Рішення від 25.07.2024 по справі 620/5871/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2024 року м.Чернігів Справа № 620/5871/24

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Клопота С.Л.

розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу за адміністративним позовом Виконуючого обов'язки керівника Козелецької окружної прокуратури Чернігівської області в інтересах держави до Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Виконуючий обов'язки керівника Козелецької окружної прокуратури Чернігівської області в інтересах держави звернувся до суду з адміністративним позовом до Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області та просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04061754, вул. Незалежності, 21, м. Остер, Чернігівський район, Чернігівська область, 17044) щодо не оформлення права комунальної власності на будівлі:

- сільського клубу с. Білики та земельну ділянку під ним, вартістю 35534,0 грн., що знаходиться по АДРЕСА_1 ;

- сільського клубу с. Пархимів та земельну ділянку під ним, вартістю 26177,0 грн, що знаходиться по АДРЕСА_2 ;

- сільського клубу с. Котів та земельну ділянку під ним, вартістю 20994,0 грн., що знаходиться по АДРЕСА_3 ;

- сільського будинку культури с. Євминка та земельну ділянку під ним, вартістю 1387707,0 грн., що знаходиться по АДРЕСА_4 .

2. Зобов'язати Остерську міську раду Чернігівського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04061754, вул. Незалежності, 21, м. Остер, Чернігівський район, Чернігівська область, 17044) вжити заходів щодо оформлення права комунальної власності на будівлі:

- сільського клубу с. Білики та земельну ділянку під ним, вартістю 35534,0 грн., що знаходиться по АДРЕСА_1 ;

- сільського клубу с. Пархимів та земельну ділянку під ним, вартістю 26177,0 грн, що знаходиться по АДРЕСА_2 ;

- сільського клубу с. Котів та земельну ділянку під ним, вартістю 20994,0 грн., що знаходиться по АДРЕСА_3 ;

- сільського будинку культури с. Євминка та земельну ділянку під ним, вартістю 1387707,0 грн., що знаходиться по АДРЕСА_4 .

Ухвалою судді від 09.05.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.

Представник відповідача у встановлений ухвалою суду строк подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, суд враховує таке.

Судом встановлено, що Козелецькою окружною прокуратурою встановлено, що на території Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області за адресою:

- вул. Київська, 186-а с. Євминка Чернігівського району Чернігівської області знаходиться сільський будинок культури с. Євминка;

- вул. Незалежності, 60-а с. Білики Чернігівського району Чернігівської області знаходиться сільський клуб с. Білики;

- вул. Поліська, 12 с. Пархимів Чернігівського району Чернігівської області знаходиться сільський клуб с. Пархимів;

- вул. Коротенка, 48 с. Котів Чернігівського району Чернігівської області знаходиться сільський клуб с. Котів.

Відповідно до рішення Остерської міської ради від 18.02.2021 № 20-01- 02/VIII «Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності Остерської територіальної громади» затверджено перелік об'єктів комунальної власності Остерської міської територіальної громади станом на 01.01.2020, згідно з додатками 1-5.

Згідно додатку № 3 вказаного рішення до Переліку майна комунальної власності Остерської ОТГ, яке знаходиться на балансі Відділу культури і туризму Остерської міської ради включено:

- нежитлову будівлю, клуб, вул. Незалежності, 60-а с. Білики (п.6);

- будівлю сільського клубу, АДРЕСА_2 (п.11);

- будівлю сільського клубу, вул. Коротенка, 48 с. Котів (п.13);

- будівлю клубу, вул. Київська, 178, с. Євминка ( п. 18).

У подальшому Відділ культури і туризму Остерської міської ради 18.10.2022 ліквідовано та створено Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Остерської міської ради ( рішення Остерської міської ради від 18.10.2022 № 19- 11/VIII, №20-11/VIII).

Рішенням виконавчого комітету Остерської міської ради від 03.03.2023 № 24- 37/VII на баланс Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Остерської міської ради прийнято нерухоме майно:

-приміщення Біликівського клубу, вул. Незалежності, 60-а, с. Білики, вартістю 35534,0 грн.;

-будівлю Пархимівського сільського клубу, вул. Поліська, 12 с. Пархимів, вартістю 26177,0 грн;

- будівлю Котівського сільського клубу, вул. Коротенка, 48 с. Котів, вартістю 20994,0 грн.;

-приміщення будинку культури, вул. Київська, 175 с. Євминка, вартістю 1387707,0 грн.

