської міської ради приміщення комунальної власності площею 50,30 кв.м., що розташоване по вул. Назарія Яремчука,25 в місті Тернополі. Рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради №643 від 16.09.2020 «Про надання орендарю згоди на здійснення невід'ємних поліпшень орендованого комунального майна» надано згоду орендарю - АБ «Андрія Кукурудзи» на здійснення невід'ємних поліпшень у вказаному вище орендованому приміщенні. Вказані невід'ємні поліпшення в орендованому АБ «Андрія Кукурудзи» приміщенні комунальної власності, що розташоване по вул. Назарія Яремчука,25 в місті Тернополі, виконані у повному обсязі, про що повідомлено орендодавця та надано відповідні підтверджуючі документи. Дія зазначеного вище договору оренди приміщення №1006 від 31.01.2020 продовжена ще на 5 за результатами проведеного відкритого аукціону.

Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради в своєму листі №24617-Ю/2023 від 08.11.2023 адресованому керуючому адвокатського бюро «Андрія Кукурудзи» Кукурудзі А.Є. повідомлено, що враховуючи те, що до набрання чинності Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 №157-IX адвокатське бюро «Андрія Кукурудзи» не отримувало дозволу на здійснення невід'ємних поліпшень орендованого нежитлового приміщення комунальної власності за адресою м.Тернопіль, вул. Назарія Яремчука,25 загальною площею 50,3 кв.м., об'єкт був переданий в оренду без проведення аукціону, конкурсу, а також орендодавцем - виконавчим комітетом Тернопільської міської ради не приймалося рішення про затвердження вартості здійснених Вами (АБ «Андрія Кукурудзи») невід'ємних поліпшень, згідно рішення Тернопільської міської ради від 29.10.2021 №8/10/21 «Про порядок оренди майна комунальної власності Тернопільської міської ради територіальної громади», тому задовольнити прохання щодо прийняття рішення про приватизацію, шляхом викупу, орендованого Вами (АБ «Андрія Кукурудзи») об'єкта немає можливості.

Позивач звернувся до суду з даним позовом до відповідача, оскільки вважає, що порушені його права на приватизацію орендованого ним приміщення.

Оцінивши подані позивачем та відповідачем докази на предмет належності, допустимості, достовірності, вірогідності, суд дійшов наступного висновку.

Статтею 15 Цивільного кодексу України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно ч.1 ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням (ч.2 ст.4 ГПК України).

Згідно ч.1 ст.283 Господарського кодексу України (далі - ГК України) за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності.

До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом ( ч.6 ст.283 ГК України).

Згідно ч.1 ст.759 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Нежитлове приміщення площею 50,3 кв.м., яке розміщене за адресою: м.Тернопіль. вул. Назарія Яремчука,25 на цокольному поверсі, є об'єктом оренди відповідно до договорів оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності №1006 від 31.01.2020 та від 30.12.2022; є майном комунальної власності; знаходиться на балансі Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради.

Згідно ч.1 ст.3 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна" законодавство України про приватизацію складається з цього Закону, інших законодавчих актів. Галузеві особливості приватизації об'єктів державної власності можуть встановлюватися виключно законами.

Приватизація (відчуження) майна, що перебуває у комунальній власності, здійснюється органами місцевого самоврядування відповідно до вимог цього Закону (ч.6 ст.3 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна").

Згідно п.22 ч.1 ст.1 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» приватизація державного або комунального майна (далі - приватизація) - платне відчуження майна, що перебуває у державній або комунальній власності, на користь фізичних та юридичних осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути покупцями.

Викуп - спосіб продажу об'єкта приватизації одному покупцю (п.9 ч.1 ст.1 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна»).

Згідно п.20 ч.1 ст.1 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» органи приватизації - Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах і містах, органи приватизації в Автономній Республіці Крим, органи приватизації територіальних громад.

Суб'єктами приватизації є державні органи приватизації; місцеві ради, органи приватизації територіальних громад; покупці (ст.6 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна").

До об'єктів державної і комунальної власності, що підлягають приватизації, належать усі об'єкти права державної і комунальної власності, крім тих, приватизація яких прямо заборонена цим Законом та іншими законами України (ч.1 ст.4 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна»).

Умови приватизації об'єктів державної та комунальної власності, переданих в оренду, визначені ст.18 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна".

Порядок приватизації передбачений статтею 10 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна".

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна" порядок приватизації державного і комунального майна передбачає, зокрема, формування та затвердження переліків об'єктів, що підлягають приватизації; прийняття рішення про приватизацію; прийняття місцевою радою рішення про приватизацію об'єкта комунальної власності.

Статтею 11 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна" передбачено формування та затвердження переліків об'єктів, що підлягають приватизації.

