Справа № 467/165/24
2/467/85/24
23.07.2024 року Арбузинський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Кірімової О.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Поплавської О.В.,
прокурора Мокряка І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Арбузинка позовну заяву керівника Первомайської окружної прокуратури Миколаївської області в інтересах держави в особі Арбузинської селищної ради Миколаївської області до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма Нурі Інтернешнл ЛТД", ОСОБА_2 про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою шляхом визнання незаконним та скасування наказу, визнання недійсними актів приймання-передачі земельних ділянок та протоколу загальних зборів, зобов'язання повернути земельні ділянки,
У лютому 2024 року керівник Первомайської окружної прокуратури Миколаївської області в інтересах держави в особі Арбузинської селищної ради Миколаївської області звернувся до Арбузинського районного суду Миколаївської області з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, товариства з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) "Фірма Нурі Інтернешнл ЛТД", ОСОБА_2 про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою шляхом визнання незаконним та скасування наказу, визнання недійсними актів приймання-передачі земельних ділянок та протоколу загальних зборів, зобов'язання повернути земельні ділянки.
Позовні вимоги мотивовано тим, що наказом ГУ ДГК в області від 13.05.2017 року № 14-6135/ 14-17-СГ ОСОБА_2 надано у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності земельну ділянку з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021 площею 1.3645 га, розташовану в межах території Арбузинської селищної ради Арбузинського району (за постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ такий район реорганізовано у Первомайський) Миколаївської області, про що до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень 16.05.2017 року внесено відповідний запис за № 20514127.
В подальшому ОСОБА_3 здійснив поділ вказаної земельної ділянки на дві ділянки площею 0,4830 га з кадастровим номером 4820355100:06:000:0075 та площею 0,8815 га з кадастровим номером 4820355100:06:000:0076.
Вважає, що наказ ГУ ДГК в області від 13.05.2017 року № 14-6135/14-17-СГ є незаконним в частині надання у власність земельної ділянки з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021.
Так, згідно даних Національної кадастрової системи Державного земельною кадастру, земельні ділянки з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075 і 4820355100:06:000:0076 накладаються на законодавчо визначену прибережну захисну смугу водного об'єкту - балки.
Також, за інформацією Регіонального офісу водних ресурсів в області від 25.02.2021 року у безпосередній близькості від земельної ділянки з кадастровим номером 4820355100:06:000:0076 знаходиться водний об'єкт - балка Кам'яна, права притока річки Арбузинка, басейн річки Південний Буг. По класифікації, згідно ст. 79 Водного кодексу України, балка Кам'яна відноситься до малих річок загальнодержавного значення, має довжину 10 км га водозбірну площу 24.94 кв.км.
За даними Регіонального офісу водних ресурсів в області від 21.11.2023 року земельні ділянки з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075 і 4820355100:06:000:0076 розміщені на землях водного фонду, а саме на струмку балки Кам'яна, лівій притоці річки Арбузинка, басейн річки Південний Буг.
Крім того, проведеним 15.01.2024 року в межах кримінального провадження № 42021151300000006, розпочатого 04.03.2021 за ч. І ст. 366 КК України, оглядом місця події земельних ділянок з кадастровими номерами 4820355 100:06:000:0075 і 4820.355100:06:000:0076, із залученням спеціаліста-геодезиста встановлено, що спірні земельні ділянки розташовані у нормативно визначених межах прибережної захисної смуги водного об'єкту - мала річка балка Кам'яна.
Оглядом місця події в межах вказаного вище кримінального провадження від 15.01.2024 року встановлено, що земельні ділянки з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075 та 4820355100:06:000:0076 в місцях межування з водним об'єктом - мала річка балка Кам'яна мають болотисту місцевість та комиш. При цьому крутизна схилу земельної ділянки з кадастровим номером 4820355100:06:000:0075 становить 3,4 градуси (або 5,96%), а земельної ділянки з кадастровим номером 4820355100:06:000:0076 - 6,7 градусів (або 1 1,87%).
Згідно плану горизонтальної зйомки, складеного за результатами огляду, земельна ділянка з кадастровим номером 4820355100:06:000:0075 накладається на прибережну захисну смугу малої річки балка Кам'яна площею 0,127 га, а земельна ділянка з кадастровим номером 4820355100:06:000:0076- площею 0,84 та.
Також, сертифікованому інженеру-землевпоряднику ОСОБА_4 , яким було виготовлено проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_2 земельної ділянки з кадастровим номером4820355100:06:000:0021 (первісної ділянки, отриманої у власність), у зв'язку із порушенням вимог ст. ст. 85, 88 ВК України, шо призвело до передачі у власність приватних осіб земель, які накладаються на прибережну захисну смуту водного об'єкту, при виготовленні, зокрема, і цього проекту землеустрою, за поданням Кваліфікаційної комісії від 29.12.2021 № 21/188 анульовано кваліфікаційний сертифікат.
Фактичний розмір і межі прибережної захисної смуги визначені нормами закону, а проект землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги є лише документом, який містить графічні матеріали та відомості про обчислену площу в розмірі й межах, встановлених законодавством. Відсутність такого проекту та не визначення відповідними органами державної влади на території межі прибережної захисної смуги в натурі не може трактуватися як відсутність самої прибережної захисної смуги та правомірність передачі у приватну власність ділянки, розташованої у нормативно визначеній смузі відрізу води.
Згідно плану горизонтальної зйомки, виконаним спеціалістом-геодезистом, частини земельних ділянок з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075 і 4820355100:06:000:0076, а відповідно й первісної ділянки з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021, входять в межі прибережної захисної смуги річки балка Кам'яна.
За такого, землі водного фонду обмежені в обороті, оскільки вибути із власності та із володіння законною власника - держави,не можуть.
Отже, земельна ділянка з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021, за рахунок якої в подальшому шляхом поділу утворились земельні ділянки з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075 і 4820355100:06:000:0076, що входить в межі прибережної захисної смуги балки Кам'яна, не могла бути передана у приватну власність ОСОБА_2 через законодавчо визначену заборону передачі земель прибережних захисних смуг у власність громадян.
Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених ч.ч.3, 4,8 ст. 122 ЗК України, у власність або у користування у межах обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складе певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб (ч. 5 ст. 122 ЗК України в редакції, чинній на час прийняття наказу про передачу земель).
Отже, на час прийняття наказу від 13.05.2017 року № 14-6135/14-17-СГ законодавцем було розмежовано повноваження органів державної влади з питань розпорядження земельними ділянками державної форми власності, при цьому ГУ Держгеокадастру в Миколаївській області належали повноваження із розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення, а до компетенції облдержадміністрацій належали функції із передачі у власність та користування інших державних земель, зокрема земель водного фонду.
Враховуючи, що частини земельних ділянок з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075 і 4820355100:06:000:0076 відносяться до земель водного фонду, знаходяться в межах прибережної захисної смуги водного об'єкту за межами населеного пункту, то право розпоряджатися земельною ділянкою з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021, за рахунок якої утворились зазначені вище земельні ділянки, на момент передачі такої землі у приватну власність за приписами ч. 5 ст. 122 ЗК України належало до компетенції Миколаївської обласної державної адміністрації.
Таким чином, ГУ Держгеокадастру в Миколаївській області в односторонньому та позасудовому порядку, з перевищенням наданих законом повноважень, незаконно вилучено поза волею належного розпорядника держави в особі Миколаївської облдержадміністрації (на час прийняття наказу) земельну ділянку з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021, із земель водного фонду передано її у приватну власність ОСОБА_2 .
Крім того, відведення у приватну власність земельної ділянки за рахунок земель водного фонду супроводжувалось фактичною незаконною зміною цільового призначення цієї ділянки всупереч вимогам ч. ч. 1,2 ст. 20, ст. 122 ЗК України, оскільки вирішення питання зміни цільового призначення ділянок не обмежене власним розсудом компетентного органу, так як при прийнятті відповідного рішення належить керуватися вимогами земельного, водного, природоохоронного та іншого законодавства і діяти з урахуванням загальних інтересів.
