Ухвала від 23.07.2024 по справі 757/32555/24-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/32555/24-к

пр. 1-кс-28629/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2024 року

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва: ОСОБА_1 ,

при секретарі: ОСОБА_2 ,

за участю:

прокурора: ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката: ОСОБА_4 ,

підозрюваного: ОСОБА_5 ,

захисника - адвоката: ОСОБА_6 ,

підозрюваного: ОСОБА_7 ,

захисника - адвоката: ОСОБА_8 ,

підозрюваного: ОСОБА_9 ,

підозрюваного: ОСОБА_10 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання Старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_11 , погодженого Заступником Генерального прокурора ОСОБА_12 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022170440000123 від 24.02.2022 року, -

ВСТАНОВИВ:

В провадження слідчого судді Печерського районного суду міста Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання сторони кримінального провадження № 12022170440000123 від 24.02.2022 року - старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_11 , погодженого Заступником Генерального прокурора ОСОБА_12 , про продовження строку досудового розслідування.

Слідчий клопотання обґрунтовує тим, Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні

№ 12022170440000123 від 24.02.2022 за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 та ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 127 КК України.

Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Статтею 28 Конституції України визначено, що кожен має право на повагу до його гідності. Ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню.

Крім цього, статтею 289 Цивільного кодексу України визначено, що фізична особа має право на особисту недоторканність. Фізична особа не може бути піддана катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує її гідність, поводженню чи покаранню.

Статтею 106 Кримінально-виконавчого кодексу України (в редакції Закону від 08.08.2021) передбачено, що до осіб, позбавлених волі, якщо вони чинять фізичний опір персоналу колонії, злісно не виконують його законні вимоги, проявляють буйство, беруть участь у масових заворушеннях, захваті заручників або чинять інші насильницькі дії, а також у разі втечі з-під варти з метою припинення вказаних протиправних дій, а також запобігання заподіянню цими особами шкоди оточенню або самим собі застосовуються фізична сила, спеціальні засоби, гамівна сорочка та зброя.

Застосуванню заходів фізичного впливу, спеціальних засобів і зброї має передувати попередження про намір використання вказаних заходів і засобів, якщо дозволяють обставини. Без попередження вказані заходи, засоби і зброя можуть застосовуватися, якщо виникла безпосередня загроза життю або здоров'ю персоналу колонії чи інших осіб. Якщо застосування заходів фізичного впливу уникнути неможливо, вони не повинні перевищувати міру, необхідну для виконання покладених на адміністрацію колонії обов'язків, і мають зводитися до завдання найменшої шкоди здоров'ю правопорушників. У разі необхідності адміністрація колонії зобов'язана негайно надати допомогу потерпілим.

Про застосування фізичної сили, спеціальних засобів та гамівної сорочки доповідається в рапорті начальникові колонії.

Використання фізичної сили, спеціальних засобів і зброї допускається також в інших випадках, передбачених законами України "Про Національну поліцію" і "Про Національну гвардію України".

Кодексом професійної етики персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 1272/5 від 14.04.2017, зі змінами) передбачено, що Кодекс професійної етики персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України (далі - ДКВС України) - це система моральних норм, зобов'язань і вимог щодо сумлінного виконання службових обов'язків персоналом цієї служби, заснована на загальновизнаних моральних принципах і положеннях національного законодавства, міжнародних стандартах функціонування системи виконання кримінальних покарань. Виконання кримінальних покарань, поводження із засудженими та ув'язненими потребують дотримання вимог безпеки й правопорядку з одночасним забезпеченням таких умов, що не порушують гідності людини та надають можливість займатися змістовною діяльністю з упровадження програм реінтеграції засуджених у суспільство. Усвідомлюючи виняткову значимість своєї місії, з метою захищеності громадян та зміцнення їхньої довіри до ДКВС України, персонал зобов'язаний демонструвати і пропагувати високі стандарти поведінки, що зумовлює добровільне взяття на себе більш істотних обмежень, пов'язаних із дотриманням етичних норм у поведінці як під час виконання професійних обов'язків, так і у позаробочий час.

Персонал ДКВС України повинен працювати сумлінно та з повагою ставитись до людської гідності ув'язнених, засуджених, громадськості та своїх колег, що дасть змогу забезпечити та підтримати довіру до ДКВС України. Персонал ДКВС України повинен утримуватися від будь-яких форм поведінки, що може обґрунтовано сприйматись як катування та інше нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання.

Персонал ДКВС України повинен завжди захищати право кожного на життя.

Під час виконання своїх щоденних обов'язків персонал ДКВС України повинен поважати та захищати людську гідність, забезпечувати дотримання і захист прав людини.

Персонал ДКВС України за жодних обставин не повинен заподіювати, провокувати або терпимо ставитися до будь-яких актів катування та іншого нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження або покарання, включаючи випадки надання таких розпоряджень керівництвом.

Персонал ДКВС України зобов'язаний поводитися із засудженими, ув'язненими, колегами та іншими особами з максимальною толерантністю та стриманістю, ввічливо та з повагою.

Персонал ДКВС України зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Персонал ДКВС України повинен гарантувати безпеку, поважати і захищати фізичну, статеву і психологічну цілісність усіх засуджених і ув'язнених, які перебувають в умовах ізоляції, в тому числі від нападів з боку інших засуджених або ув'язнених, а також будь-якої іншої особи.

Персонал ДКВС України не повинен застосовувати силу до засуджених чи ув'язнених, окрім у чітко визначених законом випадках і завжди лише як крайній засіб. Так само слід підходити і до застосування всіх засобів стримування.

В свої діяльності персонал ДКВС керується Конституцією України, Кримінально-виконавчим кодексом України, Законом України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України», положенням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, Рекомендаціях Комітету міністрів Ради Європи (2012)5 щодо Європейського Кодексу етики працівників пенітенціарних установ (ухваленого Комітетом міністрів 12 квітня 2012 року на 114 засіданні заступників міністрів), а також на стандартах, які містяться в рекомендаціях Комітету міністрів Ради Європи та стосуються пенітенціарної політики та практики.

Однак, в порушення вимог статтей 3, 28 Конституції України та вище вказаних нормативно-правових актів ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_10 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 , та іншими не встановленими на даний час службовими особами Державної установи «Божковська виправна колонія (№16)» (далі - ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1), перебуваючи на території ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою: Полтавська область, Полтавський район, с. Божківське, вул. Центральна, 5, на ділянці транспортної вигрузки засуджених (так званий «стакан»), 11.02.2022, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій та бажаючи їх настання, умисно, вчинили насильство фізичного, морального характеру відносно засудженого ОСОБА_13 за наступних обставин.

Наказом начальника ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1» ОСОБА_14 № 374/АГ-21 від 02.11.2021, з метою своєчасного реагування на протиправні дії з боку засуджених, створено групу швидкого реагування (далі-ГШР), до складу якої, серед інших осіб, також включено ОСОБА_10 - керівника ГШР, ОСОБА_9 , ОСОБА_5 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та ін.

