Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про залишення позову без руху
26 липня 2024 р. справа № 520/20774/24
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сліденко А.В., розглянувши питання наявності правових підстав для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі за матеріалами позову ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач, заявник) до Барвінківська міська рада Ізюмського району Харківської області про 1) визнання незаконним та скасування рішення Виконавчого комітету Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області від 26.03.2024р. №435/24 про скасування актів комісійного обстеження об'єктів, пошкоджених внаслідок збройної агресії російської федерації в частині скасування Акту комісійного обстеження об'єкту, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації від 06.03.2024р. відносно об"єкта нерухомого майна - житлового будинку про АДРЕСА_1 (реєстраційний номер акту в РПЗМ: АКТ-КО-07.03.2024-132339, реєстраційний номер об"єкта нерухомого майна в РПЗМ: ОНМ-07.03.2024-300760; 2) визнання незаконним та скасування рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, Виконавчого комітету Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області від 12.04.2024р. №119, -
встановив:
Згідно з ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 4 ч.4 ст.160 КАС України передбачено, що в позові зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Згідно з п.5 ч.5 ст.160 КАС України у позові також зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Окрім того, п.9 ч.5 ст.160 КАС України визначено, що у позові у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень підлягає зазначенню обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
У тексті поданого позову заявник вимоги про скасування рішення Виконавчого комітету Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області від 26.03.2024р. №435/24 та рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, Виконавчого комітету Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області від 12.04.2024р. №119 заявив до Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області.
З цього приводу суд відмічає, що правові засади функціонування органів місцевого самоврядування та виконавчих органів органів місцевого самоврядування унормовані, нсамперед, приписами ст.ст.10-146 Конституції України та Закону України від 21.05.1997р. №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні".
Зі змісту ст.1, 10, 11, 12, 25, 42, 45, 51, 54, 541 Закону України від 21.05.1997р. №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" слідує, що Виконавчий комітет Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області та Барвінківська міська рада Ізюмського району Харківської області є окремими та незалежними один від одного суб"єктами права з юридичним статусом суб'єкта владних повноважень та власним обсягом управлінської компетенції.
Тому Барвінківська міська рада Ізюмського району Харківської області не може бути визнана відповідачем за вимогою до Виконавчого комітету Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області.
Суд констатує, що у тексті позову, усупереч положенням п.4 ч.5 ст.160, п.5 ч.5 ст.160, п.9 ч.5 ст.160 КАС України заявником не обгрунтовано жодних обставин того, яким чином за рішенням Виконавчого комітету Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області від 26.03.2024р. №435/24 права (інтереси) заявника були порушені саме Барвінківською міською радою Ізюмського району Харківської області від 26.03.2024р. №435/24.
Також суд зважає, що згідно з ч.1 ст.3 Законом України від 23.02.2023р. №2923-ІХ "Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України" (залі за текстом - Закон України №2923-ІХ) для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації), як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії.
Відповідно до п."а" ч.4 ст.3 Закону України №2923-ІХ саме Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна.
За приписами п.2 Примірного положення про комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (затверджено постановою КМУ від 19.05.2023р. №516; далі за текстом - Положення №516) Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації може виконувати функції з розгляду питань надання компенсації за об'єкти нерухомого майна, пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, у разі прийняття уповноваженим органом рішення щодо покладення на неї таких функцій.
Пунктом 19 Положення №516 передбачено, що рішення Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації про надання/відмову в наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна із зазначенням розміру/обсягу та способу надання такої компенсації підлягає затвердженню рішенням уповноваженого органу протягом п'яти календарних днів з дня прийняття комісією такого рішення. Копія рішення уповноваженого органу про затвердження рішення комісії про надання/відмову в наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна завантажується посадовою особою уповноваженого органу до Реєстру протягом п'яти робочих днів з дня його прийняття.
Пунктом 20 Положення №520 визначено, що рішення комісії про надання/відмову в наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути оскаржене до органу, що її утворив. Рішення уповноваженого органу про затвердження рішення комісії про надання/відмову в наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Суд констатує, що у тексті позову, усупереч положенням п.4 ч.5 ст.160, п.5 ч.5 ст.160, п.9 ч.5 ст.160 КАС України заявником не обгрунтовано жодних обставин того, яким чином за рішенням Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, Виконавчого комітету Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області від 12.04.2024р. №119 права (інтереси) заявника були порушені саме Барвінківською міською радою Ізюмського району Харківської області від 26.03.2024р. №435/24.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам ст. 161 КАС України, то позов має бути залишений без руху відповідно до ст. 169 КАС України з встановленням строку для усунення недоліків.
Керуючись ст. ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.4-12, 118-121, 160, 161, 169, 241-243, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
ухвалив:
Позов - залишити без руху.
Надати строк для усунення недоліків в оформленні матеріалів позову у 5 днів з дня вручення копії ухвали про залишення позову без руху.
Встановити, що способом усунення недоліків є подання до суду оформленого у відповідності до ст.ст.160, 161 КАС України позову в частині п.4 ч.5 ст.160, п.5 ч.5 ст.160, п.9 ч.5 ст.160 КАС України стосовно відповідача - Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області.
Роз'яснити, що невиправлення недоліків зумовлює повернення позову.
Копію даної ухвали направити заявникові.
Роз'яснити, ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Сліденко