Постанова від 17.07.2024 по справі 178/1815/23

ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Провадження № 22-ц/803/4101/24 Справа № 178/1815/23 Суддя у 1-й інстанції - Цаберябий Б.М. Суддя у 2-й інстанції - Городнича В. С.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2024 року м. Дніпро

Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Дніпровського апеляційного суду у складі:

головуючої - Городничої В.С.,

суддів: Петешенкової М.Ю., Красвітної Т.П.,

за участю секретаря судового засідання - Панасенко С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції у м.Дніпрі апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" на рішення Криничанського районного суду Дніпропетровської області від 22 грудня 2023 року у цивільній справі за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу, -

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2023 року АТ "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" звернулося до суду з позовом, пред'явленим до ОСОБА_1 , на предмет стягнення з останньої на користь позивача 35 879,92 грн вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та судові витрати в розмірі 2684 грн, обґрунтовуючи це тим, що відповідач є побутовим споживачем послуг по розподілу природного газу по об'єкту, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 .

02 березня 2023 року представниками Оператора ГРМ за вказаною адресою було виявлено наявність пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботу комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі - збиття цифрового ряду відлікового механізму, перешкода зчитуванню показників відлікового пристрою, які можуть вплинути на результат вимірювання. Пропускна здатність газу присутня, зазначене було зафіксоване фотозйомкою. Того ж дня представниками Оператора ГРМ в присутності споживача було складено акт № 0320289658 про демонтаж засобу вимірювальної техніки (лічильника газу) (періодична повірка), акт про порушення № DP 006273, у яких відповідач підписалась особисто і без зауважень.

Повірку лічильника було проведено Відокремленим підрозділом «Повірочна лабораторія» ТОВ «УКРСТАНДАРТ-СЕРВІС», за результатами якої повірником було видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 07 березня 2023 року № К-070323-44 щодо лічильника газу марки Actaris SAS типу G-4,зав. № 00850224, у зв'язку з тим, що відповідно до п. 6.4.1 ДЕРЖСТАНДАРТу України Р 50-071-98 «Рекомендації. Метрологія. Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки» «збитий цифровий ряд відлікового механізму».

Позивач зазначає, що у складеному 02 березня 2023 року акті про порушення відповідачеві було роз'яснено про необхідність бути присутньою на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений на відповідачку акт про порушення. У відповідності до п. 10 гл. 5 р. ХІ Кодексу ГРС, споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії, остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі. З метою забезпечення безпеки членів комісії та споживача АТ «Дніпропетровськгаз» листом від 29 березня 2023 року № 49002.4.1.2.Сл-6919-0323 відповідачеві повідомлено про перенесення засідання комісії з розгляду актів про порушення на 26 квітня 2023 року, а також можливість прийняти участь у її засіданні дистанційно за допомогою власних технічних засобів.

На засіданні комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № DP 006273 від 02 березня 2023 року та складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості у зв'язку із встановленим порушенням споживачем положень Кодексу ГРС. Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу за період з 02 вересня 2022 року по 01 березня 2023 року визначена комісією у розмірі 35879,92 грн, що і просив стягнути позивач на свою користь з відповідача.

Рішенням Криничанського районного суду Дніпропетровської області від 22 грудня 2023 року Акціонерному товариству "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" у задоволенні позову до ОСОБА_1 про стягнення 35879,92 грн вартості необлікованого об'єму та обсягу природного газу та 2684 грн судового збору відмовлено з підстав того, що для здійснення нарахування необлікованого об'єму природного газу належить встановити, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, як це встановлено главою ХІ Кодексу ГРС, однак експертиза лічильника проведена не була, а довідка ТОВ "Рівнестандарт" не є підставою для притягнення відповідача до цивільно-правової відповідальності, оскільки не свідчить про порушення порядку експлуатації вузла обліку.