Згідно Положення про групу швидкого реагування ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1», яке затверджено наказом начальника установи № 53/ОД-21 від 10.09.2021 - ГШР утворюється за наказом начальника установи з метою миттєвого реагування на зміну оперативної обстановки, а також здійснення первинних заходів під час виникнення надзвичайних подій. Група безпосередньо підпорядковується начальнику установи. Діяльність групи ґрунтується на суворому додержанні законності і не може поєднуватися з навмисними діями, що завдають фізичних чи моральних страждань або принижують людську гідність.

Особовий склад ГШР використовує та застосовує спеціальні засоби та заходи фізичного впливу відповідно до Кримінально-виконавчого кодексу України, Закону України «Про попереднє ув'язнення», Закону України «Про поліцію» та інших законів та нормативних актів. Особовий склад ГШР забезпечується спеціальними засобами , засобами індивідуального бронезахисту, активної оборони та зв'язку згідно з нормами табельної належності.

Заданням ГШР є виключно: здійснення профілактичних заходів з метою запобігання груповим протиправним діям в установі, звільнення працівників установи та інших осіб, які захоплені засудженими або ув'язненими як заручники, припинення групових непокор і масових безпорядків в установі, участь у затриманні засуджених та ув'язнених, які скоїли втечу з-під охорони, ліквідація пожеж та наслідків стихійного лиха в установі, надання допомоги черговому по установі для підтримання керованої оперативної обстановки.

При отриманні сигналу від чергового по установі керівник групи уточнює обстановку та за встановленими сигналами збирає особовий склад, керівник групи оцінює обстановки, приймає рішення та дає розпорядження членам групи, відповідно до ситуації, що склалася, після прибуття особового складу установи члени групи приєднуються до основних груп особового складу установи, при прибутті начальника установи група діє згідно з його наказами та розпорядженнями.

Крім цього, наказом начальника ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1» ОСОБА_14 № 82/АГ-22 від 24.01.2022 створено комісію з прийняття та розподілу засуджених до установи, до складу якої, серед інших осіб, також включено ОСОБА_14 як голову комісії, ОСОБА_7 ОСОБА_9 , ОСОБА_5 , ОСОБА_17 , ОСОБА_16 та ін.

Згідно пункту 1 розділу V наказу Міністерства юстиції України № 2823/5 від 28.08.2018 (зі змінами) «Про затвердження Правил внутрішнього розпорядку установи виконання покарань» чітко регламентовано порядок прийняття засуджених до установи та місця їх перебування, а саме прийняття засуджених до установи виконання покарань здійснюється комісію з прийняття та розподілу засуджених під керівництвом начальника установи.

Під час прийняття засуджених персонал установи виконання покарань перевіряє наявність особових справ і встановлює приналежність їх засудженим, які прибули до установи.

Засуджені підлягають особистому обшуку з роздяганням, а їх речі огляду у порядку, встановленому Правилами. Після особистого обшуку з роздягання засуджені проходять санітарну обробку та розміщуються в дільниці карантину, діагностики та розподілу. Протягом доби засуджені проходять первинний медичний огляд.

Засуджені, які тримаються у дільниці карантину, діагностики та розподілу, можуть залучатися до робіт з благоустрою лише в межах зазначеної дільниці.

Крім цього встановлено, що ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1», яка діє у складі Державної кримінально-виконавчої служби України, є установою закритого типу та відповідно до діючого законодавства здійснює правозастосовні та правоохоронні функції.

Не пізніше 11.02.2022, службові особи ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », серед яких начальницький склад, інспектори, оперативні працівники, які також входили до групи швидкого реагування, діючи за попередньою змовою зорганізувалися для спільної діяльності з метою вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, пов'язаних катуванням та інших насильницьких дій до засуджених, з метою примусити вчиняти дії, що суперечать їх волі, в тому числі показового вчинення дій, пов'язаних із підтримкою адміністрації установи.

Так, під час приймання засуджених із спеціалізованого автотранспорту, яким засуджені доставлялися на територію ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » для подальшого відбування покарання, працівники цієї установи спілкувалися із засудженими та пропонували взяти до рук «мітлу» або «граблі» та прибрати двір, при цьому фіксуючи вказані дії на технічні засоби фіксації, у тому числі мобільні телефони та боді-камери.

У разі відмови засудженого виконати вказані дії, які суперечили їх волі, службові особи ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » застосовували до новоприбулих засуджених фізичну силу, наносячи їм удари руками, ногами, гумовими кийками, держаком від граблів у різні частини тіла, що також супроводжувалося образливими та принижуючими висловлюваннями в бік засуджених.

Під час застосування насильства та погроз їх застосування, новоприбулих засуджених, працівники ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відводили в сторону від загального місця збору, яка знаходить в іншій частини на ділянці транспортної вигрузки засуджених (так званий «конверт» чи «стакан»), де пропонували взяти до рук «мітлу» або «граблі» та прибрати двір.

Так, за прийнятими у кримінальній субкультурі серед засуджених осіб неформальними правилами та звичаями, засуджені не повинні співпрацювати із структурами будь-якої влади, а засуджений, який погодився підмітати підлогу чи прибирати територію, таким чином виявляє свою згоду на співпрацю із адміністрацією колонії.

Знаючи про ці злочинні звичаї, працівники ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », застосовуючи фізичне та психологічне насильство, змушували новоприбулих засуджених виконувати їх вимоги та декілька разів підмести підлогу врученим віником, щоб надалі шантажувати цих засуджених, погрожуючи розповсюдженням інформації про їх співпрацю із адміністрацією установи.

До засуджених, які добровільно відмовлялися виконати такі вимоги, працівники колонії застосовували різноманітні види катувань, як зокрема нанесення ударів руками та ногами в різні частини тіла, однорідне стукання в одну точку голови гумовим кийком у великій кількості раз та без зупинки, нанесення ударів гумовими кийками, держаком від граблів та метли по тілу та кінцівкам засудженого, больове викручування рук за спиною, ходіння по тілу який утримується в лежачому положенні на мокрій поверхні. Не витримуючи фізичної болі під час застосування такого різновиду катувань або під страхом їх застосування, засуджені особи в більшості випадків погоджувалися виконувати вимоги адміністрації колонії.

Вказані дії, в порушення вимог ст. 3, 28 Конституції України, ст. 106 Кримінально-виконавчого кодексу України, Кодексом професійної етики персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України, Положення про групу швидкого реагування ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та міжнародних актів, вчинялися співробітниками ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » як з відкритою демонстрацією свого обличчя, посад та імен засудженим, так і шляхом маскування своєї особистості, з метою подальшого не можливого визначення засудженими осіб, які вчиняли вказані протиправні дії, а саме частина співробітників ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », вдягала однаковий формений одяг співробітників ГШР, одягаючи при цьому на обличчя маску, та ніхто із них не мав будь-яких розпізнавальних знаків.

Так, вироком Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 19.10.2021 у справі № 207/4029/24, який набрав законної сили 19.11.2021, ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 засуджено за вчинення злочинів, передбачених ч. 2 ст. 185 КК України до 2 років та 1 місця позбавлення волі, з відбуванням покарання в кримінально-виконавчому закладі.