Таким чином вказані заклади перебувають у комунальній власності Остерської міської ради.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Остерської міської ради від 09.10.2023 № 57-46/VIII упорядковано нумерацію Євминського сільського будинку культури по вул. Київській, 175 в с. Євминка Чернігівського району та змінено адресу об'єкту нерухомого майна з вул. Київська, 175 в с. Євминка на вул. Київська, 186-а в с. Євминка.

Сільський клуб с. Білики є діючим, проводить свою діяльність відповідно до затвердженого наказом начальника відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Остерської міської ради від 20.03.2023 № 3-од Положення про Комунальний заклад «Сільський клуб с. Білики».

Засновником сільського клубу є Остерська міська рада Чернігівської області, що забезпечує матеріально-фінансове функціонування та розвиток закладу. Організацію роботи сілького клубу здійснює Відділ освіти, культури, молоді та спорту Остерської міської ради на правах оперативного управління та балансоутримувача (п.2.2 Положення).

Діяльність сільського клубу спрямована на створення, розповсюдження та популяризацію культурних надбань (п.4 Положення).

Сільський клуб с. Пархимів є діючим, проводить свою діяльність відповідно до затвердженого наказом начальника відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Остерської міської ради від 20.03.2023 № 3-од Положення про Комунальний заклад «Сільський клуб с. Пархимів».

Засновником сільського клубу є Остерська міська рада Чернігівської області, що забезпечує матеріально-фінансове функціонування та розвиток закладу. Організацію роботи сільського клубу здійснює Відділ освіти, культури, молоді та спорту Остерської міської ради на правах оперативного управління та балансоутримувача ( п.2.2 Положення).

Діяльність сільського клубу спрямована на створення, розповсюдження та популяризацію культурних надбань (п.4 Положення).

Сільський клуб с. Котів є діючим, проводить свою діяльність відповідно до затвердженого наказом начальника відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Остерської міської ради від 20.03.2023 № 3-од Положення про Комунальний заклад «Сільський клуб с. Котів».

Засновником сільського клубу є Остерська міська рада Чернігівської області, що забезпечує матеріально-фінансове функціонування та розвиток закладу. Організацію роботи сільського клубу здійснює Відділ освіти, культури, молоді та спорту Остерської міської ради на правах оперативного управління та балансоутримувача ( п.2.2 Положення).

Діяльність сільського клубу спрямована на створення, розповсюдження та популяризацію культурних надбань (п.4 Положення).

Сільський будинок культури с. Євминка є діючим, проводить свою діяльність відповідно до затвердженого наказом начальника відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Остерської міської ради від 20.03.2023 № 3-од Положення про Комунальний заклад «Сільський будинок культури с. Євминка».

Засновником сільського будинку культури є Остерська міська рада Чернігівської області, що забезпечує матеріально-фінансове функціонування та розвиток закладу. Організацію роботи будинку культури здійснює Відділ освіти, культури, молоді та спорту Остерської міської ради на правах оперативного управління та балансоутримувача ( п.2.2 Положення).

Діяльність будинку культури спрямована на створення, розповсюдження та популяризацію культурних надбань (п.4 Положення).

Згідно з інформацією Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Остерської міської ради від 05.03.2024 № 236 на даний час Євминський сільський будинок культури, Біликівський, Пархимівський, Котівський сільські клуби перебувають на балансі Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Остерської міської ради, на будівлю Євминського сільського будинку культури 10.11.2023 виготовлено технічний паспорт. На даний час Відділ продовжує роботу по оформленню правовстановлюючих документів на вказані заклади культури.

Разом з тим, Відділом не надано доказів на підтвердження вжитих заходів щодо оформлення права власності на заклади культури.

Відповідно до інформації ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області № 10-25-0.3-1525/2-24 від 11.03.2024, правовстановлюючі документи на земельні ділянки під об'єктами нерухомості, а саме Біликівським, Пархимівським, Котівським сільськими клубами, Євминським сільським будинком культури станом на 01.01.2013 не реєструвалися та не видавалися, документація із землеустрою щодо відведення земельних ділянок під вказаними закладами культури до Державного фонду документації із землеустрою не надходила.

