Провадження № 3/537/1178/2024
Справа № 537/3157/24
22.07.2024 року м. Кременчук
Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі головуючої судді Мурашової Наталі Валентинівни, за участі секретаря Дьяченко В.Ю., представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , адвоката Лагашкіна С.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні суду адміністративний матеріал, який надійшов з Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , який є головою правління - директором Публічного акціонерного товариства «Крюківський вагонобудівний завод», юридична адреса: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Івана Приходька, буд.139, проживає за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення правопорушення, передбаченого ст.212-15 КУпАП,
18 грудня 2023 року ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» в особі голови правління - директора ОСОБА_1 здійсив грошовий внесок у розмірі 70000,00 грн. на користь Кременчуцької міської організації політичної партії «Рідне місто», що відображено у звіті партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2023 рік. Зазначені кошти 18.12.2023 року були перераховані на поточний рахунок Кременчуцької міської організації політичної партії «Рідне місто» НОМЕР_2 , МФО 09331508, відкритий в Філії АТ «Ощадбанк» з призначенням платежу: «Безповоротна благодійна допомога згідно листа від 15.11.2023 року №2023/11/15-1» від ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» (код ЄДРПОУ 05763814) з рахунку № НОМЕР_3 , МФО 334851. При цьому встановлено, що згідно з відкритими відомостями електронної системи публічних закупівель України ProZorro ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» в особі голови правління - директора ОСОБА_1 уклало договір про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади на загальну суму 2038200,00 грн., що становить понад сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня року, в якому здійснюється внесок. Так, договір №НДВ-119/23 від 12.05.2023 року укладено з Комунальним підприємством «Дніпровський метрополітен» Дніпровської міської ради про виконання робіт з капітального ремонту колісних пар для вагонів метрополітену на загальну суму 2038200,00 грн., термін дії якого до 31.12.2023 року. Засновником Комунального підприємства Дніпровський метрополітен» є Дніпровська міська рада. Таким чином, перерахування 18 грудня 2023 року внеску на підтримку Кременчуцької міської організації політичної партії «Рідне місто» було здійснено ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» в особі голови правління - директора ОСОБА_1 протягом строку дії договору про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади на загальну суму понад сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня року, в якому здійснюється внесок, що є в порушенням вимоги п.9 ч.1 ст.15 Закону України «Про політичні партії».
Разом з цим, відповідно до отриманої інформації з Єдиного державного реєстру від 21.05.2024 року за кодом 27987975844, станом на 18.12.2023 року одним із кінцевих бенефіціарних власників ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» є громадянин Російської Федерації ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 ), який має непрямий вирішальний вплив та 25 відсотків частки статутного капіталу або відсотків права голосу. Тому ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» в особі голови правління - директора ОСОБА_1 надавши 18.12.2023 року внесок на підтримку Кременчуцької міської організації політичної партії «Рідне місто» порушив п.5 ч.1 ст.15 Закону України «Про політичні партії».
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.212-15 КУпАП.
В судовому засіданні захисник адвокат Лагашкін С.С. просив закрити провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.287 КУпАП за відсутністю в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ст.212-15 КУпАП.
Заслухавши пояснення адвоката Лагашкіна С.С., дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до ст.1 та ст.8 Основного Закону Україна є правовою державою, де визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно з положеннями ст.129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством. (ст. 1 КУпАП).
Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Згідно з положеннями ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності ( ст.245 КУпАП).
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами.
Відповідно до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має, зокрема, такі права: отримувати заяви фізичних та юридичних осіб про порушення вимог цього Закону, проводити за власною ініціативою перевірку можливих фактів порушення вимог цього Закону; отримувати від осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняних до них осіб, працівників юридичних осіб публічного права та юридичних осіб, зазначених у частині другій статті 62 цього Закону, письмові пояснення з приводу обставин, що можуть свідчити про порушення вимог цього Закону щодо захисту викривачів; складати протоколи про адміністративні правопорушення, віднесені законом до компетенції Національного агентства, застосовувати передбачені законом заходи забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення.
