Справа № 420/16138/24
26 липня 2024 року Одеський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження в місті Одеса адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області, що виражені та внесенні в Єдиний державний демографічний реєстр про визнання недійсним паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 від 15.03.2023 року; зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби в Одеській області оформити та видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці Республіки Молдова, села Чучулени, паспорт громадянина України встановленого зразка, замість знищеного паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що ОСОБА_2 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Чучулени Ниспоренського району Республіки Молодова. В 1999 році разом з батьками переїхали на постійне місце проживання в с. Янишівка, Подільського району, Одеської області - Україна, де проживає на даний час. Школу в Україні не відвідувала через незнання мови, доглядала за братом. У 2008 році отримала паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 виданий Любашівським УМВС України в Одеській області 10.01.2008 року. 15 березня 2023 року ОСОБА_3 звернулась до Любашівського РС ГУ ДМС України в Одеській області з метою оформлення нового паспортного документу в зв'язку з одруженням та зміною прізвища. Однак з невідомих причин паспорт було відібрано, натомість видано довідку про підтвердження особи, в зв'язку з тим, що відповідно до бази Єдиної інформаційноаналітичної системи Управління міграційними процесами паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 10.01.2008 року Любашівським РС УМВС України в Одеській області на ім'я: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 знаходиться в базі даних "Недійсні документи" у зв'язку зі зміною прізвища. Працівниками Любашівського сектору ГУ ДМС України в Одеській області здійснено перевірку факту належності до громадянства України ОСОБА_3 за результатми якої документально підтвердити належність до громадянства України останньої не виявилось можливим. При цьому, підставою для визнання недійсним паспорта громадянина України позивача слугувало твердження відповідача про те, що оформлення вищевказаного паспорта відбулося з порушенням вимог законодавства. Підпункт 8 пункту 108 Порядку №302 передбачає, що паспорт визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується в разі, зокрема, оформлення паспорта/ паспорта зразка 1994 року з порушенням вимог законодавства. Відповідно до абз. 4-5 пункту 109 Порядку №302 у разі визнання паспорта/паспорта зразка 1994 року недійсним відповідно до підпункту 8 пункту 108 цього Порядку висновок про визнання паспорта недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню, повинен містити посилання на конкретні норми законодавства, що були порушені. Про визнання паспорта/паспорта зразка 1994 року недійсним відповідно до підпункту 8 пункту 108 цього Порядку територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС/ ДМС письмово інформує заявника із зазначенням норм законодавства, що були порушені. Однак відповідач всупереч нормам чинного законодавства, з невідомих причин цього не зробив. Пунктом 98 цього Порядку №302 передбачено, що у разі неотримання паспорта протягом трьох місяців з дня його надходження до уповноваженого суб'єкта паспорт разом із заявою-анкетою та доданими до неї документами повертаються на підставі акта приймання-передачі відповідному територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС для зберігання. Якщо заявник не отримав паспорт протягом року з дня його оформлення, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС письмово попереджає заявника про знищення паспорта в разі його неотримання протягом двох років з дня його оформлення. У разі неотримання протягом двох років паспорт знищується відповідно до пунктів 110-113 цього Порядку. За письмовим зверненням заявника строк зберігання паспорта може бути продовжений до трьох років з дня його оформлення. Таким чином, складений відповідачем висновок є невмотивованим, адже матеріалами службової перевірки на думку відповідача паспорт повинен бути визнаним недійсним, з підстави оформлення паспорта з порушенням вимог законодавства, однак визнано його недійсним з підстав неотримання його заявником протягом двох років. Між тим, доводи відповідача про те, що позивачем не надано доказів на підтвердження з Консульства Республіки Молдова, не є доказом правомірності дій відповідача у спірних відносинах та не спростовують факту недотримання відповідачем встановленого порядку визнання недійсним бланку паспортів. Відповідачем не надано доказів, які б свідчили про подання позивачем під час оформлення паспорта громадянина України свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, чи приховування позивачем будь-якого суттєвого факту, за наявності якого позивач не мав права набути громадянство України. Отримавши паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , позивач добросовісно вважала, що нею додержано вимоги закону щодо набуття громадянства України.
