Справа № 632/894/24
провадження №3/632/460/24
29 липня 2024 року місто Первомайський
Суддя Первомайського міськрайонного суду Харківської області Васянович Г.М., розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від відділення поліції № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , не працюючого, який раніше до адміністративної відповідальності не притягався,-
29 травня 2024 року до Первомайського міськрайонного суду Харківської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП.
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення - серія ААД № 013132, 19 травня 2024 року близько дев'ятої години ОСОБА_1 , перебуваючи біля будинку № 1, розташованого у провулку Південний села Калинівка Лозівського району Харківської області, здійснюючи керування транспортним засобом - автомобілем ВАЗ-2107, реєстраційний номер НОМЕР_1 , порушив вимоги пунктів 10.1, 16.12 розділів 10, 16 Правил дорожнього руху - відповідно до дорожньої обстановки при зміні напрямку руху не переконався, що це буде безпечним, внаслідок чого скоїв зіткнення з автомобілем Renо, реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди зазначені транспортні засоби отримали механічні пошкодження.
Під час судового розгляду ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, не визнав, та заявив про те, що дорожньо - транспортна пригода сталася не з його вини.
До зазначеного протоколу у якості доказів додані наступні документи: рапорт поліцейського; схеми місця ДТП, письмові пояснення ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , фототаблиця.
Разом із цим ст. ст. 254, 255 КУпАП встановлено, що про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженою на те посадовою особою.
У справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право, окрім інших, складати уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ (Національної поліції), у тому числі за ст. 124 КУпАП.
Статтею 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, окрім іншого, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 124 КУпАП, регламентовані розділом ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07 листопада 2015 року № 1395 (далі - Інструкція), у якому визначено, що у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження, окрім іншого, транспортних засобів, на місці дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються: схема місця ДТП, яку підписують учасники ДТП та поліцейський; пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності); показання технічних приладів (у разі їх наявності); показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності); інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.
На місці ДТП за вимогою учасників ДТП їм надається можливість зробити фотографію схеми ДТП. У випадку відсутності технічної можливості копія схеми ДТП та фотографії з місця ДТП надаються за письмовою заявою в підрозділі поліції у разі, якщо матеріали не було надіслано за належністю.
При цьому відповідно до п. 4 зазначеного Розділу та додатку 8 до вказаної Інструкції схема місця ДТП складається за встановленим зразком та повинна містити конкретно визначені дані.
Інформація зафіксована у схемі місця ДТП підтверджується підписами водіїв транспортних засобів.
Вимоги щодо змісту схеми місця ДТП закріплені у п. 4 розділу ІХ Інструкції.
Разом із цим матеріали справи містять первинну схему місця ДТП у якій, в порушення п.п. 5, 6 п. 4 розділу IX вказаної Інструкції, не зазначено дані про наявність інших слідів та предметів, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту; координати місця зіткнення, відносно сталих орієнтирів.
В судовому засіданні інспектор поліції Котовчихін О.В., який складав схему місця ДТП, підтвердив, що у вказаному документі ним не зазначено дані про місце зіткнення згаданих транспортних засобів.
У той же час водії ОСОБА_3 і ОСОБА_2 у своїх пояснення повідомили суду різні дані про місце зіткнення транспортних засобів під їх керуванням.
При цьому ОСОБА_3 вказав, що внаслідок зіткнення на місці дорожньо - транспортної пригоди, в місці контакту автомобілів, були наявні уламки скла від його автомобіля про що у схемі місця ДТП також не зазначено.
Наведене є суттєвим порушенням вимог ст. 256 КУпАП та Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07 листопада 2015 року № 1395.
Таким чином, постановою судді від 20 червня 2024 року матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, були повернуті до відділення поліції № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області для належного оформлення, зокрема схеми місця ДТП щодо місця зіткнення транспортних засобів.
01 липня 2024 року схема місця ДТП була складена інспектором поліції лише за участю водія ОСОБА_1 у якій зазначено місце зіткнення зі слів останнього.
Водій ОСОБА_2 при складанні зазначеної схеми присутній не був.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення вдруге надійшли до суду 16 липня 2024 року.
У судовому засіданні, яке відбулося 29 липня 2024 року, водій ОСОБА_2 повідомив суду, що він не був присутній при складанні схеми місця ДТП з поважної причини (виклик до ТЦК та СП).
При цьому заявив, що із змістом цього документа він не згоден, оскільки, з його слів, зіткнення транспортних засобів відбулося в іншому місці.
Водночас особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, його захисник та потерпілий, кожний окремо, заявили про необхідність повернення матеріалів зазначеної справи до територіального відділення поліції для належного оформлення схеми місця ДТП - за участю обох водіїв.
Згідно з пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23 грудня 2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи викладене, позицію учасників судового розгляду, те що постанова судді від 20 червня 2024 року фактично належним чином не виконана, матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 необхідно повторно повернути до відділення поліції № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області для належного оформлення, зокрема схеми місця ДТП, яка повинна бути складена у відповідності до вимог пунктів 4, 5 розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07 листопада 2015 року № 1395, оскільки вищезазначені недоліки перешкоджають всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванню обставин справи, у відповідності до ст. ст. 245, 280 КУпАП.
Крім того, ст. 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 251, 256 КУпАП, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, повернути до відділення поліції № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя:Г. М. Васянович