Справа №:755/19703/23
"29" липня 2024 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі головуючої судді Яровенко Н.О., розглянувши в приміщенні суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення грошових коштів,
Позивач - Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації (далі - УПСЗН або Управління), звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення грошових коштів посилаючись на те, що ОСОБА_1 , звернулася до Управління із заявою від 03 червня 2020 року про згоду отримувати соціальні пільги. 04 червня 2020 року ОСОБА_1 на електронну адресу Управління надіслала довідку про доходи ОСОБА_2 від 29.05.2020 року. Рішенням Управління від 11.06.2020 року ОСОБА_1 призначено допомогу на догляд на утримання ОСОБА_3 з 01 травня 2020 року по 31 жовтня 2020 року. Листом Управління від 22.01.2021 року відповідачу повідомлено, що згідно карантинних обмежень виплату коштів державної соціальної допомоги подовжено автоматично, але для уникнення можливих переплат необхідно терміново надати нове звернення зі стандартним пакетом документів. ОСОБА_1 подовжувався строк виплати допомоги, зокрема, розпорядженнями Управління від 24.01.2022, 25.05.2022 у розмірі 2118,000 грн. З перегляду бази основних рахунків вбачається нарахування допомоги ОСОБА_1 за жовтень 2022 року в сумі 2117,07 грн. підопічний помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , № актового запису 1615. Управлінням надіслано відповідачу листа від 02.05.2023 року № 37/18-4261 з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти, отримані надміру у зв'язку із нею повідомленням Управлінню про смерть підопічного, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та втратою права на отримання даного виду допомоги з 01 жовтня 2022 року. Лист Управління від 22.08.2022 року був надісланий на адресу Відповідача, однак станом на дату подання позову Відповідач не повернула на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат залишок переплати надмірно отриманих нею коштів.
Ухвалою Дніпровського районного суду міста Києва від 29 грудня 2023 року відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Сторонам роз'яснено їх процесуальні права подати заяви по суті справи та встановлено відповідні строки.
У встановлений судом строк відповідач ОСОБА_1 відзив на позов не подавала, конверт з ухвалою про відкриття провадження, направлявся за адресою зареєстрованого місця проживання відповідача та було отримано відповідачем особисто 12 лютого 2024 року.
Третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, пояснень по суті справи не подав. Ухвалу про відкриття провадження від 29 грудня 2023 року було отримано третьою особою 12 січня 2024 року, про що свідчить зворотне поштове повідомленням.
Строки для подання відзиву та відповіді на відзив закінчились, а тому відповідно до частини восьмої статті 178 ЦПК України та частини п'ятої статті 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до положень частини першої статті 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
За наведених обставин, відповідно до вимог частини першої статті 281 ЦПК України суд ухвалив провести заочний розгляд справи та ухвалити у справі заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Враховуючи те, що розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, керуючись частиною другою статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані позивачем докази, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до частини першої статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Як вбачається з матеріалів справи, 03 червня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Управління із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, зокрема, допомоги на огляд (щомісячну грошову допомогу особі, яка проживає разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним). В заяві від 03 червня 2020 року відповідач погодилася своїм підписом з текстом наступного змісту: «Підтверджую відсутність змін у складу сім'ї».
04 червня 2020 року на електронну пошту Управління була надіслана довідка про доходи ОСОБА_2 від 29 травня 2020 року .
Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 859 (далі - Порядок), встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (далі - соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є: особами з інвалідністю I групи; дітьми з інвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 року № 1161.
Згідно пункту 6 Порядку, для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, подаються до уповноваженого органу заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пункті 7 цього Порядку. Особою/законним представником особи, яка потребує надання соціальних послуг, подається заява про згоду отримувати соціальні послуги.
Згідно пункту 7 Порядку, призначення і виплата компенсації здійснюються уповноваженим органом з місяця подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, таких документів: 1) у паперовій формі: заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі; заяви про згоду отримувати соціальні послуги; копії свідоцтва про народження дитини (у разі надання дитині соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі); декларації про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї) за формою, затвердженою Мінсоцполітики. У декларації також зазначається інформація про склад сім'ї фізичної особи, яка надає соціальні послуги; копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (для осіб з інвалідністю); висновку лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді громадян похилого віку внаслідок когнітивних порушень за формою, затвердженою МОЗ; висновку лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді невиліковно хворих осіб, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, за формою, затвердженою МОЗ; копії медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою, затвердженою МОЗ; довідки про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу в порядку та за формою, встановленими МОЗ; копії рішення суду про обмеження цивільної дієздатності або визнання недієздатною особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (для недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена); копії рішення суду або органу опіки та піклування про призначення опікуна або піклувальника особі, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (для опікунів або піклувальників). Копії поданих документів засвідчуються посадовими особами уповноваженого органу або центру надання адміністративних послуг, який прийняв заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та про згоду отримувати соціальні послуги.
Пунктом 12 Порядку встановлено, що компенсація призначається на 12 місяців і виплачується щомісяця.
Рішенням Управління від 11 червня 2020 року ОСОБА_1 призначено допомогу на догляд на утриманця ОСОБА_3 з 01 травня 2020 року по 31 жовтня 2020 року з 01 травня 2020 року по 31 жовтня 2020 року у розмірі 2 027,00 грн. (зв./а.с. 24)
Враховуючи положення постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» від 08 серпня 2020 № 264, ОСОБА_1 продовжувався строк виплати допомоги на догляд програмним забезпеченням автоматично, зокрема ,розпорядженнями Управління від 23 жовтня 2020 року, 16 грудня 2020 року.