У разі виявлення ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, уповноважені особи Національного агентства складають протокол про таке правопорушення, який направляється до суду в порядку, визначеному Національним агентством. У разі виявлення ознак іншого корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, Національне агентство затверджує обґрунтований висновок та надсилає його іншим спеціально уповноваженим суб'єктам у сфері протидії корупції. Висновок Національного агентства є обов'язковим для розгляду, про результати якого воно повідомляється не пізніше п'яти днів після отримання повідомлення про вчинене правопорушення.
Стаття 215-15 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення встановленого законом порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії, порушення встановленого порядку надання або отримання державного фінансування статутної діяльності політичної партії, а так само порушення встановленого законом порядку надання або отримання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення передвиборної агітації або агітації референдуму - що тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від ста до ста тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією суми внеску на підтримку політичної партії, фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення передвиборної агітації або агітації референдуму, наданої або отриманої з порушенням закону.
Диспозиція вказаної норми за своїм змістом є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм.
Відповідно до п.5. п.9 ч.1 ст.15 Закону України «Про політичні партії в Україні» не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій: 5) іноземними державами, іноземними юридичними особами, юридичними особами, в яких не менше 10 відсотків статутного капіталу або прав голосу прямо або опосередковано належать нерезидентам, а також юридичними особами, кінцевими бенефіціарними власниками (контролерами) яких є іноземці чи особи без громадянства; 9) фізичними особами, з якими укладено договір про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади на загальну суму понад п'ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня року, в якому здійснюється внесок, а також юридичними особами, з якими укладено такий договір на загальну суму понад сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня року, в якому здійснюється внесок, - протягом строку дії такого договору та потягом одного року після припинення його дії.
Відповідно до ч. 1, ч.2 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Вина голови правління - директора ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» у вчиненні правопорушення за обставин, наведених в протоколі про адміністративне правопорушення №50-33/7, складеному головним спеціалістом відділу реалізації перевірок Департаменту формування доброчесності політичних фінансів як уповноваженою особою Національного агентства з питань запобігання корупції підтверджується наступними доказами.
Звітом політичної партії «Рідне місто» про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2023 рік, де в розділі 6 «Інформація про місцеві організації політичної партії, які в установлено порядку набули статусу юридичної особи» вказано Кременчуцьку міську організацію політичної партії «Рідне місто» як юридичну особу.
Звітом Кременчуцької міської організації політичної партії «Рідне місто» про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2023 рік, з розділу ІІ якого «Внески та інші надходження» вбачається, що 18.12.2023 року на поточний рахунок Кременчуцької міської організації політичної партії «Рідне місто» НОМЕР_2 , МФО 09331508, відкритий в Філії АТ «Ощадбанк» від ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» (код ЄДРПОУ 05763814) перерахований грошовий внесок у розмірі 70000,00 грн..
Договором про виконання робіт №НДВ-119/23 від 12.05.2023 року, укладеним між Публічним акціонерним товариством «Крюківський вагонобудівний завод» та Комунальним підприємством «Дніпровський метрополітен» Дніпропетровської міської ради, предметом якого є виконання робіт з капітального ремонту колісних пар для вагонів метрополітену (переформування колісних пар з новими колісними центрами) на загальну суму 2038200,00 грн., термін дії якого до 31.12.2023 року.
Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 30.05.2024 за кодом 38200463406, що станом на 12.05.2023 року засновником Комунального підприємства «Дніпровський метрополітен» Дніпровської міської ради, код ЄДРПОУ 21927215, є Дніпровська міська рада, код ЄДРПОУ 26510514.
Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 21.05.2024 року за кодом 27987975844, що станом на 18.12.2023 року одним із кінцевих бенефіціарних власників ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» є громадянин Російської Федерації ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 . Тип бенеціарного володіння: непрямий вирішальний вплив. Відсоток частки статутного капіталу або відсоток права голосу: 25%.
Висновком про результати перевірки Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фізичного характеру від 16.05.2024 року №304, затвердженим наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 17.05.2024 року №118/24, відповідно до якого встановлено, що на користь Кременчуцької міської організації політичної партії «Рідне місто» здійснено внесок ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» в сумі 70000,00 грн., який відповідно до даних електронної системи публічних закупівель України ProZorro, уклав договір про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади на загальну суму понад сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня року, в якому здійснюється внесок, понад 268400,00 грн. Замовник Комунальне підприємство «Дніпровський метрополітен» Дніпровської міської ради, дата підписання договору12.05.2023 року, сума договору 2038200,00 грн.
Таким чином, суд вважає доведеною вину голови правління - директора ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» ОСОБА_1 у порушенні до п.5. п.9 ч.1 ст.15 Закону України «Про політичні партії в Україні» про порядок надання внеску на підтримку політичної партії, оскільки одним із кінцевих бенефіціарних власників ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» є громадянин Російської Федерації ОСОБА_2 , який має непрямий вирішальний вплив та 25 % частки статутного капіталу або відсотків права голову, а також ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» здійснено грошовий внесок на користь Кременчуцької міської організації політичної партії «Рідне місто» в сумі 70000,00 грн. протягом строку дії договору про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади на загальну суму понад сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня року, в якому здійснюється внесок, а тому його дії правильно кваліфіковані за ст.212-15 КУпАП.
Відповідно до вимог ст.33 КУпАП, при призначенні стягнення суд враховує характер правопорушення, особу правопорушника.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про необхідність призначення ОСОБА_1 стягнення у вигляді штрафу, в межах санкції закону за вчинене ним правопорушення у вигляді штрафу, з конфіскацією суми внеску на підтримку політичної партії, наданого з порушенням закону.
Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «Руїз Торія проти Іспанії», §§ 29-30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною (§ 2 рішення у справі «Хірвісаарі проти Фінляндії»).
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ст. 36, 40-1, 212-15, 283, 284, 307, 308 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого 212-15 КУпАП, та призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп., з конфіскацією суми внеску, наданого з порушенням закону на підтримку Кременчуцької міської організації політичної партії «Рідне місто», ЄДРПОУ 39966704, в розмірі 70000 (сімдесят тисяч) грн. 00 коп.
Штраф підлягає добровільній сплаті протягом 15 днів з дня вручення копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника ОСОБА_1 стягується подвійний розмір штрафу в розмірі 34000 (тридцять чотири тисячі) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Стягувач: держава.
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач: ГУК у Полт. обл / тг м.Кременчук /21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37959255, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок отримувача: №UA618999980313000106000016706, код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача № UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106, призначення платежу 101 __________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, стягнутий з ___________ (ПІБ чи назва установи, організації з якої стягується судовий збір) на користь держави, за рішенням №_/_/__(номер рішення про стягнення судового збору). При заповненні платіжного документа у графі "Код платника" платником судового збору - юридичною особою зазначається код ЄДРПОУ, а платником - фізичною особою - ідентифікаційний код, а при його відсутності, у зв'язку з релігійними переконаннями, зазначаються його паспортні дані.
Боржник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , голова правління - директор Публічного акціонерного товариства «Крюківський вагонобудівний завод», юридична адреса: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Івана Приходька, буд.139, проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Полтавського апеляційного суду протягом 10 днів з моменту винесення постанови. Учасник справи, якому постанова не була вручена у день її винесення, може подати клопотання про поновлення пропущеного строку для подання апеляційної скарги, якщо така скарга подана протягом 10 днів з дня вручення йому постанови.
Суддя Крюківського районного суду
м. Кременчука Полтавської області Мурашова Наталя Валентинівна