25 липня 2024 рокуСправа № 921/150/24
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Охотницька Н.В.
за участі секретаря судового засідання Коляски І.І.
розглянув заяву Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання кредиторських грошових вимог відносно боржника ОСОБА_1 (вх. №4444 від 04.06.2024) у справі №921/150/24
за заявою боржника ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , фактична адреса: АДРЕСА_2
про неплатоспроможність фізичної особи
За участі представників:
кредитора Головного управління ДПС у Тернопільській області: Рацин Роман Романович, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
боржника: не прибув;
керуючий реструктуризацією: Деяк Я.М.
В порядку ст. ст. 8, 222 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів.
Суть справи: Фізична особа ОСОБА_1 звернулася на підставі ч.2 ст.115 Кодексу України з процедур банкрутства (КУзПБ) із заявою про відкриття провадження у справі про її неплатоспроможність в порядку Книги четвертої Кодексу України з процедур банкрутства.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 09.05.2024 відкрито провадження у справі №921/150/24 про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 ; введено процедуру реструктуризації боргів боржника; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; призначено керуючим реструктуризацією фізичної особи ОСОБА_1 арбітражного керуючого Деяка Ярослава Михайловича та призначено попереднє засідання на 08.07.2024 о 10:00 год.
З метою виявлення усіх кредиторів, відповідно до вимог Кодексу України з процедур банкрутства, 09.05.2024 здійснено офіційне оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 та встановлено строк для звернення до суду з вимогами кредиторів до 09.06.2024.
04.06.2024 на адресу суду від Головного управління ДПС у Тернопільській області надійшла заява №9358/6/19-00-13-14 від 24.05.2024 (вх.№4444 від 04.06.2024) про визнання кредиторських грошових вимог щодо боржника ОСОБА_1 в сумі 25614457,20 грн (в тому числі основний платіж - 714 422,23 грн, штрафні санкції - 24628989,55 грн, пеня - 271 045,42 грн). До заяви також додано докази в підтвердження сплати заявником судового збору в розмірі 6056,00 грн.
Ухвалою суду від 06.06.2024 прийнято заяву Головного управління ДПС у Тернопільській області №9358/6/19-00-13-14 від 24.05.2024 (вх.№4444 від 04.06.2024) про визнання кредиторських грошових вимог до розгляду та призначено розгляд заяви у попередньому засіданні 08.07.2024 о 10 год. 00 хв.; зобов'язано керуючого реструктуризацією Деяка Я.М. розглянути заяву Головного управління ДПС у Тернопільській області №9358/6/19-00-13-14 від 24.05.2024 (вх.№4444 від 04.06.2024) про визнання кредиторських грошових вимог відносно боржника ОСОБА_1 , відповідно до вимог Кодексу України з процедур банкрутства.
06.06.2024 від представника ОСОБА_1 адвоката Ганчука Г.В. надійшло клопотання за результатами розгляду вимог кредиторів б/н від 05.06.2024 (вх. №4514), у якому просить суд заяву Головного управління ДПС у Тернопільській області задовольнити, визнати Головне управління ДПС у Тернопільській області кредитором у справі №921/150/24 з грошовими вимогами на суму 25 614 457,20 грн.
10.06.2024 до суду надійшло повідомлення арбітражного керуючого/керуючого реструктуризацією Деяка Я.М. №0406/2024-1 від 04.06.2024 (вх.№4596) про результати розгляду заяви про визнання кредиторських (грошових) вимог Головного управління ДПС у Тернопільській області, відповідно до якого просить суд визнати грошові вимоги кредитора Головного управління ДПС у Тернопільській області в сумі 25 614 457,20 грн.
08.07.2024 до суду надійшло клопотання Головного управління ДПС у Тернопільській області (вх.№5420), у якому просить вважати вірним у заяві про визнання кредиторських (грошових) вимог №9358/6/19-00-13-14 від 24.05.2024 найменування боржника: ОСОБА_1 .