Представником відповідача до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову та вказує, що 15.03.2023 до Любашівського сектору ГУ ДМС в Одеській області звернулася громадянка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка с. Чучулени Ніспоренського району Республіки Молдова, з заявою про обмін паспорта громадянина України у зв'язку із зміною прізвища (заява-анкета № 8818104). Здійсненою перевіркою встановлено, що ОСОБА_4 документована паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 Любашівським РВ ГУ МВС України в Одеській області 10.01.2008 у зв'язку з набуттям громадянства України на підставі паспорта НОМЕР_2 МВС Республіки Молдова. Працівниками Любашівського сектору ГУ ДМС в Одеській області здійснено перевірку факту належності до громадянства України гр. ОСОБА_4 . Про те, документально підтвердити належність до громадянства України або набуття громадянства України не виявилось можливим. ГУ ДМС в Одеській області зазначає, що положення законодавства про те, що паспорт підтверджує громадянство України (ст. 5 Закону № 2235-III, п. 1 Положення № 2503-XII), є нерозривно пов'язаними та застосовуються разом з положеннями законодавства про належність та набуття громадянства України (ст. 3, 6 Закону № 2235-III), при цьому у відповідній системі правового регулювання наявність громадянства є змістом, а паспорт громадянина України - формою, яка підтверджує та формалізує зміст, є його наслідком. Набуття паспорта громадянина України є правомірним виключно в разі набуття громадянства України, в свою чергу наявність паспорта без громадянства є протиправним правовим становищем. Враховуючи відсутність підтвердження встановлення належності до громадянства України 28.03.2023 Любашівським сектором ГУ ДМС в Одеській області було відмовлено в оформленні та видачі паспорта громадянина України у зв'язку з тим, що дані отримані з відомчих інформаційних систем, баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують інформацію, надану заявником, а саме належності до громадянства України. ОСОБА_3 вручено повідомлення про відмову в оформлені паспорта №5138-59/5138.1-23 від 28.03.2023. Під час подання позивачем заяви про обмін паспорта громадянина України у зв'язку із зміною прізвища 15.03.2023 співробітником Любашівського сектору ГУ ДМС в Одеській області було анулювано паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 шляхом пробивання двох отворів наскрізь на кожному аркуші, обкладинці документа у формі книжечки та внесено інформацію бази даних Реєстру про недійсність паспорту. Окрім цього, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 було видано на ім'я ОСОБА_4 . У зв'язку зі зміною прізвища позивачем з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 » зазначений паспортний документ підлягав обміну в 30-ти денний термін після державної реєстрації шлюбу. Отже, після спливу цього строку такий паспортний документ де- ОСОБА_7 є недійсним. Крім того, Станом на 13.06.2024 Головним управлінням ДМС в Одеській області проводиться перевірка підстав оформлення паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки Республіки Молдова, будь-якого рішення станом на вказану дату не прийнято.
Ухвалою суду від 29 травня 2024 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
10 січня 2008 року Любашівським РВ ГУМВС України в Одеській області на ім'я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 звернулась до Любашівського РС ГУ ДМС в Одеській області щодо оформлення нового паспорта громадяни України.
Любашівського РС ГУ ДМС в Одеській області надано відповідь та повідомлено, що на підставі п. 73 постанови КМУ № 302 від 25.03.2015 року ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних реєстру. Працівниками Любашівського сектору ГУ ДМС в Одеській області здійснено перевірку факту належності до громадянства України, проте документально підтвердити належність до громадянства України або набуття громадянства України не виявилось можливим. Тому на підставі порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України Любашівським сектором ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення тимчасово відмовити в оформленні паспорта громадянина України. Також, доведено до відома, що після усунення обставин, за якими було відмовлено в оформленні паспорта громадянина України, заявник має право повторно звернутися до Любашівського сектору ГУ ДМС в Одеській області із заявою про оформлення паспорта громадянина України (а.с. 40).
