Справа № 544/1506/24
пров. № 1-кс/544/285/2024
іменем України
про тимчасовий доступ до речей і документів
29 липня 2024 року м. Пирятин
Слідчий суддя Пирятинського районного суду Полтавської області ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Пирятина по вул. Ярмаркова, 17, клопотання слідчого СВ відділення поліції № 1 Лубенського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_3 , погоджене начальником Пирятинського відділу Лубенської окружної прокуратури Полтавської області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів,
Слідчий СВ відділення поліції № 1 Лубенського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_5 , за погодженням начальника Пирятинського відділу Лубенської окружної прокуратури Полтавської області ОСОБА_6 звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Клопотання слідчий обґрунтовує тим, що слідчим відділенням ВП №1 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024170580000305 від 23.07.2024, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України, за фактом заволодіння шляхом обману коштами з державного бюджету та з бюджету благодійних організацій у якості компенсації за безоплатне надання житла (безоплатне розміщення для проживання) внутрішньо переміщених осіб (далі по тексту ВПО) на території Пирятинської ОТГ Лубенського району.
Досудовим розслідуванням установлено, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» ВПО є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення (перебування) внутрішньо переміщених осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2022 р. № 333 (далі по тексту Порядок), цей Порядок визначає механізм компенсації витрат, що пов'язані з безоплатним тимчасовим розміщенням (перебуванням) внутрішньо переміщених осіб (далі - компенсація), які перемістилися з територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, інформація про які є складовою частиною переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією: житло яких зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження, інформація про яке внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, або щодо якого подано документальне підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації (п. 1 Порядку).
Компенсація надається фізичним особам - громадянам України, які є власниками житла або їх представниками, наймачами (орендарями) житла державної або комунальної власності, спадкоємцями, які прийняли спадщину, і безоплатно розмішували у своїх житлових приміщеннях, зазначених у пункті І цього Порядку, внутрішньо переміщених осіб, крім осіб, з якими вони пов'язані родинними відносинами, споріднення яких засноване на шлюбі та кровному рідстві (чоловік, дружина, батько, мати, діти, онуки, зокрема повнолітні) (далі - особи, що розмістили внутрішньо переміщених осіб), для покриття витрат, пов'язаних з безоплатним розміщенням внутрішньо переміщених осіб (п.2 Порядку).
Особи, що розмістили внутрішньо переміщених осіб, зобов'язані не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня розміщення внутрішньо переміщених осіб подати повідомлення за формою згідно з додатком 1 до виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі їх створення) ради, місцевої держадміністрації, відповідної військової адміністрації за місцем розташування житлового приміщення.
Особи, що розмістили внутрішньо переміщених осіб, також зобов'язані в день припинення розміщення внутрішньо переміщених осіб або зміни їх кількості подати повідомлення згідно з додатком 1 разом з інформацією про зміну переліку осіб, розміщених у житловому приміщенні, із зазначенням можливості у подальшому розміщувати внутрішньо переміщених осіб у такому приміщенні.
Для отримання компенсації особа, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, не пізніше ніж протягом п'яти днів з дня закінчення звітного місяця подає до виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі їх створення) ради, місцевої держадміністрації, відповідної військової адміністрації за місцем розташування житлового приміщення заяву за формою згідно з додатком 2 (п. 5 Порядку).
Компенсація особам, що розмістили внутрішньо переміщених осіб, виплачується за рахунок коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, іноземних держав та міжнародних організацій у вигляді благодійної, гуманітарної та матеріальної допомоги, а також добровільних пожертвувань фізичних і юридичних осіб, благодійних організацій та громадських об'єднань, інших не заборонених законодавством джерел у безготівковій формі за зазначеними у заяві банківськими реквізитами за умови відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги, (ч. 16 Порядку)
Зі змісту Порядку випливає, що особи, які розмістили внутрішньо переміщених осіб для проживання мають право на компенсацію за певних умов та на них покладаються певні обов'язки.