Водночас, вказаним вище наказом ГУ Держгеокадастру в Миколаївській області фактично змінило цільове призначення земельної ділянки водного фонду, передавши її у приватну власність для ведення особистого селянського господарства як землі сільськогосподарського призначення.
Враховуючи вищевикладене, наказ ГУ Держгеокадастру в Миколаївській області від 13.05.2017 року № 14-6135/14-17-СГ про надання у приватну власність ОСОБА_2 земельної ділянки з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021 суперечить законодавству, оскільки він прийнятий із суттєвими порушеннями вимог Земельного та Водного кодексів України - з перевищенням повноважень органу виконавчої влади, незаконною зміною цільового призначення землі та передачею із державної у приватну власність земельної ділянки, надання якої у приватну власність чинним законодавством взагалі заборонено.
Оскільки оскаржуваний наказ ГУ Держгеокадастру в Миколаївській області стосується землі водного фонду, розпоряджатися якою не уповноважений вказаний орган виконавчої влади та яка не може бути передана у приватну власність, таке рішення суперечить вимогам Земельного та Водного кодексів України, порушує інтереси держави, що згідно із ст.ст. 16, 21 ЦК України, ст.ст. 152, 155 ЗК України, є підставою для усунення перешкод власнику у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою шляхом визнання відповідного наказу незаконним та скасування.
В подальшому ОСОБА_2 на підставі протоколу загальних зборів учасників ТОВ "Фірми "Нурі Інтернешнл ЛТД" від 20.09.2018 № 3/18, актів приймання-передачі майна від 19.10.2021 № 3 та № 4, посвідчених приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Таранською А.М., відчужив право власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0076 та 4820355100:06:000:0075 на користь вказаного вище товариства, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено записи віл 25.10.2018 року за № 28663511 і №28663459.
Враховуючи, що правова природа вказаних протоколу та актів приймання-передачі майна земельних ділянок з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075 та 4820355100:06:000:0076 полягала у виникненні права власності на таке нерухоме майно у ТОВ "Фірма "Нурі Інтернешнл ЛТД", то вони є правочинами у розумінні ст. 202 ЦК України, тобто дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Як зазначено вище, наказ ГУ Держгеокадастру в Миколаївській області від 13.05.2017 року № 14-6135/14-17-СГ видано з численними порушеннями закону без необхідного обсягу цивільної дієздатності.
У зв'язку з цим, ОСОБА_2 не набув право власності на земельну ділянку 4820355100:06:000:0021 у визначений законом спосіб, як того вимагає ст. 328 ЦК України, а отже не мав права розпоряджатись нею, у тому числі здійснювати поділ на земельні ділянки 4820355100:06:000:0075 та 4820355100:06:000:0076, передавати такі земельні ділянки ТОВ "Фірма "Нурі Інтернешнл ЛТД".
Таким чином, протокол загальних зборів учасників ТОВ "Фірма "Нурі Інтернешнл ЛТД" від 20.09.2018 №3/18 та акти приймання-передачі майна від 19.10.2021 року № 3 і № 4, якими земельні ділянки з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075 і 4820355100:06:000:0076 передано товариству, згідно із ст.ст. 21, 202, ч.ч. 1, 2 ст. 203, ст. 215 ЦК України, ст. 152 ЗК України підлягають визнанню недійсними.
Вказане призведе до припинення прав приватної власності відповідачів на незаконно вилучену земельну ділянку з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021 та утворені внаслідок її поділу дві нові ділянки.
При цьому, при визначенні законного володільця спірного майна необхідно враховувати, що право власності держави або територіальної громади на обмежені в обороті об'єкти установлене законом, тому не потребує доказування правового титулу.
Таким чином, власник і законний володілець земельної ділянки водного фонду, може вимагати усунення порушення його права власності на цю ділянку, оспорюючи відповідні рішення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, договори або інші правочини, та вимагаючи повернути таку ділянку.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових нрав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність.
Тобто, з 27.05.2021 року землі водного фонду за межами населених пунктів перейшли у комунальну власність та право розпорядження ними перейшло до повноважень відповідних сільських, селищних, міських рад.
Оскільки на час набуття чинності змінами у Перехідні положення Земельного кодексу України спірна земельна ділянка перебувала у приватній власності, в силу чого речове право на неї за державою не було зареєстровано, то фактичним її власником (розпорядником від імені народу України), повернути якому належить землю, є відповідна територіальна громада в особі Арбузинської селищної ради.
Отже, ОСОБА_2 на підставі незаконного наказу ГУ Держгеокадастру в Миколаївській області набув право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021 та в подальшому здійснив поділ такої землі на дві земельні ділянки з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075 і 4820355 100:06:000:0076.Таким чином, у разі поділу земельної ділянки раніше присвоєний їй кадастровий номер скасовується.
У зв'язку з тим, що новостворені земельні ділянки з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075 та 4820355100:06:000:0076 входили до складу земельної ділянки з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021, що отримана незаконно, проте реєстрація якої була скасована, саме такі земельні ділянки підлягають поверненню територіальній громаді Арбузинської селищної ради.
За таких обставин, вважає належним та ефективним способом захисту порушених інтересів держави є усунення перешкод власнику у користуванні та розпорядженні земельними ділянками з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075 та 4820355100:06:000:0076 шляхом визнання незаконним та скасування наказу ГУ Держгеокадастру в Миколаївській області від 13.05.2017 року № 14-6135/14-17-СГ, визнання недійсними протоколу загальних зборів учасників ТОВ "Фірма "Нурі Інтернешнл ЛТД" від 20.09.2018 № 3/18, актів приймання-передачі майна від 19.10.2021 № 3 і №4 та зобов'язання товариства повернути землі належному власнику - територіальній громаді в особі Арбузинської селищної ради.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такою органу.
Згідно із ч. 4 ст. 56 ЦПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Незаконне надання у власність земельної ділянки водного фонду з частиною прибережної захисної смуги водного об'єкту загальнодержавного значення річки балка Кам'яна, порушує виключне право власності Українського народу як на земельні, так і на водні ресурси. В цьому контексті важливу роль відіграє конституційний принцип законності набуття та реалізації права власності на водні об'єкти та земельні ділянки в поєднанні з додержанням засад правового порядку в Україні, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, шо передбачені Конституцією та законами України (статті 13, 19 Конституції України).
Як зазначалось, відповідно до чинного на момент прийняття наказу про передачу у власність ОСОБА_2 земельної ділянки з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021 законодавства, власником та органом, уповноваженим розпоряджатися земельними ділянками водного фонду державної власності на території Миколаївської області, була Миколаївська облдержадміністрація.
У той же час, як зазначено вище за змістом позову, пунктом 24 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України зі змінами від 27.05.2021 до земель комунальної власності було віднесено всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад.
Отже, на даний час дійсним власником та розпорядником спірної земельної ділянки та органом, поверненню у власність якого вона підлягає, є саме Арбузинська селищна рада.
Тому саме Арбузинська селищна рада має право звернутися до суду за захистом порушеного права як власник та розпорядник земель водного фонду.
Втім,селищною радою, за наявного порушення інтересів держави, жодних заходів щодо визнання незаконним та скасування наказу, повернення земельної ділянки у комунальну власність не вжито.
Тому, за наявності підстав, що були очевидні (внаслідок загальнодоступності правових норм і поінформування про обставину порушення вимог закону), та повноважень на звернення до суду уповноваженим суб'єктом Арбузинською селищною радою не вжито заходів до забезпечення судового захисту порушених інтересів держави, що свідчить про пасивну поведінку, має своїм наслідком нездійснення захисту інтересів держави у суді та є підставою для представництва прокурором інтересів держави.