Листом Управління від 22 січня 2021 року № 37/03-62/1244 відповідачу повідомлено, що згідно карантинних обмежень виплату коштів державної соціальної допомоги подовжено автоматично, але для уникнення можливих переплат необхідно терміново надати нове звернення зі стандартним пакетом документів.
Враховуючи положення норм постанов Уряду «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» від 08 серпня 2020 року № 264, ОСОБА_1 продовжувався строк виплати допомоги на догляд програмним забезпеченням автоматично, зокрема, розпорядженням Управління від 23 жовтня 2020 року, 16 грудня 2020 року.
З перегляду бази особливих рахунків бази даних Автоматизованої системи обліку персональних даних Міністерства соціальної політики України вбачається нарахування допомоги ОСОБА_1 по жовтень місяць 2022 року у розмірі 2118,00 грн.
Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звернувся листом від 11.11.2022 № 04/1935-11 до Управління щодо вирішення питання про утримання про утримання залишку переплати допомоги на догляд з отримувача допомоги ОСОБА_1 за жовтень 2022 року в сумі 2117,07 грн., підопічний помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , № актового запису 1615.
З перегляду бази особливих рахунків бази даних Автоматизованої системи обліку персональних даних Міністерства соціальної політики України вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , номер актового запису 1615, 20 вересня 2022 року.
Управлінням було надіслано відповідачу листа від 02 травня 2023 року № 37/18/4261 з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти, отримані надміру у зв'язку з неповідомленням нею Управління про смерть підопічного, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та втратою права на отримання даного виду допомоги з 01 жовтня 2022 року.
Київський міський центр звернувся повторно до відповідача листом від 20 березня 2023 року № 04/579-11 до Управління щодо вирішення питання про утримання залишку переплати допомоги на догляд з отримувача допомоги ОСОБА_1 за жовтень 2022 року в сумі 2117,07 підопічний помер 19.02.2022 року, № актового запису 1615.
Управління повторно надіслало відповідачу листа від 22 серпня 2023 року № 37/18-7326 з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти, отримані надміру у зв'язку з неповідомленням нею Управління про смерть підопічного, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та втратою права на отримання даного виду допомоги з 01 жовтня 2022.
Питання про повернення безпідставно сплачених коштів вирішується відповідно до пункту
11 Порядку. Відповідно до підпункту 2 пункту 11 Порядку виплата компенсації припиняється в разі смерті особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
При цьому, пунктом 11 Порядку встановлено, що у разі виникнення обставин, визначених у підпунктах 1, 4-6 цього пункту, внаслідок яких припиняється надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, фізична особа, яка надає соціальні послуги, особа/законний представник особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, зобов'язані в десятиденний строк письмово повідомити про припинення надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі уповноваженому органу, що здійснює виплату компенсації. Її виплата припиняється з місяця, наступного за місяцем, у якому сталися зміни.
Суд враховує, що відповідно до підпункту 8.8 пункту 8 Положення про Управління соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації, затвердженого розпорядженням Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації від
19 квітня 2023 року № 261, Управління забезпечує ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів та організовує контроль за цільовим використанням бюджетних коштів у вигляді житлових субсидій та державних соціальних допомог.
Згідно із пунктами 3.2 та п. 3.3 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, яке затверджене Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27 квітня 2021 року № 955 одним із головних завдань центру є підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат, а також здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.
Таким чином, Управління не приймає участі у виплаті всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат і є бюджетною установою, тому в Управлінні не відкрито реєстраційний рахунок з якого здійснюється грошова виплата. Виплата всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат проводиться Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Відповідно до пункту 19 Порядку, суми компенсації, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку фізичної особи, яка надає соціальні послуги, через подання документів із завідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату компенсації тощо, стягуються відповідно до законодавства. Якщо фізична особа, яка надає соціальні послуги, не повернула добровільно надміру виплачені їй суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви уповноваженого органу, що призначив компенсацію.
Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно із статтею 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (пункт 1 частини першої стаття 1215 ЦК України).
Таким чином, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача резюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Аналогічний висновок зробив і Верховний Суд України в постанові від 2 липня 2014 року у справі № 6-91цс14.
Судом встановлено, що відповідач був повідомлений про його обов'язок повідомляти органи соціального захисту про зміну обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зазначене у заяві від 22 липня 2022 року).
Відповідно до статті 12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи наведене, а також те, що відповідач отримував щомісячну компенсацію соціальної допомоги, з урахуванням несвоєчасного подання відомостей про відсутність підстав для здійснення таких виплат, та відсутності доказів добровільного повернення надміру виплачених коштів, які набуті без достатньої правової підстави, суд прийшов до висновку, що з відповідача на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат слід стягнути кошти в розмірі 2117,07 грн.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми грошової допомоги, підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір у розмірі 2 684,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 1166, 1212, 1215 ЦК України, статтями
4, 5, 12, 13, 49, 76, 81, 89, 141, 259, 263-265, 274, 279, 354 ЦПК України, Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 859, суд -
Позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення грошових коштів, - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат залишок переплати допомоги на догляд в сумі 2117 (дві тисячі сто сімнадцять) гривень 07 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації судовий збір в розмірі 2 684,00 грн (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 копійок).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Позивач - Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, ідентифікаційний код юридичної особи за ЄДРПОУ 37397200, місцезнаходження: вул. Остафія Дашкевича, буд. 7-А, корпус 1, м. Київ, Україна.
Відповідач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .
Третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, ідентифікаційний код юридичної особи за ЄДРПОУ 22886300, місцезнаходження: просп. Любомира Гузара, буд. 7, м. Київ, Україна
Повний текчст рішення складено 29.07.2024 року.
Суддя Яровенко Н.О.