Згідно витягу № 1.28/47-2021 від 14.12.2021 з протоколу засідання Центральної комісії Департаменту з питань виконання покарань з питань визначення засудженим до позбавлення волі виду установи виконання покарань, місця відбування покарань особам, засудженим до позбавлення волі на певний строк, довічного позбавлення волі, арешту та обмеження волі прийнято рішення про направлення для подальшого відбування покарання засудженого ОСОБА_13 із Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» до Державної установи «Божковська виправна колонія (№16)».

11.02.2022 з 08 год. 00 хв. на добове чергування в ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1», серед інших, заступили ОСОБА_7 - черговий помічник начальника установи, ОСОБА_18 - заступник чергового помічника начальника установи, ОСОБА_15 - дільниця тимчасового СІЗО.

Крім вказаних осіб на робочому місці були присутні і співробітники, які входять до складу ГШР, у тому числі ОСОБА_10 - керівник ГШР, ОСОБА_9 , ОСОБА_5 .

11.02.2022, не пізніше 13 год. 11 хв, військовослужбовцями ВЧ НОМЕР_1 Національної гвардії України конвойовано та передано службовим особам ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » - п'ятнадцять новоприбулих засуджених (осіб, взятих під варту) до ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », серед яких і ОСОБА_13 .

При цьому приймання новоприбулих засуджених відбувалося в середині дільниці транспортної вигрузки засуджених (так званий «стакан») ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Приймання засуджених здійснювалося комісію з прийняття та розподілу засуджених до установи, до складу якої, серед інших осіб, також включено ОСОБА_7 , який 11.02.2022 заступив на добове чергування - у якості чергового помічника начальника установи.

Коли черга дійшла до ОСОБА_13 , то останній категорично відмовився виконати вимоги співробітників ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та взяти до рук граблі і здійснити прибирання території, що означало б, що він відмовляється від будь-яких проявів «воровських понять» та підтримує авторитет адміністрації установи.

Після цього, продовжуючи реалізацію свого злочинного плану, направленого на схиляння засудженого ОСОБА_13 до виконання усних вимог адміністрації установи та відмови від «воровских понять», шляхом прибирання території установи та знімання вказаного процесу на відеокамеру (бодікамеру), ОСОБА_7 , за участі ОСОБА_9 , ОСОБА_5 , ОСОБА_10 та інших не встановлених на даний час осіб, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб, в порушення вимог наказу Міністерства юстиції України № 2823/5 від 28.08.2018 (зі змінами) «Про затвердження Правил внутрішнього розпорядку установи виконання покарань» відвели ОСОБА_13 в інше приміщення - ділянку транспортної вигрузки засуджених (так званий «конверт» чи «стакан»), де продовжили наполягати та пропонувати взяти до рук граблі або віника і прибрати територію.

В подальшому, не погоджуючись взяти до рук віника та граблі, та прибрати територію, ОСОБА_13 продовжував слухати у свою адресу нецензурні висловлювання, образливі вислови та погрози з боку співробітників ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1», після чого співробітники ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а саме ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 , ОСОБА_10 та інші не встановлені на даний час особи почали хаотично, з різною силою, різним темпом, наносити ОСОБА_13 удари руками та ногами в різні частини тіла (у тому числі в область голови та ніг). Крім цього, вказаними особами, а саме ОСОБА_10 , ОСОБА_5 та іншим співробітником ГШР, який на даний час не встановлений здійснювалися нанесення ударів гумовими кийками, держаком від граблів по тілу та кінцівкам засудженого, больове викручування рук за спиною, ходіння по тілу ОСОБА_13 , який утримувався в лежачому положенні на мокрій поверхні.

Крім цього, безпосередньо ОСОБА_10 здійснював множинне однорідне стукання в одну точку голови гумовим кийком у великій кількості раз та без зупинки, так званий метод «крапелька».

Вказані дії супроводжувалися погрозами продовження застосування до нього насильницьких дій, та погрозами вчинення над ОСОБА_13 насильницьких дій сексуального характеру.

Обставини катування ОСОБА_13 службовими особами ДУ «БВК №16» фіксувались співробітниками установи на технічні пристрої фіксації.

Так, в ході досудового розслідування встановлено, що службові особи ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в приміщенні ділянки транспортної вигрузки засуджених (так званий «конверт» чи «стакан») 11.02.2022, у період часу з 12 год. до 14 год., на протязі не менше 55 хвилин нанесли ОСОБА_13 понад 100 ударів руками, ногами, гумовими кийками, палицями в різні частини тіла, тобто заподіяли ОСОБА_13 сильний фізичний біль, фізичні та моральні страждання, шляхом нанесення побоїв та інших насильницьких дій, з метою змусити ОСОБА_13 вчинити дії, які суперечать його волі, а саме взяти до рук віника та граблі і підмести двір, а також з метою залякування та дискримінації ОСОБА_13 перед іншими засудженими, тобто здійснили катування за попередньою змовою групою осіб, фіксуючи вказані протиправні дії на технічні засоби фіксації.

28.05.2024, слідчим за погодженням з прокурором в порядку та з дотриманням вимог ст. ст. 276, 277, 278 КПК України, ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 та ОСОБА_10 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 127 КК України, тобто у катуванні, що полягало в умисному заподіянню сильного фізичного болю, фізичного та морального страждання шляхом нанесення побоїв, мучення або інших насильницьких дій з метою примусити потерпілого чи іншу особу вчинити дії, що суперечать його волі за попередньою змовою групою осіб.

Крім цього, 28.05.2024 слідчими групи слідчих у кримінальному провадженні № 12022170440000123 від 24.02.2022 проведено 23 обшуки за адресами проживання фігурантів, місцями їх роботи, місцями можливого зберігання відеозаписів з фактами катування засуджених та вчинення щодо них інших неправомірних дій, з метою виявлення та фіксації відомостей у кримінальному провадженні, а також збереження (врятування) майна, окремих речей, предметів та документів, які мають доказове значення під час його розслідування.

У ході проведення вище зазначених обшуків виявлено документи, які підтверджують протиправну діяльність; мобільні телефони фігурантів та засоби передачі та зберігання інформації; чорнові записи та інші речі і документи, які можуть бути використані як докази у даному кримінальному провадженні тощо.

Також у одного із ймовірних фігурантів під час обшуку виявлено та вилучено персональний комп'ютер, в ході огляду якого виявлено відеозаписи з назвами «NOR_8888888_000000_20211110130607_0023» та «NOR_8888888_000000_20211110131409_0024», на яких зафіксовано аналогічні протиправні дії службових осіб ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1» під час прийому етапу новоприбулих засуджених 11.10.2021, у тому числі засуджених ОСОБА_19 , ОСОБА_20 та ОСОБА_21 .

Вказаний факт внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024000000000132 від 24.01.2024 за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 127 КК України та постановою прокурора ОГП від 04.03.2024 об'єднано з матеріалами кримінального провадження № 12022170440000123.

Крім цього, у даному кримінальному провадженні № 12022170440000123 від 24.02.2022 розслідується факт спричинення 23.02.2022 засудженому ОСОБА_22 тяжких тілесних ушкоджень, внаслідок чого останній помер, за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 121 КК України.