Посилаючись на викладене, та з метою захисту інтересів держави, прокурор просив: - усунути перешкоди власнику Арбузинській селищній раді у користуванні та розпорядженні земельними ділянками з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075 та 4820355100:06:000:0076 шляхом визнання незаконним та скасування наказу ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області від 13.05.2017 року № 14-6135/14-17-СГ в частині затвердження документації із землеустрою та надання у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 1.3645 га з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021 із земель сільськогосподарського призначення державної власності без зміни цільового призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої в межах території Арбузинської селищної ради Первомайського району Миколаївської області; - усунути перешкоди власнику Арбузинській селищній раді у користуванні та розпорядженні земельними ділянками з кадастровим номером 4820355100:06:000:0075 та 4820355100:06:000:0076 шляхом визнання недійсним протоколу загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Нурі Інтернешнл ЛТД" від 20.09.2018 № 3/18; - усунути перешкоди власнику - Арбузинській селищній раді у користуванні та розпорядженні земельними ділянками з кадастровим номером 4820355100:06:000:0075 та 4820355100:06:000:0076 шляхом визнання недійсним акту приймання-передачі майна від 19.10.2021 №4, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Таранською А.М.; -усунути перешкоди власнику Арбузинській селищній ралі у користуванні та розпорядженні земельними ділянками з кадастровим номером 4820355100:06:000:0075 та 4820355100:06:000:0076 шляхом визнання недійсним акту приймання-передачі майна від 19.10.2021 № 3, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Таранською А. М.; - усунути перешкоди власнику - Арбузинській селищній раді у користуванні та розпорядженні земельними ділянками з кадастровим номером 4820355100:06:000:0075 та 4820355100:06:000:0076 шляхом зобов'язання ТОВ "Фірма "Нурі Інтернешнл ЛТД"повернути у власність територіальної громади в особі Арбузинської селищної ради земельну ділянку з кадастровим номером 4820355100:06:000:0075 площею 0.483 га розташовану в межах Арбузинської селищної ради Первомайського району Миколаївської області; - усунути перешкоди власнику Арбузинській селищній раді у користуванні та розпорядженні земельними ділянками з кадастровим номером 4820355100:06:000:0075 та 4820355100:06:000:0076 шляхом зобов'язання ТОВ "Фірма "Нурі Інтернешнл ЛТД" повернути у власність територіальної громади в особі Арбузинської селищної ради земельну ділянку з кадастровим номером 4820355100:06:000:0076 площею 0.8815 га розташовану в межах Арбузинської селищної ради Первомайського району Миколаївської області та стягнути з відповідачів сплачений судовий збір.
Ухвалою судді Кологривої Т.М. від 22.02.2024 року у даній справі відкрито загальне позовне провадження. На виконання положень ч. 1 ст. 189 ЦПК України розпочато підготовче провадження у справі.
Ухвалою суду від 22.02.2024 року за заявою керівника Первомайської окружної прокуратури про забезпечення позову у даній справі, накладено арешт на земельні ділянки:кадастровим номером 4820355100:06:000:0075 площею 0,483 га та з кадастровим номером 4820355100:06:000:0076площею 0, 8815 га та заборонено органам, які здійснюють реєстрацію речових прав на нерухоме майно, здійснювати будь-які реєстраційні дії щодо цих земельних ділянок, у тому числі щодо її поділу чи об'єднання з іншими земельними ділянками. Заборонено ТОВ "Фірма "Нурі Інтернешнл ЛТД" вчиняти із вказаними земельними ділянками дії, спрямовані на зміну цільового призначення вказаних ділянок, їх поділу або об'єднання з іншими земельними ділянками, укладати договори, вчиняти інші правочини щодо них.
Представник ГУ Держгеокадастру надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву (т. 1 а.с. 175-197, т. 2 а.с. 7-19), в якій просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на відсутність предмета спору та неможливість розгляду спору за правилами цивільного судочинства, оскільки земельної ділянки з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021 не існує, як об'єкта цивільних прав у розумінні ч. 1 ст. 79-1 ЗК України вже понад 5 років. Прокурором не враховано той фат, що оспорюваний ним Наказ стосувався виключно земельної ділянки з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021 і ніяким чином не вирішує юридичну долю двох інших спірних земельних ділянок з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075, 4820355100:06:000:0076. Крім того, подана заява про закриття провадження у справі з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (т. 1 а.с. 198-204, т. 2 а.с. 20-27).
Прокурором подано до суду заперечення (відповідь на відзив) (т. 1 а.с. 211-217, 229-246, т. 2 а.с. 32-44, т. 2 а.с. 59-83), в якому посилався на законність та обґрунтованість заявлених позовних вимог. Крім того, подана заява про заперечення щодо закриття провадження у даній справі (т. 1 а.с. 218-228, т. 2 а.с. 45-54, т. 2 а.с. 84-92).
Ухвалою суду від 29.03.2024 року задоволено заяву про самовідвід судді Кологривої Т.М., суддю відведено від розгляду даної справи.
Ухвалою суду від 01.04.2024 року у даній справі відкрито загальне позовне провадження. На виконання положень ч. 1 ст. 189 ЦПК України розпочато підготовче провадження у справі.
Ухвалою суду від 21.06.2024 року справу призначено до розгляду по суті.
Прокурор у судовому засіданні вимоги позову підтримав та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві. Просив стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області на користь Миколаївської обласної прокуратури судовий збір у сумі 1514 грн. 00 коп.; стягнути із ТОВ "Фірма Нурі Інтернешнл ЛТД" на користь Миколаївської обласної прокуратури судовий збір у сумі 12112 грн. 00 коп.; стягнути із ОСОБА_2 на користь Миколаївської обласної прокуратури судовий збір у сумі 6056 грн. 00 коп.
Представник Арбузинської селищної ради в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника селищної ради, заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі (т. 1 а.с. 250).
Представник ГУ Держгеокадастру в судове засідання не з'явився, просив суд розглядати справу у його відсутність та взяти до уваги посилання, викладені у відзиві на позовну заяву та в заяві про закриття провадження у справі. (а.с. 183).
Представник ТОВ "Фірма Нурі Інтернешнл ЛТД" в судове засідання не з'явився двічі, про час і місце судового засідання повідомлений у встановленому порядку. Відзиву на позовну заяву, заяв та клопотань до суду не подав.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився двічі, про час і місце судового засідання повідомлений у встановленому порядку. Відзиву на позовну заяву, заяв та клопотань до суду не подав.
Враховуючи вищевикладене та приписи ст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі осіб, які в судове засідання не з'явилися, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду.
Суд, вислухавши думку прокурора, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та безпосередньому їх дослідженні, а також оцінивши їх з точки зору належності і допустимості, а їх сукупність - з точки зору достатності та взаємозв'язку, керуючись принципом верховенства права, приходить до наступного.
Як вбачається із матеріалів справи, наказом Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 13.05.2017 № 14-6135/14-17-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок у власність без зміни цільового призначення», надано у власність громадянину України ОСОБА_2 земельну ділянку площею 1,3645 га ріллі - 4820355100:06:000:0021 із земель сільськогосподарського призначення державної власності без змін цільового призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованих в межах території Арбузинської селищної ради Арбузинського району Миколаївської області (т. 1 а.с. 31).
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, наказом ГУ ДГК в області від 13.05.2017 року № 14-6135/14-17-СГ ОСОБА_2 надано у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності земельну ділянку з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021 площею 1,3645 га, розташовану в межах території Арбузинської селищної ради Арбузинського району (за постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 року № 807-ІХ такий район реорганізовано у Первомайський) Миколаївської області, про що до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень 16.05.2017 року внесено відповідний запис за № 20514127 (а.с. 32-34).
Згідно протоколу від 20.09.2018 року № 3/18 ОСОБА_2 внесено земельні ділянки площею 0,8815 га та 0,483 га до статутного капіталу ТОВ «Нурі Інтернешнл ЛТД» та прийнято до складу учасників товариства ОСОБА_2 (а.с. 97-98).