ОСОБА_1 видано довідку про те, що у неї вилучено паспорт громадянина України НОМЕР_1 , дата видачі 10.01.2008 року (а.с. 14, 45)
Листом від 22.02.2024 року представника ОСОБА_1 повідомлено, що відповідно до баз даних Єдиної інформаційно-аналітичної системи Управління міграційними процесами паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Любашівським РВ ГУМВС України в Одеській області на ім'я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , знаходиться в БД «Недійсні документи» у зв'язку зі зміною прізвища на « ОСОБА_6 ». Працівниками Любашівського сектору ГУ ДМС в Одеській області здійснено перевірку факту належності до громадянства України ОСОБА_1 за результатами якої документально підтвердити належність до громадянства України не виявилось можливим. Для здійснення додаткової перевірки законності факту видачі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 запрошується до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області з метою надання автобіографії та автобіографії батьків заявника (а.с. 47).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи визначає Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» Єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина. Реєстр та майнові права інтелектуальної власності на створені на замовлення уповноважених суб'єктів для функціонування Реєстру об'єкти інтелектуальної власності належать державі. Відчуження, передача чи інше використання, ніж визначено цим Законом, Реєстру, його структурних складових та майнових прав інтелектуальної власності забороняються.
Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» внесення інформації до Реєстру здійснюється уповноваженими суб'єктами за зверненням заявника, на підставі інформації державних органів реєстрації актів цивільного стану, органів реєстрації фізичних осіб, а також інформації органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з дотриманням вимог Закон України "Про захист персональних даних". У разі якщо інформація про особу вноситься до Реєстру вперше, проводиться ідентифікація особи, після завершення якої автоматично формується унікальний номер запису в Реєстрі та фіксуються час, дата та відомості про особу, яка оформила заяву-анкету (в електронній формі). Унікальний номер запису в Реєстрі є незмінним.
Згідно ст. 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, зокрема, паспорт громадянина України. Паспорт громадянина України містять безконтактний електронний носій.
Особам гарантується право на відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України. Таке право реалізується шляхом подання заяви відповідному уповноваженому суб'єкту про внесення або відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук особи до безконтактного електронного носія.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.
Згідно ст. 15 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» бланки документів, якщо інше не визначено цим Законом, виготовляються за єдиними зразками та технічними описами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим Законом.
Рішення про оформлення документа, у тому числі замість втраченого або викраденого, який було оформлено із застосуванням засобів Реєстру, приймається розпорядником Реєстру, Міністерством закордонних справ, ЗДУ, уповноваженим органом з питань цивільної авіації, капітаном морського порту за результатами ідентифікації заявника. Для прийняття рішення про оформлення документа замість втраченого або викраденого за кордоном заявник додатково подає довідку компетентного органу держави, в якій втрачено або викрадено документ.
Уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо: 1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа; 2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті); 3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа; 4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.
У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб'єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа. Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.
Згідно ст. 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону.
До паспорта громадянина України вноситься така інформація: 1) назва держави; 2) назва документа; 3) ім'я особи; 4) стать; 5) громадянство; 6) дата народження; 7) унікальний номер запису в Реєстрі; 8) номер документа; 9) дата закінчення строку дії документа; 10) дата видачі документа; 11) уповноважений суб'єкт, що видав документ (код); 12) місце народження; 13) відцифрований образ обличчя особи; 14) відцифрований підпис особи; 15) податковий номер (реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків) або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган). У разі наявності повідомлення про відмову від реєстраційного номера облікової картки платника податків проставляється слово "відмова".
До безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України, який досяг вісімнадцятирічного віку, вносяться засоби електронного цифрового підпису в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. До безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України, вноситься додаткова (змінна) інформація.
Відповідно до частини другої статті 15 та абзацу другого частини другої статті 21 Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” Кабінет Міністрів України 25.03.2015 року прийняв постанову № 302 Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, якою затвердив: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України.
Згідно п. 2 постанови № 302 із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру запроваджено з 1 січня 2016 р. оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 р. № 2503-XII; з 1 листопада 2016 р. оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Пунктом 3 постанови № 302 установлено, що прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 р. припиняється; паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 1 листопада 2016 р., є чинним протягом строку, на який його було видано. Вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснюються відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Відповідно до пунктів 1, 2 додатка 2 до Постанови № 302 «Технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм» бланк паспорта громадянина України (далі - паспорт) виготовляється у формі пластикової картки типу ID-1, що містить безконтактний електронний носій. Формат картки становить 54х85,6 міліметра та може мати допустимі відхилення відповідно до стандарту ДСТУ ISO/IEC 7810:2008. У паспорт імплантовано безконтактний електронний носій, який відповідає вимогам нормативних документів України у сфері технічного та криптографічного захисту інформації. Безконтактний електронний носій відповідає вимогам стандарту ISO/IEC 14443 щодо запису і зчитування даних. До безконтактного електронного носія вноситься інформація, яка зазначена на лицьовому та зворотному боці паспорта, біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя, відцифрований підпис особи), а також дані щодо забезпечення захисту інформації, що внесена на безконтактний електронний носій, відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». До безконтактного електронного носія вноситься додаткова змінна інформація, передбачена Законом.