Також суд дійшов висновку, що є наявні розбіжності у зазначених в Акті №0320289658 від 02 березня 2023 року про демонтаж лічильника та в Акті про порушення від 02 березня 2023 року відомостей про назву та тип лічильника, як і є такі розбіжності з відомостями, вказаними у довідці про непридатність законодавчо регульованому засобу вимірювальної техніки №К-070323-44 від 07 березня 2023 року, що є підставою вважати недопустимість та неналежність доданих до позову доказів, що тягне за собою відмову у задоволенні позовних вимог.

Не погоджуючись зі вказаним рішення суду АТ "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду скасувати, посилаючись на те, що дане судове рішення є незаконним, судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовані норми Кодексу ГРС, у зв'язку із чим висновок суду про неправомірність дій позивача не відповідає дійсним обставинам справи, що призвело до безпідставної відмови у задоволенні позову та порушення норм матеріального права та є підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

ОСОБА_1 , не скориставшись своїм правом, передбаченим ст. 360 ЦПК України, відзиву на апеляційну скаргу не подавала, але в силу вимог ч. 3 ст. 360 ЦПК України відсутність відзивів на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню зі зміною обґрунтування відмови у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є побутовим споживачем послуг по розподілу природного газу по об'єкту, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 .

02 березня 2023 року представниками Оператора ГРМ за вказаною адресою було виявлено наявність пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботу комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі - збиття цифрового ряду відлікового механізму, перешкода зчитуванню показників відлікового пристрою, які можуть вплинути на результат вимірювання. Пропускна здатність газу присутня, зазначене було зафіксоване фотозйомкою.

02 березня 2023 року представниками Оператора ГРМ в присутності споживача було складено акт № 0320289658 про демонтаж засобу вимірювальної техніки (лічильника газу) (періодична повірка), акт про порушення № DP 006273, у яких відповідачка підписалась особисто і без зауважень. Повірку лічильника було проведено Відокремленим підрозділом «Повірочна лабораторія» ТОВ «УКРСТАНДАРТ-СЕРВІС».

За результатами проведеної повірки повірником було видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 07 березня 2023 року № К-070323-44 щодо лічильника газу марки Actaris SAS типу G-4,зав. № 00850224, у зв'язку з тим, що відповідно до п. 6.4.1 ДЕРЖСТАНДАРТу України Р 50-071-98 «Рекомендації. Метрологія. Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки» «збитий цифровий ряд відлікового механізму».

На засіданні комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № DP 006273 від 02 березня 2023 року та складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу за період з 02 вересня 2022 року по 01 березня 2023 року складає 35879,92 грн.

Судом першої інстанції також встановлено, що між ОСОБА_1 та АТ «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» склались правовідносини, які регулюються статтею 714 Цивільного кодексу України, Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює держане регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824.

Так, суд першої інстанції визначив, що Кодекс ГРМ розмежовує такі види порушень, як "несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу" та "пошкодження ЗВТ/лічильника газу". Для кваліфікації виявленого порушення, саме як "несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу" необхідна наявність цілого складу факторів.

Відповідно до глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ "несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу" відноситься до порушень, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та, внаслідок яких, здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу (пункт 1 вказаної глави розділу ХІ).

Натомість, "порушення цілісності та місцезнаходження пломб, цілісності заводського та повірочного тавра на ЗВТ, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно" належить до порушень за умови несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ.

Таким чином, для здійснення нарахування необлікованого об'єму природного газу, зокрема, слід встановити несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

Для нарахування чи донарахування необлікованого природного газу позивач мав встановити факт несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу. Проте, експертизу лічильника не було проведено. Довідка ТОВ «РІВНЕТАНДАРТ» не є підставою для притягнення відповідачки до цивільно-правової відповідальності, оскільки не свідчить про порушення нею порядку експлуатації вузла обліку, з чого суд дійшов висновку про те, що вищезазначена довідка не є належним та достовірним доказом у справі.