Згідно акту приймання передачі майна від 19.10.2021 № 3 ОСОБА_2 передав,а ТОВ «Нурі Інтернешнл ЛТД» прийняло земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,8815 га (а.с. 99-100).
Згідно акту приймання передачі майна від 19.10.2021 року № 4 ОСОБА_2 передав,а ТОВ «Нурі Інтернешнл ЛТД» прийняло земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,483 га (а.с.101-102).
В подальшому ОСОБА_5 здійснив поділ вказаної земельної ділянки на дві ділянки площею 0,4830 га з кадастровим номером 4820355100:06:000:0075, площею 0,8815 га з кадастровим номером 4820355100:06:000:0076 та на підставі протоколу загальних зборів учасників ТОВ «Фірми «Нурі Інтернешнл ЛТД» від 20.09.2018 року № 3/18, актів приймання-передачі майна від 19.10.2021 № 3 та № 4, посвідчених приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Таранською А.М., відчужив право власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0076 та 4820355100:06:000:0075 на користь вказаного вище товариства, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено записи від 25.10.2018 за номерами 28663511 та 28663459 (а.с. 35-42).
Так, згідно інформації Регіонального офісу водних ресурсів в області від 25.02.2021 року, у безпосередній близькості від земельної ділянки з кадастровим номером 4820355100:06:000:0076 знаходиться водний об'єкт - балка Кам'яна, права притока річки Арбузинка, басейн річки Південний Буг. По класифікації, згідно ст. 79 Водного кодексу України, балка Кам'яна відноситься до малих річок загальнодержавного значення, має довжину 10 км та водозбірну площу 24,94 км2 (а.с. 43-44).
Згідно інформації Регіонального офісу водних ресурсів в Миколаївській області від 10.06.2021 року № 979/07, балка Кам'яна не обліковується на геопорталі «Державний водний кадастр», проте відсутність інформації про даний об'єкт у геопорталі не означає його відсутність на місцевості (а.с. 45).
Крім того, згідно інформації Миколаївської обласної державної адміністрації від 26.05.2021 року № 05-67/2150/5-21, протягом 2015-2020 років головою Миколаївської обласної державної адміністрації не видавались розпорядження про надання у власність або користування ОСОБА_2 або іншим фізичним чи юридичним особам земельною ділянкою 4820355100:06:000:0076, а також щодо зміни цільового призначення вказаної земельної ділянки (а.с. 46).
Згідно інформації Миколаївської обласної державної адміністрації від 10.06.2021 року №05-67/2398/5-21, інформація про видання Головним управлінням Держгеокадастру у Миколаївській області наказу від 13.05.2017 року № 14-6135/14-17-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок у власність без зміни цільового призначення», на підставі якого земельну ділянку площею 1,3645 га з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021, розташовану в межах Арбузинської селищної територіальної громади Первомайського району Миколаївської області, передано у приватну власність ОСОБА_2 та за рахунок якої в подальшому шляхом поділу сформовано земельну ділянку площею 0,8815 га з кадастровим номером 4820355100:06:000:0076 до облдержадміністрації не надходила. Крім того, облдержадміністрацією позов щодо скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області наказу від 13.05.2017 № 14-6135/14-17-СГ та повернення вищевказаної земельної ділянки не пред'являвся, облдержадміністрація не заперечує щодо пред'явлення Первомайською окружною прокуратурою позову з метою усунення виявлених порушень чинного законодавства. При цьому Миколаївська обласна державна адміністрація повідомляє, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 року № 1423-ІХ внесено зміни до чинного законодавства в частині передачі земель державної власності до комунальної власності територіальних громад сіл,селищ, міст (а.с. 47-48).
Також, згідно інформації Департаменту містобудування, архітектури, капітального будівництва та супроводження проектів розвитку Миколаївської ОДА від 21.05.2021 року № 1212-01-21, відповідно до генерального плану смт. Арбузинка, затвердженого рішенням Арбузинської селищної ради від 19.04.2019 року № 7, земельна ділянка з кадастровим номером 4820355100:06:000:0076 розташована на території особистих та підсобних селянських господарств, згідно плану зонування території смт. Арбузинка, що є складовою генерального плану, вказана земельна ділянка розташована у зоні СВ-1, у якій переважним видами використання є, зокрема, сінокосіння та пасовища. Крім того, межі смт. Арбузинка у відповідно до затвердженої містобудівної документації не встановлено, тому вважається, що зазначені земельні ділянки розташовано за мажами населеного пункту (а.с. 49).
Згідно інформації Департаменту містобудування, архітектури, капітального будівництва та супроводження проектів розвитку Миколаївської ОДА від 09.06.2021 року № 1355-01-21, земельна ділянка з кадастровим номером 4820355100:06:000:0076 розташована за межами населеного пункту смт. Арбузинка на території особистих та підсобних селянських господарств у санітарно-захисній зоні птахофабрики з радіусом 300,0 м. Крім того, згідно ст. 186-1 ЗК України, уповноважені органи містобудування та архітектури мали повноваження у розгляд документації при наданні земельних ділянок в межах населених пунктів або за межами, якщо на таких земельних ділянках наявна або планується забудова. У зв'язку з зазначеним, Департаменту містобудування, архітектури, капітального будівництва та супроводження проектів розвитку Миколаївської ОДА невідомо чи була або чи планувалась забудова на земельній ділянці з кадастровим номером 4820355100:06:000:0076 на момент її відведення, через що неможливо визначити чи відповідає надання даної земельної ділянки містобудівним нормам (а.с. 50-53).
Додатками 1, 2 до вказаної інформації є викопіювання з Генерального плану смт. Арбузинка (опорний план та основне креслення), згідно умовних позначень яких, вказана земельна ділянка розташована за межами населеного пункту на луках та заболочених землях.
Також, згідно інформації Департаменту містобудування, архітектури, капітального будівництва та супроводження проектів розвитку Миколаївської ОДА від 08.07.2021 року № 1599-01-21, земельна ділянка з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021 є архівною і згідно Публічної кадастрової карти України розташована на місці земельної ділянки з кадастровим номером 4820355100:06:000:0076. Кресленням «План современного использования территории района» Схеми планування Арбузинського району визначено, що земельна ділянка з кадастровим номером 4820355100:06:000:0076 (архівна земельна ділянка - 4820355100:06:000:0021) орієнтовно розташована на території сільськогосподарських комплексів та ферм, за межами населеного пункту (а.с. 54-62).
Додатками 1, 2, 3, 4, 5 до вказаної інформації є викопіювання із нового генерального плану (опорний план, основне креслення), з плану зонування території смт. Арбузинка, із пояснювальної записки до плану зонування території, із схеми планування території.
Згідно додатків 1, 2 викопіювання із нового генерального плану (опорний план, основне креслення) вказані земельні ділянки розташовано на луках та заболочених землях.
Крім того, згідно додатків 3, 4, 5 викопіювання з плану зонування території смт. Арбузинка, із пояснювальної записки до плану зонування території, із схеми планування території вказані земельні ділянки розташовані в межах санітарної зони птахоферми, яку розташовано біля балки Кам'яна.
Згідно витягу з ЄРДР від 17.01.2024 року у провадженні СВ ВП № 1 Первомайського РВП ГУ НП в Миколаївській області перебувало кримінальне провадження № 42021151300000006 від 04.03.2021 за ч. 1 ст. 366 КК України (а.с. 85-86).
Згідно протоколу огляду місця події від 18.07.2023 року та 15.01.2024 року, проведеного на підставі кримінального провадження № 42021151300000006 від 04.03.2021, та додатків до протоколу, вказаний огляд проведено за участю інженера-геодезиста ОСОБА_6 , визначено крайню точку земельної ділянки з кадастровим номером 4820355100:06:000:0075, яка межує з крайньою точкою земельної ділянки 4820355100:06:000:0076 в напрямку на схід в бік малої річки Балка Кам'яна, притоки річки Арбузинка, басейн річки Південний Буг, де знаходиться рослина очерет, за допомогою обладнання встановлено розташування крайніх точок вказаних земельних ділянок в межа очерету, що підтверджується фототаблицями (а.с. 63-71, 103-111).