В той же час, у зв'язку із оголошенням повітряної тривоги на всій території України, в тому числі в Тернополі та Тернопільській області, попереднє засідання 08 липня 2024 року о 10:00 год. не відбулося.
Ухвалою суду від 08 липня 2024 року повідомлено учасників справи про те, що розгляд заяви Головного управління ДПС у Тернопільській області №9358/6/19-00-13-14 від 24.05.2024 (вх.№4444 від 04.06.2024) про визнання кредиторських грошових вимог відносно боржника ОСОБА_1 у справі №921/150/24 відбудеться у попередньому засіданні 25 липня 2024 року о 10:00 год.
Представник кредитора - Головного управління ДПС у Тернопільській області з'явився в судове засідання та підтримав подану заяву в повному обсязі, з урахуванням клопотання (вх.№5420 від 08.07.2024). Повідомив, що зазначені у заяві грошові вимоги до боржника виникли у зв'язку із здійсненням останньою діяльності як фізичною особою-підприємцем.
Боржник та представник боржника в судове засідання 25.07.2024 не з'явилися, а також представник боржника не взяв участь в режимі відеоконференції.
Керуючий реструктуризацією Деяк Я.М. в судовому засіданні 25.07.2024 взяв участь в режимі відеоконференції. Зазначив, що кредиторські грошові вимоги Головного управління ДПС у Тернопільській області розглянуто та визнано вимоги повністю у заявленій сумі, що підтверджується повідомленням про результати розгляду кредиторських грошових вимог.
Розглянувши заяву №9358/6/19-00-13-14 від 24.05.2024 (вх.№4444 від 04.06.2024) Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання кредиторських (грошових) вимог, заслухавши представника кредитора та керуючого реструктуризацією, судом встановлено наступне.
За змістом положень ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсними кредиторами є кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.
Відповідно до ч.1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Згідно з ч. 1 ст. 122 Кодексу України з процедур банкрутства подання кредиторами грошових вимог до боржника та їх розгляд керуючим реструктуризацією здійснюються в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб.
Як вже зазначалось вище, згідно оприлюдненого оголошення від 09.05.2024 строк подання заяв кредиторів з вимогами до боржника включно до 09.06.2024.
04.06.2024 Головне управління ДПС у Тернопільській області звернулося до Господарського суду Тернопільської області із заявою №9358/6/19-00-13-14 від 24.05.2024 (вх.№4444 від 04.06.2024) про визнання кредиторських грошових вимог до боржника ОСОБА_1 в розмірі 25 614 457,20 грн.
Отже, заява Головного управління ДПС у Тернопільській області подана в строк, встановлений статтею 45 Кодексу України з процедур банкрутства.
Грошові вимоги Головного управління ДПС у Тернопільській області обґрунтовані тим, що боржник ОСОБА_1 має заборгованість по платежах, що обліковуються ГУ ДПС у Тернопільській області, у розмірі 25 614 457,20 грн (в тому числі основний платіж - 714 422,23 грн, штрафні санкції - 24 628 989,55 грн, пеня 271 045,42 грн), зокрема:
- з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 8 864,20 грн (основний платіж - 2 074,77 грн, штрафні санкції - 2 655,19 грн та пеня - 4 134,24 грн);
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі - 208 262,42 грн (основний платіж - 127 449,21 грн, штрафні санкції - 31 202,30 грн, пеня - 49 610,91 грн);
- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) - у сумі 100 336,28 грн (основний платіж - 61 675,09 грн, штрафні санкції - 15 418,77 грн, пеня - 23242,42 грн);
- з штрафної санкції за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг - у сумі 24 448 164,35 грн (основний платіж - 0,00 грн, штрафні санкції - 24 448 164,35 грн, пеня - 0,00 грн);
- з єдиного податку з фізичних осіб у сумі 848 829,95 грн (основний платіж - 523 223,16 грн, штрафні санкції - 131 548,94 грн, пеня -194 057, 85 грн).