Крім цього, за результатами моніторингу відомостей Публічної кадастрової карти України встановлено відсутність будь-якої інформації щодо земельних ділянок під вищевказаними об'єктами нерухомості , що свідчить про те, що питання щодо виготовлення правовстановлюючих документів на вказані земельні ділянки залишається протягом тривалого часу не вирішеним.

Згідно з інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державною реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, за адресою: вул. Київська, 186-а с. Євминка Чернігівського району Чернігівської області, вул. Незалежності, 60-а с. Білики Чернігівського району, вул. Поліська, 12 с. Пархимів Чернігівського району, вул. Коротенка, 48 с. Котів Чернігівського району право власності на нерухоме майно за сільським будинком культури с. Євминка, сільськими клубами сіл Білики, Пархимів, Котів, не зареєстровано.

Відповідно до довідок КП «Ніжинське міжміське бюро технічної інфентаризації» від 21.02.2024 № 7, № 8, № 9, № 10 станом на 31.12.2012 право власності на Біликівський, Пархимівський, Котівський сільські клуби не зареєстровано, первинна інвентаризація не проведена. Право власності на Будинок культури в с. Євминка, вул. Київська, 186-а, не зареєстровано, первинна інвентаризація проведена 10.11.2023.

За таких обставин будівлі вказаних закладів культури та земельні ділянки під ними всупереч вимог законодавства, використовуються без оформлення відповідних правовстановлюючих документів.

Таким чином, незважаючи на те, що вказані об'єкти нерухомого майна перебувають у комунальній власності тривалий час, органом місцевого самоврядування дотепер не вжито заходів щодо оформлення та державної реєстрації права комунальної власності на приміщення закладів культури та земельні ділянки під ними.

Бездіяльність органу місцевого самоврядування суперечить інтересам держави в цілому та територіальної громади зокрема, оскільки позбавляє її можливості вільно володіти, користуватись та розпоряджатись своїм майном (об'єктами нерухомості), а також отримувати дохід від передачі в користування третім особам.

Без державної реєстрації права комунальної власності орган місцевого самоврядування не може реалізовувати функції власника, в тому числі звертатись до суду в разі самовільного зайняття вказаного нерухомого майна чи вчинення інших протиправних дій, якими порушуються інтереси територіальної громади, що створює передумови для зловживань при розпорядженні відповідним об'єктом і ризики для нормального функціонування комунального закладу та розвитку культурного дозвілля жителів села, а також може привести до негативних наслідків, таких як руйнування будівлі та/або незаконне відчуження нерухомого майна.

Вказане є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом звернення до суду з позовом про зобов'язання Остерську міську раду вжити заходи щодо державної реєстрації права комунальної власності на вказані заклади культури.

Відповідно до вступної частини Концепції реформування системи забезпечення населення культурними послугами, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23.01.2019 № 27-р «Про схвалення Концепції реформування системи забезпечення населення культурними послугами» у глобально-історичному контексті суспільного розвитку та еволюції інституцій культура була і залишається важливим інструментом збору та передачі соціального досвіду від покоління до покоління, від одного народу до іншого, формою самореалізації та самовдосконалення людини, що є основою особистісного самовираження, міжкультурного діалогу, поступального розвитку людства.

Як системоутворюючий фактор єднання і розквіту суспільства на регіональному та національному рівнях культура є важливим інструментом його соціального, економічного і політичного розвитку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.1998 №1775 «Про нормативи забезпечення населення клубними закладами» передбачено, що на території кожної сільської, селищної, міської ради має функціонувати як мінімум один (базовий) клубний заклад. Кількість місць у ньому визначається відповідно до сумарної чисельності населення всіх населених пунктів, що знаходяться на території ради, та наведеного нормативу. До закладів культури клубного типу належать сільські, селищні, міські, районні, обласні будинки і палаци культури, клуби, народні доми, клуби технічної та художньої творчості, клуби-бібліотеки, центри дозвілля, клуби-кафе, культурно-спортивні центри тощо.