Згідно скрінвикопіювання з веб НКС ДЗК, а також порталів « Опендатабот » та карти «Google», вказані земельні ділянки з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075, 4820355100:06:000:0076 накладаються на водний об'єкт балка Кам'яна (а.с. 72-77).
Згідно інформації ГУ ДГК в області від 21.12.2021 року № 10-14-0.3-7720/2-21, земельні ділянки з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075, 4820355100:06:000:0076 є суміжними, перетину меж земельних ділянок не виявлено (а.с. 78).
Згідно запиту Первомайської окружної прокуратури від 17.06.2021 року № 54/1-1774вих-21, окружною прокуратурою повідомлено Арбузинську селищну раду про порушення пов'язані з наданням земельної ділянки 4820355100:06:000:0021, яка накладається на об'єкт водного фонду мала річка Балка Кам'яна , у приватну власність ОСОБА_2 (а.с. 79-80).
Згідно інформації Арбузинської селищної ради від 29.06.2021 року і 12.07.2021 року, Арбузинська селищна рада до суду з метою усунення вказаних порушень не зверталась (а.с. 81-82).
Згідно інформації Арбузинської селищної ради від 02.08.2023 №3548/02/23, Арбузинська селищна рада до суду з метою усунення вказаних порушень не зверталась (а.с.114).
Згідно запиту Первомайської окружної прокуратури від 18.07.2023 року № 54/1-3615вих-23, окружною прокуратурою повідомлено Арбузинську селищну раду про порушення пов'язані з наданням земельної ділянки 4820355100:06:000:0021, яка накладається на об'єкт водного фонду мала річка Балка Кам'яна , у приватну власність ОСОБА_2 (а.с. 112-113).
Згідно плану горизонтальної зйомки, складеного за результатами огляду, земельна ділянка з кадастровим номером 4820355100:06:000:0075 накладається на прибережну захисну смугу малої річки балка Кам'яна площею 0,127 га, а земельна ділянка з кадастровим номером 4820355100:06:000:0076 - площею 0,84 га (а.с. 115).
Також, згідно інформації Регіонального офісу водних ресурсів від 21.11.2023 року та додатку до неї, земельні ділянки з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075, 4820355100:06:000:0076 розташовані на землях водного фонду на струмку балка Кам'яна, який відповідно до ст. 79 Водного кодексу України віднесено до класифікації малих річок, та наявний на кольоровому викопіюванні з Державного водного кадастру (а.с. 116-118).
Крім того, згідно інформації управління екології та природних ресурсів Миколаївської обласної державної адміністрації від 24.11.2023 року № 1590/10.1-03/04, управлінням встановлено, що земельні ділянки з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075, 4820355100:06:000:0076 межують з балкою Кам'яна, перебувають у приватній власності ТОВ «Фірма «Нурі Інтернешнл ЛТД» (а.с. 119-140).
Дані додатку до вказаної інформації, а саме: розділу 1 «Опис планової діяльності» Звіту оцінки впливу на довкілля «Реконструкція цілісного майнового комплексу птахоферми за рахунок реконструкції і нового будівництва будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 » від 2020 року, поданого ТОВ «Фірма «Нурі Інтернешнл ЛТД», свідчать про наявність недобросовісної поведінки з боку відповідачів - намір товариства здійснити розширення власних виробничих потужностей за рахунок прилеглих територій, в тому числі земельних ділянок з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075 і 4820355100:06:000:0076, шляхом здійснення забудови таких земель капітальними будівлями майнового комплексу птахоферми.
З доданих до такого звіту, підготовку якого забезпечує та відповідальність за достовірність інформації у якому несе товариство, картографічних матеріалів вбачається наявність у безпосередньої близькості до птахоферми відповідача водного об'єкту - річки балка Кам'яна, - що свідчить про обізнаність останнього щодо факту наявності такого об'єкту, можливих наслідків впливу діяльності товариства на нього та свідоме нехтування такими обставинами внаслідок планування забудови земель природоохоронних захисних смуг.
Згідно наказу Держгеокадастру Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 10.01.2022 року анульовано кваліфікаційні сертифікати інженера-землевпорядника ОСОБА_4 (а.с. 141-142).
Відповідно до ст.ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може, зокрема, бути припинення дії, яка порушує право.
Земля, згідно ч. 1 ст. 13 Конституції України, яка знаходиться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до частин 1, 2 статті 18 ЗК України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України, які мають особливий правовий режим.
Статтею 19 ЗК України регламентовано, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії, до яких відносяться і землі водного фонду.
За ч. 1 ст. 6 ВК України води (водні об'єкти) є виключно власністю Українського народу і надаються тільки у користування.
Відповідно ч. 1 ст. 58 ЗК України, ст. 4 Водного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами; землі зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів.
Отже, в силу імперативних приписів закону до земель водного фонду України відносяться землі, на яких хоча й не розташовані об'єкти водного фонду, але за своїм призначенням вони сприяють функціонуванню і належній експлуатації водного фонду, виконують певні захисні функції.
Відповідно до ст.ст. 4, 85 Водного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті, зокрема, прибережними захисними смутами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами. Порядок надання земель водного фонду в користування та припинення права користування ними встановлюється земельним законодавством.
Приписами ст. 59 ЗК України встановлено, що громадянам та юридичним особам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть безоплатно передаватись у власність замкнені природні водойми (загальною площею до 3 гектарів).
Цією ж статтею встановлено вичерпний перелік видів функціонального використання земель водного фонду, для яких їх можуть передавати в користування громадян органи місцевого самоврядування та виконавчої влади.
Зокрема, землі водного фонду можуть передаватись в користування лише для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт.
Чинним законодавством передбачено лише один випадок, коли землі водного фонду можуть передаватись у приватну власність та п'ять випадків, коли їх може бути передано в користування. Разом з тим, передача у приватну власність земель водного фонду для ведення особистого селянського господарства законом взагалі не передбачена.
Стаття 60 ЗК України визначає, що вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги.
Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж узрізу води (у меженний період) шириною:
а) для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менш як 3 гектари - 25 метрів;
б) для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 гектари - 50 метрів;
в) для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів.
Прибережна захисна смуга - частина водоохоронної зони відповідної ширини вздовж річки, моря, навколо водойм, на якій установлено більш суворий режим господарської діяльності, ніж на решті території водоохоронної зони.
Згідно з пунктом 2.9 Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 05.11.2004 року № 434 (далі - Порядок), у разі відсутності належної землевпорядної документації та встановлених у натурі (на місцевості) меж щодо водоохоронних зон та прибережних захисних смуг водних об'єктів, природоохоронний орган забезпечує їх збереження шляхом урахування при розгляді матеріалів щодо вилучення (викупу), надання цих земельних ділянок нормативних розмірів прибережних захисних смуг, установлених статтею 88 ВК України, та орієнтовних розмірів і меж водоохоронних зон, що визначаються відповідно до Порядку з урахуванням існуючих конкретних умов забудови на час установлення водоохоронної зони.
Відсутність окремого проекту землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги не свідчить про відсутність самої прибережної захисної смуги, оскільки її розміри встановлені законом.
Системний аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що при наданні земельної ділянки за відсутності проекту землеустрою зі встановлення прибережної захисної смуги необхідно виходити з нормативних розмірів прибережних захисних смуг, установлених статтею 88 ВК України, та орієнтовних розмірів і меж водоохоронних зон, що визначаються відповідно до Порядку. Надання у приватну власність земельних ділянок, які знаходяться у прибережній захисній смузі, без урахування обмежень, зазначених у статті 59 ЗК України, суперечить нормам статей 83, 84 цього Кодексу.