Пунктом 6 Порядку № 302 визначено, що обмін паспорта здійснюється у разі, зокрема, зміни інформації, внесеної до паспорта, у тому числі у зв'язку із зміною написання латинськими літерами складових імені “прізвище”, “ім'я” у документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України (крім додаткової змінної інформації).
Згідно п. 7, 9 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються, зокрема, особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто. За оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта справляється адміністративний збір у порядку та розмірах, установлених законодавством. Адміністративний збір справляється у разі оформлення замість втраченого або викраденого, обміну паспорта зразка 1994 року.
Відповідно до п. 12, 13, 14 Порядку № 302 внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр) здійснюється з використанням відомчої інформаційної системи ДМС. Для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета, зразок якої затверджується МВС. До заяви-анкети вноситься така інформація про особу, на ім'я якої оформляється паспорт: 1) ім'я особи (прізвище, власне ім'я та по батькові особи, яка є громадянином України, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить); 2) дата народження; 3) місце народження (держава, область, район/місто, селище/село); 4) стать; 5) дата та підстави набуття громадянства; 6) унікальний номер запису в Реєстрі (у разі наявності); 7) відцифрований образ обличчя особи; 8) відцифрований підпис особи (крім осіб, які в установленому законом порядку визнані недієздатними). Підпис осіб з фізичними вадами вноситься за їх бажанням. Підпис осіб, які відбувають покарання в установах виконання покарань або перебувають на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, а також осіб, які не можуть пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, - вноситься із застосуванням засобів Реєстру шляхом сканування; 9) відомості про внесення до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, засобів електронного цифрового підпису; 10) відомості про згоду на внесення до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, відцифрованих відбитків пальців рук; 11) місце проживання із зазначенням адреси (держава, область, район/місто, селище/село, вулиця, номер будинку, корпусу, квартири); 12) номер контактного телефону заявника та/або адреса електронної пошти; 13) реквізити документа, на підставі якого оформляється паспорт; 14) відомості про законного представника особи чи уповноважену особу (ім'я, дата народження, реквізити документа, що посвідчує особу, та документа, що підтверджує її повноваження); 15) додаткова змінна інформація (відомості про місце проживання, про народження дітей, про шлюб і розірвання шлюбу, про зміну імені, у разі наявності - про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття зазначеного номера та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу); 16) відомості про сплату адміністративного збору або про звільнення від його сплати; 17) дата заповнення заяви-анкети.
Згідно п. 19, 20 Порядку № 302 документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються до центрів надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремлених підрозділів (далі - уповноважені суб'єкти), територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС. Документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються особою або її законним представником/уповноваженою особою (далі - заявники) до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта за зареєстрованим місцем проживання особи. Документи для оформлення замість втраченого або викраденого, обміну паспорта, який було оформлено із застосуванням засобів Реєстру, можуть подаватися заявником до будь-якого територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта.
Відповідно до п. 24-33 Порядку № 302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства. У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді. Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів. Якщо під час прийому документів заявник надав паспорт, який, за даними відомчої інформаційної системи ДМС, визнано недійсним відповідно до пункту 108 цього Порядку, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта здійснює його вилучення в порядку, передбаченому пунктом 107 цього Порядку.
У разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта із використанням електронного цифрового підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (у тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів). Після формування заяви-анкети працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта друкує її та надає заявнику для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей. Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування. У разі виявлення помилок в заяві-анкеті працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта вносить до неї відповідні виправлення.