Відповідно до ч. 6 ст. 12 КК України, інкримінований підозрюваним злочин віднесено до категорії тяжких, оскільки санкцією частини 2 статті 127 КК України (в редакції Закону станом на 05.01.2022) передбачено основне покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років.

Усім підозрюваним обрано запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою без можливості внесення застави, та одному із підозрюваних ОСОБА_9 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави.

Також органом досудового розслідування надано доручення оперативним підрозділам на проведення огляду виявленої та вилученої під час обшуків техніки, у тому числі близько 20 мобільних телефонів та носіїв інформації, з можливістю відновлення видаленої інформації, у тому числі відеофайлів.

Крім цього надано доручення на допити всіх засуджених, які 11.10.2021, 11.02.2022, 23.02.2022 перебували в приміщеннях КДІР ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1», яких більше 50 осіб.

Додатково постановами прокурора ОГП від 07.02.2024 призначено три комплексні судово-медичні та психолого-психіатричні експертизи, та постановами слідчого ГСУ ДБР від 20.06.2024 призначено три судові комп'ютерно-технічні експертизи, проведення яких на дату складення клопотання не завершено та строк їх виконання не залежить від органу досудового розслідування.

Обставини, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 у вчиненні інкримінованого їм кримінального правопорушення, підтверджуються зібраними під час досудового розслідування матеріалами, а саме:

- заявою про вчинення кримінальних правопорушень співробітниками Державної установи «Божковська виправна колонія (№16);

- протоколом допиту свідка ОСОБА_23 від 22.02.2023, за показаннями якого на базі Державної установи «Божковська виправна колонія (№16) до засуджених службові особи застосовують катування;

- протоколом огляду від 22.02.2023 (мобільний телефон ОСОБА_23 ) на якому міститься відомості про обставини катування ОСОБА_13 ;

- відеофайлами «video_2023-01-18_13-48-53», «video_2023-01-18_13-48-57», «video_2023-01-18_13-49-01», на яких зафіксовано факти катування ОСОБА_13 ;

- протоколом огляду від 05.09.2023 відеофайлів «video_2023-01-18_13-48-53», «video_2023-01-18_13-48-57», «video_2023-01-18_13-49-01», які містяться на флеш-накопичувачі SP 16Gb), на яких зафіксовано факти катування ОСОБА_13 ;

- протоколом огляду від 05.04.2024 мережі інтернет браузера YouTube на якому містяться відеозаписи з обставинами катування особи;

- протоколом огляду від 29.04.2024 (огляд трафіків та з'єднань абонента ОСОБА_7 );

- протоколом огляду від 30.04.2024 (огляд трафіків та з'єднань абонента ОСОБА_9 );

- протоколом огляду від 29.04.2024 (огляд трафіків та з'єднань абонента ОСОБА_10 );

- протоколом огляду від 30.04.2024 (огляд трафіків та з'єднань абонента ОСОБА_5 );

- висновком експерта від 19.02.2024 № КСЕ-19/111-23/59295 за результатами проведеної комплексної мистецтвознавчої та психологічної експертизи, відповідно до якої відеофайли «video_2023-01-18_13-48-53», «video_2023-01-18_13-48-57», «video_2023-01-18_13-49-01» містять сцени насильства та жорстокості та ознаки психологічного впливу;

- висновком експерта від 16.11.2023 № СЕ-19/111-23/59314-ВЗ за результатами проведеної судової експертизи звуко-відеозапису, відповідно до якого у відеофонограмах із файлів « video_2023-01-18_13-48-53 », «video_2023-01-18_13-48-57», «video_2023-01-18_13-49-01» ознак монтажу чи змін, що могли бути привнесені як до початку запису, так і після нього, не виявлено;

- висновком експерта від 06.12.2023 № СЕ-19/111-23/59316-ВЗ за результатами проведеної судової експертизи звуко-відеозапису, відповідно до якого голос та мовлення у відеофонограмах із файлів « video_2023-01-18_13-48-53 », «video_2023-01-18_13-48-57», «video_2023-01-18_13-49-01» належать ОСОБА_13 ;

- висновком експерта від 26.04.2024 № СЕ-19/111-24/10254-ВЗ за результатами проведеної судової експертизи звуко-відеозапису, відповідно до якого голос та мовлення у відеофонограмах із файлів « video_2023-01-18_13-48-53 », «video_2023-01-18_13-48-57», «video_2023-01-18_13-49-01» належать ОСОБА_7 ;

- висновком експерта від 25.04.2024 № СЕ-19/111-24/10257-ВЗ за результатами проведеної судової експертизи звуко-відеозапису, відповідно до якого голос та мовлення у відеофонограмах із файлів «video_2023-01-18_13-48-53», «video_2023-01-18_13-48-57», «video_2023-01-18_13-49-01» належать ОСОБА_5 ;

- висновком експерта від 24.04.2024 № СЕ-19/111-24/10271-ВЗ за результатами проведеної судової експертизи звуко-відеозапису відповідно до якого голос та мовлення у відеофонограмах із файлів «video_2023-01-18_13-48-53», «video_2023-01-18_13-48-57», «video_2023-01-18_13-49-01» належать ОСОБА_10 ;

- висновком експерта від 23.04.2024 № СЕ-19/111-24/10261-ВЗ за результатами проведеної судової експертизи звуко-відеозапису відповідно до якого голос та мовлення у відеофонограмах із файлів «video_2023-01-18_13-48-53», «video_2023-01-18_13-48-57», «video_2023-01-18_13-49-01» належать ОСОБА_9

- документальними матеріалами ДУ «Божковська виправна колонія (№16)», у тому числі щодо осіб, які 11.02.2022 перебували на території колонії та які заступили на чергування, а також документів щодо створення та діяльності групи швидкого реагування та комісії по прийому засуджених;

- протоколами допитів свідків - співробітників та колишніх співробітників ДУ «Божковська виправна колонії (№ 16) від 30.05.2024, 03.06.2024, 05.06.2024, 14.06.2024, 26.06.2024, 27.06.2024, 28.06.2024, які надали покази щодо осіб, які можуть бути причетні до вчинення вказаних правопорушень, що вчиненні 10.11.2021 - прийом етапу новоприбулих засуджених, у тому числі ОСОБА_19 , 11.02.2022 - прийом етапу новоприбулих засуджених, у тому числі ОСОБА_13 , 23.02.2022 - прийом етапу новоприбулих засуджених, у тому числі ОСОБА_22 ;

- протоколами допиту підозрюваних;

- протоколом огляду від 28.03.2024, в якому оглянуто наявні медичну документацію щодо спричинення 23.02.2022 тілесних ушкоджень ОСОБА_22 та журнал огляду наявних тілесних ушкоджень за лютий НОМЕР_2 ;

- протоколами пред'явлення особи для впізнання за матеріалами відеозапису від 26.06.2024, 27.06.2024, 28.06.2024;

- матеріалами особової справи засуджених ОСОБА_13 , ОСОБА_19 , ОСОБА_22 та іншими матеріалами кримінального провадження як окремо так і в своїй сукупності.