Культурний простір України - сфера, в якій відповідно до законодавства провадиться культурна діяльність та задовольняються культурні, інформаційні та дозвіллєві потреби громадян, що охоплює, зокрема, телебачення, радіомовлення, періодичні друковані видання та книговидавничу продукцію, ринок культурних благ, а також культурно-мистецьке середовище (п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про культуру»).

Об'єкти культурного призначення - цілісні майнові комплекси клубних закладів (клубів, будинків культури, палаців культури тощо), парків культури та відпочинку, бібліотек, музеїв, архівів історико-культурних заповідників, театрально-видовищних закладів (театрів, філармоній, концертних організацій, музичних колективів, ансамблів тощо), кінотеатрів, інших закладів культури; пам'ятки культурної спадщини, предмети колекцій, зібрання, фонди, будівлі, споруди культурного призначення та інші культурні цінності (п. 17 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про культуру»).

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про культуру», суб'єктами діяльності у сфері культури є територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування.

Як передбачено ч. 1 ст. 142 Конституції України, матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Відповідно до ст. 143 Конституції України, територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування: управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно- територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Відтак, згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», право комунальної власності - це право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування. Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Статтею 327 ЦК України унормовано, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 10, ч. ч. 1,3 ст. 16, п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльнісі ь відповідно до закону.

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Так, Сновською міською радою, як суб'єктом комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальних громад відповідні права комунальної власності, упродовж 6 років фактично не здійснено жодних юридично значимих обов'язкових дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на приміщення будинку культури.

Відтак, використання зазначеного нерухомого майна здійснюється із порушенням вимог чинного законодавства шляхом користування будівлі, без державної реєстрації права власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Правомочність володіння розуміють як передбачену законом (тобто юридично забезпечену) можливість мати (утримувати) в себе певне майно (фактично панувати над ним, зараховувати на свій баланс тощо).

Правомочність користування означає передбачену законом можливість використовувати, експлуатувати майно, отримувати від нього корисні властивості, його споживання.

Правомочність розпоряджання означає юридично забезпечену можливість визначення і вирішення юридичної долі майна шляхом зміни його належності, стану або призначення (відчуження за договором, передача у спадщину, знищення, переробка і таке інше).

Відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

До відання виконавчих органів, зокрема міських рад, належать повноваження щодо управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад (підпункт 1 пункту «а» статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ч. 2 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Частиною 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено повноваження органів місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад здавати об'єкти права комунальної власності в оренду відповідно до закону.

Згідно зі ст. 181 ЦК України до нерухомих речей належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Статус землі як національного багатства визначається винятковим правовим режимом, який передбачає особливий порядок набуття та реалізації прав на землю, у порівнянні з іншими об'єктами цивільних прав.

Органи місцевого самоврядування, здійснюючи функції власника від імені Українського народу, повинні розпоряджатися земельними ділянками виключно в інтересах Українського народу та з безумовним та цілковитим дотриманням вимог законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. З Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад, до яких належить розпорядження землями територіальних громад.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений ст.123 Земельного кодексу України.

Відповідно до ч.І ст. 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння та користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній та комунальній власності без встановлення строку.

Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до Інструкції про порядок державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 09.06.1998 №121 (яка діяла до 06.08.2012) державній реєстрації в бюро технічної інвентаризації підлягають об'єкти нерухомості, розташовані на всій території України (населених пунктах, військових містечках, військових частинах, аеропортах, річкових і морських портах, заповідниках, заказниках, на дорогах, полігонах і т.п.). Державна реєстрація права власності на об'єкти нерухомого майна в бюро технічної інвентаризації є обов'язковою для власників, незалежно від форм власності.

Відповідно до п.1.4 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.2002 (який діяв до 01.01.2013) обов'язковій державній реєстрації підлягають право власності та інші речові права на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.

Верховний Суд України на спільному засіданні Судових палат цивільних та господарських справах 11.02.2015 ухвалив постанову у справі № 6-2цс15, предметом якої був спір про виникнення права власності на земельну ділянку.