Після перевірки заявник власним підписом підтверджує правильність внесених до заяви-анкети відомостей про особу. Якщо заявник через фізичні вади не може підтвердити власним підписом правильність таких відомостей, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта робить відмітку про неможливість такого підтвердження та засвідчує правильність внесених до заяви-анкети відомостей про особу власним підписом. Після перевірки заявником правильності внесених до заяви-анкети відомостей про особу заява-анкета перевіряється та підписується (із зазначенням дати, прізвища та ініціалів) працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта, який прийняв документи та сформував заяву-анкету.
Працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта сканує із застосуванням засобів Реєстру до заяви-анкети документи, які подаються заявником. Оригінали документів (крім довідки про реєстрацію особи громадянином України, паспорта, що підлягає обміну, документів, що підтверджують сплату адміністративного збору) повертаються заявнику після оформлення заяви-анкети. Прийняті уповноваженим суб'єктом заява-анкета та скановані документи (у тому числі отримані біометричні дані, параметри) із застосуванням засобів Реєстру автоматично розподіляються та надсилаються до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який обслуговує відповідний уповноважений суб'єкт, що здійснив прийняття документів від заявника. Керівник/заступник керівника територіального органу ДМС або керівник його структурного підрозділу, керівник/заступник керівника територіального підрозділу ДМС або особа, яка виконує його обов'язки, щодня здійснює розподіл прийнятих (у тому числі уповноваженими суб'єктами) заяв-анкет між працівниками, які здійснюють функції з оформлення паспорта. Працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС не пізніше наступного дня після надходження до розгляду документів перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
У разі прийняття рішення про відмову в розгляді документів, прийнятих уповноваженим суб'єктом, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС не пізніше наступного робочого дня надсилає уповноваженому суб'єкту письмове повідомлення про відмову в їх розгляді із зазначенням підстав відмови з метою подальшого вручення заявнику.
Згідно п. 69 Порядку № 306 заявник подає для обміну паспорта такі документи: 1) паспорт, що підлягає обміну; 2) документи, що підтверджують обставини, у зв'язку з якими паспорт підлягає обміну (крім випадків, передбачених підпунктами 4 і 6 пункту 6 цього Порядку); 3) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб); 5) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи; 6) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки “Згідно з оригіналом” та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати; 7) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів): про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка (крім випадків, коли здійснюється обмін паспорта зразка 1994 року); про народження дітей - свідоцтва про народження дітей; про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; документ, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків з даними про РНОКПП, або повідомлення про відмову від його прийняття, або дані про РНОКПП, внесені до паспорта або свідоцтва про народження. Особа може пред'явити копію документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у тому числі в електронній формі, за умови наявності в територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта технічної можливості провести перевірку відповідності реєстраційних даних особи даним Державного реєстру фізичних осіб - платників податків в електронній формі технічними засобами електронних комунікацій з використанням технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації; 8) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби); 9) паспорт громадянина України для виїзду за кордон, у тому числі строк дії якого закінчився (для особи, яка постійно проживає за кордоном, або яка постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну); 10) заяву про зняття з консульського обліку.
Відповідно до п. 71-82 Порядку № 302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов'язками покладаються функції з оформлення паспорта, вчиняє дії, передбачені пунктами 24-29, 32-34 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи.
Після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт. Ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру. Пошук в Реєстрі інформації щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися). До запровадження органами реєстрації внесення до Реєстру відомостей про місце проживання особи в установленому законодавством порядку відомості про реєстрацію місця проживання, які подаються заявником, перевіряються за даними обліку територіального органу ДМС. Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта вперше із застосуванням засобів Реєстру). Ідентифікація особи, на ім'я якої оформляється паспорт у зв'язку з обміном паспорта зразка 1994 року і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій. У разі оформлення паспорта особі, яка постійно проживає за кордоном або яка постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС проводить перевірку факту оформлення документів для виїзду на постійне проживання за кордон. З метою отримання інформації, необхідної для ідентифікації особи, що оформила документи для залишення на постійне проживання за кордоном, підтвердження факту оформлення такою особою документів для залишення на постійне проживання за кордоном та/або зняття з постійного консульського обліку територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС надсилає запит відповідній закордонній дипломатичній установі або МЗС. У разі коли особа повертається на постійне проживання в Україну та не знялася з постійного консульського обліку, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС надсилає відповідній закордонній дипломатичній установі повідомлення про зняття з постійного консульського обліку. До повідомлення додаються заява особи про зняття з консульського обліку встановленого зразка, копії сторінки даних паспорта громадянина України для виїзду за кордон і сторінки з відміткою (штампом) про перебування на постійному консульському обліку або довідки про перебування на консульському обліку. У разі оформлення паспорта особі, яка постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну, наявні в паспортах громадянина України для виїзду за кордон штампи про оформлення документів для виїзду громадянина України за кордон на постійне проживання або для залишення на постійне проживання за кордоном громадян України, які виїхали за кордон тимчасово, про взяття на постійний консульський облік анулюються шляхом проставлення на зазначених штампах штампа “Анульовано”, що засвідчується особистим підписом керівника територіального органу/територіального підрозділу ДМС та скріплюється печаткою. Надсилання запитів для перевірки інформації про особу здійснюється відповідно до пункту 41 цього Порядку.