Вказані докази є вагомими та дають обґрунтовані підстави для підозри ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 та ОСОБА_10 у вчиненні інкримінованого їм кримінального правопорушення, які повністю відповідають вимогам Європейського суду з прав людини щодо поняття «обґрунтованості», відображеним зокрема у п. 175 рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої «термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.09.1990, п. 32, Series A, N 182).

Отримані на даному етапі досудового розслідування відомості задокументовані у відповідний процесуальний спосіб, передбачений КПК України, і вказують на вірогідну причетність ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 та ОСОБА_10 до вчинення зазначеного злочину, при цьому таке цілком узгоджується і з практикою Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначав, що наявність «обґрунтованої підозри» у вчинені правопорушення передбачає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що зазначена особа могла вчинити правопорушення (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Влох проти Польщі»).

У ході досудового розслідування проведено значну кількість слідчих (розшукових) та процесуальних дій, однак через складність кримінального провадження завершити досудове розслідування до вказаного строку не видається можливим.

На теперішній час у кримінальному провадженні виконуються слідчі (розшукові) дії та процесуальні заходи, спрямовані на всебічне та повне дослідження обставин вчинення ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та іншими особами, яким на даний час не повідомлено про підозру зазначеного кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 127 КК України, а також інших кримінальних правопорушень, виявлення обставин, що пом'якшують чи обтяжують покарання, а також встановлення та притягнення до кримінальної відповідальності інших осіб, у тому числі з числа працівників правоохоронних органів, причетних до вчинення злочину.

Постановою заступника Генерального прокурора ОСОБА_24 від 12.07.2024 строк досудового розслідування у зазначеному кримінальному провадженні продовжено до 3 місяців, тобто до 28.08.2024.

Завершити досудове розслідування до вказаного строку не можливо унаслідок особливої складності провадження та у зв'язку з необхідністю проведення низки слідчих та процесуальних дій з метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, надання їм належної правової оцінки і забезпечення прийняття законного та неупередженого процесуального рішення.

У зв'язку з тим, що строк досудового розслідування у кримінальному провадженні щодо підозрюваних ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 закінчується 28.08.2024, відповідно у органу досудового розслідування є необхідність виконання слідчих та процесуальних дій, що мають суттєве значення для судового розгляду та з об'єктивних причин не можуть бути виконані у відведений термін, оскільки необхідно забезпечити повноту встановлення обставин, мотивів і мети вчинення кримінального правопорушення, у зв'язку з чим необхідно провести наступні слідчі (розшукові) та процесуальні дії, без яких неможливо завершити досудове розслідування, зокрема:

- розсекретити всі матеріали негласних слідчих (розшукових) дій, а також отримати розсекречені ухвали суду щодо проведення зазначених НСРД;

- після розсекречування матеріалів НСРД провести їх додаткові огляди зі складанням стенограм та відповідних протоколів;

- здійснити аналіз всіх відомостей, отриманих в ході НСРД;

- закінчити огляди вилученого майна, речей та документів;

- після завершення оглядів, у разі необхідності призначити та отримати додаткові висновки судових комп'ютерно-технічних експертиз;

- провести аналіз отриманої інформації в ході огляду мобільних телефонів та накопичувачів інформації;

- після проведення огляду мобільних телефонів та з урахуванням інших відомостей досудового розслідування отримати тимчасовий доступ відомостей, які знаходяться у операторів стільникового зв'язку та здійснити аналіз вказаної інформації;

- забезпечити закінчення проведення призначених постановами прокурора ОГП від 07.02.2024 трьох комплексних судово-медичних та психолого-психіатричних експертиз, та постановами слідчого ГСУ ДБР від 20.06.2024 трьох судових комп'ютерно-технічних експертиз;

- після повернення флеш-накопичувача SP Silicon Power 16 GB з файлами «video_2023-01-18_13-48-53», «video_2023-01-18_13-48-57», «video_2023-01-18_13-49-01» та протоколу огляду призначити семантико-текстуальну експертизу з питань наявності у фразах та висловлюваннях працівників ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ознак погроз чи залякування, ознак заподіяння або погроз заподіяння сильного болю чи сильних моральних страждань, а також примушування вчинити певні дії, які суперечать волі ОСОБА_13 ;

- після отримання належних та допустимих відео та фото файлів, на яких зафіксовані ймовірні фігуранти кримінального правопорушення, з метою встановлення та ідентифікації осіб, яких зафіксовано на виявлених відеофайлах (у тому числі одягнених у форму ГШР) вирішити питання щодо призначення портретних експертиз;

- після отримання належних та допустимих відео та аудіо файлів, на яких зафіксовані голоси ймовірних фігурантів кримінального правопорушення, з метою встановлення та ідентифікації осіб, яких зафіксовано на виявлених відеофайлах (у тому числі одягнених у форму ГШР) вирішити питання щодо призначення додаткових експертиз звуко та відеозапису;

- після отримання скачаних відеофайлів з ресурсу YouTube, на яких зафіксовано факт спричинення тілесних ушкоджень ОСОБА_13 та повернення флеш-накопичувача з експертиз - призначити додаткову експертизу щодо автентичності вказаних відеозаписів тим, що маються на флеш-накопичувачі, який надано до заяви, та щодо якого призначено ряд експертиз;

- допитати в якості свідків всіх засуджених, яких згідно отриманих документів було більше 50 осіб, які 11.10.2021 - прийом етапу новоприбулих засуджених, у тому числі ОСОБА_19 , 11.02.2022 - прийом етапу новоприбулих засуджених, у тому числі ОСОБА_13 , 23.02.2022 - прийом етапу новоприбулих засуджених, у тому числі ОСОБА_22 перебували в приміщенні КДІР ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1»;

- встановити та допитати всіх військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_8 , які 11.10.2021, 11.02.2022, 23.02.2022 здійснювали конвоювання засуджених до ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1»;

- встановити та допитати в якості свідків працівників Національної поліції України та працівників Швидкої допомоги, які 11.10.2021 прибували до ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1» після вчинення новоприбулими засудженими самокаліцтва;

- після отримання відомостей від операторів мобільного зв'язку провести детальний аналіз отриманої інформації та скласти відповідні протоколи огляду, із врахуванням базових станцій, азимутів та маршрутів руху та часу, з метою підтвердження знаходження ймовірних фігурантів на території ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1» в момент вчинення злочинів;

- встановити всіх співробітників ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які фактично перебували 10.11.2021, 11.02.2022, 23.02.2022 у період з 12 год. до 19 год. на території ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1» та допитати вказаних осіб у якості свідків з метою встановлення обставин вчинення вказаних кримінальних правопорушень;

- встановити наявність в ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1» спеціальної електронної системи входу-виходу на територію ДУ (система «золоті ворота»), а також інших можливостей для потрапляння на територію ДУ та отримати відомості щодо всіх осіб, які 10.11.2022, 11.02.2022, 23.02.2022 заходили та виходили на територію ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та провести аналіз отриманої інформації з урахуванням відомостей від операторів мобільного зв'язку;