Розслідуванням установлено, що окремі особи, які проживають на території Пирятинської ОТГ Лубенського району неправомірно отримали (отримують) вищевказану компенсацію.
Так, відповідно до рапортів старшого оперуповноваженого ЗС ВКІІ Лубенського РВП ОСОБА_7 , отримано інформацію щодо неправомірного отримання компенсації в період часу з початку військового вторгнення рф на територію України по теперішній час ОСОБА_8 , який отримував (отримує) компенсацію за розміщення для проживання ВПО в кількості 2 осіб, за адресою: АДРЕСА_1 , однак такі особи на протязі вказаного періоду в житлі ОСОБА_8 постійно не проживали, а відповідно останній не мав права на отримання вищевказаної компенсації.
Таким чином, в ході проведення досудового розслідування виникли сумніви у правомірності отримання вищевказаною особою компенсації витрат, що пов'язані з безоплатним тимчасовим розміщенням (перебуванням) внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до інформації ІНФОРМАЦІЯ_1 , відомості про вищезгаданих осіб, внесено до Переліку осіб, що розмістили ВПО та подали заяву про отримання компенсації витрат (Додаток 5 до Порядку) і таким особам було виплачено компенсацію відповідно до кількості людино-днів, протягом яких здійснювалось розміщення.
Аналізом документів, наданих ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлено, що ОСОБА_8 отримував (отримує) компенсацію за розміщення для проживання ВПО на банківський рахунок ІВАN НОМЕР_1 .
Шляхом опрацювання відомостей, що містяться на Інтернет-сайті ІНФОРМАЦІЯ_3 , вищевказаний банківський рахунок відкритий в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
З метою отримання інформації щодо руху коштів, джерела їх надходження, необхідний доступ до вищевказаних банківських рахунків відкритих в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на ім'я ОСОБА_8 з метою підтвердження фактів виплати компенсації останньому.
Вказана інформація містить охоронювану законом інформацію, являється банківською таємницею та доступна у АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (юридична адреса: АДРЕСА_2 , код за ЄДРПОУ; НОМЕР_2 ).
Слідчий відділення поліції № 1 Лубенського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області в судове засідання не з'явився, просив проводити розгляд клопотання за його відсутності.
Представник АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив. Неприбуття вказаної особи не є перешкодою для розгляду даного клопотання відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України.
Вивчивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, приходжу до наступних висновків.
Слідчим суддею установлено, що слідчим відділенням ВП №1 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024170580000305 від 23.07.2024, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України, за фактом заволодіння шляхом обману коштами з державного бюджету та з бюджету благодійних організацій у якості компенсації за безоплатне надання житла (безоплатне розміщення для проживання) внутрішньо переміщених осіб (далі по тексту ВПО) на території Пирятинської ОТГ Лубенського району. Досудовим розслідуванням установлено, що відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» ВПО є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Відповідно до Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення (перебування) внутрішньо переміщених осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2022 р. № 333 (далі по тексту Порядок), цей Порядок визначає механізм компенсації витрат, що пов'язані з безоплатним тимчасовим розміщенням (перебуванням) внутрішньо переміщених осіб (далі - компенсація), які перемістилися з територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, інформація про які є складовою частиною переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією: житло яких зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження, інформація про яке внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, або щодо якого подано документальне підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації (п. 1 Порядку). Зі змісту Порядку випливає, що особи, які розмістили внутрішньо переміщених осіб для проживання мають право на компенсацію за певних умов та на них покладаються певні обов'язки. Розслідуванням установлено, що окремі особи, які проживають на території Пирятинської ОТГ Лубенського району неправомірно отримали (отримують) вищевказану компенсацію. Так, відповідно до рапортів старшого оперуповноваженого ЗС ВКІІ Лубенського РВП ОСОБА_7 , отримано інформацію щодо неправомірного отримання компенсації в період часу з початку військового вторгнення рф на територію України по теперішній час ОСОБА_8 , який