Під час розгляду заяви-анкети для оформлення паспорта у зв'язку з обміном паспорта зразка 1994 року ідентифікація особи здійснюється за даними, що містяться в картотеках територіального органу ДМС та територіального підрозділу ДМС. Якщо паспорт, який підлягає обміну, був виданий територіальним підрозділом ДМС, до якого подано заяву-анкету про його обмін, працівник територіального підрозділу ДМС порівнює дані особи та її фотозображення з даними, наведеними в заяві про видачу паспорта, який підлягає обміну, та вклеєною до неї фотокарткою, і сканує її із застосуванням засобів Реєстру до відомчої інформаційної системи ДМС. У разі видачі паспорта, який підлягає обміну, іншим територіальним підрозділом ДМС для підтвердження видачі особі паспорта, який підлягає обміну, не пізніше наступного дня після приймання до розгляду заяви-анкети до такого територіального підрозділу ДМС надсилається запит за формою, встановленою МВС. Перевірка за запитом проводиться протягом двох робочих днів після його надходження. Під час перевірки відомості, наведені в запиті, та фотозображення порівнюються з даними, наведеними в заяві про видачу паспорта, який підлягає обміну, та вклеєною до неї фотокарткою. У графі “Службові відмітки” заяви про видачу паспорта проставляється відмітка про дату надходження запиту та територіальний підрозділ ДМС, який здійснює оформлення паспорта у зв'язку з обміном, підстави обміну. За результатами перевірки надається відповідь територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, за встановленою МВС формою, а заява про видачу паспорта, який підлягає обміну, сканується до відомчої інформаційної системи ДМС. У разі коли під час порівняння фотозображення із фотокарткою не встановлено тотожність зображеної на них особи або виявлено невідповідність відомостей, зазначених у запиті, даним, наведеним у заяві про видачу паспорта, який підлягає обміну, про це повідомляється територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, для вжиття додаткових заходів з ідентифікації особи і з'ясування обставин виникнення розбіжностей.
За результатами проведених перевірок, підтвердження факту видачі паспорта зразка 1994 року, ідентифікації особи працівник територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення паспорта або про відмову в його оформленні. У разі коли паспорт зразка 1994 року був оформлений територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, територіальний підрозділ ДМС надсилає запити до відповідного територіального органу ДМС. У разі коли картотеки заяв про видачу паспорта територіального підрозділу ДМС не збереглися, відсутня будь-яка інформація в наявних даних обліку територіального органу ДМС, проводиться процедура встановлення особи відповідно до пункту 43 цього Порядку. Встановлення особи в порядку, визначеному в абзаці третьому пункту 43 цього Порядку, проводиться в разі обміну паспорта у випадку, зазначеному в підпункті 5 пункту 6 цього Порядку.
За результатами проведення процедури встановлення особи, підтвердження факту видачі паспорта зразка 1994 року, перевірки факту належності до громадянства України особи, яка набула громадянство України відповідно до статті 6 Закону України “Про громадянство України”, працівник територіального підрозділу ДМС складає висновок за встановленою МВС формою, який затверджується керівником територіального органу ДМС або його заступником, та приймає рішення про оформлення паспорта або про відмову в його оформленні. Якщо за результатами проведення процедури встановлення особи її не було встановлено, приймається рішення про відмову в оформленні паспорта особі, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, із зазначенням підстав відмови.