- після встановлення всього складу ГШР, отримання аналізу від операторів мобільного зв'язку та системи пропуску до ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1» допитати в якості свідків всіх співробітників ГШР;

- допитати в якості свідків фельдшерів ОСОБА_25 та інспектора ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1» ОСОБА_26 ;

- у разі необхідності, з метою відтворення обстановки вчинення кримінального правопорушення, відповідно до вимог ст. 237, 240 КПК України провести слідчі експерименти із ОСОБА_26 та ОСОБА_25 ;

- у разі необхідності провести з іншими свідками та потерпілими спеціальні слідчі експерименти та впізнання;

- допитати в якості свідка засудженого ОСОБА_27 , з приводу відомих йому обставин та пропонування йому співробітниками ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1» взяти на себе вбивство ОСОБА_22 ;

- у разі необхідності призначити додаткову судово-медичну експертизу, з урахуванням слідчих експериментів, та медичної документації з метою встановлення ТОЧНОГО часу спричинення тілесних ушкоджень ОСОБА_22 та причинно наслідкового зв'язку між отриманими тілесними ушкодженнями та смертю;

- після отримання всіх необхідних доказів, висновків експертиз та матеріалів вирішити питання щодо повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (правопорушень) іншим учасникам злочинної організації;

- допитати підозрюваних та інших осіб з урахуванням отриманих результатів експертиз та матеріалів НСРД;

- провести слідчі (розшукові) та процесуальні дії, направлені на отримання додаткових матеріалів, які підтверджують чи спростовують факт вчинення підозрюваними та іншими особами кримінальних правопорушень;

- після отримання всіх матеріалів провести оперативно-розшукові заходи, направлені на встановлення інших осіб, причетних до скоєння вказаного кримінального правопорушення;

- виконати інші слідчі (розшукові) дії у кримінальному провадженні, необхідність у яких виникне під час здійснення досудового розслідування;

- після отримання висновків призначених судових експертиз, з урахуванням зібраних у провадженні доказів, здійснити остаточну кваліфікацію дій підозрюваних;

- скласти та вручити підозрюваним остаточну редакцію повідомлення про підозру та допитати з приводу обставин, викладених у новій підозрі, а також здобутих нових доказів у кримінальному провадженні;

- виконати вимоги ст. 290 КПК України з підозрюваними та їх захисниками.

Указані процесуальні дії у кримінальному провадженні, у зв'язку з особливою складністю, не були закінчені та не можуть бути закінчені у відведений строк досудового розслідування, через специфіку кримінального правопорушення, яке вчинено, тривалість проведення експертиз, необхідність проведення вищевказаних слідчих і процесуальних дій та інші об'єктивні причини.

Також специфіка досудового розслідування вказаного кримінального провадження потребує плановості та системності у вчинених слідчих та процесуальних діях, оскільки більшість запланованих слідчих та процесуальних дій можливо здійснити лише після отримання попередніх результатів та відомостей, які будуть отримані в ході експертиз та аналізу наявних документів та матеріалів.

Крім цього, відповідно до статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (зі змінами), введено та продовжується строк дії воєнного стану в Україні. На період дії воєнного стану в Україні, крім іншого, внесено обмеження, які ускладнюють прибуття свідків за викликами до органу досудового розслідування та проведення відповідних слідчих та процесуальних дій.

Результати проведення вищезазначених слідчих і процесуальних дій мають важливе значення для судового розгляду, повноти встановлення обставин, мотивів і мети вчинення злочинів, встановлення можливих співучасників кримінальних правопорушень, правильної кваліфікації діянь підозрюваного.

Для проведення вказаних слідчих та процесуальних дій у цьому кримінальному провадженні необхідний додатковий строк, у зв'язку з чим потрібно продовжити строк досудового розслідування до шести місяців.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав та просив задовольнити з викладених в ньому підстав.

Захисник - адвокат ОСОБА_4 та підозрюваний ОСОБА_5 щодо задоволення клопотання не заперечували.

Захисник - адвокат ОСОБА_6 та підозрюваний ОСОБА_7 проти задоволення клопотання заперечували та просили відмовити.

Підозрюваний ОСОБА_10 поклався на розсуд суду.

Захисник - адвокат ОСОБА_8 та підозрюваний ОСОБА_9 щодо задоволення клопотання не заперечували.

Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України здійснювалась фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею.

Слідчий суддя, заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов до наступного висновку.

Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022170440000123 від 24.02.2022 за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 та ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 127 КК України.

28.05.2024, слідчим за погодженням з прокурором в порядку та з дотриманням вимог ст. ст. 276, 277, 278 КПК України, ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 та ОСОБА_10 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 127 КК України, тобто у катуванні, що полягало в умисному заподіянню сильного фізичного болю, фізичного та морального страждання шляхом нанесення побоїв, мучення або інших насильницьких дій з метою примусити потерпілого чи іншу особу вчинити дії, що суперечать його волі за попередньою змовою групою осіб.

Обставини, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 у вчиненні інкримінованого їм кримінального правопорушення, підтверджуються зібраними під час досудового розслідування матеріалами, а саме:

- заявою про вчинення кримінальних правопорушень співробітниками Державної установи «Божковська виправна колонія (№16);

- протоколом допиту свідка ОСОБА_23 від 22.02.2023, за показаннями якого на базі Державної установи «Божковська виправна колонія (№16) до засуджених службові особи застосовують катування;

- протоколом огляду від 22.02.2023 (мобільний телефон ОСОБА_23 ) на якому міститься відомості про обставини катування ОСОБА_13 ;

- відеофайлами «video_2023-01-18_13-48-53», «video_2023-01-18_13-48-57», «video_2023-01-18_13-49-01», на яких зафіксовано факти катування ОСОБА_13 ;

- протоколом огляду від 05.09.2023 відеофайлів «video_2023-01-18_13-48-53», «video_2023-01-18_13-48-57», «video_2023-01-18_13-49-01», які містяться на флеш-накопичувачі SP 16Gb), на яких зафіксовано факти катування ОСОБА_13 ;

- протоколом огляду від 05.04.2024 мережі інтернет браузера YouTube на якому містяться відеозаписи з обставинами катування особи;

- протоколом огляду від 29.04.2024 (огляд трафіків та з'єднань абонента ОСОБА_7 );

- протоколом огляду від 30.04.2024 (огляд трафіків та з'єднань абонента ОСОБА_9 );

- протоколом огляду від 29.04.2024 (огляд трафіків та з'єднань абонента ОСОБА_10 );

- протоколом огляду від 30.04.2024 (огляд трафіків та з'єднань абонента ОСОБА_5 );

- висновком експерта від 19.02.2024 № КСЕ-19/111-23/59295 за результатами проведеної комплексної мистецтвознавчої та психологічної експертизи, відповідно до якої відеофайли «video_2023-01-18_13-48-53», «video_2023-01-18_13-48-57», «video_2023-01-18_13-49-01» містять сцени насильства та жорстокості та ознаки психологічного впливу;

