Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про закриття провадження у справі в частині позовних вимог
26.07.2024 р. Справа № 520/13575/24
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд стягнути з бюджету держави на користь ОСОБА_1 кошти в сумі 776 535 грн. в рахунок завданої матеріальної (майнової) та моральної шкоди, спричиненої органом виконавчої влади - Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі відповідно до статті 262 КАС України без виклику сторін в судове засідання.
В позовній заяві позивачем зазначено, що недоплата пенсійним органом за період з 2019 по 2022 роки, яка виникла в результаті перерахунку пенсії на виконання рішення суду, складає 315613,28 грн.
Позивачу спричинено матеріальну (майнову) шкоду, яка складається з недоотриманої з грудня 2019 року пенсії, що з урахуванням індексу інфляції складає 706 535,00 грн.
Крім того, позивач також зазначив, що моральна шкода, спричинена пенсійним органом, склала 70 000,00 грн.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши доводи, суд дійшов висновку про закриття провадження по даній справі в частині позовних вимог про стягнення з бюджету держави на користь ОСОБА_1 суму пенсійного боргу 315 613,28 грн., визначену в результаті перерахунку пенсії на виконання рішення суду, виходячи з наступного.
За змістом статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства визначено обов'язковість судового рішення.
Відповідно до ч.2 ст.14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України “Про виконавче провадження”.
З аналізу вищезазначених законодавчих норм убачається, що не можна зобов'язати суб'єкта владних повноважень виконувати судове рішення шляхом ухвалення з цього приводу іншого судового рішення, оскільки примусове виконання рішення суду здійснюється в порядку, передбаченому Законом України “Про виконавче провадження”.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 686/23317/13-а.
Суд зазначає, що Конституційний Суд України, розглядаючи справу N 1-7/2013 у рішенні від 26.06.2013 року, звернув увагу, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року N 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 року N 11-рп/2012).
Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі "Горнсбі проти Греції" зазначив, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов'язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.
Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (рішення у справі "Піалопулос та інші проти Греції", пункт 68).
Судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2022 року по справі №520/5685/22 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 в розмірі обчисленого з грошового забезпечення, визначеного зі складових довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" №33/41-1924 від 15.07.2021. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в розмірі обчисленого з грошового забезпечення, визначеного зі складових довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" №33/41-1924 від 15.07.2021, починаючи з 01.12.2019 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Судове рішення набрало законної сили.
Розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача вбачається, що сума недоплаченої пенсії, перерахованої на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2022 року по справі №520/5685/22, розрахована пенсійним органом та складає 315 613,28 грн.
В позовній заяві зазначено та листом ГУ ПФУ в Харківській області від 03 березня 2023 року підтверджено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2022 року по справі №520/5685/22, яке набрало законної сили, Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії. З 01.03.2023 пенсія виплачується з урахуванням рішення суду. Різницю в пенсії за період з 01.12.2019 по 28.02.2023 буде виплачено в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.
Проте, як зазначив позивач, різниця пенсії, нарахованої на виконання рішення суду, Головним управлінням позивачу не виплачена, що є порушенням його майнового права.
Згідно статті 382 КАС України визначаються спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, зокрема, до них належать: зобов'язання суб'єкта владних повноважень надати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу за невиконання судового рішення та інше.
Відповідно до вимог статті 383 КАС України, особа-позивач на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.
Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.
Верховний Суд у постанові від 20 лютого 2019 року у справі № 806/2143/15 (адміністративне провадження № К/9901/5159/18) звертав увагу, що зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Крім того, Верховний Суд зазначив, що наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС (ст. 382 КАС України), який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
З огляду на вищенаведене, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, за КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.
Зміст позовної заяви свідчить, що фактичною підставою для звернення до суду із даним позовом в частині позовних вимог про стягнення з бюджету держави на користь ОСОБА_1 суму пенсійного боргу 315 613,28 грн., визначену в результаті перерахунку пенсії на виконання рішення суду, слугував факт виконання відповідачем не в повному обсязі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2022 року по справі №520/5685/22, тобто, заявлені позовні вимоги в цій частині стосуються саме порядку виконання такого судового рішення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у вищевказаній частині позовних вимог новий спір не виник, а має місце спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення.
За вказаних обставин, якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання вищевказаного судового рішення порушувалися його права, свободи чи інтереси, він міг звернутися до суду в порядку статей 382, 383 КАС України із відповідними заявами про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача (тобто в порядку судового контролю за виконанням рішення), а не пред'являти новий адміністративний позов.
У зв'язку з цим, вимоги про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які прийняті (вчинені або не вчинені) на виконання судового рішення, в окремому судовому провадженні не розглядаються.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Зазначена правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду викладеним в постановах від 20.02.2019 року у справі №806/2143/15, від 03.04.2019 року по справі №820/4261/18, від 11 липня 2022 року у справі №640/23020/19 та від 18 січня 2024 року по справі №160/2888/23.
Суд звертає увагу, що вимоги позивача в частині стягнення з бюджету держави на користь ОСОБА_1 суму пенсійного боргу 315 613,28 грн., визначену в результаті перерахунку пенсії на виконання рішення суду, не підлягають розгляду в межах окремої справи за правилами адміністративного судочинства, а можуть бути вирішені на підставі відповідної заяви, поданої в порядку статті 383 КАС України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 КАС України, суд закриває провадження у справі, зокрема, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги у цій справі не можуть бути розглянуті як за правилами адміністративного судочинства так і не підлягають розгляду в судовому порядку в цілому.
Аналогічний підхід застосував Верховний Суд під час вирішення справ №170/167/17 (постанова від 16 грудня 2021 року), №400/822/20 (постанова від 31 січня 2022 року), №233/3744/17 (постанова від 20 квітня 2022 року), № 818/1346/16 (постанова від 30 червня 2022 року), №160/2888/23 (постанова від 18 січня 2024 року).
Суд звертає увагу, що позивач не позбавлений права звернутись до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2022 року по справі №520/5685/22 в порядку статті 382 КАС України, а також подати до суду заяву про визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень на виконання вказаного рішення суду в порядку статті 383 КАС України. При цьому, звернення до суду із заявою відповідно до статті 383 КАС України можливе за умови перебування виконавчого документа на примусовому виконані в органах державної виконавчої служби. Позивач також має право звернутися до виконавчої служби з виконавчим листом щодо примусового виконання рішення суду в частині виплати перерахованої (нарахованої) пенсії.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для закриття провадження в частині позовних вимог про стягнення з бюджету держави на користь ОСОБА_1 суму пенсійного боргу 315 613,28 грн., визначену в результаті перерахунку пенсії на виконання рішення суду, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 КАС України.
Відповідно до частини 2 статті 238 КАС України, про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Керуючись положеннями ст. ст. 238, 241-243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Провадження по справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5, 3 під.2 пов., м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344) в частині позовних вимог про стягнення з бюджету держави на користь ОСОБА_1 суму пенсійного боргу 315 613,28 грн., визначену в результаті перерахунку пенсії на виконання рішення суду, - закрити.
В іншій частині позовних вимог - продовжити розгляд справи.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя О.В.Шевченко