Рішення від 29.07.2024 по справі 755/19320/23

Справа №:755/19320/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" липня 2024 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі головуючого судді Яровенко Н.О., розглянувши в приміщенні суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення грошових коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення грошових коштів посиючись на те, що відповідач ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою від 03.07.2019 для призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг, зокрема державної допомоги на дітей над якими встановлено опіку чи піклування. Рішенням Управління від 04.07.2019 року ОСОБА_1 призначено допомогу на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування на ОСОБА_2 . Листом Управління від 13.01.2021 № 37/03/62-364 Відповідачу повідомлено, що згідно карантинних обмежень виплату коштів державної соціальної допомоги подовжено автоматично, але для уникнення можливих переплат необхідно терміново надати нове звернення зі стандартним пакетом документів. Однак, відповідач не відреагувала на лист Управління. Розпорядженнями Управління від 24.05.2021 року, 22.07.2021 р., 22.09.2021 р. відповідачці продовжувався строк виплати допомоги у розмірі 5545,00 грн. 04.11.2021 р. відповідач звернулася до Управління із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, зокрема, державної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. Відповідач надала довідку видану Київським фаховим коледжом туризму та готельного господарства від 02.11.2021 р. № 375 про те, що ОСОБА_2 є студенткою 2-го курсу денної форми навчання, терміном навчання з 01.09.2020 року по 30.06.2024 р. Відповідач надала довідку видану Київським фаховим коледжом туризму та готельного господарства від 01.11.2021 року № 000000000130 про доходи ОСОБА_2 з вересня 2020 року по жовтень 2021 року, також відповідач надала заяву про виплату пенсії або грошової допомоги від 22.10.2021 року на рахунок Приватбанку. Враховуючи сукупний дохід підопічної, рішенням Управління від 08.11.2021 року ОСОБА_1 проведено перерахунок призначеної допомоги на дітей над якими встановлено опіку чи піклування з 01.07.2020 р. по 30.11.2020 р. у розмірі 5795,00 грн. з 01.12.2020 по 30.06.2021 у розмірі 5987,50 грн. з урахуванням виплаченого. Враховуючи сукупний дохід підопічної, рішенням Управління від 08.11.2021 р. ОСОБА_1 проведено перерахунок призначеної допомоги на дітей над якими встановлено опіку чи піклування з 01.07.2021 по 31.07.2022 у розмірі 2923,23 грн. Рішенням управління від 08.11.2021 по особовому рахунку НОМЕР_1 ОСОБА_1 вирішено витсавити переплату з 01 липня 2021 року та утримувати по 20% з подальших виплат до повного погашення. Рішенням Управління від 23.11.2021 відповідачу проведено перерахунок допомоги у розмірі 3193,23 грн. Відповідач звернулася до Управління із заявою від 14.07.2022 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та надала довідку видану Київським фаховим коледжом туризму та готельного господарства від 11.07.2022 № 000000000048 про доходи з січня 2020 по червень 2022 року. Враховуючи сукупний дохід підопічної, рішенням Управління від 11.08.2022 ОСОБА_1 в режимі «Перерахунок» призначено допомогу на дітей на якими встановлено опіку чи піклування з 01.07.2022 по 31.07.2022 у розмірі 1712,16 грн. Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат листом від 16.01.2023 № 04/133-11 до Управління щодо вирішення питання про утримання залишку переплати державної соціальної допомоги ОСОБА_1 в розмірі 8 610,62 грн., з яких залишок переплати 7130,15 грн. за період з 01 липня 2021 року по 30 листопада 2021 року та 1480, 47 грн. за липень місяць 2022 року (3193,23-1712,76=1480,47 грн.) Управління листом від 25.05.2023 № 37/18-5028 звернулось до Відповідача з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти, отримані надміру у зв'язку з несвоєчасним повідомленням про розмір доходів підопічної за результатами проведених перерахунків. Станом на день подання позову відповідачем не повернута на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат залишок переплати державної соціальної допомоги на дітей над якими встановлено опіку чи піклування в загальному розмірі 8 610, 62 грн.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 12 січня 2024 року відкрите провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, роз'яснено учасникам справи порядок подання заяв по суті справи та наслідки їх неподання.