Зазначений висновок сформульовано Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 30 травня 2018 року у справі № 469/1393/16-ц, від 28 листопада 2018 року у справі № 504/2864/13-ц, від 12 червня 2019 року у справі № 487/10128/14-ц, від 11 вересня 2019 року у справі № 487/10132/14-ц.
У пунктах 51, 52 постанови Великої Палати Верховного Суду від 23 листопада 2021 року у справі № 359/3373/16-ц зазначено, що: "заволодіння громадянами та юридичними особами землями водного фонду (перехід до них володіння цими землями) всупереч вимогам Земельного кодексу України є неможливим; розташування земель водного фонду вказує на неможливість виникнення приватного власника, а отже, і нового володільця, крім випадків, передбачених у статті 59 цього Кодексу (див., зокрема, висновки Великої Палати Верховного Суду, сформульовані у постановах від 22 травня 2018 року у справі № 469/1203/15-ц; від 28 листопада 2018 року у справі № 504/2864/13-ц (пункт 70); від 12 червня 2019 року у справі № 487/10128/14-ц (пункт 80); від 11 вересня 2019 року у справі № 487/10132/14-ц (пункт 96); від 15 вересня 2020 року у справі № 372/1684/14-ц (пункт 45) та інших. Тому протиправне зайняття такої земельної ділянки або державну реєстрацію права власності на неї за приватною особою слід розглядати як не пов'язане з позбавленням володіння порушення права власності держави чи відповідної територіальної громади, а таке право захищається не віндикаційним, а негаторним позовом".
Такі висновки зроблені Великою Палатою Верховного Суду з огляду на те, що в силу зовнішніх, об'єктивних, явних і видимих природних ознак таких земельних ділянок особа, проявивши розумну обачність, може і повинна знати про те, що ділянки належать до водного фонду, набуття приватної власності на них є неможливим. Як відомо, якщо в принципі, за жодних умов не може виникнути право власності, то і володіння є неможливим. Тому ані наявність державної реєстрації права власності за порушником, ані фізичне зайняття ним земельної ділянки водного фонду не приводять до заволодіння порушником такою ділянкою. Отже, як зайняття земельної ділянки водного фонду, так і наявність державної реєстрації права власності на таку ділянку за порушником з порушенням Земельного кодексу України та Водного кодексу України треба розглядати як не пов'язане з позбавленням володіння порушення права власності держави чи відповідної територіальної громади, а належним способом захисту прав власника є негаторний позов (див. постанови Великої Палати Верховного Суду від 28 листопада 2018 року у справі № 504/2864/13-ц (пункт 71), від 12 червня 2019 року у справі № 487/10128/14-ц (пункт 81), від 11 вересня 2019 року у справі № 487/10132/14-ц (пункт 97), від 15 вересня 2020 року у справі № 372/1684/14-ц (пункт 46)».
Встановивши, що позовні вимоги прокурора направлені на захист права власності територіальної громади на земельну ділянку водного фонду, яка в силу закону за жодних обставин не могла бути набута у приватну власність, суд за таких умов, вважає належним та ефективним способом судового захисту прав власності на землі водного фонду вимогу про повернення земельної ділянки на користь територіальної громади смт. Арбузинка в особі Арбузинської селищної ради такий є негаторний, а не віндикаційний позов, який може бути пред'явлений упродовж усього часу тривання порушення прав законного володільця відповідної земельної ділянки водного фонду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, є підставою для відмови у дозволі на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (ч. 7 ст. 188 ЗК України).
Отже, земельна ділянка з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021, за рахунок якої в подальшому шляхом поділу утворились земельні ділянки з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075 і 4820355100:06:000:0076, що входить в межі прибережної захисної смуги балки Кам'яна, не могла бути передана у приватну власність ОСОБА_9 через законодавчо визначену заборону передачі земель прибережних захисних смуг у власність громадян.
Як видно, на час прийняття наказу від 13.05.2017 року № 14-6135/14-17-СГ законодавцем було розмежовано повноваження органів державної влади з питань розпорядження земельними ділянками державної форми власності, при цьому ГУ Держгсокадастру в Миколаївській області належали повноваження із розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення, а до компетенції облдержадміністрацій належали функції із передачі у власність та користування інших державних земель, зокрема земель водного фонду.
Враховуючи, що частини земельних ділянок з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075 і 4820355100:06:000:0076 відносяться до земель водного фонду, знаходяться в межах прибережної захисної смуги водного об'єкту за межами населеного пункту, то право розпоряджатися земельною ділянкою з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021, за рахунок якої утворились зазначені вище земельні ділянки, на момент передачі такої землі у приватну власність згідно ч. 5 ст. 122 ЗК України належало до компетенції Миколаївської обласної державної адміністрації.
Таким чином, ГУ Держгеокадастру в Миколаївській області в односторонньому та позасудовому порядку, з перевищенням наданих законом повноважень, незаконно вилучено поза волею належного розпорядника держави в особі Миколаївської облдержадміністрації (на час прийняття наказу) земельну ділянку з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021 із земель водного фонду та передано її у приватну власність ОСОБА_2 .
Крім того, відведення у приватну власність земельної ділянки за рахунок земель водного фонду супроводжувалось фактичною незаконною зміною цільового призначення цієї ділянки всупереч вимогам ч.ч. 1, 2 ст. 20, ст. 122 ЗК України.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 07.04.2020 року у справі № 916/2791/13 виклала висновок про те. що положення розділу ІІ «Землі України» ЗК України свідчать, що саме цільове призначення ділянки покладено законодавцем в основу розмежування правових режимів окремих категорій земель, при цьому такі режими характеризуються високим рівнем імперативності відносно свободи розсуду власника щодо використання ним своєї земельної ділянки.
В постанові від 03.09.2020 року у справі № 911/3306/17 Верховний Суд вказав, що держава, втручаючись у права щодо земельних ділянок, зокрема тих, які перебувають під посиленою правовою охороною, захищає загальні інтереси у безпечному довкіллі, не погіршенні екологічної ситуації, у використанні майна не на шкоду людині та суспільству і ці інтереси реалізуються, зокрема, через цільовий характер використання земельних ділянок.
Тобто, вирішення питання зміни цільового призначення ділянок не обмежене власним розсудом компетентного органу, оскільки при прийнятті відповідного рішення належить керуватися вимогами земельного, водного, природоохоронного та іншого законодавства і діяти з урахуванням загальних інтересів.
При цьому, положеннями глави 18 Водного кодексу України «Користування землями водного фонду. Водоохоронні зони та зони санітарної охорони» взагалі не передбачено можливість зміни цільового призначення земель водного фонду, зокрема й для ведення на них особистого селянського господарства.
Водночас, вказаним вище наказом ГУ Держгеокадастру в Миколаївській області фактично змінило цільове призначення земельної ділянки водного фонду, передавши її у приватну власність для ведення особистого селянського господарства як землі сільськогосподарського призначення.
Враховуючи вищевикладене, наказ ГУ Держгеокадастру в Миколаївській області від 13.05.2017 року №14-6135/14-1 7-СГ про надання у приватну власність ОСОБА_2 земельної ділянки з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021 суперечить законодавству, такий прийнятий із суттєвими порушеннями вимог Земельного та Водного кодексів України, незаконною зміною цільового призначення землі та передачею із державної у приватну власність земельної ділянки, надання якої у приватну власність чинним законодавством взагалі заборонено.
За такого, суд приходить до висновку, що вимоги позову в частині визнання незаконним та скасування наказу Головного Управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 13.05.2017 року № 14-6135/14-17-СГ в частині затвердження документації із землеустрою та надання у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 1.3645 га з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021 із земель сільськогосподарського призначення державної власності без зміни цільового призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої в межах території Арбузинської селищної ради Первомайського району Миколаївської області,підлягають задоволенню, та є підставою для усунення перешкод власнику у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою.