Згідно із підпунктом 37 пункту 4 глави 1 Кодексу ГРМ для виявлення несанкціонованого втручання необхідно довести три складові цього правопорушення, а саме: 1) дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку; 2) спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації); 3) наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу).

При цьому, тільки наявність всіх трьох складових правопорушення може дати підставу для висновку, що споживачем було вчинено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

Лічильник є однофункціональним виробом та не потребує спеціального технічного обслуговування протягом всього періоду експлуатації, за виключенням проведення періодичних повірок згідно національних стандартів або нормативно правових актів. Однак, представником позивача не надано суду доказів щодо проведення робітниками АТ «Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз» періодичних повірок лічильника газу позивачки з метою відповідності його всім визначеним стандартам.

Разом з цим судом першої інстанції встановлено невідповідності у зазначенні відомостей про лічильник та його повірку, з чого суд дійшов висновку про недопустимість та неналежність доданих до позовної заяви доказів, тобто, вважав, що позивачем не доведено тотожність вказаних лічильників газу.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду, оскільки суд визначив лише одну обставину, що для здійснення нарахування необлікованого об'єму природного газу слід встановити несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, тобто, лише проведенням експертизи лічильника газу.

При цьому судом першої інстанції не було надано належної правової оцінки ані наявності чи відсутності вини споживача в некоректно облікованих даних лічильника, ані наявності чи відсутності викривлення даних цього лічильника або некоректності облікованого природного газу з вини споживача.

Також не було встановлено наявності чи відсутності роботи ЗВТ в позаштатному режимі з вини споживача, щоб свідчило б про несанкціоноване втручання у роботу ЗВТ самим споживачем, що є підставою для нарахування та стягнення зі споживача вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу за період з 02 вересня 2022 року по 01 березня 2023 року та звернення позивача з відповідними позовними вимогами за захистом порушеного майнового права через суд.

Також суд першої інстанції помилково встановив у своєму рішенні розбіжності між назвами та типами лічильника газу в Акті про демонтаж лічильника та Акті про порушення.

Так, колегією суддів встановлено, що ОСОБА_1 є побутовим споживачем послуг по розподілу природного газу по об'єкту, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 .

З наданої позивачем довідки про фінансовий стан споживача ОСОБА_1 встановлюється, що за період з квітня 2021 року по червень 2023 року позивачем кожного місяця проводились нарахування сум за користування природним газом, які відповідач ОСОБА_1 сплачувала, хоча і не завжди в повному розмірі.

Станом на червень 2023 року за вказаний період відповідач мала заборгованість 2,31 грн за користування природним газом. Однак у розділі "Оплата" показники як попередні, так і поточні вказані "0,00" за весь зазначений період роботи газового лічильника, що входить у розбіжності між нарахуванням позивачем сум до сплати та зазначеними поточними показниками лічильника (а.с.9).

За відомостями з даних в ЕОМ (ОМ), наданими позивачем, станом на 26 квітня 2022 року у помешканні ОСОБА_1 був встановлений лічильник газу №00850224 типу GALLUS-2 G4 з останніми показниками - 46780,00, показниками - 46941,24 (написано ручкою) з наявним підписом ОСОБА_1 (а.с.8), що також не узгоджується з довідкою про фінансовий стан особового рахунку НОМЕР_1 споживача ОСОБА_1 , де зазначено назву та тип лічильники як "MESURA AG4" з поточними показниками: 519,00.

Також колегією суддів встановлено, що актом (о/р) №0320289658 від 02 березня 2023 року про демонтаж засобу вимірювальної техніки (лічильник газу) (періодична повірка, позачергова повірка, заява споживача), з підкресленням періодичної повірки, зазначено, що за адресою мешкання споживача ОСОБА_1 проведений демонтаж лічильника №00850224 типу GALLUS-2 G4, розташованого зовні, у зв'язку із збоєм цифрового ряду, ознаки несанкціонованого втручання в роботу ПЛГ відсутні. Порушень цілісності пломб, стану різьбових з'єднань, відсутності відбитків повірочного тавра не виявлено (а.с.10).