Відповідачу був встановлений п'ятнадцятиденний строк з дня вручення вказаної ухвали подати відзив на позовну заяву.

Як убачається з матеріалів справи, ухвала суду про відкриття провадження у справі разом із доданими до неї процесуальними документами була направлена відповідачу та повернута до суду з довідкою АТ Укрпошта із відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Відзив на позов відповідачем у визначений термін не надано.

Відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За змістом ст. 275 ЦПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно ст. 279 ЦПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» Кабінетом Міністрів України 27.12.2001 прийнято постанову № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», якою затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми (далі - Порядок).

Згідно приписів п. 25 Порядку, відповідно до статті 16 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, визначеним в установленому порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення їх батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування та відповідно до законодавства набули статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.

Пунктом 26 Порядку визначено, що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, надається у розмірі, що становить 2,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на дітей з інвалідністю, над якими встановлено опіку чи піклування, - 3,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Якщо на дитину (дитину з інвалідністю) виплачуються призначені в установленому порядку пенсія, аліменти, стипендія, державна допомога (крім державної соціальної допомоги, що виплачується на дітей з інвалідністю відповідно до законодавства), розмір допомоги на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування, визначається як різниця між 2,5 розміру прожиткового мінімуму (для дитини з інвалідністю, над якою встановлено опіку чи піклування, - 3,5 розміру прожиткового мінімуму) для дитини відповідного віку та розміром призначених пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги. При цьому розмір призначених пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги враховується як середньомісячний розмір зазначених виплат, отриманих на дитину за попередні 12 календарних місяців.

Згідно п. 28, 29 Порядку, допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на дванадцять місяців. Питання про продовження виплати допомоги вирішується на підставі заяви та довідок про місячні розміри пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що одержує опікун чи піклувальник на дитину. Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається з місяця, в якому була подана заява з усіма необхідними документами та/або відомостями, та виплачується щомісяця до моменту досягнення дитиною 18-річного віку включно.

Встановлено, що 03 липня 2019 року відповідач ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг.(а.с.16)

Крім цього, зі змісту вищевказаної заяви убачається, що відповідач повідомлена про обов'язок в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, компенсації та пільг повідомити органи праці та соціального захисту населення.

Рішенням Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації від 04 липня 2019 року заяву задоволено та призначено ОСОБА_1 допомогу на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування на ОСОБА_2 (а.с. 24)

Листом Управління від 13.01.2021 № 37/03/62-364 відповідача повідомлено, що згідно карантинних обмежень виплату коштів державної соціальної допомоги подовжено автоматично, але для уникнення можливих переплат необхідно терміново надати нове звернення зі стандартним пакетом документів.(а.с. 25 зв/а.)

Однак, відповідач не відреагувала на лист Управління в найближчі місяці. Розпорядженнями Управління, зокрема від 24.05.2021, 22.07.2021, 22.09.2021 відповідач продовжувався строк виплати допомоги у розмірі 5 545, 00 грн.

Відповідач звернулася до Управління із заявою від 04.11.2021 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, зокрема, державної допомоги на дітей над якими встановлено опіку чи піклування. Також надала довідку видану Київським фаховим коледжом туризму та готельного господарства від 02.11.2021 року № 375 про те, що ОСОБА_2 є студенткою 2-го курсу денної форми навчання, термін навчання з 01.09.2020 по 30.06.2024. Також надала довідку Київським фаховим коледжом туризму та готельного господарства від 01.11.2021 № 000000000130 про доходи ОСОБА_2 з вересня 2020 по жовтень 2021 р. (а.с.27-28)

Відповідач надала заяву про виплату пенсії або грошової допомоги від 22.10.2021 року на рахунок в ПриватБанку. (а.с.29)

Враховуючи сукупний дохід підопічної, рішенням Управління від 08.11.2021 ОСОБА_1 проведено перерахунок призначеної допомоги на дітей над якими встановлено опіку чи піклування за період з 01.07.2020 по 30.11.2020 у розмірі 5795.00 грн., та з 01.12.2020 по 30.06.2021 у розмірі 5987,50 грн. з урахуванням виплаченого.