Як видно, ОСОБА_2 на підставі протоколу загальних зборів учасників ТОВ «Фірми «Нурі Інтернешнл ЛТД» від 20.09.2018 року № 3/18, актів приймання-передачі майна від 19.10.2021 № 3 та № 4, посвідчених приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Таранською А.М., відчужив право власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0076 та 4820355100:06:000:0075 на користь вказаного вище товариства, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено записи від 25.10.2018 року за № 28663511 та № 28663459.
Оскільки на підставі протоколу та актів приймання-передачі майна земельних ділянок з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075 та 4820355100:06:000:0076 виникло право власності на вказані земельні ділянки у ТОВ «Фірма «Нурі Інтернешнл ЛТД», то вони є правочинами у розумінні ст. 202 ЦК України, відповідно до якої правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно ст. 215 ЦК України правочин є недійсним у зв'язку з недодержанням в момент його вчинення стороною (сторонами) загальних вимог, які необхідні для чинності правочину, передбачених ст. 203 ЦК України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
Оскільки наказ ГУ Держгеокадастру в області від 13.05.2017 року № 14-6135/14-17-СГ видано з порушеннями закону, за такого ОСОБА_2 не набув право власності на земельну ділянку 4820355100:06:000:0021 у визначений законом спосіб, а тому не мав права розпоряджатись нею, у тому числі здійснювати поділ на земельні ділянки з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075 та 4820355100:06:000:0076 та передавати такі земельні ділянки ТОВ «Фірма «Нурі Інтернешнл ЛТД».
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав на нерухоме майно і а їх обтяжень (далі державна реєстрація прав) - офіційне визнання та підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» за результатами розгляду заяви державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав, вносить до Державного реєстру прав відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав та видає інформацію з Державного реєстру прав для подальшого використання заявником.
Законодавче закріплення необхідності державної реєстрації права власності (оренди) на нерухоме майно є, таким чином, визнання з боку держави публічно-правового інтересу у встановленні належності нерухомо майна конкретній особі. Державна реєстрація прав покликана служити забезпеченням стабільності обороту нерухомості, оскільки остання має не тільки майнову, а й соціальну значимість. Подібна стабільність досягається шляхом винесення операцій та інших дій з нерухомістю за рамки приватних інтересів сторін, а також створення особливої, єдиної інформаційної системи, дозволяє всім суб'єктам права отримувати виключно і єдино достовірні дані про правовий статус того чи іншого об'єкта.
Фактично реєстрація покликана надати відповідну силу правовстановлюючим документам і виступає формальною умовою подальшого захисту (у тому числі і судового) прав особи, що виникають з правовідносин, предметом яких є нерухоме майно.
Нормами ст. 26 вказаного Закону визначено, що за результатами розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор на підставі прийнятого ним рішення про державну реєстрацію прав вносить відомості про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав.
У разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, відповідні права чи обтяження припиняються (ч. 3 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме манно та їх обтяжень»).
Визнання судом незаконним та скасування спірного наказу ГУ Держгеокадастру в Миколаївській області, недійсними протоколу загальних зборів учасників ТОВ «Фірма «Нурі Інтернешнл ЛТД» від 20.09.2018 року № 3/18 і актів приймання-передачі майна від 19.10.2021 року № 3 та № 4 призведе до припинення прав приватної власності відповідачів на незаконно вилучену земельну ділянку з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021 та утворені внаслідок її поділу дві нові ділянки.
На підставі викладеного, протокол загальних зборів учасників ТОВ «Фірма «Нурі Інтернешнл ЛТД» від 20.09.2018 року № 3/18 та акти приймання-передачі майна від 19.10.2021 року № 3 та № 4, якими земельні ділянки з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075 і 4820355100:06:000:0076 передано товариству, підлягають визнанню недійсними. Тому позовні вимоги в даній частині позову підлягають задоволенню.
Як встановлено, власник і законний володілець земельної ділянки водного фонду, може вимагати усунення порушення його права власності на цю ділянку, оспорюючи відповідні рішення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, договори або інші правочини, та вимагаючи повернути таку ділянку.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 14.12.2022 року у справі № 477/2330/18 презюмувала, що рішення суду про витребування з володіння відповідача чи повернення позивачу нерухомого майна є підставою для внесення до Державною реєстру речових прав на нерухоме майно запису про державну реєстрацію за позивачем права власності на нерухоме майно (п. 57 постанови).
Аналогічні висновки містяться і у постановах Великої Палати Верховного Суду від 07.11.2018 року у справі № 488/5027/14-ц (п. п. 95-98), від 14.11.2018 року у справі № 183/1617/16 (п.п. 85, 86, 115), від 19.05.2020 року у справі № 916/1608/18 (п. 80), від 30.06.2020 року у справі № 19/028-10/13 (п. 10.29), від 22.06.2021 року у справі № 200/606/18 (п. п. 63, 74), від 23.11.2021 року у справі № 359/3373/16-ц (п. 146).
Згідно з ч. 1 ст. 12 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить, у чому числі, розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад.
Пунктом 58 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», який набрав чинності з 27.05.2021 року, доповнено розділ X «Перехідні положення» Земельного кодексу України п. 24, яким передбачено, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, відповідно до цього пункту, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
Оскільки на час набуття чинності змінами у Перехідні положення Земельного кодексу України спірна земельна ділянка перебувала у приватній власності, в силу чого речове право на неї за державою не було зареєстровано, то фактичним її власником (розпорядником від імені народу України), повернути якому належить землю, є відповідна територіальна громада в особі Арбузинської селищної ради.
Отже, вимоги в частині повернення ділянок підлягають до задоволення, оскільки таке призведе до припинення прав приватної власності на спірні ділянки та реєстрації прав на неї належного власника народу України в особі Арбузинської селищної ради.
Статтею 131-1 Конституції України на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такою органу.
Згідно із ч. 4 ст. 56 ЦПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
З урахуванням висновків Конституційного суду України у справі від 08.04.1999 № 3-рп/99 необхідно зазначити, шо «інтереси держави» охоплюють широке і водночас чітко невизначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація «інтересів держави», особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно.
Конституція України (статті 13, 14) визначає, що земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
У даній справі наявність «інтересу держави» полягає у порушенні прав держави у сфері земельних відносин.
Вирішуючи питання про справедливу рівновагу між інтересами суспільства і конкретної особи Європейський Суд з прав людини у рішенні у справі «Трегубенко проти України» від 02.11.2004 року категорично ствердив, що «правильне застосування законодавства незаперечно становить «суспільний інтерес» (п. 54).
Судовою практикою Верховного суду України, зокрема у постановах від 16.12.2015 року (справа № 6-2510ц15), від 05.10.2016 року (справа № 916/2129/15), від 29.06.2016 ркоу (справа № 6-1376ц16), підставою для представництва інтересів держави прокурором визнано захист «суспільного», «публічного» інтересу, яким є задоволення суспільної погреби у відновленні законності при вирішенні суспільно важливого та соціально значущого питання.
При цьому, правовідносини, пов'язані з вибуттям земель із державної чи комунальної власності, становлять суспільний, публічний інтерес, а незаконність рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, на підставі якого земельна ділянка вибула з державної чи комунальної власності, такому суспільному інтересу не відповідає (правова позиція висловлена Верховним Судом України при розгляді справи № 6-157ц16 від 29.06.2016 року).
Заходи представницького характеру мають за мету відновлення правового порядку та становища, яке існувало до порушення права власності Українського народу на спірні землі.
Зазначене відповідає висновкам Європейського Суду з прав людини від 27.11.2007 року у справі «Хамер проти Бельгії» (заява № 21861/03), відповідно до якої основні права особи не повинні превалювати над екологічними міркуваннями, особливо якщо держава прийняла законодавство з цього питання.
Оскільки, на теперішній час дійсним власником та розпорядником спірної земельної ділянки та органом, поверненню у власність якого вона підлягає, є саме Арбузинська селищна рада, то саме Арбузинська селищна рада має право звернутися до суду за захистом порушеного права.
Однак, селищною радою, за наявного порушення інтересів держави, жодних заходів щодо визнання незаконним та скасування наказу, повернення земельної ділянки у комунальну власність не вжито.
