Справа №468/759/24
3/468/714/24
25.07.2024 року суддя Баштанського районного суду Миколаївської області Янчук С.В., розглянувши справи про адміністративні правопорушення, що надійшли від Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою : АДРЕСА_1 , за ст.ст. 124, 122-4 КУпАП,
04.07.2024 року до суду надійшли справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 ст.ст. 124, 122-4 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №581539 від 06.04.2024 року встановлено, що 06.04.2024 року близько 20 год. 00 хв. в м. Баштанка по вул. Героїв Небесної Сотні, 53, водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом AUDI, д.н.з. НОМЕР_1 , під час виконання повороту ліворуч з вул. Героїв Небесної Сотні на вул. Ювілейна здійснив рух по зустрічній смузі, в результаті чого скоїв зіткнення з транспортним засобом Geon, д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , який рухався у зустрічному напрямку. Внаслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження та завдано матеріальної шкоди.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №581536 від 06.04.2024 року встановлено, що 06.04.2024 року близько 20 год. 00 хв. в м. Баштанка по вул. Героїв Небесної Сотні, 53, водій автомобіля AUDI А7, д.н.з. НОМЕР_1 , скоївши дорожньо-транспортну пригоду, а саме здійснив зіткнення з транспортним засобом Geon, д.н.з. НОМЕР_2 , що рухався в зустрічному напрямку, після чого залишив місце пригоди, чим порушив вимоги п.2.10 «А» ПДР України.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. До суду надійшло клопотання про закриття провадження у справі про адміністративні правопорушення за ст.122-4 КУпАП та ст.124 КУпАП, згідно якого ОСОБА_1 звертає увагу суду на те, що факт відсутності складу адміністративного правопорушення в його діях підтверджується притягненням винної особи ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності та доведенням його вини, а також безсуперечним фактом встановлення особи, яка здійснювала керування автомобілем AUDI А7, д.н.з. НОМЕР_1 , а саме 06.04.2024 року о 20 год. 00 хв. по вул. Героїв Небесної Сотні, 53 в м. Баштанка Миколаївської області. Також, ОСОБА_1 зазначає, що його було притягнуто до кримінальної відповідальності за фактом надання завідомо неправдивих показань органу, що здійснював досудове розслідування кримінального провадження №12024152140000130, яким було доведено, що він не є тією особою, яка керувала вказаним транспортним засобом та вчинила ДТП, а в подальшому залишила місце ДТП.
У відповідності до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи які розглядаються одночасно, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
З урахуванням викладеного, дослідивши зазначені протоколи про адміністративні правопорушення, зважаючи на необхідність дотримання принципу розумної процесуальної економії, суддя приходить до висновку, що справи про адміністративні правопорушення - № 468/759/24 (провадження № 3/468/714/24), № 468/761/24 (провадження № 3/468/716/24), про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.ст. 124, 122-4 КУпАП, слід об'єднати в одне провадження та надати справі спільний номер - № 468/759/24 (провадження № 3/468/714/24).
Ознайомившись з матеріалами справи, вважаю, що дані адміністративні справи підлягають закриттю за відсутністю складу правопорушення в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по наступним підставам.
Завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення, у відповідності до вимог ст.245 КУпАП, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд, відповідно до положень ст.280 КУпАП, повинен з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Постанова судді, згідно ст.283 КУпАП, має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Відповідно до ст.ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та свідків.
На підставі ст.252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У відповідності з ч.1 ст.256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій та є одним з основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити дані, необхідні для вирішення адміністративної справи, зокрема, про місце, час вчинення та суть правопорушення, спричинену матеріальну шкоду, а також про свідків і потерпілих. Тому предмет судового розгляду обмежений обставинами, які вказані в протоколі про адміністративне правопорушення та які визначають його суть.
Відповідно до ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно зі ст.129 Конституції України, розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.
Дії особи, поведінка якої є предметом дослідження, у кожному випадку потрібно оцінювати у контексті положень ст.9 КУпАП, де закріплено поняття адміністративного правопорушення. Відповідно до цієї норми, адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, вчинена суб'єктом правопорушення, і за яку передбачено адміністративну відповідальність. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає адміністративну відповідальність.
Порушення порядку оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення та не зазначення у протоколі всіх ознак складу адміністративного правопорушення, позбавляє процесуальної можливості орган (посадову особу), уповноважений розглядати справу про адміністративне правопорушення, з'ясувати обставини щодо вчинення адміністративного правопорушення, вини особи у його вчиненні, відтак, і наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Так, дії ОСОБА_1 , посадовою особою, якою складено протокол про адміністративне правопорушення, кваліфіковано за ст.ст. 124, 122-4КУпАП.
В судовому засіданні встановлено, що працівником поліції при винесенні протоколу про адміністративне правопорушення не з'ясовано всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи та свідчать про наявність чи відсутність вини порушника.
Доказів, визначених положеннями ст.251 КУпАП, що мають значення для правильного вирішення справи, інспектором не зібрано та до суду не надано.
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що прийти до висновку про наявність у діях порушника складу адміністративного правопорушення неможливо, оскільки інспектором поліції не було надано жодних доказів на його підтвердження.
Відповідно до конституційного принципу, закріпленого в ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
При цьому, суд враховує правову позицію, викладену в рішеннях Європейського суду з прав людини у справах «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013), «Карелін проти Росії» (рішення від 20.09.2016), про те, що суд має бути неупередженим і безстороннім і не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення. Відповідне формулювання слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено перед судом.
Суд також не має права самостійно вишукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки, таким чином перебиратиме на себе функції обвинувача, що є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на наведене, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 124, 122-4 КУпАП, не є доведеною.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.106-2, ст.245, п.1 ч.1 ст.247, ст.ст. 283-284 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 124, 122-4 КУпАП - закрити, в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення в його діях.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.