З поданих матеріалів вбачається, що ГУ ДФС у Тернопільській області проведено документальну планову виїзну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2015 по 31.12.2017 дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 31.12.2017, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 13.03.2012 по 12.12.2017, за результатами якої складено акт від 21.06.2018 № 1736/19-00-13-06/2681502269. (Згідно свідоцтва про зміну імені серії НОМЕР_2 від 16.01.2020, прізвище боржника ОСОБА_1 змінено на ОСОБА_1).
Перевіркою, зокрема, встановлено:
- пп.49,18.2, та пп.49.18.5, п.49.18 ст.49 та абз.1 п.177.5., пп.177.5.2. п.177.5 ст.177 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ, у результаті не подання податкової декларації про майновий стан і доходи за 3 квартал 2017 року та за 2017 рік;
- п.296.2. ст.296 та п.296.5.1, п.296.5 ст.296 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України у результаті не подання податкової декларації платника єдиного податку за 2 квартал 2017 року;
- порушення пп.164.1,3. п.164.1 ст.164, п.177.2. ст.177, пп. 177.4.2. пп.177.4.3., п.177.4 ст.177 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями у результаті чого визначено суму податкових зобов'язань з додатку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності за період що перевірявся, на суму 127 449,21 грн, в тому числі по звітних (податкових) періодах: за 2017 рік 127 449,21 грн;
- пп. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16, пп.292.1.1 п.292.1 ст.292, п.292.13. ст.292, абз.1 п.293.4. ст.293, пп. 296.1.1 п.296.1. ст.296; , пп.296.5.1 . п.296.5, ст. 296 , абз.1,2 пп.298.2.3. п.298.2. ст.298 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями, у результаті чого визначено суму податкових, зобов'язань з єдиного податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності за період, що перевірявся, па суму 525 515,76грн., в тому числі по звітних: (податкових) періодах: за 2017 рік 525 515,76 грн;
- п.183.2. ст.183, пп.а п.185.1 ст.185, п.188.1 ст.188 п.187.1 ст.187, пп.в п.193.1 ст.193, ст.194 та п.200.2, пп.в п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ, у результаті чого занижено податок на додану вартість всього у сумі 61675,09 грн;
- порушення порядку проведення розрахунків, а саме: не забезпечено проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи при реалізації лікарських засобів населенню за період з 01.10.2015 по 31.12.2017; не оприбуткування готівкових коштів в сумі 5 322 833,46 грн у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку доходів.
У зв'язку із виявленими порушеннями, за результатами розгляду акта перевірки до ОСОБА_1 прийнято податкові повідомлення-рішення:
- від 13.07.2018 №00124691306, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір - 13 275,96 грн (в т.ч. 10 620,77 грн податкового зобов'язання, 2655,19 грн штрафних санкцій);
- від 13.07.2018 №00124711306, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем єдиний податок з фізичних осіб 656 894,70 грн (в т.ч. 525 515,76 грн податкового зобов'язання, 131 378,94 грн штрафних санкцій);
- від 13.07.2018 №00124671306, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фіз. осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування - 158 311,51 грн (в т.ч. 127 449,21 грн податкового зобов'язання та 30862,30 грн штрафних санкцій);
- від 13.07.2018 №00124681306, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фіз. осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування - 340,00 грн штрафних санкцій;
- від 13.07.2018 №00124701306, яким нараховано суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість 77 093,86 грн (в т.ч. 61 675,09 грн податкового зобов'язання, 15 418,77 грн штрафних санкцій);
- від 13.07.2018 №00124721306, яким нараховано суму грошового зобов'язання за платежем єдиний податок з фізичних осіб 170,00 грн штрафних санкцій),
- від 06.12.2018 №00220101306, яким нараховано суму грошового зобов'язання за платежем штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм з регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів - 24 448 163,35 грн