У цьому Акті зазначено про встановлення іншого вимірювального засобу замість демонтованого лічильника із заводським номером 0021396 марка "MESURA" тип AG4, що свідчить про заміну 02 березня 2023 року газового лічильника, а не розбіжності у назвах та типах лічильника, як помилково встановлено судом першої інстанції.

Разом з цим, актом про порушення №DP006273 від 02 березня 2023 року за адресою місця проживання споживача ОСОБА_1 , за її особистою присутністю, встановлено порушення п.п.1 п.3 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРС з визначеним видом порушення як пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. Також встановлено збій цифрового ряду. Виявлено інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, а саме: перешкода зчитуванню показів відлікового пристрою, які можуть вплинути на результати вимірювання. Пропускна здатність газу присутня. Також в Акті зазначений заводський номер та тип лічильника як №00850224 типу GALLUS-2 G4 (а.с.11). Зазначений Акт підписаний ОСОБА_1 без зауважень.

Рішенням комісії, оформленим протоколом №5366 засідання комісії по розгляду актів про порушення Кодексу розподільних систем від 26 квітня 2023 року, та на підставі Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 26 квітня 2023 року, у присутності споживача ОСОБА_1 , було встановлено порушення (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ ао роботу ЗВТ), що з'явились внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу. Встановлено необхідність здійснити нарахування об'ємів природного газу у розмірі 35 879,92 грн за період з 02 вересня 2022 року по 01 березня 2023 року (а.с.15, 18).

Довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, виданої 07 березня 2023 року Відокремленим підрозділом "Повірочна лабораторія" ТОВ "Рівнестандарт" від 07 березня 2023 року № К-070323-44, визначено, що за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки, тобто лічильника газу марки GALLUS 2000 G4,зав. № 00850224, не відповідає вимогам Р 50-071-98 «Рекомендації. Метрологія. Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки». Підстави для визначення ЗВТ непридатним: не відповідає п.6.4.1 (збитий цифровий ряд) (а.с.12).

З наведено вбачається, що при демонтажу лічильника газу в помешканні відповідача співробітниками позивача встановлено збій цифрового ряду, а також зазначено, що ознаки несанкціонованого втручання в роботу ПЛГ відсутні. Порушень цілісності пломб, стану різьбових з'єднань, відсутності відбитків повірочного тавра не виявлено, що суперечить рішенню комісії та відомостям, зазначеним в Акті-розрахунку. При цьому позивачем не встановлено роботу цього лічильника у позаштатному режимі з викривленням облікових даних, що могло виникнути в результаті неправомірних дій споживача ОСОБА_1 .

Доводи апелянта про те, що ОСОБА_1 не повідомила позивача про позаштатний режим роботи лічильника газу та збій цифрового ряду, колегія суддів прийняти до уваги не може, оскільки відповідач сплачувала рахунки, які виставлені позивачем, що підтверджується довідкою про фінансовий стан особового рахунку споживача ОСОБА_1 . Доводи апелянта про сумніви щодо передачі чи відсутності передачі показників лічильника ОСОБА_1 позивачеві, колегія суддів не може прийняти до уваги, оскільки апелянт не надавав належних доказів щодо чітко визначених показників лічильника та зміну таких показників на користь споживача, що надавало б можливість встановити дійсну роботу лічильника у позаштатному режимі, про що достеменно була б обізнана ОСОБА_1 .

Зазначене узгоджується з відомостями з даних в ЕОМ (ОМ) щодо останніх показників станом на 26 квітня 2022 року, наданими позивачем до позову, та довідкою про фінансовий стан особового рахунку, де в графі "Оплата" показники лічильника зазначені як "0,00", а в графі "лічильник" поточний показник зазначений як 519,00, з чого не встановлюється дійсні показники лічильника, а, відтак, і факт викривлення облікових даних лічильника та робота лічильника в позаштатному режимі.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Згідно зі ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором та законом.