отримував (отримує) компенсацію за розміщення для проживання ВПО в кількості 2 осіб, за адресою: АДРЕСА_1 , однак такі особи на протязі вказаного періоду в житлі ОСОБА_8 постійно не проживали, а відповідно останній не мав права на отримання вищевказаної компенсації. Таким чином, в ході проведення досудового розслідування виникли сумніви у правомірності отримання вищевказаною особою компенсації витрат, що пов'язані з безоплатним тимчасовим розміщенням (перебуванням) внутрішньо переміщених осіб. Відповідно до інформації ІНФОРМАЦІЯ_1 , відомості про вищезгаданих осіб, внесено до Переліку осіб, що розмістили ВПО та подали заяву про отримання компенсації витрат (Додаток 5 до Порядку) і таким особам було виплачено компенсацію відповідно до кількості людино-днів, протягом яких здійснювалось розміщення. Аналізом документів, наданих ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлено, що ОСОБА_8 отримував (отримує) компенсацію за розміщення для проживання ВПО на банківський рахунок ІВАN НОМЕР_1 . Шляхом опрацювання відомостей, що містяться на Інтернет-сайті ІНФОРМАЦІЯ_3 , вищевказаний банківський рахунок відкритий в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ». З метою отримання інформації щодо руху коштів, джерела їх надходження, необхідний доступ до вищевказаних банківських рахунків відкритих в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на ім'я ОСОБА_8 з метою підтвердження фактів виплати компенсації останньому. Вказана інформація містить охоронювану законом інформацію, являється банківською таємницею та доступна у АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (юридична адреса: АДРЕСА_2 , код за ЄДРПОУ; НОМЕР_2 ).
Відповідно до ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім вказаних обставин доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачаються довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Документи, клопотання про тимчасовий доступ до яких заявив старший слідчий, є інформацією, яка містить банківську таємницю та у відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 162 КПК України відноситься до охоронюваної законом таємниці.
У поданому клопотанні слідчим відділення поліції № 1 Лубенського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області обґрунтовано доведено, що вказані документи у сукупності з іншими доказами мають доказове значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні №12024170580000305 від 23.07.2024 щодо кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України, а іншими способами довести ці обставини неможливо.
Крім того, є достатньо підстав вважати, що вказана інформація містить охоронювану законом інформацію, являється банківською таємницею та доступна у АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (юридична адреса: АДРЕСА_2 , код за ЄДРПОУ; НОМЕР_2 .
За таких обставин клопотання слідчого відділення поліції № 1 Лубенського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 159, 163-165, 309 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання слідчого СВ відділення поліції № 1 Лубенського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_3 , погоджене начальником Пирятинського відділу Лубенської окружної прокуратури Полтавської області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному провадженні за №12024170580000305 від 23.07.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати слідчим СВ ВП № 1 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 . ОСОБА_14 . ОСОБА_15 , тимчасовий доступ, до речей та документів (в тому числі електронних), з можливістю їх вилучення або виготовлення копій, що перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (юридична адреса: АДРЕСА_2 , код за ЄДРПОУ; НОМЕР_2 ), які містять інформацію:
-про особу, на яку зареєстровано банківський рахунок з міжнародним номером банківських рахунків (ІВАN): НОМЕР_1 , відкритий в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (заяву про відкриття карткових рахунків, паспорт громадянина України, довідку про присвоєння ідентифікаційного коду, фотознімки особи, котра отримувала грошові кошти, документи які заповнювалися особою при відкритті карткових рахунків);
-про рух грошових коштів по банківському рахунку з міжнародним номером банківських рахунків (ІВАN): НОМЕР_1 , відкритий в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », із зазначенням реквізитів контрагентів (контактну інформацію про особу, її телефон, місце реєстрації, номер карткових рахунків, з яких відбувалися перерахування коштів) та розшифровками призначення платежу, за період часу із 01.03.2022 по 25.07.2024.
Строк дії ухвали до 29 серпня 2024 року.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1