Згідно ч.4 ст.11 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна" перелік об'єктів комунальної власності, що підлягають приватизації, ухвалюється місцевою радою. Включення нових об'єктів до цього переліку здійснюється шляхом ухвалення окремого рішення щодо кожного об'єкта комунальної власності.

Згідно ч.7 ст.1 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна" Заяви про включення об'єктів права комунальної власності до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, подаються покупцями до органів приватизації територіальних громад і розглядаються ними в порядку, встановленому відповідними місцевими радами.

Предметом позову є зобов'язання відповідача внести до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу нежитлове приміщення по вулиці Назарія Яремчука, 25, в місті Тернополі загальною площею 50,30 кв.м. та подати його на затвердження Тернопільською міською радою.

Відповідачем у даній справі виступає Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради.

Відповідно до п.п.1.1. Положення про управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради (далі-Положення) (додаток 2 до рішення Тернопільської міської ради №8/34/09 від 15.12.2023) Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради є виконавчим органом Тернопільської міської ради, нею утворюється, їй підзвітне і підконтрольне, підпорядковане виконавчому комітету та міському голові.

Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради є органом приватизації міської ради (п.1.6. Положення).

У відповідності до п.п.3.1.1. п.3.1. р.3 Положення Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради для реалізації покладених на нього завдань, виконує наступні функції у сфері приватизації, зокрема, формує та подає на затвердження міської ради переліки об'єктів, що підлягають приватизації відповідними способами.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач звернувся до Тернопільської міської ради із Заявою № без номера від 16.10.2023, в якій просив розглянути дану заяву та прийняти рішення про приватизацію об'єкта комунальної власності - нежитлового приміщення площею 50,30 кв.м., що розташоване по вул. Назарія Яремчука,25 в місті Тернополі шляхом його викупу орендарем - АБ «Андрія Кукурудзи» без проведення аукціону, та укласти договір купівлі-продажу вказаного приміщення.

Проте, процес приватизації комунального майна розпочинається саме з формування та затвердження переліків об'єктів, що підлягають приватизації.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач не дотримався ч.7 ст.1 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна" та не подав до органу приватизації територіальної громади саме Заяву про включення нежитлового приміщення площею 50,3 кв.м., яке розміщене за адресою: м. Тернопіль, вул. Назарія Яремчука,25 на цокольному поверсі, яке є об'єктом оренди і належить до комунальної власності, до переліку об'єктів, що підлягають приватизації.

Отже, Адвокатським бюро "Андрія Кукурудзи" (позивач) заявлено позовні вимоги у цій справі до Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради (відповідач), яке не вчинило жодних дій щодо порушення його прав та інтересів. А тому не може відповідати за даним позовом.

Суд зауважує, що формування та затвердження переліків об'єктів, що підлягають приватизації та прийняття рішення про приватизацію є окремими етапами у процесі приватизації і такі етапи не можуть замінити один одного.

А відтак, доводи позивача викладені у позовній заяві щодо порушення його права на приватизацію орендованого ним приміщення саме Управлінням обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради як відповідачем у даній справі, не приймаються судом до уваги.

Таким чином, з огляду на наявні матеріали справи, норми чинного законодавства, суд вважає за необхідне в позові відмовити.

Відповідно до ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Частиною 1 статті 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Частинами 2, 3 статті 80 ГПК України передбачено, що позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.

Відповідно до ч.1 ст.79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами 1, 2, 3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Сало проти України" від 06.09.2005р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Відповідно до частини 1 статті 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України).

Судовий збір.

Згідно ч.1 ст.123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Позивачем за подання позовної заяви до суду сплачено судовий збір із врахуванням понижуючого коефіцієнту 0,8 у розмірі 2422 грн. 40 коп., згідно квитанції про сплату №ТТ7F-3ZBR-546E від 22.03.2024.

Відповідно до п.2 ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі відмови в позові - на позивача.

Таким чином, з огляду на норми п.2 ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України, відмову в позові, суд дійшов до висновку судові витрати (судовий збір) покласти на позивача.

Витрати на правову допомогу.

Учасниками справи витрати на правову допомогу не заявлялись.

Керуючись ст.ст.73, 74, 76-79, 91, 123, 129, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.В позові відмовити.

2. Судові витрати покласти на позивача.

3.Копію рішення надіслати:

-позивачу Адвокатському бюро "Андрія Кукурудзи" (до Електронного кабінету підсистеми ЄСІТС "Електронний Суд");

-керівнику позивача Кукурудзі Андрію Євгеновичу (до Електронного кабінету підсистеми ЄСІТС "Електронний Суд");

-відповідачу Управлінню обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради (до Електронного кабінету підсистеми ЄСІТС "Електронний Суд");

-Тернопільській міській раді (до Електронного кабінету підсистеми ЄСІТС "Електронний Суд").

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повне рішення складено та підписано: 29 липня 2024 року.

Суддя С.О. Хома