Враховуючи сукупний дохід підопічної, рішенням Управління від 08.11.2021 ОСОБА_1 проведено перерахунок призначеної допомоги на дітей над якими встановлено опіку чи піклування з 01.07.2021 по 31.07.2022 у розмірі 2923,23 грн.

Рішенням управління від 08.11.2021 по особовому рахунку НОМЕР_1 ОСОБА_1 вирішено виставити переплату з 01.07.2021 та утримувати по 20% з подальших виплат до повного погашення.

Розпорядженням управління від 23.11.2021 року відповідачу проведено перерахунок допомоги у розмірі 3193,23 грн.

Відповідач звернулася до Управління з заявою від 14.07.2022 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, зокрема. Державної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування та надала довідку видану Київським фаховим коледжом туризму та готельного господарства від 11.07.2022 № 000000000048 про доходи з січня 2020 року по червень 2022 року.

Враховуючи сукупний дохід ОСОБА_1 рішенням Управління від 11.08.2022 в режимі «Перерахунок» призначено допомогу на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування з 01.07.2022 по 31.07.2022 у розмірі 1712,76 грн.

Київським міським центом по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звернувся з листом від 16.01.2023 № 04/133-11 до управління щодо вирішення питання про утримання залишку переплати державної соціальної допомоги з отримувача допомоги ОСОБА_1 в розмірі 8 610,62 грн., з них залишок переплати 7130,15 грн за період з 01.07.2021 по 30.11.2021 та 1480, 47 грн. за липень місяць 2022 .

Відповідно до положень п. 49 Порядку, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї та повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.

З метою досудового врегулювання спору на адресу відповідача було направлено лист № 37/18-5028 від 25.05.2023 з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти, отримані надміру 8610 гривень 62 копійок. (а.с. 37).

Вищевказаний лист відповідачем було отримано 29.05.2023, про що свідчить витяг із сайту АТ Укрпошта про відстеження поштового відправлення за трекінговим номером «0212506890702» (а.с. 38 зв/а.).

Відтак, відповідач ОСОБА_1 була повідомлена про розмір наявної заборгованості, необхідність та порядок її сплати.

За повідомленням позивача, відповідачем добровільно грошові кошти не повернуто.

Відповідно до положень п. 4 п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, у разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.

Відповідно до положень статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно зі статтею 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

За правилами ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У спростування зазначеного будь яких доказів відповідачем суду не надано.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Зважаючи на викладене вище, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, враховуючи те, що обставини, на які посилається позивач, як на підставу для задоволення позову, знайшли своє підтвердження під час розгляду справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом стягнення з відповідача на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат грошових коштів у розмірі 8 610 гривень 62 копійок. грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений останнім в дохід держави судовий збір у розмірі 2 684 грн.

Керуючись Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, ст. 3, 11, 15, 16, 1166, 1212, 1215 ЦК України,ст.2, 4, 7, 10, 12, 13, 19, 76, 81, 89, 133, 141, 258, 259, 263, 265, 268, 273, 274, 280, 282, 354, 355 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення грошових коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 22886300, Держказначейська служба України, м. Київ, КЕКВ 2730, КПКВ 2501030, р/р НОМЕР_2 ) заборгованість за переплатою у розмірі 8 610 (вісім тисяч шістсот десять) гривень 62 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 37397200, УДКСУ у Дніпровському районі м. Києва, р/р НОМЕР_3 , МФО 820172) судовий збір у розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривень.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

Позивач Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації, місце знаходження: 02125, м. Київ, вул. Курнатовського, 7-А, корп. 1, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 37397200.

Відповідач ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .

Третя особа Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, місце знаходження: 03165, м. Київ, пр-т. Гузара, 7, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 22886300.

Повний тест рішення складено 29.07.2024 року.

Суддя Н.О. Яровенко