Колегією суддів встановлено, що ОСОБА_1 , хоча і не в повному обсязі, однак сплачувала за надані житлово-комунальні послуги, чим виконувала обов'язок, передбачений ст. 20 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги".

Відповідно до ч. 1, п. 2, п. 5, п. 8 ч. 2 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» субєкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; використання приладів обліку природного газу, не повірених або не атестованих в установленому порядку; самовільне під'єднання до системи, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання.

Відносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізичними особами - споживачами газу регулюються Кодексом газорозподільних систем.

Пункт 4 глави 1 розділу І Кодексом газорозподільних систем передбачає, що у цьому Кодексі терміни вживаються у таких значеннях:

несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу;

пошкодження ЗВТ/лічильника газу - механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з"єднання;

пошкодження пломб - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів);

несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора обєму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Відповідно до абз. 2 п. 6, п. 7 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.

У разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень, представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора обєму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об"єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.

Згідно з п. 3 глави 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії, комісія створюється без участі таких представників. Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ. За вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Уповноважені особи при собі повинні мати документ, який посвідчує їх особу, та оригінал листа від виробника за підписом керівника, завірений печаткою (за наявності), в якому чітко зазначені уповноважені від виробника особи для участі в експертизі та їх кваліфікація.

Колегія суддів відзначає, що всупереч зазначеним нормам цього Кодексу, позивач, який при контрольному огляді виявив збій цифрового ряду, мав би ініціювати проведення експертизи лічильника газу, демонтованого в помешканні ОСОБА_1 , із залученням уповноважених представників від метрологічної організації та територіального органу Регулятора за для встановлення дійсної причини такого порушення цифрового ряду, як і мав би встановити причетність споживача до такого пошкодження ЗВТ, однак не здійснив відповідних дій, що спростовує доводи апелянта про те, що жодною нормою Порядку не встановлений обов'язок передачі ЗВТ на експертизу.

Таким чином, невиявлення ініціативи з проведенням належної експертизи в присутності відповідних спеціалістів, враховуючи виявлення порушення ЗВТ саме позивачем, ставить під сумнів виявлені позивачем порушення. У протоколі комісії від 26 квітня 2023 року не зазначено у складі цієї комісії посади її членів та до якої організації чи установи ці члені комісії відносяться.

Колегією суддів встановлено, що порушення полягає в пошкодженні чи позаштатному режимі роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються "Не з вини споживача"), зокрема, збій цифрового ряду, що має ознаки порушення вимог щодо експлуатації ЗВТ, тобто, перешкода зчитування показів відлікового пристрою, які можуть вплинути на результат вимірювання.

Відповідно до глав 2, 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об"ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних мереж, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих обємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на обєкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

До порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об"єму природного газу, належать: 1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно; 2) фіксація коректором чи обчислювачем об"єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об"єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно; 3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача обєму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого обєм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно; 4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.

Згідно з абз. 2 п. 6 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об"єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об"ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

Отже, цим Кодексом визначено певні випадки (обставини), за яких лічильник газу працює в позаштатному режимі та з викривленням показань, що впливає на розрахунок вартості спожитого природного газу.

Колегія суддів відзначає, що позивач, насамперед, повинен доводити у цій справі, що демонтований лічильник газу з помешкання споживача ОСОБА_1 , який є пошкодженим (збій цифрового ряду), працює в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, за для чого необхідні спеціальні знання експертів зі встановлення причин такого пошкодження лічильника, а, відтак, і наявність некоректності показників лічильника.

Суд першої інстанції таких обставин не встановлював, а апелянт не довів при розгляді апеляційної скарги.