Наявність заборгованості боржника перед кредитором підтверджується довідкою про наявність податкового боргу станом на 08.04.2024 по платежах, що контролюються ГУ ДПС у Тернопільській області; розрахунком суми позовних вимог по військовому збору; розрахунком суми позовних вимог по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування; розрахунком суми позовних вимог по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів(робіт, послуг); розрахунком суми позовних вимог по штрафних санкціях за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування РРО; розрахунком суми позовних вимог по єдиному податку з фізичних осіб; довідкою про реквізити рахунків для погашення податкового боргу; копією корінця податкової вимоги форми "Ф" від 11.12.2018 №10142-54 та доказами її надсилання; актом №1736/19-00-13-06/2681502269 від 21.06.2018 про результати документальної планової виїзної перевірки ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 1 січня 2015 року по 31 грудня 2017 року дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 1 січня 2015 року по 31 грудня 2017 року правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 13 березня 2012 року по 31 грудня 2017 року; розрахунком штрафних (фінансових) санкцій; копіями податкових повідомлень-рішень від 13 липня 2018 року №00124691306, №00124711306, №00124671306, №00124701306, №00124721306, №00124681306, від 06 грудня 2018 року № 00220101306 та від 25 вересня 2017 року № 00124651306 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій, пені; копіями інтегрованих карток платника податків.
Статтями 67, 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
За змістом статей 1, 14 Податкового кодексу України, останній регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Положеннями пункту 14.1.39 Податкового кодексу передбачено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України (підпункт 14.1.156 п.14.1 ст. 14 ПК України);
Податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності (підпункт 14.1.156 п.14.1 ст. 14 ПК України).
Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ст.16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані сплачувати податки і збори в строки і в розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України. Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України (пункт 41.5. статті 41 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до пункту 36.1. статті 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Податковим Кодексом, законами з питань митної справи.
Згідно з підпунктом 38.1. статті 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Як вбачається із матеріалів справи та долучених до заяви документів, податковий борг виник у зв'язку з несплатою платником податків грошових зобов'язань, визначених Податковим кодексом України, з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 8 864,20 грн (основний платіж - 2 074,77 грн, штрафні санкції - 2 655,19 грн та пеня - 4134,24 грн); з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі - 208 262,42 грн (основний платіж - 127 449,21 грн, штрафні санкції - 31 202,30 грн, пеня - 49 610,91 грн); з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) - у сумі 100 336,28 грн (основний платіж - 61675,09 грн, штрафні санкції - 15 418,77 грн, пеня - 23242,42 грн); з штрафної санкції за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг - у сумі 24 448 164,35 грн (основний платіж - 0,00 грн, штрафні санкції - 24 448 164,35 грн, пеня - 0,00 грн); з єдиного податку з фізичних осіб у сумі 848 829,95 грн (основний платіж - 523 223,16 грн, штрафні санкції - 131 548,94 грн, пеня -194 057, 85 грн).
До того ж, наявність заборгованості боржника перед кредитором у сумі 24 448 163,35 грн за платежем штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг підтверджено рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.08.2019 у справі №500/1559/19, яке набрало законної сили.
Як зазначив в судовому засіданні представник кредитора, грошове зобов'язання у встановленому законом порядку є узгодженим, а отже визнається податковим боргом.
Відповідно до ст. 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. Сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо. Спосіб, порядок та строки виконання податкового обов'язку встановлюються цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Так, заявником надсилалася боржнику для узгодження податкова вимога від 11.12.2018 за №10142-54 на суму 985 978,02 грн, в тому числі 714986,22 грн основні платежі, 180826,20 грн штрафні (фінансові) санкції, 90165,60 грн пеня.
Однак, передбачені чинним законодавством заходи не привели до погашення податкового боргу, який виник саме внаслідок несплати боржником узгоджених податкових зобов'язань.
