печерський районний суд міста києва
Справа № 757/19552/19-п
11 червня 2024 року м. Київ
суддя Печерського районного суду м. Києва Білоцерківець О.А., за участю секретаря Звонарьової В.О., прокурора Сказка Р.І., особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, що надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , та та зареєстрованого за адресою : АДРЕСА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 будучи звільненим у 2017 році з посади судді Вищого господарського суду України та являючись суб'єктом на якого поширюється дія Закону, несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2017 рік, після звільнення.
Відповідальність за вказане адміністративне правопорушення передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав, просив закрити провадження за закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Прокурор у судовому засіданні просив встановити вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення та закрити провадження за закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Вислухавши пояснення прокурора, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суддя приходить наступного висновку.
Протокол № 44-01/234/19 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, складений 10.04.2024 головним спеціалістом відділу контролю за своєчасністю подання декларацій іртаменту перевірки декларацій та моніторингу способу життя Національного агентства з питань запобігання корупції Лещишиним М.М , відповідає вимогам ст. 255 КУпАП.
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.05.2007 № 1036-У наказом голови Вищого господарського суду України від 30.05.2007 № 215-к ОСОБА_1 зараховано на посаду судді Вищого господарського суду України.
Згідно з рішенням Вищої ради правосуддя від 27.07.2017 № 2258/0/15-17 ОСОБА_1 звільнено з посади судді Вищого господарського суду України від 09.08.2017 № 350-к «Про звільнення ОСОБА_1 » з займаної посади 15.07.2017, у зв'язку з поданням заяви про відставку.
Відповідно до підпункту «ґ» пункту 1 статті 3 Закону судді є суб'єктами на яких поширюється дія Закону та є особами, які займають, згідно зі статтею 50 З ікону, відповідальне та особливо відповідальне становище.
Таким чином, ОСОБА_1 є суб'єктом на якого поширюється дія Закону.
Згідно з абзацом п'ятнадцятим частини першої статті 1, абзацом другим частини другої статті 45 Закону, приміткою до статті 172-6 КУпАП, ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та суб'єктом адміністративного правопорушення.
Відповідно до пункту 6 частини сьомої статті 56 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» суддя зобов'язаний виконувати вимоги та дотримуватися обмежень, установлених законодавством у сфері запобігання корупції.
ОСОБА_1 допустив порушення вимог Закону щодо своєчасності подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2017 рік, з огляду на наступне.
Абзац другий частини другої статті 45 Закону визначає, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Частиною першою статті 45 Закону встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 12 Закону, Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Частиною п'ятою статті 12 Закону визначено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно- правових актів.
Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях.
Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.
Відповідно до пункту 3 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №959/29089, декларація суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Рішенням Національного агентства від 10.06.2016 №3 «Про Функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 959/29089, затверджено форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною першою форми визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру, шляхом заповнення електронної форми.
Відповідно до пункту 7 частини сьомої статті 56 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» суддя зобов'язаний подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_1 , являючись суб'єктом, який припинив у 2017 році виконання функцій держави, зобов'язаний був подати до 01.04.2018 декларацію, особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2017 рік, після звільнення.
Згідно з відомостями протоколу та з Реєстру, ОСОБА_1 зареєструвався у ньому 18.10.2016, дії по заповненню декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення), за минулий 2017 рік, розпочав лише 18.04.2018 і подав її в той же день о 11 год. 35 хв. (унікальний ідентифікатор декларації «Ь8е965ІЬ-94сґ-44Ь1- ЬЬ8ґ-74ЬаеЗе67еЬ4»). При цьому перешкод у доступі до Реєстру в нього не встановлено.
Поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2017 рік, не встановлено.
Отже, у період з 00 год. 00 хв. 01.01.2018 до 24 год. 00 хв. 31.03.2018 ОСОБА_1 свідомо не вчиняв дії із наміром вчасно подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2017 рік.
Відповідно до ст.280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язані з'ясувати зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Орган (посадова особа) при розгляді справ про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, як це визначено ст. 252 КУпАП.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 заздалегіть достаменно було відомо про необхідність подати відповідну декларацію до 00 хв. 00 год. 01.04.2018 року. У ОСОБА_1 існувала реальна можливість виконати свій обов'язок, однак він подав декларацію після звільнення лише 18.04.2024. Наведене прямо та беззаперечно вказує на усвідомлення ОСОБА_1 характеру та значення своїх дій (бездіяльності).
За таких обставин, оцінивши докази у справі у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням та з точки зору належності, допустимості та достатності для висновку про вчинення особою адміністративного правопорушення, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП доведена повністю.
Згідно п.7 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за закінченням строків на момент розгляду справи, передбачених ст.38 КУпАП.
Враховуючи, що строк накладення адміністративного стягнення закінчився, провадження у справі підлягає закриттю.
Враховуючи викладене, керуючись ст.38, п.7 ст.247 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП за закінченням строків накладення адміністративного стягнення закрити.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня винесення постанови і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга, подається до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва.
Суддя О.А. Білоцерківець