Суд зробив правовий висновок, що аналіз змісту норм статті 120 Земельного Кодексу України у їх сукупності дає підстави для висновку про однакову спрямованість її положень щодо переходу прав на земельну ділянку при виникненні права власності на будівлю і споруду, на якій вони розміщені.

Зазначені норми закріплюють загальний принцип цілісності об'єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований. Згідно з цими нормами визначення правового режиму земельної ділянки перебуває у прямій залежності від права власності на будівлю і споруду та передбачається механізм роздільного правового регулювання нормами цивільного законодавства майнових відносин, що виникають при укладенні правочинів щодо набуття права власності на нерухомість, і правового регулювання нормами земельного і цивільного законодавства відносин при переході прав на земельну ділянку у разі набуття права власності на нерухомість.

При цьому при застосуванні положень ст. 120 Земельного кодексу України у поєднанні з нормою ст. 125 ЗК України слід виходити з того, що у випадку переходу права власності на об'єкт нерухомості у встановленому законом порядку право власності на земельну ділянку у набувача нерухомості виникає одночасно із виникненням права власності на зведені на земельній ділянці об'єкти. Це правило стосується й випадків, коли право на земельну ділянку не було зареєстровано одночасно із правом на нерухомість.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру прав на нерухоме майно.

Частиною 1 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації (ч. 2 ст. З Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державній реєстрації прав підлягають, зокрема, право власності.

Право власності на житловий будинок, будівлю, споруду, а також їх окремі частини може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності чи інше речове право на земельну ділянку, на якій вони розташовані.

Відповідно до частини третьої статті 182 ЦК України, ухилення від реєстрації права на нерухомість, окрім іншого, можуть бути оскаржені до суду.

Отже, Остерська міська рада, яка уповноважена управляти комунальним майном, належним Остерській територіальній громаді, несе обов'язок щодо державної реєстрації в установленому порядку права власності територіальної громади та належного оформлення правовстановлюючих документів на об'єкти права власності територіальної громади.

Проте, всупереч вище наведеним законодавчим вимогам, Остерською міською радою, як суб'єктом комунальної власності, що реалізує від імені та в інтересах відповідної територіальної громади правомочності власника, протиправно не вчинено дій щодо державної реєстрації права комунальної власності на сільський будинок культури с. Євминка, сільські клуби сіл Білики, Пархимів, Котів.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, з урахуванням правових висновків Верховного Суду, встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Виконуючого обов'язки керівника Козелецької окружної прокуратури Чернігівської області в інтересах держави ( АДРЕСА_5 ) до Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області (вул. Незалежності, 21, м. Остер,Чернігівський р-н, Чернігівська обл.,17044) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04061754, вул. Незалежності, 21, м. Остер, Чернігівський район, Чернігівська область, 17044) щодо не оформлення права комунальної власності на будівлі:

- сільського клубу с. Білики та земельну ділянку під ним, вартістю 35534,0 грн., що знаходиться по АДРЕСА_1 ;

- сільського клубу с. Пархимів та земельну ділянку під ним, вартістю 26177,0 грн, що знаходиться по АДРЕСА_2 ;

- сільського клубу с. Котів та земельну ділянку під ним, вартістю 20994,0 грн., що знаходиться по АДРЕСА_3 ;

- сільського будинку культури с. Євминка та земельну ділянку під ним, вартістю 1387707,0 грн., що знаходиться по АДРЕСА_4 .

Зобов'язати Остерську міську раду Чернігівського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04061754, вул. Незалежності, 21, м. Остер, Чернігівський район, Чернігівська область, 17044) вжити заходів щодо оформлення права комунальної власності на будівлі:

- сільського клубу с. Білики та земельну ділянку під ним, вартістю 35534,0 грн., що знаходиться по АДРЕСА_1 ;

- сільського клубу с. Пархимів та земельну ділянку під ним, вартістю 26177,0 грн, що знаходиться по АДРЕСА_2 ;

- сільського клубу с. Котів та земельну ділянку під ним, вартістю 20994,0 грн., що знаходиться по АДРЕСА_3 ;

- сільського будинку культури с. Євминка та земельну ділянку під ним, вартістю 1387707,0 грн., що знаходиться по АДРЕСА_4 .

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено 25 липня 2024 року.

Суддя Сергій КЛОПОТ