Отже, загальна сума податкового боргу боржника становить 25 614 457,20 грн (в тому числі основний платіж - 714 422,23 грн, штрафні санкції - 24628989,55 грн, пеня - 271 045,42 грн).
Аналіз приписів податкового законодавства, в тому числі підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14, пункту 56.18 статті 56, пункту 57.3 статті 57 та інших положень ПК України, свідчить про те, що грошове зобов'язання платника податків для цілей здійснення адміністрування податків та зборів може існувати як узгоджене зобов'язання, набувши статусу податкового боргу після настання моменту його сплати, що надає податковому органу можливість здійснення заходів щодо стягнення суми такого зобов'язання, а також як неузгоджене зобов'язання, коли грошове зобов'язання існує, але заходи щодо адміністрування податків та зборів податковими органами не вживаються.
З огляду на положення статей 45-47 КУзПБ податковий орган, так само як і інші конкурсні кредитори, повинен подати до господарського суду вимоги до боржника щодо його грошових зобов'язань зі сплати податків і зборів, що виникли до дня відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство, разом з документами, що ці зобов'язання підтверджують, а господарський суд зобов'язаний розглянути всі вимоги та заперечення проти них на підставі поданих кредитором і боржником документів, оцінити правомірність цих вимог незалежно від наявності в адміністративному суді спору щодо неузгодженого податкового зобов'язання, з якого сформована кредиторська вимога податкового органу (правова позиція наведена у постанові Верховного Суду від 06.09.2023 у справі №910/8349/22).
Отже, станом на дату подання заяви з грошовими вимогами Головного управління ДПС у Тернопільській області відносно боржника ОСОБА_1 загальна сума заборгованості становить 25 614 457,20 грн (в тому числі основний платіж - 714 422,23 грн, штрафні санкції - 24628989,55 грн, пеня - 271 045,42 грн), що підтверджується відповідним розрахунком.
Грошові вимоги, зазначені в заяві є повністю неоплаченими боржником.
Згідно клопотання за результатами розгляду вимог кредиторів б/н від 05.06.2024 (вх. №4514 від 06.06.2024) представником боржника визнано наявну заборгованість.
Також, керуючим реструктуризацією розглянуто кредиторські грошові вимоги Головного управління ДПС у Тернопільській області, визнано вимоги, що підтверджується повідомленням №0406/2024-1 від 04.06.2024 (вх.№4596) про результати розгляду заяви про визнання кредиторських (грошових) вимог Головного управління ДПС у Тернопільській області.
Згідно ст. 133 Кодексу України з процедур банкрутства, вимоги кредиторів, включені до реєстру вимог кредиторів, задовольняються у такій черговості: у першу чергу задовольняються вимоги до боржника щодо сплати аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; у другу чергу задовольняються вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) та проводяться розрахунки з іншими кредиторами; у третю чергу сплачуються неустойки (штраф, пеня), внесені до реєстру вимог кредиторів.
Вимоги кожної наступної черги задовольняються за рахунок коштів від продажу майна боржника після повного задоволення вимог попередньої черги, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Виходячи з вимог ст.ст. 45, 47 КУзПБ у справі про банкрутство господарський суд не розглядає по суті спори стосовно заявлених до боржника грошових вимог, а лише встановлює наявність або відсутність відповідного грошового зобов'язання боржника шляхом дослідження первинних документів (договорів, накладних, актів тощо) та (або) рішення юрисдикційного органу, до компетенції якого віднесено вирішення відповідного спору. При цьому суд досліджує надані кредитором письмові докази, встановлює підстави виникнення грошових вимог кредиторів до боржника, їх характер та зміст та розмір.
Відповідно до вимог статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства, за результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів.
Ухвала господарського суду є підставою для внесення відомостей про таких кредиторів до реєстру вимог кредиторів.