Відповідно до п. 100 Порядку № 302 територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо: 1) особа не є громадянином України; 2) особа вже отримала паспорт (у тому числі паспорт зразка 1994 року), який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв'язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього; звернення для обміну протягом одного місяця до дати закінчення строку дії паспорта; непридатності для подальшого використання); 3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави, органів місцевого самоврядування або підприємств, установ та організацій, не підтверджують надану заявником інформацію; 4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта; 5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта; 6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.
Згідно п. 108 Порядку № 302 паспорт визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується в разі: 1) якщо він підлягає обміну у зв'язку із зміною інформації, внесеної до паспорта, у тому числі у зв'язку із зміною написання латинськими літерами складових імені “прізвище”, “ім'я” у документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України (крім додаткової змінної інформації); 2) виявлення помилки в інформації, внесеній до нього; 3) непридатності для подальшого використання; 4) припинення громадянства України або скасування рішення про громадянство України; 5) коли його заявлено як втрачений або викрадений та подано заяву-анкету про оформлення нового паспорта; 6) смерті особи, на ім'я якої його було оформлено; 7) закінчення строку його дії або прийняття рішення про оформлення паспорта у зв'язку з обміном до закінчення строку його дії; 8) оформлення паспорта/паспорта зразка 1994 року з порушенням вимог законодавства; 9) неотримання його заявником протягом двох років, а у випадку, передбаченому абзацом четвертим пункту 97 цього Порядку, - протягом трьох років.
У разі подання особою у строки, встановлені законодавством, документів для обміну паспорта у зв'язку із зміною інформації, внесеної до паспорта, у тому числі у зв'язку із зміною написання латинськими літерами складових імені “прізвище”, “ім'я” у документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України (крім додаткової змінної інформації), виявленням помилки в інформації, внесеній до паспорта, або в разі його непридатності для подальшого використання паспорт, що підлягає обміну, визнається недійсним з дня подання документів для його обміну.
У разі неподання особою протягом місяця з дати зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації), документів для його обміну за наявності в ДМС відомостей з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про зміну відповідної інформації або надходження такої інформації від відділів державної реєстрації актів цивільного стану паспорт, який підлягає обміну, визнається недійсним.
У разі неподання заявником протягом місяця з дати зміни інформації, внесеної до паспорта у зв'язку із зміною написання латинськими літерами складових імені “прізвище”, “ім'я” у документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, документів для його обміну паспорт, який підлягає обміну, визнається недійсним засобами Реєстру.
Відповідно до п. 110 Порядку № 302 недійсні паспорти анулюються шляхом пробивання двох отворів наскрізь на кожному аркуші, обкладинці документа у формі книжечки або в машинозчитуваній зоні документа у формі картки, після чого знищуються. Недійсний паспорт, зданий для обміну, зберігається в територіальному органі/територіальному підрозділі ДМС, уповноваженого суб'єкта до прийняття рішення про оформлення нового паспорта.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до баз даних Єдиної інформаційно-аналітичної системи Управління міграційними процесами паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Любашівським РВ ГУМВС України в Одеській області на ім'я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , знаходиться в БД «Недійсні документи» у зв'язку зі зміною прізвища на « ОСОБА_6 » (а.с. 47).
Судом встановлено та не заперечується позивачем, що звертаючись 15 березня 2023 року до Любашівського РС ГУ ДМС в Одеській області позивач, ОСОБА_1 , просила обміняти (оформити) паспорт громадяни України у зв'язку зі зміною прізвища, замість паспорта серії НОМЕР_1 .
Таким чином, відповідно до приписів пп. 1 п. 108 Порядку № 302 (у зв'язку із зміною інформації, внесеної до паспорта), паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 10 січня 2008 року Любашівським РВ ГУМВС України в Одеській області на ім'я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , підлягав визнанню недійним, вилученню, анулювання та знищенню.
Приписами п. 113 Порядку № 302 визначено, що територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, структурний підрозділ ДМС, закордонна дипломатична установа із застосуванням засобів Реєстру вносить до бази даних Реєстру інформацію про визнання недійсним, вилучення (у тому числі тимчасово), анулювання та знищення паспорта.
Таким чином, в силу приписів Порядку № 302 дії відповідача щодо внесення до баз даних Єдиної інформаційно-аналітичної системи інформації про недійсність паспорту є правомірними.