Натомість Арбузинська селищна рада повідомила Первомайську окружну прокуратуру про відсутність наміру самостійно звернутись за захистом порушених інтересів держави до суду.
Сам факт незвернення до суду уповноваженого органу з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та, відповідно, мав змогу захистити інтереси держави (у даному випадку) свідчить про те, що указаний орган неналежно виконує свої повноваження, у зв'язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів держави та звернення до суду з позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини.
Отже, за наявності підстав, що були очевидні (внаслідок загальнодоступності правових норм і поінформування про обставину порушення вимог закону), та повноважень на звернення до суду уповноваженим суб'єктом Арбузинською селищною радою не вжито заходів до забезпечення судового захисту порушених інтересів держави, що свідчить про пасивну поведінку, має своїм наслідком нездійснення захисту інтересів держави у суді та є підставою для представництва прокурором інтересів держави.
За такого, з урахуванням викладеного суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Посилання Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області на відсутність предмета спору та неможливість розгляду спору за правилами цивільного судочинства, оскільки земельної ділянки з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021 не існує, як об'єкта цивільних прав вже понад 5 років, а також посилання на той факт, що оспорюваний Наказ стосується виключно земельної ділянки з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021, та не стосується спірних земельних ділянок з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075, 4820355100:06:000:0076 є помилковими.
Подану Головним управлінням Держгеокадастру у Миколаївській області заяву про закриття провадження у справі за відсутністю предмета спору, суд вважає такою, що подана безпідставно.
Відповідно до ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч. 1 ст.141 ЦПК України судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
Судовий збір при поданні позову сплачений Миколаївською обласною прокуратурою згідно платіжної інструкції № 141 від 05.02.2024 року в розмірі 9237,00 грн. та № 142 від 05.02.2024 року в розмірі 8931,00 грн. (а.с. 144, 145), та за заяву про забезпечення позову згідно платіжної інструкції № 190 від 16.02.2024 року в розмірі 1514,00 грн. (а.с. 160), а загалом 19682,00 грн.
За такого, сплачений судовий збір у разі задоволення позову, покладається на відповідачів пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Відповідно до ч. 7 ст. 158 ЦПК України, заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев'яноста днів з дня набрання цим рішенням законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи.
Керуючись ст.ст. 3, 4, 10, 12, 13, 76-81, 89, 141, 142, 259, 263-265 ЦПК України, суд
Позовну заяву Первомайської окружної прокуратури Миколаївської області в інтересах держави в особі Арбузинської селищної ради Миколаївської області до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма Нурі Інтернешнл ЛТД", ОСОБА_2 про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою шляхом визнання незаконним та скасування наказу, визнання недійсними актів приймання-передачі земельних ділянок та протоколу загальних зборів, зобов'язання повернути земельні ділянки, задовольнити.
Усунути перешкоди власнику Арбузинській селищній раді (код ЄДРПОУ 04376653) у користуванні та розпорядженні земельними ділянками з кадастровими номерами 4820355100:06:000:0075 та 4820355100:06:000:0076 шляхом визнання незаконним та скасування наказу Головного Управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 13.05.2017 року № 14-6135/14-17-СГ в частині затвердження документації із землеустрою та надання у власність ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) земельної ділянки площею 1.3645 га з кадастровим номером 4820355100:06:000:0021 із земель сільськогосподарського призначення державної власності без зміни цільового призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої в межах території Арбузинської селищної ради Первомайського району Миколаївської області.
Усунути перешкоди власнику Арбузинській селищній раді (код ЄДРПОУ 04376653) у користуванні та розпорядженні земельними ділянками з кадастровим номером 4820355100:06:000:0075 та 4820355100:06:000:0076 шляхом визнання недійсним протоколу загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Нурі Інтернешнл ЛТД" (код ЄДРПОУ 23862158) від 20.09.2018 року № 3/18.
Усунути перешкоди власнику - Арбузинській селищній раді (код ЄДРПОУ 04376653) у користуванні та розпорядженні земельними ділянками з кадастровим номером 4820355100:06:000:0075 та 4820355100:06:000:0076 шляхом визнання недійсним акту приймання-передачі майна від 19.10.2021 року № 4, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Таранською А.М.
Усунути перешкоди власнику Арбузинській селищній раді (код ЄДРПОУ 04376653) у користуванні та розпорядженні земельними ділянками з кадастровим номером 4820355100:06:000:0075 та 4820355100:06:000:0076 шляхом визнання недійсним акту приймання-передачі майна від 19.10.2021 року № 3, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Таранською А. М.
Усунути перешкоди власнику Арбузинській селищній раді (код ЄДРПОУ 04376653) у користуванні та розпорядженні земельними ділянками з кадастровим номером 4820355100:06:000:0075 та 4820355100:06:000:0076 шляхом зобов'язання товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Нурі Інтернешнл ЛТД" (код ЄДРПОУ 23862158) повернути у власність територіальної громади в особі Арбузинської селищної ради земельну ділянку з кадастровим номером 4820355100:06:000:0075 площею 0.483 га розташовану в межах Арбузинської селищної ради Первомайського району Миколаївської області.
Усунути перешкоди власнику Арбузинській селищній раді(код ЄДРПОУ 04376653) у користуванні та розпорядженні земельними ділянками з кадастровим номером 4820355100:06:000:0075 та 4820355100:06:000:0076 шляхом зобов'язання товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Нурі Інтернешнл ЛТД" (код ЄДРПОУ 23862158) повернути у власність територіальної громади в особі Арбузинської селищної ради земельну ділянку з кадастровим номером 4820355100:06:000:0076 площею 0.8815 га розташовану в межах Арбузинської селищної ради Первомайського району Миколаївської області.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 39825404) на користь Миколаївської обласної прокуратури: р/р UA748201720343150001000000340 ЄДРПОУ 02910048 Банк ДКСУ м. Києва МФО 820172) судовий збір у сумі 1514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) грн. 00 коп.
Стягнути із товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма Нурі Інтернешнл ЛТД" (код ЄДРПОУ 23862158) на користь Миколаївської обласної прокуратури: р/р UA748201720343150001000000340 ЄДРПОУ 02910048 Банк ДКСУ м. Києва МФО 820172) судовий збір у сумі 12112 (дванадцять тисяч сто дванадцять) грн. 00 коп.
Стягнути із ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Миколаївської обласної прокуратури: р/р UA748201720343150001000000340 ЄДРПОУ 02910048 Банк ДКСУ м. Києва МФО 820172) судовий збір у сумі 6056 (шість тисяч п'ятдесят шість) грн. 00 коп.
Заходи забезпечення позову у виді накладення арешту на земельну ділянку площею 0,483 га з кадастровим номером 4820355100:06:000:0075 та земельну ділянку площею 0,8815 га з кадастровим номером 4820355100:06:000:0076; заборони органам, які здійснюють реєстрацію речових прав на нерухоме майно, здійснювати будь-які реєстраційні дії щодо вказаних земельних, у тому числі щодо їх поділу чи об'єднання з іншими земельними ділянками; заборони товариству з обмеженою відповідальністю "Фірма Нурі Інтернешнл ЛТД" (код ЄДРПОУ 23862158) вчиняти із земельними ділянками з кадастровим номером 4820355100:06:000:0075 та 4820355100:06:000:0076 дії, спрямовані на зміну цільового призначення вказаних ділянок, їх поділу або об'єднання з іншими земельними ділянками, укладати договори, вчиняти інші правочини щодо них, вжиті ухвалою Арбузинського районного суду Миколаївської області від 22.02.2024 року продовжують діяти протягом дев'яноста днів з дня набрання цим рішенням законної сили, після чого вважаються скасованими.
Рішення суду може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду на протязі 30 днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення оголошено 29.07.2024 року о 08.00 годині.
Суддя Арбузинського
районного суду О.М. Кірімова