Також цим Кодексом визначено основні терміни та поняття, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

За главами 2, 3 розділу XI Кодексу ГРМ несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу), що передбачає обов'язкове здійснення нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу та відбувається з вини споживача.

Колегією суддів встановлено, що експертні дослідження пошкоджень лічильника, який демонтований з домоволодіння ОСОБА_1 , внаслідок чого відбувались викривлення показників, не проводились відповідною організацією стандартизації, метрології та сертифікації, а лише Довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №К-070323-44 від 07 березня 2023 року, виданою Відокремленим підрозділом "Повірочна лабораторія" ТОВ "Рівнестандарт", що не є висновком відповідної експертизи лічильника, зазначено, що підставою для визнання ЗВТ непридатним є невідповідність лічильника п.6.4.1 (збитий цифровий ряд). Інших підстав для визнання непридатним для використання лічильника не зазначено, як і не досліджено причинно-наслідкового механізму між таким пошкодженням лічильника та впливом споживача у будь-який спосіб на вчинення пошкоджень з метою викривлення даних показників лічильника на свою користь.

Колегія суддів наголошує, що позивачем, на доведеність вини споживача ОСОБА_1 , щоб відповідати за цим позовом, механізм, за яким відбулось внутрішнє пошкодження складових лічильника газу, не встановлювався, а зворотнього апелянт не довів при розгляді апеляційної скарги.

Також встановлення некоректної роботи лічильника чи викривлення показників лічильника, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу, позивачем не доведено як в суді першої інстанції, так і при розгляді апеляційної скарги.

Зазначене виключає відповідальність споживача та можливість позивачеві здійснювати перерахунок розподіленого (спожитого) об"єму природного газу або змінювати режим нарахування, оскільки розраховувати/донараховувати вартість необлікованого об'єму природного газу можливо лише у випадку доведеності належними доказами пошкодження лічильника газу або роботу комерційного ВОГ чи його складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, саме неправомірним впливом споживача на роботу лічильника, внаслідок чого відбувається викривлення показників лічильника, але позивачем у цій справі не доведено вчинення відповідачем таких дій. Встановлено лише факт збою цифрового ряду відлікового механізму, однак не доведено та не встановлено факту втручання з боку споживача на роботу лічильника, що призвело до таких пошкоджень, а ті, в свою чергу, призвели до викривлення даних обліку природного газу.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у своїй постанові від 04 квітня 2019 року у справі №535/868/18 та у постанові від 04 липня 2023 року № 906/70/22.

З огляду на викладене колегія суддів вважає, що судом першої інстанції не в повній мірі з'ясовано обставини справи та не надано цим обставинам належної правової оцінки, що потягло за собою невірне застосування норм матеріального права, а, відтак, суд першої інстанції дійшов помилкового обґрунтування відмови у задоволенні позовних вимог, посилаючись на відсутність доказів щодо проведення періодичних повірок лічильника газу з метою відповідності його всім визначеним стандартам та розбіжностей у назвах та типах лічильника, зазначених в Акті про демонтаж лічильника від 02 березня 2023 року та в Акті про порушення від 02 березня 2023 року, що є наслідком зміни мотивів та обґрунтування відмови у задоволенні позовних вимог позивача, в силу ст. 376 ЦПК України.

При цьому, колегією суддів встановлено недоведеність позивачем позовних вимог належними доказами, а тому вимоги позивача є безпідставними, які задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст.376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є, зокрема, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи та неправильне застосування норм матеріального права.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а ухвала суду зміні в частині мотивів та обґрунтування відмови у задоволенні вимог в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 259, 367, 374, 376, 382-383 ЦПК України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" - задовольнити частково.

Рішення Криничанського районного суду Дніпропетровської області від 22 грудня 2023 року - змінити в частині обґрунтування відмови у задоволенні позовних вимог.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Головуючий: В.С. Городнича

Судді: М.Ю. Петешенкова

Т.П. Красвітна