При цьому, посилання позивача на те, що відповідачем не дотримано приписи п. 109 Порядку № 302, суд вважає необугрнтованими, оскільки вказаними приписами врегульовано порядок дій органів ДМС у разі оформлення паспорта/паспорта зразка 1994 року з порушенням вимог законодавства (пп. 8 п. 108). В той же час, паспорт серії НОМЕР_1 визнано недійсним відповідно до пп. 1 п. 108 (якщо він підлягає обміну у зв'язку із зміною інформації, внесеної до паспорта, у тому числі у зв'язку із зміною написання латинськими літерами складових імені “прізвище”, “ім'я” у документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України (крім додаткової змінної інформації).
Також доводи позивача, зазначені в позовній заяві, про те, що складений відповідачем висновок є невмотивованим, адже матеріалами службової перевірки на думку відповідача паспорт повинен бути визнаним недійсним, з підстави оформлення паспорта з порушенням вимог законодавства, однак визнано його недійсним з підстав неотримання його заявником протягом двох років, суд вважає неспроможними, оскільки будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження того, що Головним управлінням Державної міграційної служби України в Одеській області складавася будь-який висновок щодо цього позивачем суду не надано.
Відповідно до п. 72, 73 постанови № 302 після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт. Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта вперше із застосуванням засобів Реєстру).
Пунктом 82 постанови № 302 визначено, що за результатами проведення процедури встановлення особи, підтвердження факту видачі паспорта зразка 1994 року, перевірки факту належності до громадянства України особи, яка набула громадянство України відповідно до статті 6 Закону України “Про громадянство України”, працівник територіального підрозділу ДМС складає висновок за встановленою МВС формою, який затверджується керівником територіального органу ДМС або його заступником, та приймає рішення про оформлення паспорта або про відмову в його оформленні.
Тобто, приписами постанови № 302 визначено чіткий порядок оформлення паспорта громадянина України.
З матеріалів справи вбачається, що позивача ОСОБА_1 листами від 14.06.2023 року, від 28.02.2024 року, від 18.03.2024 року, Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області повідомляло про те, що підтвердити належність до громадянства не виявилось можливим, проводиться перевірка щодо оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року, а також про необхідність прибути до управління задля здійснення додаткової перевірки видачі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 та надання згоди на обробку персональних даних. А також доведено до відома, що у разі ненадання інформації, термін перевірки факту видачі паспортного документа серії НОМЕР_1 продовжиться на невизначений строк (а.с. 46-47, 53-55).
При цьому, 24.04.2024 року ОСОБА_1 надано згоду на збір та обробку персональних даних, подано автобіографію, у зв'язку з чим, на підставі отриманої інформації направлено запити до Любашівської селищної ради, посольства України в Республіці Молдова (а.с. 60-62, 64-66).
Таким чином, Головним управлінням Державної міграційної служби України в Одеській області вчиняються дії, визначені приписами постанови № 302, щодо вирішення питання про оформлення та видачу ОСОБА_1 паспорта громадянина України, а тому станом на теперішній час відсутні підстави для зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області оформити та видати гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці Республіки Молдова, села Чучулени паспорт громадянина України встановленого зразка, замість знищеного паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 .
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що при внесенні відомостей про визнання недійсним паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 посадові особи ДМС діяли на підстав, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області, що виражені та внесенні в Єдиний державний демографічний реєстр про визнання недійсним паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 від 15.03.2023 року.
Відповідно до п. 23 ч. 1 ст. 4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Таким чином, оскільки позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області оформити та видати гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці Республіки Молдова, села Чучулени паспорт громадянина України встановленого зразка, замість знищеного паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 , є похідними вимогами, тому підстави для їх задоволення також відсутні.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених фактів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
Відмовити в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37811384, адреса місцезнаходження: 65045, м. Одеса, вул. Преображенська, 44) про визнання протиправними дій Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області, що виражені та внесенні в Єдиний державний демографічний реєстр про визнання недійсним паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 від 15.03.2023 року; зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області оформити та видати гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці Республіки Молдова, села Чучулени паспорт громадянина України встановленого зразка, замість знищеного паспорту громадянина України серіїї НОМЕР_1 , в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Суддя О.А. Левчук
.