Враховуючи викладене, кредиторські грошові вимоги Головного управління ДПС у Тернопільській області відносно боржника фізичної особи ОСОБА_1 є обґрунтованими, підлягають визнанню в сумі 25 614 457,20 грн та внесенню до Реєстру вимог кредиторів відповідно до частини 4 статті 133 Кодексу України з процедур банкрутства в наступній черговості: черговість задоволення грошових вимог кредитора в сумі 714 422,23 грн (основний платіж) - друга; в сумі 24 628 989,55 грн - штрафні санкції та в сумі 271 045,42 грн пеня - третя.
Згідно ч.2 ст.133 Кодексу України з процедур банкрутства витрати, пов'язані з провадженням у справі про неплатоспроможність (витрати на оплату судового збору, сплату винагороди і відшкодування витрат арбітражного керуючого, пов'язаних з виконанням ним своїх повноважень, оплату послуг спеціалістів для проведення оцінки майнових об'єктів, що підлягають продажу, а також витрати на проведення аукціону), відшкодовуються у повному обсязі до задоволення вимог кредиторів.
Головним управлінням ДПС у Тернопільській області за подання заяви №9358/6/19-00-13-14 від 24.05.2024 (вх.№4444 від 04.06.2024) про визнання кредиторських (грошових) вимог сплачено судовий збір в сумі 6056,00 грн, згідно платіжної інструкції №589 від 22.05.2024.
Таким чином, витрати на оплату судового збору в сумі 6056,00 грн сплачені згідно платіжної інструкції №№589 від 22.05.2024 відшкодовуються у повному обсязі боржником до задоволення вимог кредиторів.
Керуючись ст.ст. 234-235 Господарського процесуального кодексу України, ст. ст. 9, 45, 47, 113, 122, 133 Кодексу України з процедур банкрутства, суд -
1. Заяву №9358/6/19-00-13-14 від 24.05.2024 (вх.№4444 від 04.06.2024) Головного управління ДПС у Тернопільській області (46003, м. Тернопіль, вул. Білецька, 1, ідентифікаційний код 44143637) про визнання кредиторських (грошових) вимог - задоволити.
2. Визнати грошові вимоги кредитора Головного управління ДПС у Тернопільській області (46003, м. Тернопіль, вул. Білецька, 1, ідентифікаційний код 44143637) до боржника фізичної особи ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , фактична адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт № НОМЕР_3 виданий 05.02.2020, орган №6110) у сумі 25 614 457,20 грн - заборгованість та в сумі 6056,00 грн - судовий збір.
Черговість задоволення грошових вимог кредитора:
- в сумі 6056,00 грн. - судовий збір за подання заяви про грошові вимоги кредитора до боржника (відшкодовується у повному обсязі до задоволення вимог кредиторів).
- в сумі 25 614 457,20 грн, в тому числі: 714 422,23 грн - основний платіж (вимоги другої черги); 24 628 989,55 грн - штрафні санкції, 271 045,42 грн - пеня (вимоги третьої черги).
3. Арбітражному керуючому (керуючому реструктуризацією) Деяку Я.М. внести до реєстру вимог кредиторів конкурсні грошові вимоги кредитора Головного управління ДПС у Тернопільській області (46003, м. Тернопіль, вул. Білецька, 1, ідентифікаційний код 44143637) до боржника фізичної особи ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , фактична адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт № НОМЕР_3 виданий 05.02.2020, орган № 6110) у сумі 25614457,20 грн та в сумі 6056,00 грн - судовий збір.
4. Ухвалу надіслати: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 ; адвокату Ганчуку Григорію Володимировичу відповідно до положень ч.5 ст. 6 ГПК України; арбітражному керуючому Деяку Ярославу Михайловичу, АДРЕСА_3 ; Головному управлінню ДПС у Тернопільській області, вул. Білецька, 1, м. Тернопіль.
5. Ухвали, прийняті господарським судом у справі про банкрутство набирають законної сили з моменту їх прийняття та можуть бути оскаржені в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.
Ухвалу підписано 29 липня 2024 року.
Суддя Н.В. Охотницька