- висновком експерта від 16.11.2023 № СЕ-19/111-23/59314-ВЗ за результатами проведеної судової експертизи звуко-відеозапису, відповідно до якого у відеофонограмах із файлів « video_2023-01-18_13-48-53 », «video_2023-01-18_13-48-57», «video_2023-01-18_13-49-01» ознак монтажу чи змін, що могли бути привнесені як до початку запису, так і після нього, не виявлено;

- висновком експерта від 06.12.2023 № СЕ-19/111-23/59316-ВЗ за результатами проведеної судової експертизи звуко-відеозапису, відповідно до якого голос та мовлення у відеофонограмах із файлів « video_2023-01-18_13-48-53 », «video_2023-01-18_13-48-57», «video_2023-01-18_13-49-01» належать ОСОБА_13 ;

- висновком експерта від 26.04.2024 № СЕ-19/111-24/10254-ВЗ за результатами проведеної судової експертизи звуко-відеозапису, відповідно до якого голос та мовлення у відеофонограмах із файлів « video_2023-01-18_13-48-53 », «video_2023-01-18_13-48-57», «video_2023-01-18_13-49-01» належать ОСОБА_7 ;

- висновком експерта від 25.04.2024 № СЕ-19/111-24/10257-ВЗ за результатами проведеної судової експертизи звуко-відеозапису, відповідно до якого голос та мовлення у відеофонограмах із файлів «video_2023-01-18_13-48-53», «video_2023-01-18_13-48-57», «video_2023-01-18_13-49-01» належать ОСОБА_5 ;

- висновком експерта від 24.04.2024 № СЕ-19/111-24/10271-ВЗ за результатами проведеної судової експертизи звуко-відеозапису відповідно до якого голос та мовлення у відеофонограмах із файлів «video_2023-01-18_13-48-53», «video_2023-01-18_13-48-57», «video_2023-01-18_13-49-01» належать ОСОБА_10 ;

- висновком експерта від 23.04.2024 № СЕ-19/111-24/10261-ВЗ за результатами проведеної судової експертизи звуко-відеозапису відповідно до якого голос та мовлення у відеофонограмах із файлів «video_2023-01-18_13-48-53», «video_2023-01-18_13-48-57», «video_2023-01-18_13-49-01» належать ОСОБА_9

- документальними матеріалами ДУ «Божковська виправна колонія (№16)», у тому числі щодо осіб, які 11.02.2022 перебували на території колонії та які заступили на чергування, а також документів щодо створення та діяльності групи швидкого реагування та комісії по прийому засуджених;

- протоколами допитів свідків - співробітників та колишніх співробітників ДУ «Божковська виправна колонії (№ 16) від 30.05.2024, 03.06.2024, 05.06.2024, 14.06.2024, 26.06.2024, 27.06.2024, 28.06.2024, які надали покази щодо осіб, які можуть бути причетні до вчинення вказаних правопорушень, що вчиненні 10.11.2021 - прийом етапу новоприбулих засуджених, у тому числі ОСОБА_19 , 11.02.2022 - прийом етапу новоприбулих засуджених, у тому числі ОСОБА_13 , 23.02.2022 - прийом етапу новоприбулих засуджених, у тому числі ОСОБА_22 ;

- протоколами допиту підозрюваних;

- протоколом огляду від 28.03.2024, в якому оглянуто наявні медичну документацію щодо спричинення 23.02.2022 тілесних ушкоджень ОСОБА_22 та журнал огляду наявних тілесних ушкоджень за лютий НОМЕР_2 ;

- протоколами пред'явлення особи для впізнання за матеріалами відеозапису від 26.06.2024, 27.06.2024, 28.06.2024;

- матеріалами особової справи засуджених ОСОБА_13 , ОСОБА_19 , ОСОБА_22 та іншими матеріалами кримінального провадження як окремо так і в своїй сукупності.

Постановою заступника Генерального прокурора ОСОБА_24 від 12.07.2024 строк досудового розслідування у зазначеному кримінальному провадженні продовжено до 3 місяців, тобто до 28.08.2024.

Як визначено у ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу: 1) до трьох місяців - керівником окружної прокуратури, керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступником Генерального прокурора; 2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора; 3) до дванадцяти місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим із Генеральним прокурором чи його заступниками.

Відповідно до ч. 1 ст. 295-1 КПК України, у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

Завершити досудове розслідування до вказаного строку не можливо унаслідок особливої складності провадження та у зв'язку з необхідністю проведення низки слідчих та процесуальних дій з метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, надання їм належної правової оцінки і забезпечення прийняття законного та неупередженого процесуального рішення.

Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні щодо підозрюваних ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 закінчується 28.08.2024, відповідно у органу досудового розслідування є необхідність виконання слідчих та процесуальних дій, що мають суттєве значення для судового розгляду та з об'єктивних причин не можуть бути виконані у відведений термін, оскільки необхідно забезпечити повноту встановлення обставин, мотивів і мети вчинення кримінального правопорушення, у зв'язку з чим необхідно провести наступні слідчі (розшукові) та процесуальні дії, без яких неможливо завершити досудове розслідування, зокрема:

- розсекретити всі матеріали негласних слідчих (розшукових) дій, а також отримати розсекречені ухвали суду щодо проведення зазначених НСРД;

- після розсекречування матеріалів НСРД провести їх додаткові огляди зі складанням стенограм та відповідних протоколів;

- здійснити аналіз всіх відомостей, отриманих в ході НСРД;

- закінчити огляди вилученого майна, речей та документів;

- після завершення оглядів, у разі необхідності призначити та отримати додаткові висновки судових комп'ютерно-технічних експертиз;

- провести аналіз отриманої інформації в ході огляду мобільних телефонів та накопичувачів інформації;

- після проведення огляду мобільних телефонів та з урахуванням інших відомостей досудового розслідування отримати тимчасовий доступ відомостей, які знаходяться у операторів стільникового зв'язку та здійснити аналіз вказаної інформації;

- забезпечити закінчення проведення призначених постановами прокурора ОГП від 07.02.2024 трьох комплексних судово-медичних та психолого-психіатричних експертиз, та постановами слідчого ГСУ ДБР від 20.06.2024 трьох судових комп'ютерно-технічних експертиз;

- після повернення флеш-накопичувача SP Silicon Power 16 GB з файлами «video_2023-01-18_13-48-53», «video_2023-01-18_13-48-57», «video_2023-01-18_13-49-01» та протоколу огляду призначити семантико-текстуальну експертизу з питань наявності у фразах та висловлюваннях працівників ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ознак погроз чи залякування, ознак заподіяння або погроз заподіяння сильного болю чи сильних моральних страждань, а також примушування вчинити певні дії, які суперечать волі ОСОБА_13 ;

- після отримання належних та допустимих відео та фото файлів, на яких зафіксовані ймовірні фігуранти кримінального правопорушення, з метою встановлення та ідентифікації осіб, яких зафіксовано на виявлених відеофайлах (у тому числі одягнених у форму ГШР) вирішити питання щодо призначення портретних експертиз;

- після отримання належних та допустимих відео та аудіо файлів, на яких зафіксовані голоси ймовірних фігурантів кримінального правопорушення, з метою встановлення та ідентифікації осіб, яких зафіксовано на виявлених відеофайлах (у тому числі одягнених у форму ГШР) вирішити питання щодо призначення додаткових експертиз звуко та відеозапису;

- після отримання скачаних відеофайлів з ресурсу YouTube, на яких зафіксовано факт спричинення тілесних ушкоджень ОСОБА_13 та повернення флеш-накопичувача з експертиз - призначити додаткову експертизу щодо автентичності вказаних відеозаписів тим, що маються на флеш-накопичувачі, який надано до заяви, та щодо якого призначено ряд експертиз;

- допитати в якості свідків всіх засуджених, яких згідно отриманих документів було більше 50 осіб, які 11.10.2021 - прийом етапу новоприбулих засуджених, у тому числі ОСОБА_19 , 11.02.2022 - прийом етапу новоприбулих засуджених, у тому числі ОСОБА_13 , 23.02.2022 - прийом етапу новоприбулих засуджених, у тому числі ОСОБА_22 перебували в приміщенні КДІР ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1»;

- встановити та допитати всіх військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_8 , які 11.10.2021, 11.02.2022, 23.02.2022 здійснювали конвоювання засуджених до ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1»;

- встановити та допитати в якості свідків працівників Національної поліції України та працівників Швидкої допомоги, які 11.10.2021 прибували до ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1» після вчинення новоприбулими засудженими самокаліцтва;

- після отримання відомостей від операторів мобільного зв'язку провести детальний аналіз отриманої інформації та скласти відповідні протоколи огляду, із врахуванням базових станцій, азимутів та маршрутів руху та часу, з метою підтвердження знаходження ймовірних фігурантів на території ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1» в момент вчинення злочинів;

- встановити всіх співробітників ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які фактично перебували 10.11.2021, 11.02.2022, 23.02.2022 у період з 12 год. до 19 год. на території ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1» та допитати вказаних осіб у якості свідків з метою встановлення обставин вчинення вказаних кримінальних правопорушень;

- встановити наявність в ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1» спеціальної електронної системи входу-виходу на територію ДУ (система «золоті ворота»), а також інших можливостей для потрапляння на територію ДУ та отримати відомості щодо всіх осіб, які 10.11.2022, 11.02.2022, 23.02.2022 заходили та виходили на територію ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та провести аналіз отриманої інформації з урахуванням відомостей від операторів мобільного зв'язку;

- після встановлення всього складу ГШР, отримання аналізу від операторів мобільного зв'язку та системи пропуску до ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1» допитати в якості свідків всіх співробітників ГШР;

- допитати в якості свідків фельдшерів ОСОБА_25 та інспектора ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1» ОСОБА_26 ;

- у разі необхідності, з метою відтворення обстановки вчинення кримінального правопорушення, відповідно до вимог ст. 237, 240 КПК України провести слідчі експерименти із ОСОБА_26 та ОСОБА_25 ;

- у разі необхідності провести з іншими свідками та потерпілими спеціальні слідчі експерименти та впізнання;

- допитати в якості свідка засудженого ОСОБА_27 , з приводу відомих йому обставин та пропонування йому співробітниками ДУ «ІНФОРМАЦІЯ_1» взяти на себе вбивство ОСОБА_22 ;

- у разі необхідності призначити додаткову судово-медичну експертизу, з урахуванням слідчих експериментів, та медичної документації з метою встановлення ТОЧНОГО часу спричинення тілесних ушкоджень ОСОБА_22 та причинно наслідкового зв'язку між отриманими тілесними ушкодженнями та смертю;

- після отримання всіх необхідних доказів, висновків експертиз та матеріалів вирішити питання щодо повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (правопорушень) іншим учасникам злочинної організації;

- допитати підозрюваних та інших осіб з урахуванням отриманих результатів експертиз та матеріалів НСРД;

- провести слідчі (розшукові) та процесуальні дії, направлені на отримання додаткових матеріалів, які підтверджують чи спростовують факт вчинення підозрюваними та іншими особами кримінальних правопорушень;

- після отримання всіх матеріалів провести оперативно-розшукові заходи, направлені на встановлення інших осіб, причетних до скоєння вказаного кримінального правопорушення;

- виконати інші слідчі (розшукові) дії у кримінальному провадженні, необхідність у яких виникне під час здійснення досудового розслідування;

- після отримання висновків призначених судових експертиз, з урахуванням зібраних у провадженні доказів, здійснити остаточну кваліфікацію дій підозрюваних;

- скласти та вручити підозрюваним остаточну редакцію повідомлення про підозру та допитати з приводу обставин, викладених у новій підозрі, а також здобутих нових доказів у кримінальному провадженні;

- виконати вимоги ст. 290 КПК України з підозрюваними та їх захисниками.

Обставинами, які перешкоджали завершити ці слідчі (розшукові) та процесуальні дії раніше є виняткова складність кримінального провадження, значний обсяг необхідних слідчих (розшукових) та процесуальних дій, тривалий термін процедур розсекречення матеріалів щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій, тощо.

Як визначено у абз. 2 ч. 2 ст. 295-1 КПК України, у клопотанні про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру зазначаються: 1) прізвище, ім'я, по батькові підозрюваного; 2) найменування (номер) кримінального провадження; 3) суть повідомленої підозри і правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, у вчиненні якого підозрюється особа; 4) посилання на докази, якими обґрунтовується підозра; 5) процесуальні дії, проведення або завершення яких потребує додаткового часу; 6) значення результатів цих процесуальних дій для судового розгляду; 7) строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій; 8) обставини, що перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше.

Відповідно до ч. 5 ст. 295-1 КПК України, крім підстав, передбачених частиною четвертою цієї статті, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об'єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.

Під час досудового розслідування органом досудового розслідування виконана значна кількість слідчих (розшукових) та процесуальних дій, однак наразі завершити досудове розслідування у кримінальному провадженні неможливо, оскільки необхідно провести певний обсяг слідчих та процесуальних дій, спрямованих на перевірку всіх обставин вчиненого кримінального правопорушення.

Крім того, слідчий суддя приймає до уваги п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 року у справі «Михалкова та інші проти України» в якому зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.

За таких обставин, беручи до уваги, що з метою одержання доказів, які будуть використані під час судового розгляду, проведення слідчих та процесуальних дій, які не могли бути здійснені та завершені раніше з об'єктивних на те причин, слідчий суддя вважає за необхідне продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12022170440000123 від 24.02.2022 року до шести місяців, тобто до 28.11.2024 року.

Питання щодо доведеності вини підозрюваних у вчиненні інкримінованих їм кримінальних правопорушень та правильності кваліфікації його дій, слідчим суддею при розгляді клопотання не вирішувались, оскільки підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду справи по суті.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 107, 219, 294, 295, 295-1, 309, 376 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання Старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_11 , погодженого Заступником Генерального прокурора ОСОБА_12 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022170440000123 від 24.02.2022 року - задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022170440000123 від 24.02.2022 року за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 127 КК України, до шести місяців, тобто до 28.11.2024 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Визначити час проголошення повного тексту ухвали на 08 год. 15 хв. 26.07.2024 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1